• Szkolne zawody robotów

          • Dnia 12.04.2024 r. uczniowie klas IV-VIII brali udział w  zawodach robotów zorganizowanej przez Pana J. Naumienko i Panią M. Braciszewską. Zabawa konkursowa obejmowała dwie konkurencje:1.Mecz robotów. Rozgrywany gdy roboty są obsługiwane w trybie drona, czyli sterowaniem bezpośrednim, bez kodu wstępnego. Dwie drużyny po 3 roboty. Wygrywa drużyna, która umieści  za pomocą robota krążek w bramce - strefie obronnej przeciwnika. Jeden mecz, to rozgrywka 2 x 5 minut- mecz i rewanż + dogrywka w przypadku remisu.2.Programowanie blokowe robotów w celu jak najszybszego zmapowania trasy autonomicznego przejazdu robota z bazy do punktu docelowego. Dyscyplina odbywa się symultanicznie. Pięć robotów jednocześnie na trasach musi osiągnąć swoje cele.Wygrywa zespół / klasa, której robot wcześniej osiągnie cel- punkt mety. Trasa robota nie jest narzucona ale tor jazdy- poruszania się robota po trasie nie jest narzucony i zależy od inwencji uczniów.Uczniowie rozwijali umiejętności programistyczne, doświadczali współzawodnictwa i współpracy. Zwycięzcami zawodów w pierwszej konkurencji zostali reprezentanci klasy V, natomiast w drugiej klasa VII. Wszystkim towarzyszyła dobra zabawa. Za aktywny udział w zawodach zwycięzcy otrzymali nagrody.

          • Próbny Egzamin Ósmoklasisty Online!

          • Zachecamy Ósmoklasistki i Ósmoklasistów do wzięcia udziału w bezpłatnm próbnym Egzamine Ósmoklasisty online. Uczniowie będą go rozwiązywać indywidualnie, na komputerze lub telefonie, o dowolnej porze, tak by nie kolidowało to z lekcjami w szkole.

            Egzaminy zostały przygotowane przez doświadczonych ekspertów. Konstrukcją i treścią są możliwie zbliżone do prawdziwych egzaminów.

            Celem tego przedsięwzięcia jest umożliwienie uczniom sprawdzenia wiedzy w komfortowych warunkach na miesiąc przed prawdziwym egzaminem, który zadecyduje o ich dalszej edukacji.

            Jak sprawdzić swoją wiedzę przed Egzaminem Ósmoklasisty? Z pomocą przychodzi pierwszy w Polsce Próbny Egzamin Ósmoklasisty Online! W dniach 16-18.04.2024 r. będziesz mógł/a bezpłatnie rozwiązać arkusze na platformie ZDAY. Codziennie będzie udostępniony inny przedmiot, tak jak w maju (polski, matematyka, angielski). Próbny egzamin online dostosuje się do Twojego planu dnia - będzie można go rozwiązać o dowolnej porze, od rana do wieczora. Aby wziąć udział w egzaminie, wystarczy zapisać się bezpłatnie na stronie: https://zday.pl/probny-egzamin-osmoklasisty-online/ Wykorzystaj tę okazję, aby sprawdzić, czy Twój wynik będzie podobny do tego, który chcesz uzyskać na prawdziwym egzaminie. Lepiej przekonać się teraz i w razie potrzeby uzupełnić braki, kiedy jest jeszcze dość czasu! Polecamy!

          • XIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Angielskiego

          • 9 kwietnia ośmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w XIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Angielskiego. Ogromne brawa dla Zuzanny, Kacpra, Filipa, Zosi, Marcela, Antoniego, Mateusza i Oliwiera!Gratulujemy odwagi sprawdzenia znajomości języka angielskiego! Życzymy sukcesów oraz radości w dalszej nauce języków obcych!

          • Kolorowy bal z Kulturką

          • Dnia 09. 04. klasy 1-3 wzięły udział w koncercie KULTURKI pt. "Bale i turnieje". Spójrzcie na te wirujące falbany, soczyste kolory koszul zwinnych tancerzy, błyszczące od brylantyny włosy, równo ułożone ani drgną przy podskokach i obrotach. Coz to za piękny bal!

          • Mali aktorzy o wielkich talentach

          • Przebudzenie wiosny - to piękne przedstawienie przygotowane przez dzieci z Publicznego Przedszkola w Klęce, które mogli obejrzeć uczniowie naszej szkoły. Rewelacyjna gra wszystkich małych aktorów, piękne stroje, odpowiednio dobrana muzyka zostały docenione przez szkolną publiczność i nagrodzone gromkimi brawami. Dziękujemy za wspaniałe przedstawie, gratulujemy Wam talentów. 

          • Książka do słuchania

          • Literatura – niezależnie czy w formie tradycyjnych książek czy audiobooków – pobudza w Czytelnikach wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i rozwija kreatywność. Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy 6 podczas zajęć bibliotecznych.

            Pani bibliotekarka zaproponowała spotkanie z audiobookiem, który wpisuje się w szeroki obszar literatury i odgrywa ogromną rolę jak tradycyjne książki.  Audiobook to książka przeznaczona do słuchania. Do jej uruchomienia wystarczy smartfon, tablet, czy komputer lub odtwarzacz CD w przypadku książek zapisanych na nośnikach.

            Kiedy czas staje się naszym najcenniejszym zasobem, poszukiwanie nowych sposobów na pogłębianie wiedzy, kontakt z literaturą lub rozrywkę płynącą z książek nikogo nie dziwi sięganie po książki audio. Audiobook umożliwia wykorzystanie każdej wolnej chwili na rozwój lub rozrywkę, nawet podczas wykonywania innych czynności. Zyskujemy nie tylko swobodę, ale także efektywniej wykorzystujemy nasz czas. To także doskonała alternatywa dla osób, które jeszcze nie polubiły się z tradycyjną formą obcowania z literaturą.

            Pani bibliotekarka  podczas spotkania przedstawiła bezpłatne serwisy z książkami audio na rynku polskim, zaprezentowała również zakładkę na stronie szkoły z bezpośrednimi linkami do wybranych serwisów. Następnie Czytelnicy wysłuchali bajkę edukacyjną autorstwa Bogusia Janiszewskiego, pt.  „Magiczny dom”, której celem jest edukacja w zakresie rozpoznawania i nazywania podstawowych emocji, a także oswojenie  z procesem zmiany oraz związanym z nią stresem.   Pani Izabela zachęciła do korzystania z audiobooków dostepnych zarówno online jak i  w poMOCnej bibliotece szkolnej. Pamiętaj, każda forma dostępu do literatury rozwija i poszerza horyzonty.

          • Ogólnopolski Konkurs Programistyczny 

          • Ogłaszamy start II edycji Gigathonu czyli Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego organizowanego pod patronatem Ministra Edukacji. Gigathon to nie tylko największy konkurs informatyczny w Polsce, ale również niezwykła szansa dla uczniów na wykazanie się swoimi technologicznymi umiejętnościami i wygranie nagród takich jak konsola Xbox, smartfony, tablety i wiele innych.

            Aby wziąć udział wystarczy zapisać się na stronie: http://info.gigathon.pl/edu i w terminie od 6 do 26 maja rozwiązać krótki quiz online, na podstawie którego zapraszamy uczniów do kolejnego etapu.Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 7-18 lat i odbywa się w czterech kategoriach.W tym roku mamy również specjalną konkurencję dla szkół. W ramach akcji Gigathon School Challenge szkoły rywalizują o wspaniałe nagrody w specjalnie przygotowanym rankingu. Placówki, z których najwięcej uczniów weźmie udział w Gigathonie zdobywają:- bony o łącznej wartości 9000 zł na sprzęt technologiczny i edukacyjny- stypendia dla uczniów na semestralne kursy z programowania- zestawy książek od wydawnictw Helion i HarperCollins- webinar o wykorzystaniu narzędzi sztucznej inteligencji w edukacjiWięcej szczegółów znajdziecie na stronie: https://crm.giganciprogramowania.edu.pl/app/Ran...

            Zapraszamy i życzymy powodzenia

          • Konkurs plastyczny- propozycja dla Uczniów i Rodziców

          • Mamy przyjemność poinformować o II edycji konkursu “Bogusz znany i nieznany”, który powraca po dwóch latach przerwy! W poprzednich latach inspirowaliśmy się malarstwem Bogusza, w tym skupimy się jednak na rysunku. Rysować może każdy i szczerze do tego zachęcamy! Tegoroczny konkurs skierowany jest nie tylko do przedszkoli, szkół ale także do uczestników indywidualnych i bez znaczenia jest tu wiek. Można zgłaszać prace wykonane ołówkiem, piórkiem, pisakiem, węglem lub kredką. Pastel jako technika malarska nie będzie brany pod uwagę. Tematyka prac dowolna, ale uwaga -inspirujemy się twórczością Mariana Bogusza. Zapraszamy wszystkich do udziału! Format prac od wielkości 29,7x21 cm do 60x40 cm. Konkurs kończymy w maju, a osoby, nie mające szczęścia otrzymania nagrody odnaleźć będą mogły swoje prace na wystawie pokonkursowej.

            Regulamin:REGULAMIN_KONKURSU_PLASTYCZNEGO_BOGUSZ_ZNANY_I_NIEZNANY_2024.pdf

          • Ogrodnicy z klasy 4

          • Ogrodnicy z klasy 4 upiększa ją teren wokół szkoły. Kwiatki bratki, stokrotki niezapominajki i nne odmiany kwiatów pięknie się prezentują przy wejściu do szkoły. Dzieci przygotowane: rękawiczki, łopatki ogrodnicze, ziemia i konewka to zestaw podręczny naszych ogrodników.

            Dziękujemy Rodzicom uczniów klasy 4 za pomoc w zorganizowanie sadzonek kwiatów.

          • Konkurs plastyczny na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji

          • Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje skierowany do dzieci i młodzieży konkurs na plakat. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu plakatu promującego mediację i Międzynarodowy Dzień Mediacji 2024. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody: tablet, zegarki typu Smartwatch, słuchawki bezprzewodowe, głośniki bezprzewodowe, dyplomy oraz zaproszenie na spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości.

            Szczegóły znajdują się w regulaminie na stronie LINK - KONKURS.

            Prace można przesyłać do dn. 09 czerwca 2024 r. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 18 września 2024 r.

            Zaprzaszany do udziału w konkursie.

          • Konkurs plastyczny dla przedszkolaków

          • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Środzie Wielkopolskiej zaprasza do realizacji IV edycji programu „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” w województwie wielkopolskim oraz do współpracy przy przeprowadzeniu konkursu „EKO jest lepsze!”. Program będzie realizowany w oparciu o materiały w wersji elektronicznej z wcześniejszych edycji.

            Zadaniem konkursowym konkursu pod tytułem „EKO jest lepsze!” jest grupowe przygotowanie przez dzieci pracy plastycznej przedstawiającej:

            -  ekologiczną hodowlę zwierząt (dzieci w wieku 3 i 4 lata)

            - ekologiczne gospodarstwo (dzieci w wieku 5 i 6 lat).

            Autorem pracy musi być grupa przedszkolna. Partnerem przedsięwzięcia jest Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

            Zachęcamy do udziału.

            Zgoda rodzica:Zalacznik_nr_1_zgoda_rodzicow_lista_RODO_konkursu_EKO_2024.docx

          • Prezent dla poMOCnej biblioteki szkolnej

          • Chciałabym podziękować  w imieniu własnym oraz wszystkich Czytelniczek i Czytelników - Radzie Rodziców Zespołu Szkół w Klęce  za zakup dyfuzora olejków eterycznych wraz z zestawem naturalnych olejków do naszej poMOCnej biblioteki szkolnej. 

            To niesamowity gest, który sprawi, że nasza BIBLIOPRZESTRZEŃ będzie nie tylko bardziej relaksująca, ale także bardziej sprzyjająca nauce.

            Dzięki dyfuzorowi olejków eterycznych będziemy mogli  cieszyć się korzyściami aromaterapii, która przynosi wiele pozytywów takich jak:

            Poprawa koncentracji - dzięki właściwościom olejków eterycznych, taka jak lawenda czy mięta pieprzowa, Czytelnicy będą mogli skupić się na nauce i zwiększyć wydajność swojej pracy.

            Redukcja stresu - aromaterapia może pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu i poprawie samopoczucia.  W bibliotece będzie można znaleźć chwilę relaksu w trakcie zajęć.

            Poprawa atmosfery - zapachy  naturalnych olejków eterycznych wprowadzą do biblioteki przyjemną aurę 😊, która zachęci do czytania i spędzania czasu w tym miejscu.

            Dziękuję Radzie Rodziców Zespołu Szkół w Klęce za troskę o nas i za to, że zawsze pamiętacie o poprawie warunków nauki i pracy naszych Uczniów. To motywacja do dalszego rozwoju i doskonalenia  poMOCnej biblioteki szkolnej.

             Nauczycielka bibliotekarka Izabela Zwierzchlewska

          • Kolejny etap szkolnego konkursu fotograficznego

          • Dziękujemy za przesłanie zdjęć do marcowej edycji naszego konkursu. Czekamy na Wasze prace - tym razem tematem głównym są: Ptaki.

            Przypominamy - podczas sesji zdjęciowych w plenerze - pamiętajcie, aby być ostrożnym 

            i uważnym.

            Dbajcie o przyrodę oraz o siebie. Bezpieczeństwo odkrywców jest najważniejsze!

            Nie możemy doczekać się Waszych wspaniałych zdjęć.

          • Wiosenne kwiaty zdobią naszą szkołę

          • W piękny wiosenny dzień klasa 1 posadziła kwiaty w doniczce aby przyozdobić teren naszej szkoły. Wiemy już  jak posadzić rośliny i potrafimy powiedzieć co potrzebne jest do ich wzrostu. Oto nasza kompozycja kwiatowa.

          • Dotacja na rozwój i promocję czytelnictwa

          • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że poMOCna biblioteka szkolna Zespołu Szkół w Klęce otrzymała dotację jednego z największych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - na realizację Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025. Uzyskaliśmy 2500 zł na rozwój  i promocję czytelnictwa w oddziałach przedszkolnych Publicznego Przedszkola w Klęce. 

            Cieszymy się bardzo i nie możemy już doczekać się nowości wydawniczych skierowanych do najmłodszych Czytelników.

          • SPEcjalne moce

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego Sowy 04. kwietnia miały okazję poznać tematykę spektrum autyzmu dzięki spotkaniu z panią bibliotekarką w poMOCnej bibliotece szkolnej. Czytanie metodą wrażeniową książki pt. "Doskonały projekt. Książka o autyzmie. SPEcjalne moce", autorstwa Tracy Alloway Packiam- było dla nas wszystkich niezwykłym doświadczeniem, ponieważ odbywało się w strefie relaksu i wyciszenia.

            Czy warto rozmawiać z przedszkolakami na temat autyzmu? Tak! Dlaczego? Ponieważ edukacja na ten temat jest kluczowa, aby zrozumieć i akceptować innych. Dzieci już od najmłodszych lat powinny być uczone empatii i szacunku dla osób z autyzmem. Rozmowa na ten temat może pomóc im zrozumieć, dlaczego niektórzy zachowują się inaczej i jak mogą być dla nich bardziej pomocni i przyjaźni. Uczenie dzieci tolerancji i akceptacji jest niezwykle ważne. Zaczynając od najmłodszych, możemy tworzyć bardziej otwarte i zrozumiałe społeczeństwo. Na konice zajęć bibliotecznych każdy mały czytelnik wypożyczył książkę, tym razem winny sposób: wybierając ją z zamkniętymi oczami - co było dużym wyzwaniem i świetną zabawą. Było to ciekawe i pouczające spotkanie, które na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

            Zachęcamy do odwiedzania poMOCnej biblioteki szkolnej każdego dnia oraz do zapoznania się z tą wspaniałą ksiażką.

          • Usłyszeć ciszę w kąciku wyciszenia

          • W związku z obserwowanym wzrostem liczby dzieci z obniżoną sprawnością funkcjonowania społecznego wynikającą z zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz dzieci zmagających się z nadwrażliwością słuchową, w poMOCnej bibliotece szkolnej powstał kącik wyciszenia, w którym każdy Uczeń będzie mógł spędzać przerwy w ciszy i odpoczywać w sytuacji przebodźcowania, bądź w innej trudnej sytuacji powodującej lęk, utratę poczucia bezpieczeństwa czy dyskomfort.

            Kącik wyciszenia stanowi bezpieczną strefę z miękkimi poduszkami i workami sako, w której panuje cisza, a dziecko czuje się bezpiecznie i komfortowo. 

            W kąciku wyciszenia znajdują się różne pomoce, zabawki sensoryczne i edukacyjne, które pomogą odstresować się, wyregulować napięcie, odpocząć i zredukować lęk, a dodatkowo umożliwią rozwijanie zmysłów i niwelowanie zaburzeń integracji sensorycznej.  W bezpiecznym i wygodnym otoczeniu podstawowe zmysły mogą być pobudzane także muzyką. Mamy także spory wybór książek z dziedziny psychologii i pedagogiki, które proponujemy naszym Czytelnikom:  uczniom, nauczycielom oraz rodzicom.

            Kącik wyciszenia będzie również służył do prowadzenia zajęć specjalistycznych z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

            Zapraszamy każdego dnia do  testowania kącika wyciszenia w poMOCnej bibliotece szkolnej, która jest miejscem żywym, inspirującym i ważnym - uczącym uważności i empatii.

          • Autyzm to nie choroba

          • Podczas spotkania ze Społecznością Uczniowską zastały przedstawione wiadomości na temat AUTYZMU.

            Podzcas prezentacji dowiedzieliśmy się czym jest autyzm? Dlaczego mówimy o spektrum autyzmu? Czy autyzm można wyleczyć? oraz  jakie są objawy i sygnały autyzmu.

            Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba autystyczna jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu. Autyzm dotyczy wielu obszarów funkcjonowania  i sprawia, że osoby ze spektrum rozwijają się inaczej.

            Czy wiesz,że: AUTYZM WYSTĘPUJE W POLSCE U 1 NA 100 OSÓB.

            Pamiętajmy, że autyzm wpływa na całe życie. Dlatego tak ważna jest akceptacja i zrozumienie. Bo razem możemy stworzyć lepszy świat dla osób autystycznych!