Bardzo dziękujemy, za udział w akcji " Przytul się do drzewa" i przesłanie cudownych zdjęć. W podziękowaniu za zaangażowanie w przytulanie drzew, mające za zadanie zwrócić uwagę na ochronę lasów przed niszczeniem i pożarami przekazujemy certyfikat uczestnictwa w naszej akcji
Certyfikat uczestnictwa w ogólnopolskiej kampanii
Finał V Gminnego Konkursu Matematycznego
W dniu 15. 06. odbył się Finał V Gminnego Konkursu Matematycznego.
W kategorii klas IV-VI: II miejsce: Jadwiga Łącka
III miejsce: Amelia Nagła
Pozostałym uczestnikom finału bardzo serdecznie gratulujemy!!! Jesteśmy z Was dumni!
Skąd wzięła się nazwa „Wikipedia”?
Słowo „wiki” pochodzi z języka… hawajskiego! Oznacza „szybko”. Wikipedia powstało więc poprzez połączenie wyrazu „wiki” i „encyklopedia”. Jej slogan brzmi „Wolna encyklopedia, którą każdy może redagować”.
Wikipedia jest często pierwszym źródłem informacji dla wielu z nas, ale co z wiarygodnością przekazywanej wiedzy? Najlepszą metodą weryfikacji treści jest dodanie przypisu (informacji) o źródle. Dzięki temu czytelnicy i czytelniczki z całego świata zyskają więcej zweryfikowanej i wiarygodnej wiedzy.
Uczniowie kl. 6 i 8 podczas spotkania z Panią bibliotekarką dowiedzieli się kilku nowych informacji na temat Wikipedii, wolnych licencji, a także prawa autorskiego. Nie wszyscy wiedzieli, że mogą stać się również edytorami Wikipedii.
" Wiedza daje wolność, daje niezależność, daje nam pewność wyboru. Mając dostęp do pełnej wiedzy możemy świadomie oceniać otaczającą nas rzeczywistość. W informacyjnym chaosie wikipedyści sprawdzają, weryfikują i bronią Wikipedii przed celowym zniekształcaniem wiedzy, usuwając niezweryfikowane informacje, manipulacje i fakenewsy.” Źródło: wikimediapolska
WIKIPEDIA W LICZBACH
Wikipedia pomogła Wam uzyskać dostęp do wolnej wiedzy w 2021 roku aż 2 910 311 342 razy.
Wikipedię miesięcznie odwiedza 29 milionów z Was.
W 2021 roku powstał 1 500 000 artykuł na Wikipedii.
W 2021 roku polscy wikipedyści dodali do Wikipedii 145 619 nowych artykułów!
3 497 737 edycji dokonali wikipedyści, dbając o jakość, rzetelność i wiarygodność wiedzy zamieszczonej na Wikipedii.
Co miesiąc 1 500 aktywnych Wikipedystek i Wikipedystów edytuje Wikipedię.
Informacja
Kodowanie w klasie II
W klasie 2 rozwijanie kompetencji matematycznych z wykorzystaniem maty do kodowania okazało się świetną zabawą.
Wycieczka do Torunia
9 czerwca uczniowie klasy III, IV i V odwiedzili ziemię Kopernika, czyli Toruń. Młyn Wiedzy był pierwszym punktem wycieczki, to interaktywne muzeum sprawiło uczniom wiele frajdy. Następnym Dom Kopernika i planetarium.
Spacer po toruńskim rynku nie mógł odbyć się bez zakupu pierników i pamiątek. Pogoda nam sprzyjała, gdyż dopiero w drodze do autobusu zmoczył nas deszcz.
Wycieczka - Kotlina Jeleniogórska
Malownicze tereny, górskie powietrze i możliwość bycia wśród klasowych przyjaciół sprawiły, że czas pobytu minął nam bardzo szybko. W ostatni dzień naszej wycieczki zobaczyliśmy wodospad Kamieńczyka, do którego zeszliśmy specjalnie przygotowaną trasą w kaskach na głowach.
Ten wodospad można podziwiać, oglądając film „Opowieści z Narnii". Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem niesamowitego uroku polskiej przyrody. Spacerowaliśmy również po Karkonoskim Parku Narodowym, gdzie zachwycaliśmy się pięknem wodospadu Szklarki. Dziś świętowaliśmy również urodziny "naszych bliźniaczek"
Mamy nadzieję, że za rok znowu wybierzemy się w poszukiwaniu niesamowitych zakątków Polski.
Wycieczka do Pragi - daj się zachwycić Pradze
Dziś zwiedzaliśmy jedną z najpiękniejszych stolic Europy i nawet deszczowa pogoda nam w tym nie przeszkodziła.
Zobaczyliśmy m.in. Hradczany, Szlak Królewski, Stare Miasto, Plac Wacława, ratusz z zegarem słonecznym, dzielnicę żydowską , ogrody Wallensteina i Most Karola– najbardziej charakterystyczne miejsce w Pradze. Dzień pełen wrażeń.
Wycieczka klasy VI i VII - Kotlina Jeleniogórska
Uczniowie klas VI i VII wyruszyli dziś na zwiedzanie kotliny jeleniogórskiej. Rozpoczynając swój górski spacer szlakami turystycznymi Karkonoskiego Parku Narodowego dotarliśmy dziś do Zamku Chojnik.
W bardzo wesołych nastrojach ze swojej pierwszej górskiej wycieczki ruszyliśmy na zwiedzanie Huty Szkła Kryształowego Julia.
Uczniowie zdobywali wiedzę poprzez bezpośredni kontakt przyrodą z eksponatami i obiektami sztuki, historią Dolnego Śląska.
"1000 DRZEW"
W czerwcu ubiegłego roku szkolnego nasza szkoła zakończyła pracę w międzynarodowym projekcie, w którym Dzieci w wieku przedszkolnym oraz Uczniowie ze szkół podstawowych ( w sumie z 50 placówek ) z południowo tyrolskiej doliny Puster ( Włochy), Austrii, Niemiec przystąpiły do realizacji projektu pt. : „1000 DRZEW”. Ze względu na pandemię nie wszyscy uczestnicy projektu mogli w ustalonym terminie zakończyć swoją część prac, dlatego termin został przedłużony do maja tego roku. W związku z zakończeniem całości projektu otrzymaliśmy oficjalne zaświadczenie o uczestnictwie, z czego się bardzo cieszymy. Kod qr przekierowuje na stronę projektu. Zachęcamy do zapoznania się z pracami uczestników tego projektu oraz do odszukania prac naszych Uczniów.
Celem projektu było :
- podnoszenie świadomości dzieci w zakresie ochrony środowiska
- znaczenie drzew i lasów
- wzmocnienie poglądu na zdrowe środowisko
- promowanie twórczych talentów w pisaniu i malowaniu
Każdy uczestnik mógł zwrócić szczególną uwagę na otaczające go najbliższe środowisko, zatrzymać się na chwilę i spróbować dostrzec piękno przyrody. Na podstawie swoich obserwacji powstały różne prace: prace plastyczne ( różne techniki) prace literackie ( krótkie formy wypowiedzi), prace multimedialne ( zdjęcia własnego autorstwa i prezentacje multimedialne).
Dzień Przyjaciela
Dzień Przyjaciela wypada co roku 9 czerwca. Nie jest może świętem tak powszechnie znanym i obchodzonym jak np. Walentynki, jednak warto pamiętać zarówno o nim, jak i o niezwykłej więzi łączącej nas z innymi ludźmi, a także naszymi pupilami. To świetny moment na spotkania z bliskimi nam osobami, odnawianie dawnych znajomości czy wręczanie upominków przyjaciołom, którzy - z racji niewielkiej popularności Dnia Przyjaciela - mogą być nimi bardzo miło zaskoczeni. To nie jedyne święto o takim charakterze, bo za nieco ponad miesiąc będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Wykorzystując notatkę graficzną autorstwa kropki@kreski przypominamy Wam jak być dobrym przyjacielem.
Pozytywne właściwości drzew
Widziałeś kiedyś ludzi przytulających się do drzew? Nie myśl sobie, że to szaleńcy. Oni wiedzą, jak dobry wpływ na człowieka mają właśnie drzewa. Do wspomagania leczenia swoich dolegliwości wykorzystują silwoterapię (silva z łac. las). Największą energię drzewa „emitują” właśnie wiosną. Leczniczy wpływ drzew na nasz organizm jest potwierdzony naukowo. Sylwoterapię wykorzystuje się m.in. w leczeniu depresji i zaburzeń związanych ze starzeniem się. Zawarte w liściach, kwiatach i korzeniach wielu drzew substancje mają właściwości bakteriobójcze, przeciwbólowe i przeciwzapalne. A soki i olejki poprawiają samopoczucie i dodają sił. Nie wierzysz, spróbuj się do nich poprzytulać.
Które drzewa leczą?
BRZOZA uważana za najbardziej przyjazne drzewo człowiekowi – neutralizuje szkodliwe promieniowanie i tak jak buk – uspokaja, napełnia wewnętrznym spokojem. Brzoza może też wzmocnić nasz organizm, zlikwidować napięcia, przyspieszyć gojenie ran. Kontakt z tym drzewem polecany jest szczególnie osobom, które nie mogą pochwalić się dobrym samopoczuciem, i tym, którzy szukają inspiracji twórczej. Pomaga w leczeniu dolegliwości kobiecych, takich jak bóle miesiączkowe.
BUK pomaga odzyskać pewność siebie, uspokaja; pozytywnie wpływa też na naszą koncentrację, pobudza krążenie. Jeśli straciliśmy pogodę ducha, kontakt z tym drzewem pozwoli nam ją przywrócić. O przytuleniu się do buka powinni pomyśleć przede wszystkim pesymiści, osoby „po przejściach” oraz ci, którzy nie radzą sobie ze stresem. Pomaga w leczeniu bólu gardła, poprawia funkcję nerek. Pomaga przezwyciężyć nieśmiałość i własną słabość.
SOSNA – ma korzystny wpływ na układ oddechowy człowieka. Olejki eteryczne tego drzewa wykorzystuje się powszechnie w aromaterapii. Olejek terpentynowy wspomaga leczenie przewlekłych schorzeń oskrzeli z obfitą wydzieliną.
WIERZBA – działa przeciwbólowo oraz rozkurczowo.
LIPA sprawia, że nasz umysł lepiej funkcjonuje: jesteśmy bardziej twórczy, rozsądni, przepełnieni wewnętrzną harmonią, odprężeni, spokojni. Lipa to dla rodziny ochrona, dla artysty – źródło niekończącego się natchnienia. Stymuluje pracę układu oddechowego i krążenia. Jej obecność przy domach sprzyja rodzinnej harmonii.
DĄB wzmacnia organizm, poprawia krążenie krwi, przywraca energię życiową; kontakt z dębem polecany jest przede wszystkim osobom, które są przemęczone, były chore lub mają osłabiony organizm z innych przyczyn oraz tym wszystkim, którym chęć do życia uleciała jak z przebitego balonika.
JARZĘBINA – wpływa korzystnie na psychikę i pomaga w walce z nałogami.
KASZTANOWIEC oddala niepokoje, pomaga w bezsenności, przywraca wiarę we własne możliwości, twórczo wpływa na intelekt.
A co z innymi gatunkami? Może nie tak bardzo, jak już wymienione, ale też nam mogą pomóc. Jodła na przykład przywraca pozytywny stosunek do otoczenia, a akacja dodaje energii i mobilizuje do pracy.
Nie każdy w energetyczną moc drzew musi wierzyć. Warto jednak spróbować przekonać się samemu o pozytywnych właściwościach, jakie dają drzewa.
Źródło: http://www.instytutnoble.pl/uzdrawiajaca-energia-drzew/
http://apoczywaj.pl/rzecz-o-roslinach/item/179-sylwoterapia-leczenie-drzewami
Kulinaria na zajęciach z techniki w klasie V
Podczas lekcji techniki przyrządzamy pyszną i zdrową tortillę. Uczniowie przygotowani do zajęć kulinarnych na 5, a jak smakowało? Mniam mniam :) Teraz takie pyszności będziecie mogli serwować w domu :)
Rozdanie Kart Rowerowych
Od dziś 06. czerwca Uczniowie kl. IV mogą pochwalić się posiadaniem nowego dokumentu. Podczas apelu otrzymali z rąk Pani Dyrektor Karty Rowerowe. Każdy szczęśliwy posiadacz Karty Rowerowej otrzymał róenież upominek w postaci kodeksu rowerzysty oraz odblaskowego zestawu z Wydziału Ruchu Drogowego
Bądźcie zawsze widoczni na drodze. Pamiętajcie o bezpieczeństwie i zasadach ruchu drogowego. Szerokiej drogi:)
Kulinarny Dzień Dziecka
Ze względu na nieobecności Ucziów spowodowane wycieczką, obchody Dnia Dziecka zostały przesunięte na 06. 06. 2022r.
Kulinarna niespodzianka została przygotowana dla Uczniów naszej szkoły przez Radę Rodziców. Każdy otrzymał loda o wybranym przez siebie smaku, słodki poczęstunek , wodę oraz hotdoga.
Dzięki takim inicjatywom możemy wspólnie tworzyć przyjazne i rozwojowe otoczenie dla naszych Uczniów. Dziękujemy Rodzicom za organizację, poświęcony czas oraz uśmiech.
Realizacja kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”
Podczas XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Polscy autorzy dla klimat Uczniowie mieli okazję zapoznać się z książkami: „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli”, a także z „ Misją Inspektora Maskonura” autorstwa Zofii Staneckiej oraz „ Basia i śmieci” autorstwa Zofii Staneckiej. Książki te opisują fascynujący świat otaczającej nas i niestety zagrożonej naszymi działaniami przyrody.
W trakcie zajęć Uczniowie ćwiczyli swoją uważność - koncentrowali się na swoim oddechu, ćwiczyli uważne słuchanie- poznając teksty wybranych książek. Uczniowie wykonywali „ czapki uważności”, wsłuchiwali się w muzykę relaksacyjną, rysowali „fantastyczne” motyle zobaczone podczas zajęć skupienia uwagi i relaksacji- dostrzegali kształt, fakturę i barwę, wykonywali karty pracy związane z ochroną środowiska, a które miały zachęcić młodych czytelników do refleksji ekologicznej oraz działań na rzecz ochrony klimatu i planety. W trakcie spotkania z książką nie zabrakło nowych technologii: Pani bibliotekarka zapoznała Uczniów z aplikacją Quiver „ ożywiającą" ich przyrodnicze kolorowanki. Uczniowie na koniec zajęć otrzymali kalendarz Czytelnika na miesiąc czerwiec, by systematycznie każdego dnia poświęcili chwilę na czytanie. Był to pracowity tydzień poświęcony promocji czytelnictwa i szerzeniu zachowań proekologicznych.
Kulinarna lekcja języka niemieckiego
Kartoffelsalat schmeckt super! W piątek 03. 06. Uczniowie klasy V mieli możliwość pracy na lekcji języka niemieckiego ze szczególnym wykorzystaniem zmysłów. Wzrok i słuch to podstawa i sprawa zupełnie oczywista w kwestii nauki języka obcego. Ale, nowym doświadczeniem dla Uczniów były intensywne i efektywne zajęcia na szkolnej stołówce- angażujące więcej naszych zmysłów – także smaku i zapachu.
Uczniowie wykonywali w grupach Kartoffelsalat -angażując się w zajęcia i aktywnie w nich uczestnicząc. W czasie wykonywania przydzielonych zadań uczniowie porozumiewali się w języku niemieckim. Po niemiecku nazywali przybory kuchenne, składniki i ich ilość oraz opisywali wykonywane czynności. Było to ciekawe doświadczenie. Zwieńczeniem smacznej lekcji była degustacja przyrządzonych sałatek, sałatką poczęstowali się również inni uczniowie.
III edycja wojewódzkiego konkursu plastycznego pn. "Z rodziną najlepiej"
Informujemy, że Wojewoda Wielkopolski, Michał Zieliński wraz z Przewodniczącą Rady Rodziny, Anetą Niestrawską zapraszają dzieci i młodzież z wielkopolskich szkół podstawowych do wzięcia udziału w III edycji konkursu plastycznego pn. "Z rodziną najlepiej".
Przedmiotem konkursu jest samodzielne wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży z wielkopolskich szkół podstawowych. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie z klas 1-3 i uczniowie z klas 4-8.
Konkursu ma na celu rozwijanie umiejętności plastycznych, rozwijanie wyobraźni u dzieci i młodzieży, kształcenie poczucia estetyki, umożliwienie wyrażenia ekspresji i emocji oraz docenienie kreatywności i pomysłowości uczniów z wielkopolskich szkół.
Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi we wrześniu 2022 r., a zwycięzcy zostaną uhonorowani atrakcyjnymi nagrodami.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Prace konkursowe wraz z wymaganymi załącznikami proszę przesyłać wyłącznie na adres skrzynki e-mail: konkursplastyczny@poznan.uw.gov.pl w terminie do 24 czerwca 2022 r.
XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
Podczas XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu” zachęcamy do lektury: „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli” autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Joanny Czaplewskiej. Ekoopowieści można przeczytać online TU
Wszyscy Uczniowie kl.VI mieli okazję zapoznać się z pierwszym rozdziałem tej ciekawej ksiażki. Podczas zajęć Pani Izabela rozpoczęła głośne czytanie, następnie każdy Uczeń przeczytał fragment. Do wyboru Uczniowie mieli zarówno wersję papierową jak i online. Było to nowe doświadczenie czytania interaktywnego.
Dar dla biblioteki szkolnej
Ekokonkurs dla dzieci i młodzieży „Co możemy zrobić, by ocalić świat?”
Podczas XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu” – który odbywa się od 28 maja do 4 czerwca 2022 r. – na FB Fundacji (fb/calapolskaczytadzieciom) prezentowany będzie cykl spotkań z popularnymi polskimi autorami, którzy przedstawią młodym czytelnikom ważne problemy ekologiczne poruszane przez nich w książkach oraz zachęcą do wykonania związanego z nimi zadania konkursowego.
Zapraszamy dzieci i młodzież do oglądania cyklu i do udziału w Konkursie! Każdy Uczestnik Konkursu może nadesłać 1-3 prace, po jednej na wybrane przez siebie zadanie konkursowe. W ten sposób można zwiększyć swoje szanse na wygraną! A nagrodami w Konkursie są wspaniałe książki-niespodzianki o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Zachęcamy!
- Prace konkursowe można nadsyłać do 12 czerwca 2022.
- Konkurs zostanie rozstrzygnięty do 20 czerwca 2022.
- Wszystkie potrzebne informacje, można znaleźć tu: Informacje o konkursie
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Lipiec 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Styczeń 2021
- Grudzień 2020
- Listopad 2020
- Październik 2020
- Wszystkie