• Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2024

          • 19 kwietnia nasza Szkoła dołącza do dwunastej edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Cała Społeczność Szkolna przypina  żonkile na znak, że łączy nas pamięć o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku. Nie mają one na celu wyrażania poparcia dla jakichkolwiek ideologii, państw czy narodów, są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.

            foto: Akcja Żonkile 2024, M. Jaźwiecki

            Podczas spotkania 19. 04.  ze Społecznością Szkolną poruszony został bardzo ważny temat rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Była to okazja do wspólnego przypomnienia sobie historii i refleksji nad tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce w naszej historii. Mamy nadzieję, że to spotkanie pozwoliło nam lepiej zrozumieć znaczenie pamięci historycznej oraz podkreśliło wagę szacunku dla ofiar tych tragicznych wydarzeń.

            Dziękujemy Społeczności Szkolnej za aktywne uczestnictwo. Mamy nadzieję, że ta rocznica będzie dla nas wszystkich przypomnieniem o konieczności pielęgnowania pamięci o historii i przeciwdziałania wszelkim przejawom nienawiści i nietolerancji.

          • Czy książki są tylko do czytania?

          • Zajęcia dla dzieci z oddziału "0" w naszej poMOCnej bibliotece szkolnej w ramach spotkań promujacych czytelnictwo w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.  Mali Czytelnicy uzyskali odpowiedź na pytanie: czy książki są tyl­ko ­do czytania? Dowiedzieli się co to jest audiobook i wysłuchali uroczej bajki edukacyjnej w specjalnej strefie relaksu. Uważne słuchanie rozwija umiejętność koncentracji i pozwala oderwać się od ekranów i spędzić czas w ciekawy i edukacyjny sposób. Dzieci uczą się skupiać uwagę na treści zawartej w audiobookach, co może być przydatne w szkole oraz w życiu codziennym. Było fantastycznie! 

            Pani Izabela pokazała także dzieciom specjalną zakładkę na stronie internetowej szkoły, gdzie można znaleźć propozycję linków do audiobooków. 

            Polecamy każdemu rodzicowi zapoznać swoje dziecko z audiobookami i zachęcić je do słuchania. To nie tylko świetna forma rozwoju, ale także doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu i budowanie relacji rodzinnych.

            Na koniec spotkania w poMOCnej bibliotece szkolnej każdy z naszych maluchów wypożyczył książkę, którą będzie mógł poczytać w domu.

            Zapraszamy do poMOCnej biblioteki szkolnej dzieci oraz rodziców.

          • Wycieczka do Warszawy

          •  17. 04. uczniowie Zespołu Szkół w Klęce odwiedzili stolicę. Zwiedzaliśmy Stadion Narodowy na trasie Sportowe emocje, podziwialiśmy piękne widoki panoramy Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Zachwyciły nas zabytki Warszawy: Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza i wiele innych ciekawych miejsc. Wycieczka bardzo udana, humory dopisywał, uczestnicy zadowoleni. Trochę pogoda spłatała nam psikusa i padało, dlatego też Łazienki Warszawskie zostawiliśmy na następny wyjazd do Warszawy. Zachęcam do obejrzenia fotorelacji na szkolnym fb.

          • Kubistyczny Czytelnik

          • Z okazji Światowego Dnia Sztuki w poMOCnej bibliotece szkolnej uczniowie klasy 4 poznali fascynującą postać hiszpańskiego malarza, rzeźbiarza, rysownika, grafika, ceramika oraz poety uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku- Pabla Picassa. Oprócz zdobycia informacji na temat  światowej sławy artysty, uczestnicy zajęć poznali informacje na temat kubizmu. Inspirując się dziełami Picassa każdy mógł odkryć w sobie talent, tworząc kubistyczny portret Czytelnika. Oto efekty prac warsztatowych naszych artystów.

            Nie zapominajmy, że szkolna biblioteka to również Centrum Informacj. W poMOCnej bibliotece szkolnej można nie tylko czytać książki, ale także uczyć się obsługi różnego rodzaju dostępnych dla każdego sprzętów biurowych. Podczas zajęć uczennice i uczniowie nauczyli się obsługi kserokopiarki, ta  praktyczna umiejętność może pomóc dzieciom w zdobyciu podstawowych umiejętności technicznych, które mogą być przydatne w codziennym życiu. Tego typu zajęcia w bibliotece mogą być dla dzieci okazją do samodzielnego działania i radzenia sobie z różnymi sytuacjami. To  także świetna okazja, aby lepiej przygotować się do pracy w przyszłości!

            Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną naszej biblioteki szkolnej. Zapraszamy każdego dnia. 

          • Rekrutacja 2024 powiat średzki

          • Wydział Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Środzie Wielkopolskiej informuje, że od tego roku rekrutacja do klas I szkół ponadpodstawowych, dla których Powiat Średzki jest organem prowadzącym odbywać się będzie z wykorzystaniem systemu elektronicznego.

            Link do strony „Rekrutacja Powiat Średzki”:

            https://ponadpodstawowe-powiat-sredzki.nabory.pl/

            Rekrutacja zostanie otwarta zgodnie z harmonogramem postępowania rekrutacyjnego dnia 20 maja 2024 r.

          • Bezpieczny Internet w naszej Szkole każdego dnia

          • Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że nasza Szkoła otrzymała zaświadczenie z organizacji Dnia Bezpiecznego Internetu 2024. To wyróżnienie dla naszej placówki i dowód na to, że dbamy o bezpieczeństwo i dobre praktyki korzystania z Internetu.

            Dziękujemy wszystkim nauczycielom, uczniom i pracownikom za zaangażowanie i wysiłek w propagowanie bezpiecznego korzystania z Internetu. Razem tworzymy lepsze i bezpieczniejsze środowisko online dla całej Społeczności Szkolnej.

            Gratulujemy wszystkim za wkład w to osiągnięcie i zachęcamy do dalszej współpracy w propagowaniu bezpiecznego Internetu w naszej Szkole.

          • Gminny Konkurs Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

          • 16 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół w Chociczy odbył się Gminny Konkurs BRD. W konkursie brały udział uczniowie z Zespołu Szkół w Klęce, Zespołu Szkół w Chociczy, Zespół Szkół w Nowym Mieście nad Wartą i ze Szkoły Podstawowej w Kolnczkach. Uczestnicy wspaniałe poradzili sobie z rozwiązywaniem testów o tematyce ruchu drogowego.

            Grupa młodsza w składzie:Filip Gmerek, Lena Guszczak, Nikola Kaczmarek i Wojciech Walenciak zajęła II miejsce na Gminnym Konkursie BRD, natomiast grupa starsza w składzie: Nikola Drzewiecka, Krzysztof Kaczmarek i Stanisław Wolski zajęła IV miejsce w konkursie.

            Możemy pochwalić się wysokim wynikiem indywidualnym Leny Guszczak, która zdobyła 31/34 punkty w teście dzięki temu zdobyła  I miejsce z indywidualnym wynikiem w grupie młodszej.

            Opiekun konkursu szkolnego: Mariola Dzierla 

            Dziękujemy organizatorom Zespół Szkół w Chociczy na czele z koordynatorem konkursu Joanną Borkowską. 

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Brawo!

          • Uważność w życiu prywatnym i zawodowym nauczycieli

          • Jest nam miło poinformować, że Pani Izabela Zwierzchlewska została zaproszona do wzięcia udziału jako ekspert w warsztatach stacjonarnych w Piotrkowie Trybunalskim 

            "Słowa. Dźwięki. Emocje". Dla nauczyciela bibliotekarza dzielenie się wiedzą z innymi pedagogami jest niezwykle ważne. To świetna okazja do wymiany doświadczeń, zdobywania nowych umiejętności i inspiracji.

            Bardzo ważne jest, aby wspierać innych w rozwoju świadomości i umiejętności mindfulness, ponieważ może to przynieść wiele pozytywnych zmian zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Biblioteka, w której no co dzień pracuje Pani Izabela, jest miejscem, które może być centrum wartościowej wiedzy i inspiracji dla wszystkich osób zainteresowanych rozwojem osobistym oraz szeroko pojętym dobrostanem.

          • Wycieczka do kina Echo w Jarocinie

          • Dnia 12.04.2024r. klasy 1-3  i zerówka z przedszkola wybrały się na wycieczkę do kina Echo w Jarocinie na film pt. : "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona." 

            Przed Lassem i Mają wyzwanie godne największych detektywów. Zbliża się wielkie święto – obchody 500-lecia Valleby, jednak przygotowania przerywa seria zuchwałych kradzieży. Komuś najwyraźniej bardzo zależy na tym, żeby wyczekiwana przez wszystkich mieszkańców Valleby uroczystość nie doszła do skutku. Lasse i Maja bez wahania angażują się w sprawę i z pomocą zrzędliwej, emerytowanej mistrzyni złodziei Lillie próbują wpaść na trop złodzieja. Ale kim tak naprawdę jest ten przebiegły Skorpion i jaki jest jego motyw? Czy Lasse i Maja zdołają rozwiązać zagadkę i powstrzymać rabusia przed zrujnowaniem święta Valleby? Była to kolejna niesamowita przygoda, którą mogły przeżyć dzieci z klas młodszych.

          • Szkolne zawody robotów

          • Dnia 12.04.2024 r. uczniowie klas IV-VIII brali udział w  zawodach robotów zorganizowanej przez Pana J. Naumienko i Panią M. Braciszewską. Zabawa konkursowa obejmowała dwie konkurencje:1.Mecz robotów. Rozgrywany gdy roboty są obsługiwane w trybie drona, czyli sterowaniem bezpośrednim, bez kodu wstępnego. Dwie drużyny po 3 roboty. Wygrywa drużyna, która umieści  za pomocą robota krążek w bramce - strefie obronnej przeciwnika. Jeden mecz, to rozgrywka 2 x 5 minut- mecz i rewanż + dogrywka w przypadku remisu.2.Programowanie blokowe robotów w celu jak najszybszego zmapowania trasy autonomicznego przejazdu robota z bazy do punktu docelowego. Dyscyplina odbywa się symultanicznie. Pięć robotów jednocześnie na trasach musi osiągnąć swoje cele.Wygrywa zespół / klasa, której robot wcześniej osiągnie cel- punkt mety. Trasa robota nie jest narzucona ale tor jazdy- poruszania się robota po trasie nie jest narzucony i zależy od inwencji uczniów.Uczniowie rozwijali umiejętności programistyczne, doświadczali współzawodnictwa i współpracy. Zwycięzcami zawodów w pierwszej konkurencji zostali reprezentanci klasy V, natomiast w drugiej klasa VII. Wszystkim towarzyszyła dobra zabawa. Za aktywny udział w zawodach zwycięzcy otrzymali nagrody.

          • Próbny Egzamin Ósmoklasisty Online!

          • Zachecamy Ósmoklasistki i Ósmoklasistów do wzięcia udziału w bezpłatnm próbnym Egzamine Ósmoklasisty online. Uczniowie będą go rozwiązywać indywidualnie, na komputerze lub telefonie, o dowolnej porze, tak by nie kolidowało to z lekcjami w szkole.

            Egzaminy zostały przygotowane przez doświadczonych ekspertów. Konstrukcją i treścią są możliwie zbliżone do prawdziwych egzaminów.

            Celem tego przedsięwzięcia jest umożliwienie uczniom sprawdzenia wiedzy w komfortowych warunkach na miesiąc przed prawdziwym egzaminem, który zadecyduje o ich dalszej edukacji.

            Jak sprawdzić swoją wiedzę przed Egzaminem Ósmoklasisty? Z pomocą przychodzi pierwszy w Polsce Próbny Egzamin Ósmoklasisty Online! W dniach 16-18.04.2024 r. będziesz mógł/a bezpłatnie rozwiązać arkusze na platformie ZDAY. Codziennie będzie udostępniony inny przedmiot, tak jak w maju (polski, matematyka, angielski). Próbny egzamin online dostosuje się do Twojego planu dnia - będzie można go rozwiązać o dowolnej porze, od rana do wieczora. Aby wziąć udział w egzaminie, wystarczy zapisać się bezpłatnie na stronie: https://zday.pl/probny-egzamin-osmoklasisty-online/ Wykorzystaj tę okazję, aby sprawdzić, czy Twój wynik będzie podobny do tego, który chcesz uzyskać na prawdziwym egzaminie. Lepiej przekonać się teraz i w razie potrzeby uzupełnić braki, kiedy jest jeszcze dość czasu! Polecamy!

          • XIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Angielskiego

          • 9 kwietnia ośmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w XIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Angielskiego. Ogromne brawa dla Zuzanny, Kacpra, Filipa, Zosi, Marcela, Antoniego, Mateusza i Oliwiera!Gratulujemy odwagi sprawdzenia znajomości języka angielskiego! Życzymy sukcesów oraz radości w dalszej nauce języków obcych!

          • Kolorowy bal z Kulturką

          • Dnia 09. 04. klasy 1-3 wzięły udział w koncercie KULTURKI pt. "Bale i turnieje". Spójrzcie na te wirujące falbany, soczyste kolory koszul zwinnych tancerzy, błyszczące od brylantyny włosy, równo ułożone ani drgną przy podskokach i obrotach. Coz to za piękny bal!

          • Mali aktorzy o wielkich talentach

          • Przebudzenie wiosny - to piękne przedstawienie przygotowane przez dzieci z Publicznego Przedszkola w Klęce, które mogli obejrzeć uczniowie naszej szkoły. Rewelacyjna gra wszystkich małych aktorów, piękne stroje, odpowiednio dobrana muzyka zostały docenione przez szkolną publiczność i nagrodzone gromkimi brawami. Dziękujemy za wspaniałe przedstawie, gratulujemy Wam talentów. 

          • Książka do słuchania

          • Literatura – niezależnie czy w formie tradycyjnych książek czy audiobooków – pobudza w Czytelnikach wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i rozwija kreatywność. Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy 6 podczas zajęć bibliotecznych.

            Pani bibliotekarka zaproponowała spotkanie z audiobookiem, który wpisuje się w szeroki obszar literatury i odgrywa ogromną rolę jak tradycyjne książki.  Audiobook to książka przeznaczona do słuchania. Do jej uruchomienia wystarczy smartfon, tablet, czy komputer lub odtwarzacz CD w przypadku książek zapisanych na nośnikach.

            Kiedy czas staje się naszym najcenniejszym zasobem, poszukiwanie nowych sposobów na pogłębianie wiedzy, kontakt z literaturą lub rozrywkę płynącą z książek nikogo nie dziwi sięganie po książki audio. Audiobook umożliwia wykorzystanie każdej wolnej chwili na rozwój lub rozrywkę, nawet podczas wykonywania innych czynności. Zyskujemy nie tylko swobodę, ale także efektywniej wykorzystujemy nasz czas. To także doskonała alternatywa dla osób, które jeszcze nie polubiły się z tradycyjną formą obcowania z literaturą.

            Pani bibliotekarka  podczas spotkania przedstawiła bezpłatne serwisy z książkami audio na rynku polskim, zaprezentowała również zakładkę na stronie szkoły z bezpośrednimi linkami do wybranych serwisów. Następnie Czytelnicy wysłuchali bajkę edukacyjną autorstwa Bogusia Janiszewskiego, pt.  „Magiczny dom”, której celem jest edukacja w zakresie rozpoznawania i nazywania podstawowych emocji, a także oswojenie  z procesem zmiany oraz związanym z nią stresem.   Pani Izabela zachęciła do korzystania z audiobooków dostepnych zarówno online jak i  w poMOCnej bibliotece szkolnej. Pamiętaj, każda forma dostępu do literatury rozwija i poszerza horyzonty.

          • Ogólnopolski Konkurs Programistyczny 

          • Ogłaszamy start II edycji Gigathonu czyli Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego organizowanego pod patronatem Ministra Edukacji. Gigathon to nie tylko największy konkurs informatyczny w Polsce, ale również niezwykła szansa dla uczniów na wykazanie się swoimi technologicznymi umiejętnościami i wygranie nagród takich jak konsola Xbox, smartfony, tablety i wiele innych.

            Aby wziąć udział wystarczy zapisać się na stronie: http://info.gigathon.pl/edu i w terminie od 6 do 26 maja rozwiązać krótki quiz online, na podstawie którego zapraszamy uczniów do kolejnego etapu.Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 7-18 lat i odbywa się w czterech kategoriach.W tym roku mamy również specjalną konkurencję dla szkół. W ramach akcji Gigathon School Challenge szkoły rywalizują o wspaniałe nagrody w specjalnie przygotowanym rankingu. Placówki, z których najwięcej uczniów weźmie udział w Gigathonie zdobywają:- bony o łącznej wartości 9000 zł na sprzęt technologiczny i edukacyjny- stypendia dla uczniów na semestralne kursy z programowania- zestawy książek od wydawnictw Helion i HarperCollins- webinar o wykorzystaniu narzędzi sztucznej inteligencji w edukacjiWięcej szczegółów znajdziecie na stronie: https://crm.giganciprogramowania.edu.pl/app/Ran...

            Zapraszamy i życzymy powodzenia

          • Konkurs plastyczny- propozycja dla Uczniów i Rodziców

          • Mamy przyjemność poinformować o II edycji konkursu “Bogusz znany i nieznany”, który powraca po dwóch latach przerwy! W poprzednich latach inspirowaliśmy się malarstwem Bogusza, w tym skupimy się jednak na rysunku. Rysować może każdy i szczerze do tego zachęcamy! Tegoroczny konkurs skierowany jest nie tylko do przedszkoli, szkół ale także do uczestników indywidualnych i bez znaczenia jest tu wiek. Można zgłaszać prace wykonane ołówkiem, piórkiem, pisakiem, węglem lub kredką. Pastel jako technika malarska nie będzie brany pod uwagę. Tematyka prac dowolna, ale uwaga -inspirujemy się twórczością Mariana Bogusza. Zapraszamy wszystkich do udziału! Format prac od wielkości 29,7x21 cm do 60x40 cm. Konkurs kończymy w maju, a osoby, nie mające szczęścia otrzymania nagrody odnaleźć będą mogły swoje prace na wystawie pokonkursowej.

            Regulamin:REGULAMIN_KONKURSU_PLASTYCZNEGO_BOGUSZ_ZNANY_I_NIEZNANY_2024.pdf