• Światowy Dzień Ziemi 2021r. – „Przywróć naszą Ziemię”

          • Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia.  Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych, oraz placówek oświatowych.

            Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.  Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym.

            W 1990 roku uznano Dzień Ziemi za święto o zasięgu globalnym, 200 milionów ludzi z 141 państw zmobilizowało się i doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania o problemach klimatycznych na Ziemi.

            Dzień Ziemi to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych            i proklimatycznych wśród obywateli i obywatelek. To doskonała okazja, aby poruszyć temat naszej więzi  z naturą, możliwości ochrony przyrody i klimatu z Uczniami i Uczennicami, a przy okazji pozwolić się zainspirować! 

            W Dzień Ziemi zamiast zbierać śmieci, nauczmy się postępować tak, by ich w ogóle nie było.

            Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje w sposób świadomy i ostatnim, które ma szansę naprawić wyrządzone dotychczas szkody. Zacznijmy działać!

          • Eko sztuka

          • Dzieła sztuki powstały z materiałów wtórnych w wykonaniu Igi, Leny, Nikoli, Zosi, Filipa, Leny  i Michała z klasy I.

            Powstały Roboty i Piesek, które towarzyszyły dzieciom nawet w lekcjach online.

            Jak widać stworzono oryginalne i pomysłowe dzieła, z wykorzystaniem różnorodnych odpadów.

            Gratulujemy zaangażowania w wykonaniu każdej pracy oraz kreatywności.

          • Święta majowe

          • Zachęcamy do zapoznania się z ofertą  przygotowaną przez Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Mioeście nad Wartą w związku z nadchodzącymi świętami majowymi.

            Oferta GOK

          • Akcja Żonkile 2021

          • Drodzy Uczniowie,

            Dziękujemy za udział w tegorocznej akcji żonkile i podzielenie się z nami swoimi zdjęciami. To dzięki Wam ŁączyNasPamięć.

            Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli wspólnie uczestniczyć w Akcji Żonkile w jej tradycyjnej formie.

            Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć naszych uczniów.

            Hubert Graczyk klasa IV, Jakub Półrolniczak klasa VII a, Zuzanna Włodarczyk klasa I, Anna Włodarczyk klasa VI, Wiktor Kowalczyk klasa VII a, Nikola Drzewiecka klasa IV, Marcel Szymański klasa III.

             

            Zachęcamy do obejrzenia filmów edukacyjnych, których premiery odbyły się dzisiaj:

            "Będę pisać" dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej: https://www.youtube.com/watch?v=ZZ6AlJFCnP4

            "Muranów – Dzielnica Północna"  dla uczniów i uczennic klas 7-8: https://www.youtube.com/watch?v=apdbNIfWbkE

             

          • Akcja Społeczno-Edukacyjna Żonkile

          •  

            19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 

            Dlaczego żonkile?

            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

            - Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

            Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.      

            W tym roku pragniemy nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.Pamiętajmy o nich wszystkich w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypnijmy papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu.

            Wszystkie wydarzenia będą dostępne online – bądź z nami niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz.

             

            Szablon żonkila do samodzielnego złożenia: https://polin.pl/system/files/attachments/szablon%20PL.pdf

            Wideo instrukcja jak złożyć żonkila: FILM Z INSTRUKCJĄ

             

            Program obchodów 19 kwietnia 2021:

            • 8:00: premiery materiałów na kanale YouTube: słuchowisk na podstawie opowiadań: "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej oraz "Historia z pewnej ulicy" Justyny Bednarek dla uczniów i uczennic klas 1-3 szkoły podstawowej, filmu „Będę pisać” dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej oraz filmu "Muranów – Dzielnica Północna" dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. 
            • 9:30 premiera filmu "Będę pisać" dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej. 
            • 11:00 premiera filmu "Muranów – Dzielnica Północna" dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.Filmy edukacyjne będą streamowane na profilu Centrum Edukacyjne oraz w serwisie YouTube.  
            • 12:00 transmisja na żywo spod pomnika Bohaterów GettaO 12.00 w Warszawie na znak pamięci o wydarzeniach z kwietnia 1943 r. zostaną włączone syreny.  
            • 15:00 "W sukience i mundurze" filmowa opowieść o bojowniczkach autorstwa przewodniczki Katarzyny Jankowskiej. Streaming na Facebooku MuzeumPOLIN i w serwisie YouTube 
            • 18:00 "Stawiam pomnik tym, którzy zginęli"Rozmowa Krystyny Budnickiej i Mikołaja Grynberga. Streaming na Facebooku MuzeumPOLIN 
            • 20:30 "Córki, matki, robotnice"Koncert Pawła Szamburskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej. Streaming na Facebooku Muzeum POLIN i w serwisie YouTube

             

                                                                                                                                                      

          • Zajęcia online

          • Zachęcamy do obekrzenia prac plastycznych, które powstały podczas zajęć świetlicy z dnia 13.04. TEMAT: Bezpieczny wiosenny spacer. Zosia i Lena G. z kl.I i Basia i Maja z kl. II

          • Książka do wykończenia! - konkurs

          • Czas pandemii to okres przez, który wszyscy musimy przejść. Warto jednak pamiętać, że nie jesteśmy w tej sytuacji sami. Wiele osób odczuwa ją dokładnie tak samo jak my – udaje się na odosobnienie, stara nie wychodzić w domu, walczy z samotnością.
            Co jednak gdybyśmy powiedzieli Wam, że nie tylko druga osoba może pomóc Wam z radzeniem sobie w trudnych chwilach? Często chwile wytchnienia znajdziemy właśnie w literaturze. Dziś chcielibyśmy Wam przedstawić książkę specjalną, która nie tylko literacko da Wam poczuć chwilę wytchnienia. Mowa oczywiście o „Wykończ tę książkę” autorstwa Keri Smith od Wydawnictwa Kropka.

            Jak pisze sama autorka, książka i metody w niej ukazane są zaprezentowaniem metody „beausage” – połączenia słów „beauty” i „usage”, które oznacza piękno, jakie rodzi się wraz z używaniem czegoś.

            Zaintrygowani? To fantastycznie, bo mamy dla Was Konkurs, w którym do zdobycia są m.in.  te niesamowite książki! UWAGA- konkurs potrwa do dnia 26 kwietnia 2021 roku.

            Wszystkie szczegóły znajdzidecie na Librusie w ogłoszeniach.

            Trzymamy kciuki i życzymy wygranych:)

             

          • Godzina Dla Ziemi z Bajką Pana Kleksa

          • Świętujcie z nami Światowy Dzień Ziemi podczas bezpłatnego wydarzenia na żywo dla całej rodziny! Dołożymy małą cegiełkę i wspólnie zadbamy o naszą planetę wykonując proste czynności.

            Będziemy razem eksperymentować!

            Nadamy drugie życie śmieciom, zbudujemy m.in. przestronne domki dla owadów. Wykorzystamy w tym celu rzeczy dostępne w każdym domu. Nauczymy się segregacji śmieci w towarzystwie bajkowych bohaterów, co tylko z pozoru- jest łatwym zadaniem.

            Czym jest upcykling i recykling? Ile rozkłada się plastikowa butelka i chusteczka do nosa? Czy starą gazetę wrzucamy do kosza na papier czy do zmieszanych? Jak ze starej koszulki zrobić elegancką torbę na zakupy?

            CZEKAMY NA WASZE ZDJĘCIA Z PRZEPROWADZONYCH WSPÓLNIE EKSPERYMENTÓW.

            Tego wszystkiego, ale i nie tylko, dowiecie się podczas rodzinnych warsztatów online "Godzina dla Ziemi z Bajką Pana Kleksa".

            Najważniejsze informacje:

            • 22 kwietnia o godz. 18:00;
            • wydarzenie BEZPŁATNE;
            • 75 minut świetnej zabawy dla całej rodziny;
            • transmisja na żywo w wydarzeniu https://fb.me/e/hPWCBuIAM i na profilu FB Bajki Pana Kleksa.

            Do aktywnego udziału w zajęciach potrzebujecie:

            • stary, niepotrzebny T-shirt - może być od taty lub mamy;
            • farbki;
            • pędzle;
            • nożyczki;
            • zakrętki do butelek;
            • butelka plastikowa lub metalowa puszka;
            • karton np. po butach;
            • papierowe słomki;
            • kartki papieru;
            • w miarę możliwości suche listki, szyszki, trawa lub mech.
          • Dzień Czekolady na lekcji matematyki

          • Dzień Czekolady w kl. 4 upłynął na powtórce, ale z elementami czekolady:)

            Jeżeli chcecie poznać przepis na ciasto czekoladowe,  wegańskie ciasteczka czekoladowe lub babeczki czekoladowe- przy okazji wykorzystując wiedzę matematyczną w praktyce, a także sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując ciekawe łamigłówki - zachęcamy do sprawdzenia się w interaktywnej zabawie pt.: Rozumowanie matematyczne - Łamigłówka z tabliczką czekolady

            Link do zabawy interaktywnej: Rozumowanie matematyczne z czekoladą

            Uczniowie z kl. 6 podczas zajęć matematyki opracowali ciekawe miniprojekty - oczywiście związane z czekoladą. Zachęcamy do zapoznania się z pracami waszych koleżanek i kolegów.

            Prezentacje multimedialne:

            HISTORIA_CZEKOLADY.pptx

            Projekt_czekolady.pptx

          • Zbieram to w szkole

          • „Zbieram to w szkole” to inicjatywa oparta na zasadzie „zbieraj – pomagaj – odbieraj nagrody”. Ma ona charakter ekologiczny i charytatywny. 

            Podczas akcji zbierane są m.in. baterie, stare srebro, znaczki pocztowe, zegarki tarczowe czy puszki aluminiowe. Dzięki temu mniej opadów zanieczyszcza naszą planetę. Jednocześnie zebrane przedmioty są sprzedawane, a dochód ze sprzedaży jest przeznaczany na dzieła misyjne. Wśród nich są m.in.: studia w Czadzie oraz pomoc dzieciom z domów dziecka na Filipinach i w Boliwii.

            Za udział w programie uczniowie otrzymują nagrody. Każdej darowiźnie przyporządkowana jest określona liczba punktów, które można wymienić na książki, filmy, torby ekologiczne.

            Akcję prowadzi Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusa – Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów. Więcej informacji można znaleźć na stronach zbieramto w szkole i zbieramto.  

            Zapraszamy do udziału w projekcie! 

          • EKOFESTIWAL

          • ​​​​​​W tym roku w związku z sytuacją związaną z pandemią, nie będzie możliwości, aby Dzień Ziemi odbył się w tradycyjny sposób.

            Dlatego ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie- Wielkopolskie Centrum Recyklingu - partner wydarzenia wspólnie z firmą Abrys zapraszają do wzięcia  aktywnego udziału  w  Ekologicznym Festiwalu Online.

            W programie znajdziecie:

            • Cykl prelekcji i pogadanek poświęconym środowisku (tematy poświęcone gospodarowaniu odpadami i wodą, ochronie klimatu, powietrza, bioróżnorodności)

            • Warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów, zero waste, warsztaty z wyrobu kosmetyków ekologicznych

            • Inspirujące spotkania z ekspertami i pasjonatami

            • Czytanie na ekranie dla najmłodszych

            • Odpowiedzi na pytania uczestników w czasie rzeczywistym

            • Organizacja konkursów w sieci i „na żywo”                                                                                                

          • 13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

          •  

            „I tylko pamięć została Po tej katyńskiej nocy…Pamięć nie dała się zgładzić, Nie chciała ulec przemocy.”

            Marian Hemar, fragment wiersza „Katyń”.

             

            13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jest on obchodzony w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

            Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

            Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach – w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.

             

            Geneza zbrodni. Wejdź na stronę: https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/93414,Infografiki-historyczne-Zbrodnia-katynska.html

             

             

          • Dzień Czekolady:)

          • W Dniu Czekolady pyszne czekoladki domowe przygotował Oskar z klasy V

            Wyglądają bardzo apetycznie i na pewno tak smakują:)

            Fabryka czekolady - tak uczniowie klasy VI zaangażowali się w pracę plastyczną przedstawiającą wytwórnię czekolady. Oto prace: Eryka, Pauliny, Kacpra, Oskara, Oliwii, Antka, Ani, Krzysia

            A oto kilka ciekawostek. 

            Notatka graficzna autorstwa Pani Radowskiej na temat CZEKOLADY- przedstawia informacje w sposób skrótowy, porządkujący i pomocny w zapamiętaniu istotnych informacji.