• ZBIÓRKA odzieży używanej- akcja OSP KLĘKA

          • Drodzy mieszkańcy Gminy Nowe Miasto nad Wartą. Organizujemy zbiórkę odzieży używanej dla ludzi mieszkających w krajach Afryki, w celu pozyskania środków pieniężnych na zakup sprzętu specjalistycznego dla naszej jednostki. Miejsce zbiórki: Zespół Szkół w Klęce.

            Zachęcamy Społeczność szkolną do włączenia się do akcji.

          • Czytanie jest super

          • W piątek zakończyliśmy tydzień obchodów Dnia Książki, podczas którego odbyły się spotkania w klasach, wizyty w bibliotece szkolnej oraz zajęcia warsztatowe promujące czytelnictwo. Udało się także zakupić 18 super nowości wydawniczych, które z pewnością spodobają się Czytelnikom. Z ogromną radością informujemy, że każda z nich zostanie już niedługo przygotowana do wypożyczeń. Książki najpierw muszą zostać wpisane do inwentarza. Każda pozycja uzyskuje w nim swój unikalny numer oraz opis składający się z autorów i tytułu książki oraz sygnatur – indywidualnych kodów przypisanych do każdego egzemplarza. Następnie książki zostaną opieczętowane, pięknie ponumerowane,  otrzymają karty książki, a także karty katalogowe. Następnie po owinieciu zajmą swoje miejsce na półce czekając z niecierpliwością na Czytelników.  Ale to nie koniec w naszej szkole przygody z książką. Już niedługo, bo od 8. maja zaczynamy kolejną akcję związaną z obchodami Tygodnia Bibliotek pod hasłem “Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”

          • Apel z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja

          • Uczniowie klasy 4 zaprezentowali się przed społecznością szkoły z uroczystym apelem z okazji Narodowego Święta Konstytucji  3 Maja. Na scenie jaśniały białe koszule i dumnie prezentowane symbole narodowe. Gratulacje dla wszystkich występujących uczniów za pięknie zaprezentowane kwestie mówione i śpiewane.  Brawo za patriotyczną postawę!

            Serdeczne podziękowania dla Rodziców Uczniów klasy 4 za postawienie kropki nad ,,i” w postaci strojów galowych i zapewnienie chłopcom dodatkowych elementów ubioru, jakimi były szelki i eleganckie muchy, które zrobiły duże wrażenie!

          • Pan Leśniczy w przedszkolu

          •  Na zaproszenie dzieci dnia 28.04 do przedszkola przybył niezwykły gość Pan Leśniczy Jakub Wojdecki z Nadleśnictwa w Jarocinie. Celem spotkania było poznanie pracy leśnika i drwala. Dzieci mogły osobiście wczuc się w rolę leśnika i drwala oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek o lesie. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na szkolnym fb.

          • Wizyta w teatrze

          • 27.04. przedszkolaki wybrały się do Teatri im. A.Fredry w Gnieźnie na spektakl pt. "Szpak Fryderyk". Dzieci obejrzały bajkę, która tryskała humorem i dowcipem.Ogromna kurtyna i scena, którą dzieci zobaczyły wywarła na nich niesamowite wrażenie. Kiedy przedstawienie się skończyło podziękowaliśmy aktorom gromkimi brawami i zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. My przedszkolaki lubimy obcować ze sztuką. Wam też polecamy!

            Zachęcam do obejrzenia fototelacji na szkolnym fb. 

          • Podsumowanie akcji Pola Nadziei

          • Włączając się aktywnie do akcji Pola Nadziei w naszej szkole zorganizowano pogadankę na temat znaczenia hospicjum w opiece zdrowotnej nad ciężko chorym oraz przeprowadzono sprzedaż żonkili wśród społeczności lokalnej. Zebrano na powyższy cel 375 zł. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom.

          • Czytelnictwo nie jest nam obojętne

          • #ratownicyczytelnictwa #wszystkieręcenapokład #obszar1dzieci

            Wizyta w poMOCnej bibliotece szkolnej Przedszkolaków w ramach programu " Ratownicy Czytelnictwa" projektu była dziś niesamowitym wydarzeniem - Dzieci z grupy SOWY przygotowały recytację wiersza  Marii Konopnickiej pt. „Niezapominajki”. To ich pierwsze wyzwanie czytelnicze, które zrealizowali na medal. Brawo! Zapraszamy na szkolnego fb do obejrzenia filmiku z recytacji. W nagrodę za piękną recytację mali czytelnicy otrzymali kolorowe zakładki projektu zaprzyjaźnionej twórczyni: kropki@kreski. Oczywiście dzieci wypożyczyły samodzielnie wybrane przez siebie książki. Obiecały, że „ pomęczą rodziców, by im dziś poczytali”, bo CZYTANIE RZĄDZI.

            W ramach obchodów Światowego Dnia Książki w poMOCnej bibliotece odbywają się spotkania z Czytelnikami, bo to dzięki nimi z nimi  można świętować to nietypowe, ale jak potrzebne święto.

            Promocja czytelnictwa to bardzo ważne zadanie, dlatego w celu przekonania „ nieczytelników” - w bibliotece powstał (nietypowy)  film, który przedstawia walory KSIĄŻKI oraz ma przekonać do czytania - tych, którzy jeszcze do końca nie są przekonani. Jest to nasz pomysł na kreatywną promocję wspaniałych książek będących w zbiorach szkolnej biblioteki.  Pomysł na film powstał na podstawie opowieści pt. „Najwyższa na świecie wieża z książek” autorstwa Rocio Bonilla o sile wyobraźni i magii czytania. O tym, że dzięki książkom trafiamy do miejsc, których nie znamy i robimy rzeczy, o których marzyliśmy lub o jakich nawet nam się nie śniło oraz na podstawie książki Francoize Boucher pt.: „ Książka dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać”- czyli opowieść zdradzająca wielkie tajemnice dotyczące magicznej mocy książekZachęcamy do zapoznania się z filmikiem na szkolnym fb oraz do odwiedzania poMOCnej biblioteki szkolnej:)

            Dzieci z oddziału LISKI zdecydowały się również odwiedzić bibliotekę szkolną i świętować DZIEŃ KSIĄŻKI. W związku z omawianym tematem przyrodniczym, pani Izabela wypożyczyła książki związane z ochroną środowiska, bajkę ekologiczną oraz poradnik na temat sadzenia roślin, gdyż dzieci z oddziału LISKI, to również mali ogrodnicy. Zgodnie z umową o książki te mali Czytelnicy będą dbać jak o prawdziwy skarb, w ustalonym miejscu w swojej sali będą mogli do nich zaglądać i zdobywać wiedzę. Każde dziecko wypożyczyło również książkę z przygodami  znanego na całym świecie żółwia Franklina, a Pani Izabela życzyła wszystkim jak zwykle: zaczytanego dnia😊

          • Wielki dzień dla Trzecioklasistów

          • Uczniowie klasy 3 rozpoczynają dziś trwający przez trzy dni Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty.

            Test pozwala rzetelnie sprawdzić wiedzę i kompetencje uczniów na zakończenie pierwszego etapu edukacyjnego. Dostarcza informacji na temat przygotowania trzecioklasistów do kolejnych wyzwań edukacyjnych w szkole podstawowej. Życzymy powodzenia!

          • Skąd pochodzi pomysł na święto książki?

          • Pomysł oddania hołdu książce i jej twórcom wywodzi się z Katalonii, gdzie w dniu św. Jerzego, patrona regionu, zgodnie z długą tradycją, obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom dając im w podarunku książki. Dzień Książki jest obchodzony w Polsce od 2007 roku - zawsze 23 kwietnia. Na pamiątkę tego wydarzenia na naszych Czytelników czekają kolorowe zakładki w poMOCnej bibliotece szkolnej.

            Zapraszamy serdecznie:)

          • „Czytanie ma tylko dobre strony”

          • 23 kwietnia w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich startuje nowa odsłona kampanii społeczno-informacyjnej Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) na lata 2021 – 2025 pod hasłem „Czytanie ma tylko dobre strony”. Jej bohaterami są mole książkowe, które poznajemy w 4-odcinkowym miniserialu dostępnym na profilu Programu na kanale YouTube NPRCz 2.0. Pierwszy etap działań promocyjnych, obejmujący Internet, telewizję, radio oraz outdoor, potrwa do końca czerwca 2023 r. 

            Miniserial „Mole książkowe":                Odcinek 1                  Odcinek 3 

                                                                         Odcinek 2                  Odcinek 4 

            "Animacja „Mole książkowe” zwraca uwagę na rolę, jaką czytanie pełni w życiu człowieka. Miniserial staje się jednocześnie pretekstem do przypomnienia, że książki są dobrymi towarzyszami naszej codzienności, a czytanie – wartością samą w sobie, nawet jeśli poświęcamy mu niewiele czasu. Na rozpoczęcie przygody z książką i odkrywanie literatury oraz ponowne spotkania czytelnicze nigdy nie jest za późno. Serial jest adresowany zarówno do młodszych odbiorców, jak i dorosłych oraz seniorów". Lustro Biblioteki

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          • Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - święto czytelnictwa. Wartość książek jest ogromna. Możemy cieszyć się z możliwości dostępu do literatury pod różną postacią. Dziś chcielibyśmy polecić Waszej uwadze zbiory Polona, które znajdziecie pod linkiem: www.polona.pl

            Na stronie Legalna Kultura znajdziecie propozycje źródeł, które z poszanowaniem podchodzą do praw autorskich: www.legalnakultura.pl

          • Tata też czyta- nie tylko od święta

          • 23. 04. w Światowy Dzień Książki i  Praw Autorskich - święto czytelnictwa , podczas którego wszyscy dzielą się swoją fascynacją liertury- warto prztoczyć badania nt. stanu czytelnictwa książek w Polsce przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, mężczyźni czytają mniej niż kobiety, a na pewno rzadziej czytają swoim dzieciom. Chłopcy dużo wcześniej i częściej niż dziewczynki porzucają czytanie książek, kiedy kończą 9-10 lat. Brak męskiego wzorca czytającego sprawia, że czytanie bardzo szybko przestaje być atrakcyjne dla chłopców. Czytanie jest często przedstawiane jako niemęskie, przeciwstawia mu się sport jako alternatywną formę spędzania wolnego czasu – a przecież powinniśmy chcieć rozwijać się holistycznie!

            A zatem: Tato, Wujku, Dziadku, Trenerze! Masz supermoc, o której być może nie wiesz. Jesteś dla dziecka przykładem i wzorem. Ważnym źródłem postaw, zachowań i nawyków. Także, a może przede wszystkim, czytelniczych. Czytaj więc z dzieckiem! Głośne czytanie ma moc budowania relacji. Czytać na głos dziecku można nawet, kiedy jest w brzuchu matki. To świetny sposób na oswojenie go z głosem opiekuna.

            A co potem? Odpowiedź znajdziesz na www.TataTezCzyta.pl 

            Odkryj supermoc książek i swoją własną!

            Pobierz darmowy ebook „Supermoc książek #TataTeżCzyta”– dowiesz się co, kiedy czytać i dlaczego to tak ważne dla Twojego dziecka i Ciebie. Pobierz e-book tutaj:TTCz_ok.pdf

          • Świętujemy Dzień Ziemi w przedszkolu

          • Dzień Ziemi to jedno z najprzyjemniejszych wydarzeń przedszkolnych. Jest to okazja do nauki o naszej planecie oraz o tym, jak możemy jej pomóc. Przedszkolacy postanowili spędzić ten dzień na łonie natury, ponieważ kontakt  z przyrodą pozytywnie wpływa na nasz nastrój i zdrowie. 

          • Przedszkolaki sadzą rośliny

          • Czyste powietrze wokół nas - ważna sprawa, o czym wiedzą nawet przedszkolacy. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się o negatywnym wpływie zanieczyszczonego powietrza na zdrowie oraz  roli roślin w jego oczyszczaniu. Grupa Lisków samodzielnie posadziła sansewierie- kwiaty oczyszczające powietrze z toksyn i zanieczyszczeń.

          • Układ Słoneczny- praca na lekcji informatyki

          • Wyróżnienie dla Zuzanny Bigaj za jej pracę wykonaną na lekcji Informatyki. Zgodnie z tematem lekcji, Zuzia jak i inni uczniowie, testowała użycie narzędzi z menu pędzle programu Paint i wykonała wspaniałą ilustrację Solar System nawiązującą do 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Zuzia jest uczennicą I klasy w Zespole Szkół w Klęce. Przy okazji ciekawostka: nazwisko Mikołaja wywodzi się z majątku jego rodziny, wsi Koperniki zwanej też Kopernikami. W Kopernikach znajduje się muzeum, poświęcone pamięci Mikołaja Kopernika oraz jego ojca.    W muzeum tym można zobaczyć m.in. rekonstrukcję domu, w którym mieszkał ojciec Kopernika oraz zbiory związane z życiem i działalnością słynnego astronoma.Warto również zaznaczyć, że Mikołaj Kopernik wielokrotnie odwiedzał wieś Koperniki. Sam Kopernik nazywał to miejsce swoją ojczyzną i chętnie tu powracał w celu wypoczynku i pracy nad swoimi dziełami.

          • Mali naukowcy

          • Uczniowie klasy 2 oprócz przygotowania plakatu na szkolne obchode Dnia Ziemi brali udział w eksperymencie pt. Chmura deszczowa. Eksperyment ten nie wymaga wielu przygotowań, a frajda i obserwacja spadających strug deszczu zachwyca na każdym etapie tworzenia.

          • Światowy Dzień Ziemi- szkolny projekt proekologiczny

          • 22. 04. świętujemy w naszej szkole Dzień Ziemi idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących.  W szkole podczas wspólnego spotkania każda klasa miała możliwość stać się ekspertem ( niezależnie od wieku). Co każdy z nas może zrobić z tej okazji? Każda klasa przygotowała swoją kreatywną odpowiedź na to pytanie. Była to bardzo ciekawa lekcja ekologii.

            Notatkę graficzną autorstwa twórczyni: kropki@kreski potraktujmy jako podsumawania naszych  prezentacji.

          • Akcja Żonkile

          • Czym jest akcja społeczno-edukacyjna Żonkile?

            19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 

             

            Dlaczego żonkile?

            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. 

            Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

            Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

          • Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

          • ​​​​​​​

            Uczniowie Zespołu Szkół w Klęce: Nikola Drzewiecka i Stanisław Wolski kl. VI oraz Antoni Siejak kl. VIII reprezentowali naszą szkołę na Gminnym Konkursie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. 

          • Moda na ekologię

          • Zachęcamy do wzięcia udzaiłu w konkursie pt.: „Moda na ekologię”- na najlepszy strój o tematyce nawiązującej do zasobów wodnych, wykonany z materiałów biodegradowalnych. Konkurs organizowany jest w ramach wydarzenia „Festiwalu Krajobrazu”, w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie.