• Frohe Ostern!

          • Uczniowie z klas  V i VII  na zajęciach języka niemieckiego wykonali min-projekt związany z poznawaniem zwyczajów świątecznych z krajów niemieckojęzycznych. Projekt zakładał  wykonanie kartki z wyszukanym samodzielnie tekstem życzeń w języku niemieckim. Oto koszyczek pełen życzeń😊. Życzenie innym tego, co najlepsze, jest wyrazem naszych dobrych intencji, życzliwości oraz przyjaźni. Życzymy wszystkim wesołych Świąt Wielkanocnych - Frohe Ostern!

          • Życzenia wielkanocne od SU

          • Podczas wtorkowego spotkania przedstawicielki SU – wykorzystując narzędzie webowe do projektowania interesujących wizualnie, interaktywnych treści - przedstawiły prezentację związaną ze zwyczajami wielkanocnymi w Polsce. Było to zebranie informacji na temat panujących oraz zapomnianych zwyczajach wielkanocnych.

            Podsumowanie wiedzy, w postaci notatki wizualnej- zaczerpnięte ze strony: kropki &kreski.

            Życzenia świąteczne od Samprządu Uczniowskiego.

          • Wiosenny trening uważności

          • Uważność, znana też pod angielską nazwą mindfulness, to bardzo prosta i zarazem trudna technika pełnego skupienia na " tu i teraz " .

            Prosta, bo zakłada po prostu uważne i świadome ukorzenienie w rzeczywistości. Trudna, bo jak pokazują badania naukowców z Harvardu, przez prawie 47% całego czasu - błądzimy myślami po osi czasu.

             Tym razem, by poćwiczyć uważność - proponujemy Wam 2 ćwiczenia przy okazji spaceru wokół szkoły. Zapraszamy na wiosenny  trening uważności do szkolnego ogrodu zmysłów.

            1. Uważne obserwacje:  Wybierzcie jakiś codzienny przedmiot. Coś zwykłego i po prostu poddajcie go bardzo uważnej obserwacji. Niespiesznie badajcie każdy kształt, każdą krawędź. Może to być na przykład uważne obserwowanie… przyrody- my proponujemy obserwację roślin znajdujących się na terenie szkoły

            2.  Uważne oddychanie: To chyba najprostsze możliwe ćwiczenie. Po prostu w pełni koncentruj się na wdechu i na wydechu. Obserwuj w spokoju, jak powietrze powoli wsącza się w Twoje nozdrza. Jak wypełnia Twoje płuca. Koncentruj się na tym, jak pięknie i płynnie porusza się przepona. Potem w skupieniu i z ciekawością obserwuj, jako powietrze wychodzi z Ciebie. Możesz ćwiczyć na stojąco lub siedząco. Bądź swoim oddechem.

            Dodatkową radą, jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Przede wszystkim dlatego, że nasz organizm jest niedotleniony i niedostatecznie nasłoneczniony. Zwykle zimą mniej spacerujemy, mniej ćwiczymy na świeżym powietrzu, a sporo czasu spędzamy w ciepłych, suchych pomieszczeniach.

            Dlatego teraz warto korzystać z każdej okazji, by poruszać się poza domem. Nawet wtedy, gdy pogoda wcale do tego nie zachęca. Dodatkowo można ćwiczyć  wiosenną uważność.

          • O Wielkanocy w bibliotece szkolnej

          • Wielkanoc to w tradycji chrześcijańskiej najważniejsze święta w roku. Wielka tajemnica zmartwychwstania Jezusa to niełatwy temat dla autorów książek dla dzieci.

            Zapewne dlatego, w przeciwieństwie do świąt Bożego Narodzenia, odczuwamy tu mały niedosyt. Przeszukując wnikliwie półki szkolnej biblioteki -  można znaleźć kilka książek przybliżających polskie zwyczaje i tradycje wielkanocne. Zachęcamy do wypożyczenia książki Ireny Stasiewicz- Jasiukowej pt. „Pisanki sercu miłe”.

            Wielkanoc bywa nazywana „jajecznym świętem”, ponieważ dominującym motywem dekoracji są właśnie jajka. Jajko jest symbolem życia, w tym życia odradzającego się. Ale przed dekorowaniem jajek, przed ich ugotowaniem i włożeniem do wielkanocnego koszyka oraz przed wykorzystaniem ich do świątecznych wypieków warto wiedzieć czym jajka są, jak są zbudowane i czy jajka powinniśmy łączyć tylko z ptakami, a także może warto poznać kształty i kolory jajek. Tego wszystkiego możecie dowiedzieć się z książki pt. „Anatomia natury” autorstwa Julii Rothman.                               

            A może Wy macie jakieś ciekawe książki związane ze Świętami Wielkanocnymi lub na temat jajek- czekamy na zdjęcia i rekomendacje. 

          • Kółko plastyczne- piękne ozdoby świąteczne

          • Wielkanoc to okazja do odświeżenia wnętrz, a także nadania im bardziej wiosennego charakteru.  Dzięki własnoręcznie wykonanym dekoracjom - Wielkanoc jest  jeszcze bardziej wyjątkową. Zainspiruj się!

          • Szkolna fabryka pisanek

          • Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Niektóre zwyczaje i tradycje wielkanocne przetrwały do dzisiaj, ponieważ mówi się o nich w szkole. 

            Wielkanocne tradycje w Polsce to również zwyczaj malowania jajek na Święta. Jeden z tych, którego za dziecka wyczekiwało się z wielką niecierpliwością. Wywodzi się jeszcze ze starosłowiańskich wierzeń, gdzie jajko miało bardzo ważne znaczenie. Symbolizowało siły witalne i podobnie jak dzisiaj – początek nowego życia. Pośredniczyło między światem ludzkim, a duchów i bogów. Obecnie wszystkie kolorowe jajka zwiemy pisankami, ale powinniśmy rozróżnić wśród nich miedzy innymi: kraszanki, nalepianki i klejanki. By kultywować i poznawać naszą  tradycję -  na lekcjach plastyki otworzyliśmy szkolną fabrykę pisanek :)

          • Kartki Wielkanocne

          • Święta Wielkiej Nocy są okazją do składania życzeń i wysyłania kartek. Uczniowie na zajęciach informatyki, przygotowali przepiękne e - kartki specjalnie na Wielkanoc. Zapraszamy do zapoznania się z pracami uczniów.

          • Ogólnopolski Konkurs Origami Kusudamy

          • Serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Origami Kusudamy - papierowe kule inspirowane barwami narodowymi wybranych państw, organizowanego przez Zespół Szkół nr 32 im. Bohaterów Westerplatte w Bydgoszczy.

            Adresatem konkursu jest młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz dorośli.

            Regulamin konkursu: kusudamy_2022_konkurs_regulamin_i_zgoda

            Zapraszamy do udziału i życzymy sukcesów.

          • Wielkanocne warsztaty w muzeum w Śmiełowie

          • Niedaleko od Klęki jest piękne miejsce- Śmiełów. Klasy 1-3 uczestniczyły w warsztatach plastycznych o tematyce świątecznych zwyczajów dawniej i dziś.

            NaDzieci wykonały samodzielnie zajączkowe koszyczki i zwiedzały wnętrza pięknego pałacu. 

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na szkolnym fb.

          • Popisz się talentem- stań się autorem opowiadania detektywistycznego

          •  Bibloteka szkolna zachęca  wszystkich Uczniów z klas 1- 8 do wzięcia udzaiłu w konkursie literackim pt. ; „Popisz się talentem”, którego patronat objęła Fundacja Powszechnego Czytania. 
            Inicjatywa zachęca młodych ludzi ze szkół podstawowych do rozwijania literackich talentów poprzez stworzenie opowiadania na zadany temat. Nagrodą w konkursie jest debiut w prawdziwej, profesjonalnie wydanej książce, a także dyplomy dla laureatów i dla placówki, do której laureat uczęszcza.

            Tegoroczna, szósta edycja konkursu odbywa się pod hasłem „Detektywi w akcji” i zachęca młodych twórców do napisania opowiadania detektywistycznego. Wnikliwość, ciekawość świata, gotowość do rozwiązywania zagadek i umiejętność logicznego myślenia to cechy, które na pewno przydadzą się uczestnikom.

            Uwaga : termin nadsyłania prac mija 20. 04.

            Link do regulaminu konkursu

            Zachęcamy- warto spróbować stać się twórcą.

          • Konkurs czytelniczy- inny niż zwykle:)

          • „ Zaczytany zając ” w bibliotece- obowiązkowo musi być w pulowerku:)

            Tym razem zachęca do zapoznania się z książkami związanymi z tradycja świąt wielkanocnych.

             Zachęcamy do udziału w szkolnym konkursie czytelniczym innym niż zwykle. Tym razem połączymy tematykę biblioteczną  z matematyką.

            Pytanie konkursowe brzmi: ile pisanek znajduje się w Bibliotece szkolnej ? Oszacuj. Konkurs trwa do 11. 04. 22r.

            Nagrody niespodzianki przyznane zostaną autorom trzech komentarzy na szkolnym fb, którzy będą najbliżej prawdy. Jeżeli kilka osób udzieli tych samych odpowiedzi, które okażą się najbardziej trafne, to nagrody otrzymają Uczniowie, którzy opublikowali swój komentarz jako pierwszy .

          • Warsztaty międzypokoleniowe

          • W dniu 06. 04. odbyły się warsztaty ekologiczne zorganizowane przy współpracy Samorządu Uczniowskiego, Biblioteki szkolnej oraz koła Seniorów z Klęki. Podczas spotkania międzypokoleniowego zaproponowaliśmy promowanie postawy „ Zero Waste ”, która jest w pełni etyczna i ekologiczna, gdyż wynika z poczucia odpowiedzialności za nadmierne zużycie zasobów naturalnych Ziemi oraz troskę o kondycję środowiska.  Tym razem podczas warsztatów nadaliśmy drugie życie butelkom plastikowym, które produkowane są w ogromnej ilości i które wykorzystujemy w codziennym życiu w nadmiernych ilościach. Zanim butelka trafi do kosza to najlepiej wykonać z niej przydatne  ekologiczne przedmioty.  My zrobiliśmy „ zaczytane zające”- była to  naprawdę świetna zabawa! Wystarczyło trochę dobrych chęci i kreatywności. A tego Uczestnikom naszego spotkania nie brakowało.

            Celem naszych warsztatów międzypokoleniowych było nawiązanie nowych relacji, wzajemne uczenie się młodzieży i osób starszych, polegające na przekazywaniu wiedzy i umiejętności między pokoleniami, które na co dzień nie mają wspólnej płaszczyzny kontaktu. Podczas warsztatów Seniorki oraz Seniorzy przekonali się, że współpraca z Uczniami jest ciekawym i miłym doświadczeniem, a nasi Uczniowie, że to możliwość na przełamywanie stereotypów i integracji różnych grup wiekowych.  Pokonanie przysłowiowych lodów odbyło się bardzo szybko.  Pani Mariola miała trudne zadanie - przekazywanie kolejnych wskazówek do wykonania „zaczytanego zająca”- nie było łatwe, ponieważ Uczestnicy chętnie ze sobą rozmawiali i na sali panował  "twórczy hałas” :)  Cieszymy się  również, że na warsztaty przyszli nasi nowi koledzy z Ukrainy oraz ich dziadkowie.

            Pani Izabela zachęciła Uczestników warsztatu  do odwiedzenia Biblioteki szkolnej, a także podpowiedziała w jaki inny ekologiczny sposób można wykorzystać butelkę plastikową w domu- a mianowicie zaproponowała posadzenie cebuli w butelce, by wyrósł szczypiorek, który doskonale pasuje do sobotniej jajecznicy.

            Jak widać na zdjęciach na warsztatach można było przypomnieć sobie jak smakuje przyjemność tworzenia i odpocząć od zgiełku i pośpiechu dnia codziennego. Mamy nadzieję, że  spotkamy się jesszcze  na wspólnych warsztatach, ponieważ atmosfera spotkania była bardzo miła, dobry humor dopisywał wszystkim, a „ zaczytane zające ” z pewnością upiększą świąteczny wystrój.

          • Sukcesy naszych Uczniów

          • Gratulujemy wszystkim uczestnikom szkolnego teleturnieju online na temat wiedzy o mózgu, przygotowanego przez naszą Bibliotekę szkolną.

            Zgodnie z umową nagrodę niespodziankę "Jednorazowy talon zwalniający z niezapowiedzianych form oceniania" otrzymało pięcioro Uczniów z najlepszymi wynikami. Mamy nadzieję, że rozgrywki sprawiły Wam wiele zabawy i pozwoliły na zdobycie dodatkowej wiedzy.

          • Klasy 1-3 z wizytą w kinie

          • To nie żart Prima- aprilisowy - 01. 04. Uczniowie z klas 1-3 przekonali się o wielkiej sile, jaką ma zgrana drużyna! Obejrzeli wspólnie animację, która była doskonałą lekcją o tolerancji i przyjaźni.

          • Konkurs plastyczny promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji

          • Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje, skierowany do dzieci i młodzieży, konkurs na plakat. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu plakatu promującego mediację i Międzynarodowy Dzień Mediacji 2022.

            Prace można przesyłać do dn. 31 maja 2022 r. 

            Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 19 września 2022 r.

            Szczegóły znajdują się w regulaminie na stronie LINK - KONKURS.

            Galerię z pracami uczestników opublikujemy na fanpage’u MEDIACJA na portalu Facebook.

          • Aktywny kwiecień

          • I mamy już kwiecień. To kolejny miesiąc, w którym wykorzystujemy propozycję międzynarodowej akcji:  Action for Happiness PL.

            W tym miesiącu stawiamy na aktywność fizyczną, która jest również zawarta w swojej podstawie w Piramidzie Żywienia - rozumiana nie tylko jako typowy sport ale także: chodzenie po schodach, spacer, nordic walking, etc. Według IŻŻ codziennie na aktywność fizyczną powinniśmy poświęcić przynajmniej 30-45 minut.

            Bądźcie aktywni fizycznie, ale też społecznie, duchowo i mentalnie. Aby zachować równowagę:)

            Źródło: https://www.actionforhappiness.org/

          • Wycieczka przedszkolaków do ,, Funmili " w Środzie Wlkp.

          • W środę  30. 03.  dzieci z naszego przedszkola wyruszyły na wycieczkę do sali zabaw oraz parku trampolin w Środzie Wlkp. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja  grup, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji. Zadowolone, nieco zmęczon, pełne wrażeń dzieci wróciły do Przedszkola:)