• Matematyka w bibliotece

          • W związku z obchodami Dnia Matematyki pragniemy pogratulować Hubertowi z kl. 4, który nie tylko jest „wyśmienitym Czytelnikiem”, ale jak się okazało specjalistą matematycznym:) 

            To właśnie On rozwiązał jako jedyny uczeń zagadkę matematyczną związaną z czytelnictwem polegającą na obliczeniu ile stron można przeczytać (czytając 1 h dzienne- 40 str.) od 22.02.2021r. -            do 30.04.2021r.

            Oprócz dyplomu- Hubert w nagrodę wykona samodzielnie przypinkę własnego pomysłu. Gratulujemy!

            Praca w każdej bibliotece polega również na wykorzystywaniu kompetencji matematycznych.              Tak, nawet w takim miejscu, które kojarzy się przede wszystkim z czytaniem- matematyka jest bardzo ważna.

            W naszej bibliotece znajduje się również specjalny dział związany z MATEMATYKĄ . 

            Dla młodszych czytelniów polecamy kisążkę pt.: „Wszyscy się liczą” tekst i ilustracje: Kristin Roskifte, tłumaczenie: Milena Skoczko. Każdy jest inny, ale wszyscy się liczą! Książka ta, to błyskotliwe połączenie wyszukiwanki, książki do nauki liczenia i obrazkowej opowieści o ludzkości. Dzięki tej książce nauczysz się liczyć od 0 do 7,7 miliarda – i tego, że każdy człowiek się liczy. 

            „Ta książka wyróżnia się w swoim gatunku. Można czytać ją wiele razy i za każdym razem odkrywać coś nowego. Można zobaczyć w niej myśli innych ludzi – a może nawet rozpoznać samego siebie w którymś z bohaterów” - werdykt jury Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej

            „Nauka liczenia” autorstwa Agnieszki Łubkowskiej jest książką, którą chcemy zaproponować rodzicom wszystkich dzieci, zmagających się z trudnościami w nauce matematyki. Najprościej mówiąc – zbiorem ponad pięćdziesięciu ćwiczeń-zabaw, których wykonanie pomoże dzieciom pojąć te prostsze i bardziej zaawansowane matematyczne działania. W prawdzie nie mamay (jeszcze) tej książki w naszej szkolnej bibliotece, ale warto o niej wiedzieć:)

          • Poznajmy tradycje naszego regionu- konkurs

          • Konkurs na Projekt Multimedialny- Przewodnik ukazujący tradycje i zwyczaje wielkanocne w subregionach Województwa Wielkopolskiego. Zachęcamy do wzięcia udziału uczniów  z klas: VII i VIII w grupach do 4 osób. Szczegóły oraz regulamin znajdują się w załaczniku. Życzymy wspaniałych pomysłow oraz przyjemności ze współpracy z rówieśnikami.

            Rgulamin: regulamin.pdf

          • Międzynarodowy Dzień Matematyki, proklamowany Rezolucją 40. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO

          • Czy wiecie, że:

            Matematyka jest wszędzie w nauce i technologii:

            • Skuteczność wyszukiwarek internetowych wynika z zastosowania w nich doskonałych algorytmów matematycznych.
            • Kryptografia zapewniająca bezpieczną komunikację opiera się na teorii liczb.
            • Urządzenia do obrazowania medycznego, typu: tomografia komputerowa                        lub rezonans magnetyczny (MRI) pobierają dane liczbowe, które specjalny algorytm matematyczny przetwarza na obraz.
            • Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe gruntownie zmieniają świat, czego przykładem są choćby technika rozpoznawania obrazów i zapisu cyfrowego, automatyczne translatory, autonomiczne samochody sterowane przez komputer
            • Rozszyfrowanie ludzkiego genomu to wspólny triumf matematyki, statystyki i informatyki
            • Matematyka została wykorzystana do stworzenia pierwszego zdjęcia czarnej dziury.

            Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do odwiedzenia strony Polskiego Komitetu Unesco

            Matematyka jest wszędzie, czymkolwiek się zajmujesz:

            • Matematyka stanowi inspirację dla artystów i muzyków: symetrie perspektywiczne, nachylenia, fraktale, krzywe geometryczne, powierzchnie i kształty; wzory, skale i dźwięki w muzyce.
            • Matematyka jest pomocna w grach strategicznych, począwszy od tryktraka                       czy szachów, a skończywszy na kostce Rubika czy grze Oware.
            • Matematyka jest niezbędna przy budżetowaniu.
            • W powszechnym użyciu są pojęcia matematyczne, takie jak konstruktor, rolnik, sprzedawca, rzemieślnik, sportowiec itp.
            • Na matematyce oparta jest technika geolokalizacji, zarówno astronawigacja,                    jak i współczesny GPS.
            • Matematyka stanowi podstawę oprogramowania naszych smartfonów.
            • Matematyka wykorzystywana jest przy tworzeniu filmów animowanych.
            • Czy chcesz kiedyś odwiedzić Marsa? Nie będzie to możliwe bez udziału matematyki.
          • Matematyka jest wszędzie

          • Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w fotograficznym  konkursie matematycznym.

            UWAGA!!! Termin nadsyłania prac - przedłużony do poniedziałku 15.03. 

          • Książka na Dzień Kobiet ( i nie tylko)

          • Z okazji święta wszystkich Kobiet ( i tych małych i tych większych) zachęcamy do czytania książek,         które opowiadają niesamowite historie. Tym razem proponujemy książki, które są  opowieściami          o dziewczynkach i dla dziewczynek.  W nich drzemie ogromna siła.

            Pamiętajcie-literatura ma dla nas wiele wspaniałych historii, z których możemy czerpać inspiracje i impuls do działania. Dzięki temu dowiadujemy się, że można osiągnąć wszystko, jeśli się tylko bardzo chce. Tym razem zachęcamy do przeczytania książki  „Pasztety do boju!” autorstwa Beauvais Clementine, wyd. Dwie Siostry. O tej książce można napisać wiele, bo jest po prostu niezwykła. Dlaczego?  Bo jest pełna treści. Otóż trzy uważane przez resztę szkoły najbrzydsze dziewczyny w szkole ruszają w rowerową podróż do Paryża - a dokładnej w odwiedziny do pary prezydenckiej. Ta szalona podróż ma w sobie głęboki sens i przesłanie, ale zapewniamy Was, że nie takie, o jakim myślicie rozpoczynając czytanie. Bo „Pasztety…” zaskakują, inspirują, wytrącają ze schematów myślenia, śmieszą i dają solidną porcję spraw do przemyślenia. Historia „Pasztetów” pokazuje, jak bardzo krzywdzące jest powierzchowne ocenianie.       Ile potencjału posiada każda z tych osób! Ile dowcipu, inspiracji, mądrości  a także piękna! We Francji powieść stała się bestsellerem i zdobyła szereg nagród, w tym tytuł Najlepszej Młodzieżowej Książki Roku 2015 oraz prestiżową Prix Sorcières.
             „Pasztety..” czekają na wypożyczenie w szkolnej bibliotece

            Propozycja dla młodszych Czytelniczek to " Pippi Pończoszanka", Astrid Lindgren, wyd. Nasza Księgarnia.    Choć nie jest to pozycja współczesna i doskonale znają ją Wasze mamy- Pippi jest dla nas symbolem „dziewczyńskiej siły”. Pippi to dziewczynka jedyna w swoim rodzaju! Kłamie jak z nut, nie potrafi powstrzymać się od mówienia, szkoła wyraźnie jej szkodzi (po jednym dniu w szkolnej ławce tak przesiąknęła wiedzą, że aż "mózg jej chlupotał!"), a do tego jest tak silna, że podniesienie konia to dla niej pestka! Może i nie jest najgrzeczniejszym dzieckiem, mimo to ma wyjątkowo dobre serce i bardzo dba o swoich przyjaciół! Uwielbia spędzać czas z Tommy’m i Anniką. Ich wspólne przygody od lat bawią całe pokolenia! Kiedy myślimy książki o dziewczynkach widzimy Pippi trzymającą konia nad głową. Pippi jest niekonwencjonalna, silna, niezależna, zabawna i inna, niemożliwym jest nie współczuć osieroconej dziewczynie, a swoimi zwariowanymi przygodami wyciąga Czytelników  z ich normalnego, codziennego życia i inspiruje do większej samodzielności. Po raz pierwszy wydana 75 lat temu zmieniła obraz literatury dla dzieci i nieustannie inspiruje.

            Zachecamy do przeczytania przygód z Południowego Pacyfiku tej rudowłosej dziewczynki .

          • Dzień Kobiet

          • A tak Dzień Kobiet świętowano w przedszkolu:)

            Kobietki z kl. 1 tak dziś świętowały.

            Chłopcy z klasy 3 składają życzenia z okazji Dnia Kobiet swoim koleżankom oraz wychowawczyni              Pani Anicie.    

              Chłopcy z klasy 5a też pamiętali o swoich koleżankach w dniu święta.

            Dżentelmeni z kl. 7a odwiedzili swoje Koleżanki z uroczą niespodzianką.

          • Dar od Rady Rodziców dla biblioteki szkolnej

          • Biblioteka szkolna wzbogaciła swój stan księgozbioru o 13 książek zakupionych przez Radę Rodziców. Książki te przeznaczone są dla uczniów z kl. I-III.

            Książeczki te podzielone są na poziomy. Poziom 2: „Składam Zdania”: zawiera 800-900 wyrazów               w tekście, dłuższe zdania i elementy dialogu, 23 podstawowe głoski i ćwiczenia sylabizowania.              Książeczki z poziomu 3: „Połykam strony” zawierają od 2500 do 2800 wyrazów w tekście, są użyte wszystkie głoski zawierają również dłuższe i bardziej złożone zdania, a trudne słowa można sprawdzić w alfabetycznym słowniku trudnych wyrazów.

            Serdecznie dziękujemy w imieniu małych Czytelników, którzy dzięki temu mogą wpierać swoją naukę czytania i uzyskiwać indywidualne sukcesy czytelnicze.

          • Jeśli chcecie - bądźcie smokami

          • Podczas zajęć promujących czytelnictwo w kl. 1 - Pani Izabela przeczytała Uczniom opowidanie Grzegorza Kasdepke pt.:" A ja nie chcę być księżniczką".

            Pozornie błaha domowa zabawa, może stać się polem prawdziwego życiowego doświadczenia. Marysia - główna bohaterka nie chce być księżniczką, nie chce przyjąć stereotypowej roli - chce być za to smokiem.  Marysia już od najmłodszych lat poszukuje własnego „ja”. Tak czyniła to też dziewczynka, która według relacji autora stała się inspiracją do napisania tej książki i tego życzymy Wam.

            Pamiętajci- jeśli chcecie bądźcie smokami.

            Uczniowie wykonali piękne ilustracje - gratulujemy talentu oraz fantazji.

            Z pewnością samemu autorowi spodobały by się  wszystkie prace.

          • Zaprzyjaźnij się z OSOBĄ NIEWIDOMĄ

          • Uczniowie kl. 3 podczas zajęć bibliotecznych pt.: „Czy osoby niewidome czytają książki?” mieli okazję poznać alfabet Braille’a i przekonać się czy alfabet stworzony dla osób niewidomych jest trudny do nauczenia się.

            Podczas zajęć uczniowie obejrzeli krótki film przedstawiający ich niewidomych rówieśników, którzy uczą się w szkole, poznają litery i piszą teksty. Była to okazja do poznania grupy osób z niepełnosprawnością, która codziennie przełamując bariery- realizuje swoje plany życiowe, dąży do osobistej i społecznej satysfakcji. Można wiele dokonać bez korzystania z narządu wzroku- wystarczy tylko chcieć i codziennie realizować wewnętrzną motywację. Uczniowie wymienili również stereotypy związane z życiem i funkcjonowaniem osób niewidomych we współczesnym świecie. Dowiedzieli się, że niewidomi uczniowie chętnie czytają książki- mimo, że ich forma różni się od powszechnie znanej.

            Każdy uczeń otrzymał broszurę pt.: „Zaprzyjaźnij się z OSOBĄ NIEWIDOMĄ” wydaną przez Fundację Świat według Ludwika Braille’a oraz ulotkę z zasadami systemu pisma punktowego dla niewidomych, tzw. pismem brajlowskim. Każdy napisał swoje imię  pismem Braille’a oraz stworzył zagadkę – zapisał nazwę dowolnego zwierzątka i drzewa w nowo poznanym alfabecie.

            Każdy chętny może otrzymać w bibliotece szkolnej zestaw do nauki pisma punktowego wraz z broszurą informacyjną. Zapraszamy.

          • "Mała książka - wielki człowiek"

          • Przypominamy, że Bibliotece szkolnej możena odebrać pakiet promujący projekt: "Mała książka wielki człowiek"

            Wyprawka Czytelnicza: ·

            - Książka „Pierwsze czytanki dla…” – starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat. ·

            - Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji. 

            - Karta Małego Czytelnika – pięknie zaprojektowana karta biblioteczna do zbierania naklejek za wypożyczone książki.