• Pomagamy ptakom- budujemy budki

          • Przedłużamy czas na wykonanie budek dla ptaków. Zachęcamy do skorzystania z instrukcji.

            Pozostałe informacje zamieszczone są na Librusie- ogłoszenia.

          • Święta narodowe

          • Przed nami dwa ważne święta narodowe: 2 maja - Dzień Flagi oraz obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Okrągłą rocznicę pierwszej spisanej w 1791 r. konstytucji w Europie Sejm RP uczcił  ogłaszając bieżący rok rokiem Konstytucji 3 Maja. 

            Pierwsze święto obchodzone 2 maja, jest świętem flagi. Dzień Flagi jest świętem dość młodym,              bo dzień ten świętujemy dopiero od 2004 roku. Barwy narodowe są symbolem naszej państwowości, symbolem naszego nieprzerwanego trwania w historii dziejów  świata. Warto wspomnieć iż biało – czerwone barwy naszej flagi wiążą się ze świętem 3 maja.

            Trzeciego maja obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji. Właśnie tego dnia w 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Konstytucję. Był to pierwszy dokument tego typu w Europie, a drugi na świecie (po konstytucji amerykańskiej). Był to bardzo ważny dokument, który wprowadzał opracowany przez francuskiego myśliciela Monteskiusza trójpodział władzy. Władza nie była już w ręku króla i sejmu, ale została podzielona na trzy ważne części – władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Warto podkreślić, że podział ten zachowany jest do dnia dzisiejszego w każdym państwie demokratycznym.

            Święta majowe – 1 maja (święto pracy), 2 maja (święto flagi) i 3 maja (rocznica uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji) są ważnymi świętami państwowymi i podczas odpoczynku w długim majowym weekendzie, warto chwilę pomyśleć o wartościach, jakie przekazali nam nasi przodkowie i jakie my przekażemy następnym pokoleniom.

            Poprzez sztukę, a konkretnie monumentalny obraz Jana Matejki, który jest darem artysty dla Narodu, przypominamy o Konstytucji 3 Maja. Krótki film, dostępny bezpłatnie na kanale YouTube NCK, odkrywa tajemnice obrazu i opowiada o jego bohaterach. Zapraszamy do przyjrzenia się dziełu mistrza.

            Link do filmu

          • Zasady pracy szkół i placówek od 26 kwietnia br.

          •  

            Zasady pracy szkół i placówek od 26 kwietnia br. – nauka hybrydowa dla najmłodszych uczniów                 z 11 województw

            Małymi krokami wracamy do stacjonarnej pracy szkół i placówek. Na razie, od poniedziałku,    26 kwietnia w jedenastu województwach uczniowie z klas I-III będą mieli zajęcia hybrydowo,      a ci z pozostałych klas będą się uczyć jak dotychczas - zdalnie. W pozostałych pięciu województwach organizacja pracy szkół pozostaje bez zmian. Nie wprowadzamy zmian również w funkcjonowaniu przedszkoli. W kształceniu zawodowym będzie możliwość realizacji zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. To plan na kolejny tydzień, do 2 maja. Decyzje, jak będzie wyglądała nauka w szkołach w maju poznamy po koniec kwietnia.

            Nauka hybrydowa klas I-III w 11 województwach

            Od poniedziałku, 26 kwietnia lekcje w systemie hybrydowym w klasach I-III w szkołach podstawowych będą mieli uczniowie w 11 województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim.

            Uczniowie z pozostałych klas mają zajęcia na dotychczasowych zasadach, nic się u nich nie zmienia.

            Nauka zdalna klas I-III w 5 województwach

            Od poniedziałku, 26 kwietnia uczniowie klas I-III, ale też z pozostałych klas z województw: śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i opolskiego, będą uczyć się zdalnie.

            Zostaje utrzymany również obowiązek zorganizowania przez dyrektora szkoły opieki świetlicowej dla dzieci, których rodzice są do tego uprawnieni. Wsparcie powinny uzyskać rodziny, w których przynajmniej jeden z rodziców jest zatrudniony w podmiocie leczniczym lub świadczy usługi na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii.

            Zasady nauczania hybrydowego

            Dyrektor szkoły jest zobowiązany do tego, aby ustalić harmonogram zajęć w taki sposób, aby zajęcia w szkole miało nie więcej niż 50 proc. uczniów klas I-III oraz co najmniej 50 proc. – zdalnie. Powinien przy tym brać pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia.

            W szkole prowadzona ma być również opieka świetlicowa dla uczniów, którzy uczą się stacjonarnie.

            Podstawa prawna:

            Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie            w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty           

            w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

            (skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw).

            Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji i Nauki

             

            Róża Doerffer-Jambor

            Dyrektor Zespołu Szkół w Klęce

            63-040 Nowe Miasto nad Wartą, Klęka 9

            tel.: 061 28 74 074

          • Klasy 1-3 przyłączyły się do programu "Mamy kota na punkcie mleka"

          • „Mamy kota na punkcie mleka” to program promocyjno-informacyjny, sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka i skierowany do uczniów 6-9 lat, ich rodziców i nauczycieli, którego celem jest poszerzenie wiedzy na temat wartości i właściwości odżywczych mleka i produktów mleczarskich.          Jego głównymi bohaterami są kot Mleczysław i Mleczna Kita, którzy prezentują dlaczego warto pić mleko i spożywać produkty mleczne.

            Od niepamiętnych czasów wiadomo, iż mleko należy do produktów o bogatym składzie. Stanowi ono źródło wapnia, magnezu, potasu, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E, K oraz witamin rozpuszczalnych w wodzie: B1, B2, B6, B12. Rezygnacja z nabiału w jadłospisie ucznia pociąga za sobą szereg określonych konsekwencji zdrowotnych. Bardzo poważnie zostaje zachwiany jego rozwój fizyczny i intelektualny, wskutek deficytu witamin i składników mineralnych, których najlepszym źródłem są właśnie produkty mleczne. Niedobór wapnia oraz witaminy D w młodym organizmie może prowadzić do wystąpienia krzywicy, a w dorosłym życiu do osteoporozy. Ponadto brak produktów mlecznych w diecie dziecka, zawierających witaminy z grupy B oraz magnez, może wpływać negatywnie na koncentrację ucznia podczas zajęć, szczególnie że są one prowadzone w trybie on - line.

            O znaczeniu mleka i produktów mlecznych w diecie dzieci można przekonać się odwiedzając   stronę projektu „Mamy kota na punkcie mleka” sfinansowanego z Funduszu Promocji Mleka, który przedstawia jaką rolę pełni nabiał w zachowaniu zdrowia i kondycji. Co więcej program ukazuje jak wprowadzać prawidłowe nawyki żywieniowe, które obniżają ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych. 

            Co jakiś czas będa się pojawiały działania, w których uczniowie wezmą udział.

          • Targi Edukacyjne w formule online

          • W dniach 7-8.05.2021 odbędą się Targi Edukacyjne. Tegoroczna edycja odbędzie się w formule on-line. Ruszyła już strona internetowa targów: www.uwagaedukacja.pl na której można już zapisywać się m.in. na webinaria, a także poznać program tego wydarzenia i prelegentów.

            Zachęcamy do odwiedzenia strony.

            Prężnie działamy także w social mediach komunikując to wydarzenie na profilu Targi Edukacyjne w Poznaniu: https://www.facebook.com/EdukacjaMTP Zachęcamy do udostępnia naszych postów dotyczących zarówno Targów Edukacyjnych, jak również akcji charytatywnej, którą prowadzimy równolegle pt. #AktywniedlaMikołaja

          • Przyjaciele naszej planety

          • W tym roku uczniowie klasy 3 z okazji Dnia Ziemi sprzątali otoczenie w swoich miejscowościach.

            Aktywne świętowanie Oli i Kacpra z pewnością ma wpływ na ochronę środowiska, a pomysł by zebrane przez Marcela i Mieszka puszki wykorzystać do odstraszania ptaków w ogródku jest godnym               do naśladowania.

            Oto przyjaciele naszej planety- dziękujemy.

          • Książki mojego dzieciństwa

          • Już w najbliższy wtorek, 27 kwietnia, serdecznie zapraszamy o godz. 19:00 na spotkanie online Książki mojego dzieciństwa.

            Live będzie dostępny na profilu: https://www.facebook.com/oksibp/

            Swoje pierwsze literackie fascynacje zdradzą bibliotekarki Agnieszka Michalczyk i Katarzyna Groth          oraz Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiBP i ich goście. Połączymy się m.in. z Pauliną Christą, prezes Fundacji Kreska im. Janusza Christy, prywatnie wnuczką rysownika kultowych komiksów, twórcy Kajka i Kokosza. Porozmawiamy też z Janem Ławickim z legendarnego wydawnictwa dla milusińskich - Nasza Księgarnia.

            Gorąco zapraszamy do oglądania streamingu i dzielenia się własnymi spostrzeżeniami                               w komentarzach. Do zobaczenia we wtorek o godzinie 19:00 - bądźcie z nami tego dnia!

          • Las w słoiku

          • Czytając rozmaite teksty dotyczące leśnych biosfer, mikro-ekosystemów i tego jak zrobić las w słoiku, ma się wrażenie, że tworzenie ich to trudny i czasochłonny proces. My chcemy udowodnić, że przy użyciu kilku materiałów każdy może zrobić swój własny las w słoiku. To takie proste!

            Uczniowie podczas zajęć kółka ekologicznego wykonali własne projekty.

            Podziwiamy pomysłowość i wykonanie. 

            Gotowy, prawidłowo stworzony  zamknięty ekosystem i odpowiednio pielęgnowany w pierwszym okresie jest długowieczną dekoracją do każdego wnętrza. W środku życie toczy się “jakby obok”, swoim własnym tempem. Obserwowanie, wąchanie i podziwianie własnego fragmentu lasu jest wspaniałym doświadczeniem.

            Stwórz go i Ty!

          • Kreatywne świętowanie

          • Tym razem zachęcamy do kreatywnego świętowania - nie wymyślamy żadnego konkursu,                   czy akcji- ponieważ liczczymy na Was i na Wasze pomysły!

            Wiemy, że macie ich mnóstwo.

            Wszystkim życzymy ZACZYTANEGO Dnia Książki:)

            Co możesz zrobić?

            • po prostu POCZYTAJ coś dla przyjemności:)
            • wykonaj okładkę ulubionej lub wymyślonej książki,
            • wykonaj zakładkę do książki, 
            • wykonaj tzw. żywą okładę, czyli zdjęcie, na którym odtwarzasz to, co znajduje się na okładce wybranej  (ulubionej) książki,
            • zrób tzw. sleeveface – zdjęcia z okładką książki, na której jest twarz;(ustaw okładkę tak,      by stała się ona na zdjęciu częścią Twojego ciała (ponieważ łatwiej to zrozumieć,        oglądając zdjęcia, zachęcam do wpisania hasła „sleeveface” w wyszukiwarkę),
            • zrób zdjęcie swoim najbliższym i poproś ich o to samo, by zrobili Tobie-  pod hasłem „Czytam wszędzie” lub po prostu „Zdjęcie z książką”,
            • nagraj krótką reklamę dowolnej książki lub booktrailera 
            • pomysłów może być jeszcze więcej- wystarczy tylko się zastanowić!

            Booktrailer to krótki film, którego celem jest zachęcenie widza do sięgnięcia po prezentowaną książkę. To forma, która łączy literaturę z filmowymi środkami wyrazu oraz tradycyjną lekturę                    z nowymi technologiami.

          • Dzień Ziemi na plastyce w klasie IV

          • Uczniowie z podziałem na poszczególne grupy wykonały prace plastyczne.I grupaNikola, Nikola, Ala, Hubert, Oliwier - plakat popularyzujący segregację odpadów.II grupaKrzyś, Konrad, Filip, Tobiasz, Antek - wystawa przygotowanego ( 1 lub 2 przedmioty) przedmiotu domowego użytku przygotowanego z odpadów.III grupa Zuzia, Zuzia,Ola i Staś - ankieta sprawdzająca wiedzę rówieśników na temat segregacji śmieci.

            Uczniowie klasy IV wywiązali się z tego zadania wzorowo! Z dużym zaangażowaniem oraz kreatywnością wykonali swoje zadania. BRAWO!

          • Dzień Ziemi w wirtualnej rzeczywistości

          • Na lekcjach plastyki i techniki klasa IV i klasa VI uczestniczyła w Dniu Ziemi w festiwalu ekologicznym zorganizowanym online z okazji Dnia Ziemi. W tym jedynym w swoim rodzaju ogólnopolskim i bezpłatnym wydarzeniu pozwalającym na wspólne świętowanie Dnia Ziemi w wirtualnej rzeczywistości można było wysłuchać i zobaczyć wiele treści poświęconych gospodarowaniu odpadami i wodą, a także ochronie klimatu, powietrza, bioróżnorodności oraz naszego zdrowia.

          • Przyjaciele Ziemi z kl. I

          • Przez cały tydzień uczniowie klasy 1 poszerzają swoje wiadomości na temat naszej planety. Wiedzą już doskonale, co to jest recykling, dlaczego oszczędzać prąd i wodę, czym grozi nadmierna produkcja plastiku i chcą nazywać siebie PRZYJACIÓŁMI ZIEMI. Śpiewają piosenki "Ziemia zielona wyspa" i "Zostań przyjacielem Ziemi". Niektórzy wykonali budki dla owadów i ptaków do szkolnego ogrodu.                    Mają oczy i uszy szeroko otwarte, aby obserwować przyrodę wokół siebie.                                 

            Oto prace plastyczne w wykonaniu Zuzi, Leny, Michała i Filipa.

          • 23.04. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          • "O książkach w szkole, zwłaszcza na języku polskim, mówimy w zasadzie prawie cały czas.

            Czytamy lektury obowiązkowe i uzupełniające, teksty z podręczników czy dodatkowe materiały przygotowane przez nauczycieli. Odmieniamy „książki” przez wszystkie przypadki, często martwiąc się tym, że czytelnictwo spada i że coraz trudniej zainteresować młodzież tym, co znajdujemy w podstawie programowej." 

            Bez wątpienia, czytanie książek znacząco wpływa na nasz umysł, a co za tym idzie, również na samopoczucie. Faktem jest, że z każdą przeczytaną książką nasza kreatywność rośnie, bo po pierwsze zapoznajemy się z cudzą pracą kreatywną, a po drugie my sami, jako czytelnicy stajemy się jej częścią.

            A zatem- świętujmy Dzień Książki każdego dnia!

            23 kwietnia 2021 niestety nie spotkamy się z Wami na lekcji w klasie i zajęciach czytelniczych                   w bibliotece szkolnej, nie znaczy to jednak, że nie możemy obchodzić Światowego Dnia Książki online.

            Zachęcamy do skorzystania z przygotowanej przez panią Izabelę oferty online.

            Na początek:

            Film "Jak powstaje książka" to efekt pracy uczestników warsztatów animacji poklatkowej w Księgarni Dwie Siostry.

            https://youtu.be/icdV3QZb10Q 

            Prawa autorskie: Animatorzy: Pola Pietruszyńska, Ania Szymańska, Klara Adamowicz, Leonard Okrasko, Julka Rzepkowska, Diana Rzepkowska, Michał Łopaciński, Amelia Cholewińska, Kaja Kisiel, Tamara Jędrzejczak, Zoja Jędrzejczak, Milena Todys, Mikołaj Todys, Marianna Łaniewska-Wołłk, Inka Łaniewska-Wołłk, Helena Nadolny Reżyseria: Natalia Nguyen i Barbara Druzgowa (Pracownia filmów animowanych Circo Barbaro) Muzyka: Kevin MacLeod [(c) CC BY] Produkcja: Wydawnictwo Dwie Siostry

             

            Następnie zapraszamy do interaktywnej zabawy:

            Jak powstaje książka?- quiz Quiz

            Quiz na temat książki.   Użyj kodu 9ee62 na tej stronie

            ZAWODY ZWIĄZANE Z KSIĄŻKĄ ( 3 gry) Użyj kodu 9eeab na tej stronie

             

            POWODZENIA!  GRY NIE SĄ TYLKO DLA „MOLI KSIĄŻKOWYCH”:)

            Temat PRAW AUTORSKICH był już poruszany podczas realizacji szkolnego projektu  " Ten cytat jest dla Ciebie!",  dlatego teraz tylko krótkie przypomnienie. Obejrzy 3  filmiki, które w prosty sposób ukazują zagadnienie Praw Autorskich i wolnyc licencji.

            Brak wiedzy na ten ważny temat- nie usprawiedliwia łamani prawa.
             

            CB PG prawa autorskie HD
            https://liblink.pl/o2paWZ0rnV
            Czym są licencje Creative Commons?
            https://liblink.pl/NDEn1uxNsD
            Kiedy mogę wykorzystać cudzy utwór? Prawo do cytatu - Po Prostu Prawo
            https://liblink.pl/8F34AXGgHr

          •  Ptaki czekają na budki lęgowe!

          • Maja i Zosia wykonały już budki dla ptaków i domki dla owadów.

            Dziękujemy👏👏👏 Wasz wkład i zaangażowanie ma ogromne znaczenie.

            Wasze budki i domki możecie przynosić do szkoły do 26 kwietnia.

            ZOSTAŃ PRZYJACIELEM PRZYRODY :)

          • Model Ziemi

          • Na zajęciach biologii uczniowie mieli zastanowić się jak zrobić model kuli ziemskiej.                     

            Oto efekty pracy naszych Uczniów- modele Ziemi wykonane na styropianowej kuli lub balonie, wykończone kolorowym papierem, brokatem, plasteliną lub sznurkiem imitującym ląd oraz bibułą wypełniającą morza.  Wykonanie modelu wymaga dużych nakładów pracy, ale w zamian otrzymano ciekawe efekty.

            Brawo!

          • Warsztaty online i interaktywne zdobywanie wiedzy

          • Zachęcamy do obejrzenia ciekawej prezentacji autorstwa Marii Beberok oraz do rozwiązania kilku zadań dotyczących  dbałości o naszą planetę. Zapraszamy do nauki przez zabawę:)

            Link do gry interaktywnej:

            Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej oferty edukacyjnej, która jest doskonałą okazją dla każdego do zwiększenia świadomości klimatycznej. Weż udział w warsztatach online Eksperyment! Domowy ogród hydroponiczny z upcyclingu

            Dla dzieci i młodzieży,

            📆 czwartek, 29 kwietnia, o godz. 12:00, Lekcje z CDT, prowadząca: Anna Andrychowska

            Eksperyment! Domowy ogród hydroponiczny z upcyclingu

            Jak stworzyć swój domowy ogródek? Nic prostszego – na naszym webinarze uczymy o hydroponicznej uprawie roślin. Uczestnicy dowiedzą się czym jest hydroponika, jakie rośliny można hodować i jak ze zużytych opakowań sami mogą stworzyć domowy ogródek. Zajęcia przybliżą uczestnikom pojęcie upcyklingu jako najbardziej ekologicznego sposobu wykorzystywania niepotrzebnych przedmiotów.

            Na zajęcia warto przygotować:

            • 2 zużyte butelki PET 1,5 litra,

            • opakowanie po jogurcie,

            • gąbka do zmywania, słoik,

            • gaza, wata bawełniana,

            • gumka recepturka,

            • torebka jednorazowa,

            • kawałek niepotrzebnej ściereczki i lub ręcznika,

            • nożyczki

            ,• nasiona fasoli i/lub sałaty, rukoli, roszponki, bazylii.

            Link do rejestracji: Eksperyment! Domowy ogród hydroponiczny z upcyclingu

             

          • Idea Zero Waste

          • Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczy “zero odpadów”, „zero marnowania”

            Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami.

            Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:

            ·        odmawiaj (refuse),

            ·        ograniczaj (reduce),

            ·        wykorzystaj ponownie (reuse),

            ·        recyklinguj (recycle),

            ·        kompostuj (rot).   (źródło Wikipedia)

            Więcej informacji znajdziesz tu Zero Waste

            Organizacja WWF na co dzień zajmuje się ochroną przyrody. Działacze starają się ratować najcenniejsze przyrodniczo miejsca w ponad 100 krajach na 6 kontynentach. Przyświeca tej organizacji założenie, że myśląc globalnie, należy działać lokalnie. WWF Polska koncentruje się na naszym krajowym bogactwie przyrodniczym. Polskie środowisko naturalne należy do najbardziej unikatowych w skali Europy. Więcej informacji znajdziesz na stronie fundacji  WWF Dzień Ziemi.

            Czy ja mogę coś zrobić dla Ziemi? Czy mój mały wkład ma znaczenie przy ogromie zniszczeń?

            TAK, tak i jeszcze raz tak. Jeśli każdy z nas robiłby dla planety jedną małą rzecz dziennie,                      byłoby to odczuwalne na całej Ziemi np. rezygnacja z butelek plastikowych czy z torebek foliowych.

            Nie jest to trudne, trzeba tylko chcieć.

             

            A może przedsatwisz swój włąsny pomysł na Zero-Waste? Czekamy na zdjęcia.