2 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest w dzień urodzin znanego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. To szczególne święto zostało ustanowione przez IBBY – The International Board on Books for Young People – w celu promowania wartościowej literatury i grafiki dla młodych odbiorców.
Każdego roku inne państwo członkowskie Stowarzyszenia jest gospodarzem święta, a autor z tego kraju pisze przesłanie dla dzieci z całego świata promujące książki i kulturę czytania.
W tym roku takie przesłanie zamieściła światowej sławy autorka książek dla dzieci z USA – Margarita Engle : „Muzyka słów”-
" Dla mnie słowa przywracające pokój są osobiste. Pochodzę ze skomplikowanej rodziny uchodźców, imigrantów i ludzi, którzy zdecydowali się zostać tam, gdzie się urodzili. Wolę kochać ich wszystkich jednakowo. Poezja i historie pomagają mi poczuć nadzieję. Rymy, rytmy, a nawet puste przestrzenie między słowami na stronie wywołują w moim umyśle echo, jak piękne dźwięki, które słyszysz przez długi czas po dzwonku. Język to muzyka. Płynie w sposób naturalny i ludzki. Kiedy dzielimy się naszymi historiami i wierszami, nasze umysły uskrzydlają się, latają i spotykają się w powietrzu. Zaczynamy się rozumieć. Stajemy się sąsiadami, a nie obcymi".
Plakat Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci 2021
Zaprojektował go zdobywca nagrody IBBY im. Hansa Christiana Andersena w 2014 r. – Roger Mello z Brazylii. Autor tak mówi o genezie powstania swojej pracy: " Zwierzęta i ludzie ze wszystkich kontynentów są inspirowani muzyką słów, ja również – zainspirowała mnie muzyka, rytm i rytm w poetyckich słowach Margarity Engle. Wyjątkowy rytm to puls różnorodności, rytm literatury i sztuki, który pomaga dzieciom na całym świecie odnaleźć w myślach głos „innego” – głos świata".
Warto czytać i warto posłuchać
Zachęcamy wszystkich ( bez względu na wiek) do przyjaźni z książkami – z ich treścią i formą.
Dorosłych namawiamy także, by do tego swoich podopiecznych namawiali i przyzwyczajali do czytania od pierwszych chwil ich życia.
Głośne czytanie – przez rodziców, dziadków, ale także na przykład znane i lubiane osoby naprawdę czyni cuda.
Zachęcamy do obejrzenia filmów z cyklu Czytanie na Dywanie.
Aktorzy Teatru Muzycznego Capitol czytają książki dla dzieci, wybrane przez wrocławskich bibliotekarzy, m.in. „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika, „Szukając Alaski” Johna Greena, „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej, „Brzydkie kaczątko” Hansa Christiana Andersena, „O dzielnym krawczyku” braci Grimm.