• Próbny alarm przeciwpożarowy

          • W dniu 9. listopada rozległa się w naszej szkole  trwający trzy minuty ciągły dzwonek oznaczający alarm. W prawdzie był to próbny alarm, ale o bezpieczeństwie musimy pamiętać każdego dnia. 

             Warto przypomnieć, że podczas ogłoszenia alarmu należy zachować spokój. Należy wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, nauczyciel powinien wyprowadzić klasę z "płonącego budynku" zgodnie z drogami ewakuacyjnymi i udać się do wyznaczonego miejsca. Stosowne plany ewakuacyjne są na każdym piętrze. Nikt nie może zostać w budynku szkoły, a ewakuacja powinna zostać przeprowadzona sprawnie z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

            Po skończonych ćwiczeniach osoby odpowiedzialne za ich przeprowadzenie podsumowały próbną ewakuację- wszyscy bezpiecznie opuścili zagrożony teren. Warto nadmienić, iż zatrudnieni w naszej szkole nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji uczestniczyli niedawno w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Unikanie potencjalnych zagrożeń, odpowiednie zachowanie podczas pożaru decydują bardzo często o czyimś zdrowiu bądź życiu.

          • Obchody Święta Niepodległości

          • 8 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Uczniowie klasy VI oraz szkolny chór przedstawili montaż słowno - muzyczny " Pieśń ujdzie cało...". Przybliżyli społeczności szkolnej wydarzenia i postacie historyczne, które doprowadziły do tego, że Polacy mogli odzyskać swą suwerenność utraconą 123 lata wcześniej w wyniku rozbiorów.

          • Poznajemy rodzinę Struniaków razem z KULTURKĄ

          • Dnia 7. 11. klasy 1 - 3 wzięły udział w edukacyjnym spotkaniu z KULTURKĄ.  

            Tego dnia KULTURKA przedstawiła nam Rodzinę Struniaków. Każdy instrument ma taką swoją muzyczną rodzinę i niby wszyscy są do siebie podobni, a jednak każdy z tych instrumentów jest wyjątkowy i różni się od pozostałych.

          • Woskowanie liści na kółku plastycznym

          • Świetnym pomysłem na jesienne dekoracje​ jest woskowanie liści. Cały sekret tkwi w parafianie. Z barwnego listowia powstaną kolorowe i błyszczące łańcuchy jesiennych liści. Poniżej relacja zdjęciowa z I etapu pracy z uczestnikami kółka plastycznego ​prowadzonego przez p​anią Mariol​ę Dzierla​.

          • Barwy narodowe na lekcji plastyki w kl. 4

          • Zajęcia plastyczne w klasie 4 rozpoczęły się krótką pogadanką na temat najważniejszych symboli naszego kraju: godła,  biało – czerwonej flagi oraz hymnu polskiego ,,Mazurka Dąbrowskiego’’. Podczas wykonywania własnoręcznie flag rozmawialiśmy o poszanowaniu naszych symboli, patriotyzmie i znaczeniu Ojczyzny w naszym życiu. 

          • Sukces naszego absolwenta

          • Jest nam niezmiernie miło poinformować o sukcesie sportowym naszego kolejnego absolwenta. 

            Konrad Kaczmarek podpisał umowę z Lechem. Bramkarz juniorów starszych Lecha Poznań związał się nową umową z Kolejorzem. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

            Zachęcamy do zapoznani się z artykułem: LECH POZNAŃ aktualności

            Fotografia: Adrian Gałuszka

          • Ogólnopolski Projekt OSEhero 2023/2024

          • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza Szkoła wita na pokładzie OSEhero edycja 2023/2024 – projektu otwartego na wszystkich, którzy w swoich szkołach chcą aktywnie włączyć się w przekazywanie wiedzy na temat bezpieczeństwa w internecie. Przed nami kilka miesięcy wspólnej pracy- z czego się bardzo cieszymy. 

            Celem projektu jest budowanie społeczności nauczycieli i edukatorów, którzy wyposażeni przez ekspertów OSE w wiedzę i narzędzia będą przewodnikami po cyfrowym świecie dla uczniów, innych nauczycieli i rodziców. Dzięki projektowi OSEhero zwiększamy świadomość dotyczącą cyberzagrożeń w szkołach oraz umiejętność bezpiecznego korzystania z internetu. Szkolnymi koordynatorkami projektu są Katarzyna Moś i Izabela Zwierzchlewska.

          • "Szkoła pamięta" podziękowania za udział w akcji

          • W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła pamięta”. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział ponad 11 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Cieszymy się, że 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli okazało troskę i wrażliwość na potrzebę pielęgnowania pamięci o naszych bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu. 

          • "Szkoła pamięta"

          • Podobnie jak w ubiegłych latach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji #Szkoła Pamięta. Udali się na cmentarz do Nowego Miasta, gdzie zapalili znicze na grobach uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły oraz tych którzy zapisali się w historii lokalnej i międzynarodowej.

          • Wizyta w kinie "Echo"

          • Dnia 27.10. klasy od 1-3 i "zerowka" z przedszkola pojechały do kina Echo w Jarocinie na film "Halvdan - prawie wiking". 

            Film przedstawia w dość zabawny sposób historię przyjaźni ponad granicami oraz pokazuje jak budować harmonię w relacjach dzięki współpracy i dobrej woli. Jego akcja toczy się w epoce wikingów, dawno temu, gdy bracia Alarik i Ragnar po śmierci ojca dzielą w gniewie swoją wioskę i tworzą dwie osady: na wschodzie i na zachodzie, które już nigdy nie będą miały ze sobą do czynienia.

            Halvdan ma jedenaście lat, jest sierotą i mieszka w Östbyn z kowalem Björnem. Nie jest on jednak „prawdziwym” wikingiem, utyka, ma słabą pewność siebie i nie ma żadnego oddanego przyjaciela. Pewnego dnia idzie na długi spacer i spotyka nieustraszoną Meię, córkę króla z wrogiej wioski Västbyn, której nigdy wcześniej nie widział. Oboje szybko stają się bliskimi przyjaciółmi, chociaż rozumieją, że pochodzą z rywalizujących ze sobą obozów. Wspólnie planują przewrót, który pozwoli braciom się pogodzić, aby wszyscy mogli znów żyć razem. Ale tak naprawdę nie wszystko idzie zgodnie z planem, jak zamierzali. 

            źródło: https://www.nowehoryzonty.pl/vod-film.s?id=9964

          • Efekt prac warsztatów graficznych

          • Piękne prace na podsumowanie warsztatów graficznych z Panem Adamem Półtorakiem i jego córką Panią Patrycją Półtorak. 

            Mamy zdolne dziewczyny z klasy VII. Brawo!

          • Michał Gurgul jedzie na mundial!

          • Cieszymy się bardzo, że możemy poinformować o kolejnym sukcesie naszego Absolwenta. 

            Jak podaje jarocinska.pl : "Michał Gurgul został powołany do reprezentacji Polski do lat 17, która w listopadzie zagra w Indonezji na mistrzostwach świata w tej kategorii wiekowej".

            Michale - życzymy Ci wielu sukcesów! Niech już w niedługim czasie nasi Wychowankowie  (i nie tylko) mówią: Chcę grać w piłkę - tak jak Michał! 

            Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Jarocinska.pl/sport/michal-gurgul-jedzie-na-mundial

          • Sprawozdanie z realizacji projektu: „PoMOCna biblioteka szkolna uwalnia moc umiejętności cyfrowych”

          • Zakończenie działań w ramach  programu “ Wzmocnij swoje otoczenie” . Organizatorem Programu, którego ogólnym celem jest wsparcie rozwoju wspólnej przestrzeni publicznej są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S. A.

            Zrealizowany projekt na przestrzeni od września do października 2023r. pt. : „PoMOCna biblioteka szkolna uwalnia moc umiejętności cyfrowych”-  zakładał zakup narzędzi interaktywnych dla biblioteki szkolnej oraz przeprowadzenie 3 zajęć warsztatowych dla uczniów, nauczycieli oraz seniorów z Gminy Nowe Miasto nad Wartą z wykorzystaniem nowej technologii. Warsztaty odbyły  się w BIBLIOprzestrzeni poMOCnej biblioteki szkolnej Zespołu Szkół w Klęce oraz w przylegającym do szkoły Ogrodzie zmysłów. Warsztaty prowadzone były pro bono publico  przez koordynatorkę  i pomysłodawczynię, nauczycielkę bibliotekarkę. Dzięki przyznanym funduszom z programu „Wzmocnij Swoje Otoczenie”-  biblioteka szkolna staje się dobrze wyposażonym w narzędzia interaktywne centrum multimedialnym. Mamy również możliwość tworzenia szkoły przyszłości, bazującej na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych i metodach nauczania. W ramach projektu i przyznanym środkom finansowym w wysokości grant w wysokości 19 970 zł zakupiono nowoczesny sprzęt IT.  Sprzęt ten był bardzo pomocny w przeprowadzeniu ciekawych zajęć warsztatowych w naszej szkole. Narzędzia interaktywne wspierające szeroko rozumiany proces dydaktyczny wykorzystane podczas warsztatów to: monitor interaktywny SMART, przekątna obrazu 65", rozdzielczość 4k wraz z mobilnym stojakiem, 4 szt. Apple iPad Apple iPad 9-generacji, przekątna 10,2 oraz Laptop Dell Dell Vostro, ekran 15,6" Full HD, procesor i5. Nowoczesna technologia będzie towarzyszyć naszym Uczennicom, Uczniom także po zakończenie projektu.                   

            Z radością możemy stwierdzić,  że główny cel projektu został zrealizowany, a mianowicie  eliminacja nierówności społecznych oraz rozwój umiejętności cyfrowych u osób wykluczonych cyfrowo (dzieci, seniorzy ze środowisk wiejskich) poprzez naukę praktycznego pozyskiwania wiedzy technicznej i informatycznej wraz z promocją czytelnictwa.  Natomiast realizacja 3 warsztatów z wykorzystaniem nowej technologii, to początek tego typu zajęć w naszej placówce.

            Można śmiało powiedzieć, że  poMOCna biblioteka szkolna Zespołu Szkół w Klęce dzięki realizacji programu „WzMOCnij Swoje Otoczenie”  staje się centrum multimedialnym oraz przestrzenią edukacyjną. Dzięki przyznanemu grantowi biblioteka szkolna wzbogaciła zasoby,  rozszerzyła współpracę ze środowiskiem szkolnym i lokalnym,  a także wdrożyła możliwe do przeprowadzenia w BIBLIOprzestrzeni różnorodne zajęcia. Dzięki temu czytelnicy mają możliwość  poszerzania swoich horyzontów, umiejętności i kompetencji cyfrowych oraz społecznych, a także stają się aktywnymi czytelnikami potrafiącymi korzystać z dostępnych źródeł informacji w tym ze zbiorów bibliotecznych.

            Realizacja projektu pozwoliła na wdrożenie wieloaspektowego interaktywnego działania w bibliotece szkolnej, które bez względnie wpłynie na lepsze możliwości motywowania dzieci do zdobywania i poszukiwania wiedzy w wolnych źródłach działających zgodnie z zasadą otwartej treści. Uczestnicy pozyskali ważne kompetencje społeczne, zostali wyposażeni w umiejętności poszukiwania, porządkowania, selekcji, a także właściwego wykorzystania informacji pochodzących z różnych, nie tylko książkowych źródeł. Uczestnicy zdobyli nową wiedzę związaną ze światem cyfrowym, pozyskali nowe informacje na temat popularnych aplikacji pozwalających rozpoznawać rośliny oraz poznali aplikacje związane z medycyną i zdrowiem wykorzystywane w codziennym życiu.   Z rozmów z uczestnikami projektu wynika stwierdzenie, że zdobyte umiejętności praktyczne będą  przez nich wykorzystywane z pewnością  przez długi czas po zakończeniu projektu. Dostępność do nowych narzędzi technologicznych zakupionych dzięki grantowi oraz  korzystanie z nich na co dzień w bibliotece szkolnej oraz w szkole podczas warsztatów i  zajęć lekcyjnych wpłynie na wzrost motywacji do samodzielnego zdobywania nowych umiejętności cyfrowych oraz spowoduje wzrost motywacji do nauki i zdobywania lub poszerzania wiedzy. Ważnym jest również fakt, że wykorzystywanie nowoczesnej technologii w praktyce-  wpływa na wyeliminowanie nierówności społecznych wśród  beneficjentów tego projektu. Jako pomysłodawczyni i szkolna koordynator tego projektu z radością przyznaję, że mimo oficjalnego zakończenia projektu- projekt będzie kontynuowany nadal w Zespole Szkół w Klęce. Cała społeczność szkolna będzie miała możliwość korzystania z zakupionego w ramach programu sprzętu przez wiele lat. Dodatkowo wychodząc naprzeciw potrzebom beneficjentów projektu-  w listopadzie odbędzie się następne spotkanie z seniorami z Gminy Nowe Miasto nad Wartą, którzy zadeklarowali chęć poszerzenia swojej wiedzy z zakresu wykorzystania w praktyce dostępnych narzędzi interaktywnych.  Zostaną również przeprowadzone zajęcia warsztatowe dla pozostałych uczniów, którzy nie mogli wziąć udziału w warsztatach pt. SPACER Z WIKI-UWAŻNOŚCIĄ  związanych z tworzeniem ścieżki edukacyjnej w Ogrodzie zmysłów przylegającym do Zespołu Szkół w Klęce. Biblioteka szkolna to centrum multimedialne, do której uczniowie zawsze mogą  przyjść  stworzyć prezentacje, plakaty i inne prace korzystając z wielu narzędzi wspierających ich kreatywność. To miejsce integrujące, umożliwiające rozwijanie zainteresowań i  uzdolnień. Czytelnik ma możliwość wzięcie udziału w grupowych przedsięwzięciach, które są skierowane na jego potrzeby edukacyjne. Jest to również strefa poMOCY, to tutaj można przyjść po poMOC, ale i tu można taką poMOCną energię przekazać innej osobie. Dzięki nabytym nowym kompetencjom- czytelnicy postrzegają bibliotekę szkolną jako miejsce zorientowane na czytelniku, który  świadomie korzysta z  mediów, nowych technologii i  proponowanych projektów. Wieloaspektowe działania w bibliotece szkolnej bez względnie wpływają na  lepsze możliwości motywowania dzieci młodzież do czytania i poszerzania wiedzy.  

            Wszystkim uczestnikom, propagatorom i zaangażowanym w aktywny przebieg tego projektu składam serdeczne podziękowania i  oczywiście zachęcam do częstych odwiedzin „ poMOCnej biblioteki szkolnej”  

            Koordynatorka Izabela Zwierzchlewska

             

            Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej programu: Wzmocnijotoczenie.pl

            oraz Partnera programu: Energetycznykompas.pl          

          • Pasowanie na Ucznia

          • 26 października 2023r. odbyła się uroczystość – Pasowanie na Ucznia. Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, muzyczne i taneczne.

            Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania oraz Pasowanie na Ucznia, którego dokonała Pani Dyrektor. Pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Społeczności Szkolnej Zespołu Szkół w Klęce.

             Cieszymy się, że jesteście z nami!

          • "Przerwa na czytanie"

          • 24. października uczniowie z klas 4 - 8 dołączyli do IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie".
            Akcja odbywa się już po raz 8 i jej celem jest w głównej mierze pokazanie uczennicom i uczniom, że czytanie jest niesamowite, może być zabawą i sprawiać przyjemność.

            To możliwość by  zachęcić uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Akcja realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom

            W naszej szkole postawiliśmy na kreatywne przygotowanie kącików czytelniczych - każda klasa wylosowała kolor, który był związany z barwami jesieni.

            I stało się … podczas długiej przerwy mogliśmy podziwiać kreatywność i zaangażowanie uczennic i uczniów, którzy stworzyli klasowe czytelnicze enklawy. Jeżeli ktoś nie przyniósł swojej ulubionej książki mógł skorzystać z bibliotecznych zasobów, a także mógł skorzystać ze stoiska bookcrossingu. W tym dniu chcieliśmy podzielić się radością czytania!  

            Każda okazja do promowania czytelnictwa  i nawiązywania lub podtrzymywania relacji jest dobra. To również możliwość do zdobywanie doświadczenia we współpracy.  A czytanie na przerwie w szkole może być impulsem i inspiracją, ponieważ KSIĄŻKA (zwłaszcza dla młodych ludzi) - to jedna z dróg rozwoju i samorealizacji, a także przyjemny sposób na poszerzanie horyzontów i spędzenie wolnego czasu, bowiem jak mawiała Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

            Tradycyjnie zapraszamy każdego dnia do poMOCnej biblioteki szkolnej -  do zapoznania się z nowościami czytelniczymi, które czekają z niecierpliwością na Was.