• 12. 04. Dzień Czekolady w bibliotece

          • Czekolada - źródło endorfin i niesamowitego smaku. Ciemna, mleczna, deserowa lub biała.                        W tym jednym dniu w roku, czyli w Dniu Czekolady, może być jedzona bez poczucia winy.

            Z dobrze poinformowanych źródeł wiemy, że Pani bibliotekarka uwielbia czekoladę:) - stąd nie może zabraknąć „czekoladowych” książek  w szkolnej bibliotece. Oto ich krótki opis.

            "Charlie i fabryka czekolady"- Roalda Dahla. Historia chłopca o imieniu Charli, który znajduje Złoty Kupon – bilet wstępu do fabryki czekolady Willy’ego Wonki. To najprawdziwsza magiczna  kraina!                                         

            Po rzece czekolady pływa się tam landrynkową łodzią. Wszystkie rośliny są zrobione ze słodyczy,             a niekończące się batoniki można wyciągać z telewizora. Na koniec wycieczki Charliego czeka niespodzianka, o jakiej nawet mu się nie śniło!

            Ale co to takiego musicie sami sprawdzić- czytając książkę.

            "A niech to czykolada!" - Paewła Beręsewicza. Mieszkańcy Zylirii patrzą oniemiali, jak rośnie w oczach       i zbliża się do miasta. Czy po to by zmieść je z powierzchni ziemi jak okruch ze stołu, czy żeby przynieść cenny dar? Jedno jest pewne: olbrzymia Ręka zostawi po sobie ślad. Zamiesza w życiu małego Olego   i jego zyliryjskich sąsiadów. Wplącze ich losy w mroczną, tajemniczą, kosmiczną historię, której prawdziwego znaczenia nigdy nie pojmą. A my? My mamy łatwiej.

            W szkolnej bibliotece czeka za Wami "A niech to czykolada!" a w niej klucz do Wielkiej Zagadki- wystarczy tylko ją wypożyczyć.

            I wreszcie jeszcze dwie książki z czekoladą w tytule- niesamowite dwa tomy opowiadań pt.: Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach".

            Zbiór opowiadań dla młodzieży w wieku 11–15 lat o tym, co w życiu najważniejsze: o szacunku, uczciwości, przyjaźni, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata…

            Autorami opowiadań (o uniwersalnych wartościach moralnych) są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez naszą Fundację, oraz zaprzyjaźniony od lat z Fundacją Andrzej Maleszka, znakomity reżyser i pisarz dla dzieci i młodzieży.

            Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisane, świetnie zilustrowane – śmieszą , rozczulają i skłaniają do refleksji, prowokując do sporów i dyskusji.

            Na pewno niejeden nastolatek  ( koneser czekolady) będzie identyfikował się z bohaterami tych rewelacyjnych opowiadań.

            „Dzień czekolady” - Anny Onichmowskiej. Opowieść o czasie, który wszystko zmienia, o lękach, marzeniach, tęsknocie, a przede wszystkim – o miłości.  Jej bohaterowie – siedmioletni Dawid i Monika – przeżywają problemy zbyt trudne na swój wiek. Radzą sobie z nimi, oswajając rzeczywistość na swój dziecięcy sposób. Książka została nagrodzona w I Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i wpisana na Złotą Listę Fundacji „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”

            Książka ta jest również  inspiracją do filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Jacka Piotra Bławuta.
            „To najmądrzejszy film, jaki można pokazać swojemu dziecku w tym roku” – tak psycholog Maria Rotkiel mówi o filmie „Dzień czekolady”, który na ekrany polskich kin wejdzie 31 maja.

            Podróż do świata dziecka jest w tym filmie nie tylko fascynującą przygodą, jest przede wszystkim szansą na ważne refleksje. „Dzień czekolady uświadamia nam, że wyobraźnia jest „terapeutycznym pomostem” między światem dzieci a światem dorosłych. To ona pomaga wyzłościć złość i wypłakać smutek, odnaleźć poczucie bezpieczeństwa i radość po stracie. Dzięki wyobraźni można przepracować najtrudniejsze emocje i doświadczenia. W „Dniu czekolady” wspierają w tym małych bohaterów spotkani w krainie fantazji Pożeracz Poniedziałków i Skoczek Czasu” 

          • ZDROWIE jest ważne w każdym wieku

          • Uczniowie podczas zajęć biologii wykonywali plakaty na temat ZDROWIA.

            Wiedza na temat zdrowego stylu życia z pewnością przyda się na długie lata.

            Choć plakaty o zdrowym odżywianiu kojarzą się przede wszystkim z gabinetem dietetyka, proponujemy Wam tego typu inspirację  wprowadzającą do zdrowego stylu życia.

            A może ktoś z Was w przyszłości będzie zajmował się zawodowo promocją zdrowia?

            Uczniowie kl. 5 podczas zajęć języka niemieckiego wykonali plakaty związane z zasadami przybliżającymi sposoby dbania o zdrowie.

            W myśl stwierdzenia: dbamy o siebie wzajemnie, poszerzamy słownicwo i wiedzę.

          • Jak budować pozytywne relacje z jedzeniem?

          • Tym razem zapraszamy Rodziców na spotkanie online z cyklu  Uniwersytet Dzieci dla Dorosłych.

            W związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia proponujemy udział w ciekawym wydarzeniu wszystkim Rodzicom, którzy pragną wspierać swoje dzieci w zdrowym stylu życia.

            Przed nami temat z pogranicza dietetyki i psychologii - Jak budować pozytywne relacje                             z jedzeniem? Dowiecie się jakimi wskazówkami kierować się, budując własne nawyki w odżywianiu. A przede wszystkim: jak wspierać najmłodsze pokolenia w zbieraniu pozytywnych doświadczeń żywieniowych. Przewodnikiem w temacie będzie Karolina Rowgało-Daniel - psycholożka, psychodietetyczka oraz promotorka zrównoważonego podejścia do prowadzonego stylu życia.

            Webinar jest bezpłatny. Link do zapisów:

                                                                                            ZAPISZ SIĘ

          • Motywacja do prawidłowych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej

          • Połącz świetną zabawę ze zdrowym trybem życia dzięki darmowej aplikacji Zdrowice.

            Podejmij dzienne lub tygodniowe wyzwanie! Wybierz swojego awatara i stwórz wyjątkowe miasto. Ćwicz, pij wodę, jedz warzywa i owoce, a swoje wyniki wpisuj do aplikacji. Tak zdobędziesz zasoby potrzebne do ulepszania budynków – monety oraz punkty energii.

            ZDROWICE to stworzona z myślą o dzieciach i młodzieży aplikacja, która poprzez zabawę motywuje        do prawidłowych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej.

            Zachęcamy Was do pobrania gry. Jeżeli się zastanawiasz- obejrzyj krótki filmik promujący aplikację: https://youtu.be/-Yl-Tq3PRVw

            LINK DO POBRANIA GRY- poniżej

          • ZDROWIE TO PRAWO A NIE PRZYWILEJ

          • W obecnej sytuacji słowa Arthura Schopenhaura ,,Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym” nabierają szczególnego znaczenia. W tym okresie powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

            Corocznie, od 1950 r., w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie.

            Warto również pamiętać o piramidzie zdrowego żywienia i stylu życia

            *informacja o prawach autorskich

            Piramida została opracowana w Instytucie Żywności i Żywienia w 2016 r. pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Mirosława Jarosza przez zespół roboczy w składzie: prof. dr hab. Jadwiga Charzewska, dr hab. Hanna Mojska, prof. nadzw. IŻŻ, dr inż. Katarzyna Stoś, prof. nadzw IŻŻ, dr Agnieszka Jarosz, dr inż. Beata Przygoda, dr inż. Ewa Rychlik, dr Regina Wierzejska, mgr Renata Gajowiak, mgr inż. Marta Brajbisz, mgr inż. Joanna Jaczewska-Schuetz, mgr inż. Magdalena Siuba-Strzelińska, mgr inż. Anna Taraszewska, mgr inż. Bożena Wajszczyk. 

            Każda okazja by pomyśleć o własnym zdrowiu jest bezcenna.

            Zdrowy, zbilansowany posiłek, ruch i pozytywne nastawienie  to podstawa:)

          • Szkolna galeria osób o wielkim niebieskim sercu:)

          • Dziękujemy za poparcie naszej akcji- dzięki Wam zwiększa się świadomość na temat osób neuronietypowych.

            Wasza postawa to cenne, społecznie potrzebne przedsięwzięcie służące symbolicznemu wyrażeniu wsparcia i solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem, który uznany został przez ONZ za jedno         z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS.

            Czekamy na kolejne zdjęcia do naszej szkolnej galerii osób o wielkim niebieskim sercu:)

          • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

          • 2 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest w dzień urodzin znanego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. To szczególne święto zostało ustanowione przez IBBY – The International Board on Books for Young People – w celu promowania wartościowej literatury i grafiki dla młodych odbiorców.

            Każdego roku inne państwo członkowskie Stowarzyszenia jest gospodarzem święta, a autor z tego kraju pisze przesłanie dla dzieci z całego świata promujące książki i kulturę czytania. 

            W tym roku takie przesłanie zamieściła światowej sławy autorka książek dla dzieci z USA – Margarita Engle :  „Muzyka słów”-

            " Dla mnie słowa przywracające pokój są osobiste. Pochodzę ze skomplikowanej rodziny uchodźców, imigrantów i ludzi, którzy zdecydowali się zostać tam, gdzie się urodzili. Wolę kochać ich wszystkich jednakowo. Poezja i historie pomagają mi poczuć nadzieję. Rymy, rytmy, a nawet puste przestrzenie między słowami na stronie wywołują w moim umyśle echo, jak piękne dźwięki, które słyszysz przez długi czas po dzwonku. Język to muzyka. Płynie w sposób naturalny i ludzki. Kiedy dzielimy się naszymi historiami i wierszami, nasze umysły uskrzydlają się, latają i spotykają się w powietrzu. Zaczynamy się rozumieć. Stajemy się sąsiadami, a nie obcymi".

            Plakat Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci 2021

            Zaprojektował go zdobywca nagrody IBBY im. Hansa Christiana Andersena w 2014 r. – Roger Mello      z Brazylii. Autor tak mówi o genezie powstania swojej pracy: " Zwierzęta i ludzie ze wszystkich kontynentów są inspirowani muzyką słów, ja również – zainspirowała mnie muzyka, rytm i rytm w poetyckich słowach Margarity Engle. Wyjątkowy rytm to puls różnorodności, rytm literatury i sztuki, który pomaga dzieciom na całym świecie odnaleźć w myślach głos „innego” – głos świata"

            Warto czytać i warto posłuchać

            Zachęcamy wszystkich ( bez względu na wiek) do przyjaźni z książkami – z ich treścią i formą.

            Dorosłych namawiamy także, by do tego swoich podopiecznych namawiali i przyzwyczajali  do czytania od pierwszych chwil ich życia.

            Głośne czytanie – przez rodziców, dziadków, ale także na przykład znane i lubiane osoby naprawdę czyni cuda.

            Zachęcamy do obejrzenia filmów z cyklu Czytanie na Dywanie.

            Aktorzy Teatru Muzycznego Capitol czytają książki dla dzieci, wybrane przez wrocławskich bibliotekarzy, m.in.  „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika, „Szukając Alaski” Johna Greena, „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej, „Brzydkie kaczątko” Hansa Christiana Andersena, „O dzielnym krawczyku” braci Grimm.

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • 2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia rozpoczynają się również obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, stawiającego sobie za cel zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin.

            Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje nas, osób z autyzmem, 400 tysięcy. To jak jedno spore miasto.

            Ale tu liczby się nie kończą, bo z autyzmem żyjemy nie tylko my, ale także nasi rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że jest tych osób jest nawet 3 mln. A Ty? Znasz taką osobę, rodzinę? A może masz takiego kolegę lub koleżankę w szkole?

            W ramach poparcia weź udział w akcji „ Polska na niebiesko ” - załóż coś niebieskiego, a może namaluj lub wytnij niebieskie serce  i zrób sobie zdjęcie. Wszystkie zdjęcia umieścimy na szkolnym fb.

            Zachęcamy do obejrzenia filmu,  który jest  wprowadzeniem do tematyki autyzmu.  

            Ma  on na celu podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży, budowanie zrozumienia i akceptacji           w przyszłych pokoleniach. Film  pt. „ Amazing things Happen ”- do  którego polską wersją nagrała Kayah. Należy dodać, że  zespół  Kayax wykazał zaangażowanie, wielkie serca i bezinteresowną pomoc w realizacji polskiej wersji.