• Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy dla uczniów szkół podstawowych

          • Zachwyciła Cię ostatnio jakaś książka? Zachwyć i nas! I chwyć książki z Księgarni Tuliszków!

            Stwórz dzieło: wiersz, opowiadanie, utwór muzyczny, komiks, pracę plastyczną na temat Twojej ulubionej książki.

            Konkurs polega na przygotowaniu i przesłaniu pracy, której tematyka związana jest z motywem przewodnim konkursu "Za-chwyceni książką", w której uczestnik wykaże się swoim talentem w trzech poniższych kategoriach do wyboru:

            1. Praca plastyczna  wykonana dowolną techniką, w dowolnym formacie, zeskanowana lub sfotografowana,
            2. Utwór muzyczny – oryginalny, stworzony od podstaw tekst i muzyka, praca zapisana w formie pliku filmowego lub dźwiękowego,
            3. Wiersz lub opowiadanie – oryginalny, stworzony od podstaw tekst, o objętości maksymalnie 3600 znaków ze spacjami.

            Adresatami konkursu są uczniowie szkół podstawowych na terenie całej Polski. Do wygrania atrakcyjne vouchery na zakup książek w Księgarni Tuliszków!​​​​​​​

            ZASADY KONKURSU SĄ PROSTE:

            1. Zgłoś udział w konkursie, wypełniając formularz rejestracji. Zgłoszenia możesz dokonać do 30. 04. 2023 r.

            KLIKNIJ TUTAJ, ABY WYPEŁNIĆ FORMULARZ ZGŁOSZENIA ONLINE

            Każda szkoła może zgłosić dowolną ilość prac do udziału w konkursie. 

            2. Prześlij nam pracę konkursową w formie pliku audio, audio video, pliku graficznego na adres ksiegarnia@ksiegarnia-tuliszkow.pl w terminie do 30.04.2023 r. (w formacie avi, mp4, mp3, doc, pdf, jpg, png, skan lub zdjęcie – w przypadku pliku większego niż 20 mb prześlij przez wetransfer) z adresu wskazanego w formularzu zgłoszeniowym.

            3. W temacie maila wskaż kategorię, w jakiej została wykonana praca: praca plastyczna, praca muzyczna, praca tekstowa oraz w treści wiadomości wpisz imię i nazwisko autora oraz pełną nazwę reprezentowanej placówki.

            4. Udostępnij swoją pracę konkursową na profilu FB Twojej placówki wraz z oznaczeniem naszego profilu FB https://www.facebook.com/tuliszkow bądź w przypadku braku FB – udostępnij pracę konkursową na stronie internetowej (do 30.04.2023 r.)

          • Akcja Żonkile w szkole oraz w bibliotece szkolnej

          • W ramach akcji  społeczno - edukacyjnej Żonkile  włączamy się w obchody 80. tej rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W 2023 roku akcja #AkcjaŻonkile organizowana jest w ramach programu "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim".

            W naszej bibliotece szkolnej znajdziecie opowiadania znakomitych autorek i autorów literatury dla najmłodszych czytelników – Zofii Staneckiej, Justyny Bednarek, Pawła Beręsewicza, Marcina Szczygielskiego, Katarzyny Ryrych oraz Katarzyny Jackowskiej-Enemuo.

            Bogato ilustrowane opowiadana uzupełniają kilkunastominutowe słuchowiska, które z pewnością uruchomią wyobraźnię każdego odbiorcy. Wszystkie teksty, ilustracje oraz słuchowiska powstały z myślą o dzieciach w wieku 6-12 lat i są dostępne za darmo. Teksty są dostosowane do tego, aby w sposób bezpieczny rozmawiać z dziećmi na tematy związanie nie tylko z II wojną światową, ale także z takimi wartościami jak pomoc, przyjaźń, odwaga lub strata.

            Materiały przygotowane i udostępniane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 

            Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki szkolnej oraz do wysłuchania słuchowisk.

            "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej, opowiadanie dla dzieci w wieku 6-9 lat

            Fantastyczna historia leśnych istot, które wzajemnie się o siebie troszczą i ratują w potrzebie.

            Opowiadanie czyta aktorka Julia Lewenfisz-Górka. Kliknij i rozpocznij słuchowisko >>

            "Strasznie strasznie" Pawła Beręsewicza, opowiadanie dla dzieci w wieku 6-9 lat

            Poruszająca, pełna miłości historia relacji ojca i synka, których życie niemal z dnia na dzień ulega całkowitej zmianie. Opowiadanie napisał Paweł Beręsewicz, laureat Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

            Opowiadanie czyta piosenkarz Andrzej Piaseczny. Kliknij i rozpocznij słuchowisko >>

            "Historia z pewnej ulicy" Justyny Bednarek, opowiadanie dla dzieci w wieku 8-9 lat

            To historia przyjaciół, mieszkających wiele lat temu przy ulicy Magnolii, gdzie przeplatały się trudne losy Żydów i Polaków w okresie wojny. Sielankowe życie dzieci przerywa wejście wojsk niemieckich na tereny Polski i konieczność rozłąki – polskie dzieci mogą zostać w swoim domu, zaś rodzina żydowska zostaje zmuszona do przeniesienia się do getta. Na szczęście przyjaźń potrafi przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.

            Opowiadanie czyta aktorka Katarzyna Zielińska. Kliknij i rozpocznij słuchowisko >>

            "Prawdziwi przyjaciele" Marcina Szczygielskiego, opowiadanie dla dzieci w wieku 10-12 lat

            Opowiadanie przypomina o znanej prawdzie, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.

            To historia Maćka i jego rodziny. Jest rok 1939. Maciek mieszka w Warszawie i bardzo lubi opowiadać straszne historie swojej przyjaciółce Jance. Ma wielu kolegów z podwórka: Henrysia, Fredka, Maniusia i Ignasia. Pewnego dnia Maciek poznaje trudną w czasach wojny rodzinną tajemnice.

            Opowiadanie czyta aktorka Eliza Rycembel. Kliknij i rozpocznij słuchowisko >>

            Premiera słuchowiska odbędzie wsię 19. 04.

            Opowiadanie dla dzieci w wieku 6-9 lat "Było – nie ma – jest" napisała Katarzyna Jackowska-Enemuo, autorka wspaniałej i nagradzanej "Tkaczki chmur". Jej najnowszy tekst opowiada o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz z bohaterką opowiadania odbywamy podróż po miejscach, czasach i osobach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać. Zilustrowany przez Aleksandrę Artmowską tekst uzupełnią scenariusz lekcji oraz karta pracy, które pomogą w przeprowadzeniu zajęć z uczennicami i uczniami.

            Zachęcamy do przeczytania: Opowiadanie_Bylo_-_nie_ma_-_jest.pdf

          • Kolorowe pisanki

          • Tym razem nauka uważności,  skupienia i dokładności była wykorzystana podczas zajęć świetlicowych. Uczestnicy zajęć rozwijali te umiejętności tworząc przy okazji kolorowe pisanki. Każda z  prac jest niepowtarzalna, tak jak jej twórcy. Zachęcamy do kolorowania i ćwiczenia skupienia uwagi. 

            Dodokończenie zadania, a w tym przypadku ukończenie kolorowania przez Ucznia pokazuje, że  ma moc sprawczą i że potrafi coś samodzielnie zrobić; podnosi to jego wiarę we własne możliwości. 

          • I Festiwal Rzemiosła

          • Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu dnia 17 kwietnia br. (poniedziałek) w godzinach od 11:00-15:00 w czterech miastach województwa wielkopolskiego - w Poznaniu, Lesznie, Koninie i Wągrowcu organizuje I Festiwal Rzemiosła oraz Grę Miejską „ZaGRAjMY w RZEMIOSŁO”. Wydarzenie sfinansowane jest ze środków NIW - CRSO w ramach Rządowego Programu Polski Inkubator Rzemiosła na lata 2021-2030. Zachęcamy Uczniów z klas 7 i 8  do uczestnictwa.

            Celem wydarzenia jest prezentacja potencjału i oferty edukacyjnej rzemiosła oraz promowanie nauki zawodu realizowanej na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

            W ramach inicjatywy uczniowie mają możliwość poznania zawodów rzemieślniczych, warunków pracy i rozważenia możliwości nauki zawodu w rzemieślniczym modelu kształcenia. Specjalnie z myślą o tej grupie młodzieży w czasie trwania Festiwalu organizowana jest gra miejska „ZaGRAjMY w RZEMIOSŁO”

          • Dar książkowy

          • Tym razem nasza poMOCna  bibliteka szkolna wzbogaciła się o dar książkowy przekazany przez Ninę Krychowską z kl. 2. Ze względu na położenie naszej szkoły  przy lesie - album „Lasy Polski” pokazujący unikalne w skali Europy bogactwo polskich lasów z pewnością zostanie wykorzystany przez naszych Czytelników w celach naukowych. Cieszymy się, że są w naszej szkole Uczennice i Uczniowie, dla których księgozbiór  biblioteki szkolnej nie jest obojętny i potrafią podzielić się tym co posiadają. Te miłe gesty pozostają na długo w pamięci, a podarowane książki przyczynią się do pomnożenia radości jaką daje czytanie. Przekazywanie szkolnej bibliotece darów książkowych jest bardzo wartościową ideą. Dziękujemy, że dzielicie  się z innymi radością czytania. 

          • Czytamy Tolkiena

          • Dzień Czytania Tolkiena przypadł w sobotę 25 marca, jednak klasa szósta obchodziła go dziś 28. 03., choć w uszczuplonym gronie, bo choroba zmogła nawet "twardzieli". Kończymy omawiać lekturę "Hobbit, czyli tam i z powrotem", więc wykorzystaliśmy chwilę, by pochwalić się pięknym, głośnym czytaniem Tolkiena. Jest to zwieńczenie naszej pracy wśród tolkienowskich stworów: hobbitów, elfów, krasnoludów, goblinów, czarodziei/czarodziejów (obie formy są poprawne). Namówieni przez Gandalfa wyruszcie w podróż do biblioteki po inne dzieła tego twórcy.

          • Sukcesy naszych Uczniów

          • "Palić nie palić - oto jest pytanie? " konkurs Wojewódzkiej Ispekcji Sanitarnej. W konkursie wzięło udział 11 Uczniów klasy V Zespołu Szkół w Klęce. Zadaniem konkursowym było wykonanie Lapbooka na temat szkodliwości palenia papierosów. Wymogiem konkursowym było przekazanie jednej pracy z 11 lapbooków.  Jury wybrało projekt Marcela Szymańskiego,  który został przekazany do dalszego etapu powiatowego. Gratulujemy zaangażowania i pomysłowości przy tworzeniu pracy konukrsowej.

            " Wielkopolanka w folklorze "- 3 Uczennice naszej szkoły wzięły udział w konkursie plastycznym: Aleksandra Dziergwa i Nikola Gmerek z klasy V i Zuzanna Wagner kl. VI.

            Prace plastyczne zostały przesłane do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Gratulujemy dziewczynom zaangażowania i czekamy na dalsze wyniki konkursu.

          • Sukcesy naszych Uczniów

          • We wtorek 28. 03.  podczas spotkania społeczności szkolnej zostały ogłoszone wyniki konkurów zorganizowanych przez poMOCną bibliotekę szkolną.

            Konkurs fotograficzny „Mój zastępczy plecak - konkurs z przymrużeniem oka”. Jury  w składzie : Magdalena Braciszewska, Szymon Cypryan, Mariola Dzierla,  Katarzyna Florkowska, Anna Gabrysiak, Lidia Janicka i Justyna Szczepaniak - miało ciężkie zadanie. Każdy Uczeń,  który przesłał zdjęcie otrzymał pochwałę za aktywny udział w akcji szkolnej, natomiast najważniejsze wyróżnienie : „ Jednorazowy bon na niepytanie”  otrzymali :

            w kategorii kl. 1-3 - Franciszek Burchacki

            w kategorii kl. 4-8 - Nikola Drzewiecka

            Gratulujemy. Cieszymy się razem z Wami -  zwycięskie fotografie również prezentujemy inaczej niż zwykle. 

            Z okazji Dnia Kobiet poMOCna biblioteka szkolna zaproponowała  szkolny quiz pt. „Polskie Noblistki”. Wystarczyło zapoznać się z informacjami, które umieszczone były na terenie szkoły na temat Polek- laureatek Nagrody Nobla i odpowiedzieć na 12 pytań. Szkolną zabawę wygrali: Nikola Drzewiecka, Nikola Banaszak i Stanisław Wolski- przedstawiciele klasy 6. Dla zwycięzców przewidziano nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.

            Gratulujemy i dziękujemy za aktywne uczestnictwo w zorganizowanych akcjach bibliotecznych.

            Tradycyjnie zapraszamy każdego dnia do biblioteki szklonej :) 

          • Wykłady online

          • W koljenym wykładzie online  w  ramach projektu „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020 - dr Dariusz Drążkowski  tłumaczył zagadnienie - Media społecznościowe - jak korzystać by zachować szczęście?

          • Nauka akceptacji przy okazji powtórki z języka niemieckiego

          •  21 marca obchodzono Światowy Dzień Zespołu Downa.  W tym dniu w wielu szkołach wszyscy przychodzą w kolorowych skarpetkach lub specjalnie w dwóch różnych na znak akceptacji osób z Zespołem Downa. A u nas na zajęciach języka niemieckiego w klasach 6 i 7 zagościła „czasownikowa kolorowa skarpetka”.  Der Tag der bunten Socke  czyli Dzień kolorowej skarpetki na języku niemieckim dał możliwość rozmowy o akceptacji i pomógł w utrwaleniu odmiany czasowników regularnych przez osoby, bo tego nigdy dość. Oprócz  artystycznego i kreatywnego podejścia do nauki, zwracamy uwagę na ważne społeczne tematy.

          • Wykład online Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020

          • W związku z uczestnictwem w Projekcie „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020” nasi Uczniowie obejrzeli kolejny wykład online pt.: Gry, zabawy i nauka, czyli dzieciństwo w starożytnym Rzymie, wykład prowadzony przez  prof. AnnęTatarkiewicz. 

          • Kwieciste zajęcia kółka plastycznego

          • Stokrotki to pospolite, urocze kwiatki, które pojawiają się w naszych ogrodach, na łąkach i trawnikach, gdy tylko zrobi się cieplej. Te wiosenne kwiatki stały się inspiracją do zajęć kółka plastycznego. Spróbujmy wykonać wspólnie wiosenne, urzekające stokrotki. A te piękne wiosenne stokrotki  wykonane własnoręcznie przez uczestników zajęć będą ozdobą sali lekcyjnej. 

          • Szkolna " Jolka "

          • Szkolna krzyżówka przygotowana na lekcji informatyki przez klasę 6!

             Pobierzcie dokument i miłej zabawy!

            Czy wiecie, że Istnieją różne rodzaje krzyżówek. Jedną z form jest tzw.:  Jolka, gdzie zadanie jest utrudnione, bo w diagramie nie ma liczb. Jeśli więc nawet ktoś odgadnie dane hasło, musi jeszcze domyślić się, gdzie je wpisać.

          • Moda na czytanie wśród Przedszkolaków

          • Mała Czytelniczka odwiedziła dziś razem z mamą poMOCną bibliotekę szkolną. Maja z oddziału: Liski oficjalnie została zapisana do grona Czytelników. Oprócz "niespodzianki czytelniczej"-  książki pt.: "Krasnal w krzywej czapce" autorstwa Wojciecha Widłaka z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej, poradnika dla rodziców "Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece” Maja wypożyczyła jeszcze 2 książki o wróżkach. Mieszkająca w szkolnej bibliotece Wróżka Czytadella już nie może się doczekać na kolejną wizytę:)

            Przypominamy, że każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi naszą bibliotekę, otrzyma nieodpłatnie Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, przedszkolak otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

            Natomiast Przedszkolaki z oddziału: Sowy miały możliwość wypożyczenia książek z jakże fantastycznym bohaterem: Kubusiem Puchatkiem. Mali Czytelnicy poznając przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, wkraczają w bajkowy świat, bo dzięki temu można zapomnieć o codzienności i oddać się bez reszty przyjemności niesamowitych opowieści. Przygody gromadki przyjaciół są bardzo radosne, a te z pozoru smutne zawsze dobrze się kończą. Tradycyjnie życzymy Wam zaczytanego dnia:)

          • Projektujemy własne skarpetki

          • #ratownicyczytelnictwa #wszystkieręcenapokład #obszar1dzieci

            21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa -  data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Ze względów organizacyjnych nie mogliśmy przeprowadzić zajęć związanych z tym  świętem, ale to nie znaczy,  że chcemy okazać naszej solidarności z osobami z trisomią 21.

            W związku z realizacją programu drugiej edycji projektu Ratownicy Czytelnictwa, do której przystąpiła Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Klęce odbywają się systematycznie spotkania z Czytelnikami w celu promocji czytelnictwa. Spotkanie z Czytelnikami, to doskonała okazja nie tylko na zapoznanie się z ciekawą książką, ale również na naukę empatii i zrozumienia. Szeroko rozumianej akceptacji należ uczyć się nie tylko w domu, ale i w szkole.  Zwracanie uwagi na drobne gesty ma znaczenie, jesteśmy przekonani,że może to przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.

             ​Tym razem Pani Izabela przygotowała zajęcia dla Uczniów kl. 2 na podstawie książki Elizy Piotrowskiej pt.” Żółte kółka. Mam na imię  INnA”. Ta niesamowita książka  napisana z perspektywy dziecka - pobudza do refleksji i prowokuje do zadawania ważnych pytań. Najpierw Uczniowie zaprojektowali własne, niesamowite skarpetki. Zabawa w projektowanie i tworzenie, pobudza wyobraźnię i kreatywność, a przy okazji staje się okazją do stworzenia opowieści  o tym jak reagujemy na „inność”.

            Uczniowie bardzo chętnie pracowali, wykonali piękne projekty skarpet, które tylko z pozoru do siebie nie pasowały.

            Okazało się, że to tylko zależy od nas samych, jak spostrzegamy daną rzecz, czy sytuację. A z rzeczy niepasujących do siebie można stworzyć coś „ innego”- coś pięknego😊

            Uczniowie z dużym zaciekawieniem przysłuchiwali się opowieści o Inie, odpowiadali na pytania, szukali rozwiązań opisanych w tekście sytuacji. Warto zaznaczyć, że podczas zajęć wykorzystano mobilną strefę ciszy, przestrzeń działająco magicznie wyciszająco...dzięki której można wyrazić swój potencjał intelektualny. Uczniowie klasy 2 poznali znaczenie pojęć: zespół Downa, materiał genetyczny, chromosom, ale także tolerancja, akceptacja, szacunek i empatia.

            Zachęcamy do wypożyczenia książki  ” Żółte kółka. Mam na imię  INnA” i poznania tych ważnych słów.