Po co nam mózg?
Mózg to taka centrala, która zarządza całym twoim organizmem. Wysyła polecenie odpowiednim częściom ciała, gdy masz wykonać jakiś ruch. Sprawia, że czujesz ból, odczuwasz radość, smutek.
Mózg odpowiada za uczenie się i zapamiętywanie. To właśnie w mózgu odbywają się najważniejsze procesy naszego życia, odbieranie informacji ze świata zewnętrznego, jak i ich wysyłanie. Ponadto odpowiada za nasze najbardziej podstawowe funkcje życiowe takie jak oddychanie, krążenie krwi, a nawet bicie serca. Bez mózgu i jego składowych życie naszego organizmu nie miałoby prawa bytu, ponieważ to on „zarządza” pracą wszystkich podzespołów ludzkiego ciała.
Każda z półkul odpowiada za szereg funkcji, które stale są obecne w życiu codziennym. Warto jednak zaznaczyć, że dominacja np. prawej półkuli nie gwarantuje dużej kreatywności czy idealnego wyczucia rytmu. Półkule stale ze sobą współpracują, a żeby każda z osobna mogła prawidłowo funkcjonować, druga półkula również musi być w pełni sprawna. Co więcej, w trakcie nauki obie półkule są aktywne, dzięki czemu obie czerpią z nauki korzyści, np. rozwiązując zadania matematyczne, lepiej będziemy przyswajać zagadnienia związane z muzyką. Dzieje się tak, ponieważ aktywna praca obu półkul wprawia nas w swego rodzaju odprężenie, sprzyjające nauce nowych rzeczy. Jak sprawić, aby obie półkule aktywnie pracowały?
Mózg a Internet
Gdy oglądamy różne strony w Internecie, na przykład z filmami, animacjami, grami czy różnymi tekstami, nasz mózg pracuje szybko, ale działa płytko- trudno nam zapamiętać wszystkie informacje i połączyć w jedną całość. Mózg męczy się bardziej, niż gdyby skupiał się tylko na jednej czynności. Nie warto więc spędzać więcej czasu przy komputerze niż na podwórku.
Jak najlepiej się uczyć?
Aby się czegoś nauczyć, nie wystarczy spędzić wielu godzin nad książką.
Trzeba dać mózgowi czas na odpoczynek. Dzieci powinny spać przynajmniej 8 godzin na dobę. Mózg potem lepiej pracuje.
Jak dbać o swój mózg?
- Odżywiaj się zdrowo: jedz dużo warzyw, owoców i ryb.
- Pij dużo wody, unikaj napojów słodkich i gazowanych.
- Pamiętaj o ćwiczeniach fizycznych, najlepiej na świeżym powietrzu.
- Trenuj mózg- dużo czytaj, rozwiązuj zadania, krzyżówki, rozwijaj swoje zainteresowania.
- Chroń mózg przed urazami- noś kas podczas jazdy rowerem, zapinaj pasy w samochodzie.
Ćwiczenia mózgu
By utrzymywać mózg w jak najlepszej kondycji przed długie lata, nie można go zostawić samemu sobie.
To niezwykle ważne, ponieważ mózg nie odpowiada jedynie za naszą pamięć, ale pomaga nam w naszym codziennym funkcjonowaniu.
To właśnie od mózgu zależy jak będziemy sobie radzili z takimi czynnościami jak, chociażby pisanie, czytanie, szeroko rozumiana koordynacja ruchowa czy też rozwiązywanie problemów.
Co należy jednak robić, by utrzymać mózg w prawidłowej kondycji? Podejmować aktywności, które będą pobudzać mózg do różnorodnej pracy. Taka wzmożona praca spowoduje, że dojdzie do wytworzenia się nowych komórek nerwowych, a także zagęszczenia się połączenia między komórkami, które już w mózgu występują.
Uczniowie z kl. 1 i 3 wspólnie oglądali lekcję na temat mózgu. Uczniowie z dużym zainteresowaniem ogladali film, z którego dowiedzili się dlaczego mózg to jeden z najbardziej tajemniczych organów w ciele człowieka? W jaki sposób mózg zarządza ciałem człowieka? oraz, że mózg ta taki komputer w głowie, który pozwala myśleć, poruszać się, oglądać filmy, śnić i mówić.