3 maja reprezentanci naszej szkoły uczestniczyli w Uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę w kościele w Nowym Mieście nad Wartą. Obchody uświetnił występ chóru „ Domino Cantemus” , delegacje OSP oraz harcerze. Każdy uczestnik otrzymał biało- czerwoną flagę.
Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja
#mojaflaga i challenge Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej #3MajFlagę razem z nami!
Zachęcamy do wspólnego świętowania i radosnego manifestowania naszego patriotyzmu.
Akcja Biura „Niepodległa” #mojaflaga
Biuro Programu „Niepodległa” już po raz kolejny zaprasza wszystkich Polaków do udziału w akcji #mojaflaga. Aby wziąć udział w inicjatywie, wystarczy wywiesić biało-czerwoną flagę, zrobić zdjęcie i udostępnić je w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.
#3MajFlagę razem z nami! – Challenge Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej
Z okazji Dnia Flagi oraz 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Rada Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji i Nauki już przygotowała akcję #3MajFlagę razem z nami! Inicjatywa będzie realizowana w formule znanej z ubiegłego roku. Wystarczy zrobić zdjęcie z biało-czerwoną flagą, udostępnić je w mediach społecznościowych z oznaczeniem #3MajFlagę razem z nami!, a następnie zaprosić trzy osoby lub instytucje do udziału w wydarzeniu. Akcja trwa do 3 maja (do końca dnia).
Święto Konstytucji 3 Maja
Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbył się apel, który przygotowała klasa V. Akademię uświetnił występ chóru szkolnego pod kierunkiem pani Joanny Borkowskiej. Uchwalona w 1791 r. konstytucja uznawana jest za pierwszą w Europie a drugą na świecie nowoczesną konstytucję. Była wielkim osiągnięciem narodu polskiego, chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
Jako podsumowanie i pomoc w zebraniu najważniejszych informacji posłużą nam notatki graficzne (które bardzo lubimy ) autorstwa Kropki & kreski.
Oliwia i Wiktoria przybliżyły wszystkim Uczniom - co oznaczają barwy polskiej flagi.
Dzisiejsza akcja stworzenia “ Żywej flagi " zaangażowała Uczniów I Nauczycieli, którzy udowodnili, że symbole narodowe są głęboko zakorzenione w ich świadomości I tradycji.
Postaw na książki
Drugie zadanie ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „ POSTAW NA KSIĄŻKI ” w Zespole Szkół w Klęce- wykonane.
Zadanie projektowe polegało na wyszukaniu cen ulubionych książek w księgarniach internetowych.
Po krótkiej rozmowie na temat zainteresowań czytelniczych, Uczniowie wymieniali się swoimi spostrzeżeniami: gdzie przeważnie kupują książki, czy zawsze kupują książki online, czy i kiedy kupują książki w księgarniach stacjonarnych, a także na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów w sieci.
Chętni Uczniowie z klas V i VII otrzymali karty, na których mieli wypisać efekty swoich poszukiwań. Jednakże w tym zadaniu znalazło się pewne utrudnienie, a mianowicie Uczniowie mieli to wykonać w domu, a karty dostarczyć do biblioteki. I okazało się, że można😊 zrobić dodatkowe zadanie nie otrzymując za to oceny, a za tak zwaną nagrodę „ satysfakcji i uśmiechu”. Z zebranych ofert zostanie wykonana gazetka- promująca ciekawe książki (wraz ze wskazówkami- gdzie najtaniej można je kupić).
Co ważne wielu Uczniów zwróciło uwagę na różnice w cenach poszukiwanej przez nich książki oraz na fakt, iż należy do kosztu książki dodać również cenę przesyłki.
Brawo za aktywność i detektywistyczne podejście.
Ps. Chętni Uczniowie mogą nadal zgłaszać się po karty do biblioteki. Zapraszamy. #postawnaksiazki
Zagrożenia cyfrowe dzieci i młodzieży
27. 04. odbyło się w naszej szkole spotkaniedla rodziców zorganizowane przy współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Nowym Mieście nada Wartą. Wykład podejmował kwestie problematycznego korzystania z urządzeń cyfrowych i świata wirtualnego przez dzieci i młodzież.
Dziękujemy Panu prof. Jakubowi Andrzejczakowi za przybliżenie problemów krętych ścieżek świata cyfrowego, w którym poruszają się nasze dzieci.
II Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt o puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Klęce
25.04. Międzynarodowy Dzień Sekretarki i Asystentki
Obchody Dnia Książki
W szkolnej bibliotece przygotowana została wystawka z książkami o książkach. Niesamowite historie czekają na Czytelników. Między innymi mamy wielkie szczęście, gdyż posiadamy w swoich zbiorach książkę roku 2017 dla dzieci – zwyciężczyni prestiżowej nagrody Bologna Ragazzi Award. Przetłumaczona na ponad 20 języków przepiękna, poetycka opowieść o potędze wyobraźni. "Jestem dzieckiem książek" została stworzona przez uznanych na całym świecie artystów Olivera Jeffersa i Sama Winstona. Zawiera unikalne ilustracje, kryje w sobie aż 42 teksty bajek znanych na całym świecie. Magiczne jest to, że te wyrazy tworzą ilustracje a przy tym pasują idealnie do treści historii. Ale to nie jedyna tak niesamowita propozycja - zaprzaszamy do odwiedzenia szkolnej biblioteki.
Świętujmy Dzień Książki każdego dnia!
Oprócz tego dla miłośników gier interaktywnych pani Izabela przygotowała quizy i zadania do wykonania w przestrzeni online. Zdobywanie wiedzy o książkach może być również ciekawą przygodą.
Zapraszamy do interaktywnej zabawy:
Jak powstaje książka?- quiz Quiz
Quiz na temat książki. Użyj kodu 9ee62 na tej stronie
ZAWODY ZWIĄZANE Z KSIĄŻKĄ ( 3 gry) Użyj kodu 9eeab na tej stronie
POWODZENIA! GRY NIE SĄ TYLKO DLA „MOLI KSIĄŻKOWYCH”:)
Pani bibliotekarka w tym tygodniu spotkała sie z Uczniami z klas 1-3 podczas spotkania oprócz prezentacji ciekawych książek o książkach, Uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmów pt.: Film "Jak powstaje książka" ( efekt pracy uczestników warsztatów animacji poklatkowej w Księgarni Dwie Siostry) : https://youtu.be/icdV3QZb10Q oraz Jak powstaje książka?- film przygotowany przez Bibliotekę Pedagogiczną z Sieradza: https://youtu.be/ANmdNMlK6Gc.
Uczniowie ciężko pracowali: wykonywali interaktywne zadania, musieli odnaleźć autora cytatu, zapoznali się z ciekawostkami na temat książek, wysłuchali tekstu książki pt. "Dusza książki" autorstwa Alicji Grudzień, a także wykonali zakładki do książek.
Pomimo wielu kuszących propozycji ze strony nowych- technologicznych form przekazu informacji, wierzymy, że książka pozostaje jedynym wiernym, niezmiennym i ciągle wnoszącym liczne wartości do naszego życia towarzyszem. Jak mówił Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie” i tego Wam, życzymy:)
23. 04. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Światowy Dzień Książki został ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku. Od tamtego czasu jego obchody spotykają się z niesłabnącym zainteresowaniem najróżniejszych środowisk, co pokazuje, że takie święto jest rzeczywiście nadal potrzebne. Bez wątpienia, czytanie książek znacząco wpływa na nasz umysł, a co za tym idzie, również na samopoczucie. Faktem jest, że z każdą przeczytaną książką nasza kreatywność rośnie, bo po pierwsze zapoznajemy się z cudzą pracą kreatywną, a po drugie my sami, jako czytelnicy stajemy się jej częścią. Nie od dziś wiadomo, że czytanie przynosi wymierne korzyści ludziom w każdym wieku. Kontakt ze słowem pisanym rozbudza wyobraźnię, stymuluje kreatywność i poszerza horyzonty.
W tym roku święto przypadło w sobotę - spotkania z Uczniami zaplanowano na cały tydzień- zapraszamy do czytania wpisów i oglądania relacji ze spotkań.
Przypominamy, że bibloteka szkolna przystąpila do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego: POSTAW NA KSIĄŻKI!, który z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości czytelniczej w naszej szkole:)
Nie zapominajmy przy tym, że pełna nazwa omawianego święta brzmi Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ten drugi człon coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, w miarę rosnącej liczby przejawów piractwa internetowego. Wsparcie dla legalnych źródeł kultury (połączone z dbaniem o interes autorów) jest więc zadaniem tak samo istotnym, jak promocja czytelnictwa jako takiego. Ma temu służyć właśnie Światowy Dzień Książki.
Obejrzy 3 filmiki, które w prosty sposób ukazują zagadnienie Praw Autorskich i wolnych licencji.
Brak wiedzy na ten ważny temat - nie usprawiedliwia łamani prawa.
CB PG prawa autorskie HD
https://liblink.pl/o2paWZ0rnV
Czym są licencje Creative Commons?
https://liblink.pl/NDEn1uxNsD
Kiedy mogę wykorzystać cudzy utwór? Prawo do cytatu - Po Prostu Prawo
https://liblink.pl/8F34AXGgHrDziałamy w projekcie: #postawnaksiazki
Aktywne świętowanie Dnia Ziemi z udziałem klasy 2
Akcja sprzątania świata z okazji Dnia Ziemi z udziałem klasy 2. Najbliższa okolica wysprzątana na medal.
Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan! Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym np. akcje zbierania śmieci w swoim najbliższym otoczeniu.
Dzień Ziemi w klasach młodszych- prezentacje
Uczniowie młodszych klas dbają o Ziemię. Wiedzą jak segregować śmieci, oszczędzać wodę i energię. Święto to ma nam przypominać, że jesteśmy cząstką przyrody i musimy zrobić wszystko, aby zachować, chronić oraz odnawiać środowisko przyrodnicze.
W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Efekty pracy, które zaprezentowaliśmy były bardzo ciekawe. Przekazana wiedza podczas prezentacji z pewności przyczyni się do promocji postawy proekologicznej. A zatem do grona ekologów dołączają również Uczniowie z klas młodszych, którzy są zawsze bardzo pomocni w przeprowadzaniu rozmaitych akcji proekologicznych.
Centrum filmowe w kl. III
Dzisiaj sala klasy trzeciej zamieniła się w plan filmowy. Dowiedzieliśmy się, że branża filmowa podlega podziałowi na grupy zawodowe i funkcje wykonywane w filmie. Byliśmy scenarzystami, reżyserami, scenografami i aktorami.
Pracować przy produkcji filmu, poczuć atmosferę planu filmowego, spotkać sławnych aktorów, samemu w nim zagrać- to marzenie wielu młodych ludzi. Właśnie dziś dowiedzieliśmy sie, żeby powstał film musi być zaangażowanych wiele osób o różnych specjalnościach.
Informacja dla Rodziców
Akcja szkolnego ekologicznego recyklingu
Recykling to także pewna idea, zgodnie z którą konsument dba o środowisko już w momencie robienia zakupów. Tym razem proponujemy Wam zbieranie starych kredek oraz pustych tubek po kleju Amos.
Jeżeli masz kredki, które wg Ciebie już się nie nadają, albo ich nie używasz oraz masz puste tubki po kleju Amos - przynieś je do szkolnej biblioteki.
Akcja szkolnego ekologicznego recyklingu trwa od 22. 04. do 23.05. 2022
Recykling jest formą ochrony środowiska, polegającą na wtórnym przetwarzaniu i wykorzystywaniu różnego rodzaju odpadów, w tym m.in. plastiku, szkła, metalu i makulatury. Jego zadaniem jest ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, poprzez zmniejszenie zużycia surowców naturalnych oraz ilości produkowanych odpadów.
Bądźmy eko ! Dbajmy razem o nasze środowisko !
POSTAW NA KSIĄŻKI! Ogólnopolski projekt edukacyjny
Kolejny challenge podjęty przez Bibliotekę szkolną. Tym razem proponujemy udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym: POSTAW NA KSIĄŻKI!
Celem projektu jest podniesienie kompetencji uczniów placówki oraz podniesienie jakości oferty edukacyjnej ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych uczniów.
W ramach projektu uczniowie naszej szkoły będą uczestniczyć w praktycznych zajęciach prowadzonych przez panią Izabelę, w efekcie których rozwiną swoje kompetencje językowe i czytelnicze oraz nauczą się korzystania z metod i technik informatycznych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
W naszej szkole będziemy realizować projekt na przestrzeni kwietnia i maja (efekty pracy uczniów będą przedstawiane na szkolnej stronie oraz fb)
Głównym założeniem projektu jest popularyzowanie czytelnictwa i integrowanie społeczności szkolnej. Podjęte działania mają na celu wdrożenie uczniów do częstych kontaktów z książką i wyrobienie nawyku samodzielnego czytania.
Do pierwszego zadania przyłączyli się uczniowie klas V i VIII. Uczniowie tworzyli notki bibliograficzne do wybranych przez siebie książek. Do tego zadania konieczna była wizyta w szkolnej bibliotece:)
Dzięki temu Uczniowie dowiedzieli się, że bibliografia to alfabetycznie uporządkowany spis książek, czasopism i innych dokumentów oraz, że umieszczamy ją na końcu pracy. Wpisy w bibliografii umieszcza się w porządku alfabetycznym, a tytuł książki lub jej fragmentu oraz tytuł utworu czy artykułu piszemy kursywą. Oprócz tego dociekliwi poszukiwacze "tejemnej wiedzy czytelniczej" otrzymali odpowiedź na nurtujące ich pytanie - do czego służy 13-cyfrowy numer ISBN, czyli International Standard Book Number? ( do 31 grudnia 2006 zawierał 10 cyfr) - A mianowicie do identyfikacji wydawcy jak również specyficznego tytułu oraz edycji ( wydanie) ISBN
Uczniowie poradzili sobie doskonale z wykonaniem pierwszego zadania, a niektórzy z nich wypożyczyli opisywane przez siebie książki. Można powiedzieć, że misja została zakończona sukcesem:)
Gminne Obchody Świąt Majowych
Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w tegorocznych obchodach Świąt Majowych.
Szczegóły na plakatach:
Etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
Komenda Powiatowa w Środzie Wielkopolskie zorganizowała w dniu 21. 04. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Chociczy eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym- jest to inicjatywa o charakterze prewencji drogowej dla dzieci ze szkół podstawowych.
Sukces naszych Uczniów:
Rozgrywki indywidualne: Antoni Siejak zdobył II miejsce w grupie wiekowej kl. VII - VIIII,
Staniaław Wolski zdobył II miejsce w grupie wiekowej kl. V-VI
W rozgrywkach drużynowych nasi Uczniowie zdobyli: II miejsce grupa młodsza, III miejsce - grupa starsza
Gratulujemy uczestnictwa oraz wygranej w eliminacjach gminnych.
"Inwestujmy w naszą planetę"
Światowy Dzień Ziemi wypada w tym roku 22 kwietnia. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi: "Inwestujmy w naszą planetę".
Skąd wzięło się to święto?
Propozycję zorganizowania Światowego Dnia Ziemi po raz pierwszy złożył John McConnell. Miało to miejsce podczas konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Z kolei pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. Zrobił to burmistrz San Francisco, Joseph Alioto.
Tym razem za pomocą notatki graficznej autorstwa: KROPKI & KRESKI podpowiadamy jak możecie zadbać o planetę.
Obecnie Dzień Ziemi obchodzimy w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej,a jednocześnie równonocy jesiennej na półkuli południowej. Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ tego dnia na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc.
Dzień Ziemi 2022 - jak świętować?
Od ponad 50 lat Światowy Dzień Ziemi ma być okazją do refleksji nad aktualnym stanem naszej planety. Organizowanych jest wiele wydarzeń i akcji ekologicznych. Obchodzony jest ona w ponad 190 państwach na całym świecie. Tego dnia organizowane są różne aktywności, takie jak zbiórki śmieci w lasach i parkach. Można spotkać też zbiórki elektrośmieci.
To również doskonała okazja do zorganizowania wydarzeń kulturalnych, pikników czy festynów o tematyce ekologiI. W szkole zorganizowaliśmy spotkanie, by zaprezentować efekty Waszej pracy. Nasi uczniowie wezmą również udział w ogólnopolskim webinarze DZIEŃ ZIEMI - RAZEM DLA CZYSTEJ PLANETY! organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, niektórzy z nas wyjdą w teren i wykonają zadania outdoorowe - NAUCZYMY SIĘ DBAĆ O NAJBLIŻSZĄ PRZYRODĘ I JEDNOCZEŚNIE DOWIEMY SIĘ JAK JĄ CHRONIĆ.
Ale nie zapominajmy- mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie.
Czy wiecie, że?
22 kwietnia światło dzienne ujrzy eko- piosenka „Odzyskaj”, skomponowana przez producentów ze Szwecji (współpracujących z PINK i Zarą Larsson). Do utworu śpiewanego przez Magdę Bereda powstał też wideoklip wyreżyserowany przez Alana Kępskiego z udziałem influencera, TikTokera i finalisty „Top Model” - Michała Gały. Teledysk zawiera intro edukacyjne promujące jedną z najważniejszych zasad postępowania z elektrośmieciami - zakaz wyrzucania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do zwykłego kosza na śmieci. Zachęcamy do odsłuchania tego utworu- dzięki eko - piosence- też można zdobyć wiedzę.
UWAGA KONKURS !
Z okazji Święta Ziemi Magda Bereda i ekipa Eco Studio ELECTRO-SYSTEM przygotowała też wyjątkowy konkurs dla fanów! Polega on na nagraniu filmu wideo o czasie trwania do 60 sekund do fragmentu piosenki „Odzyskaj”. Tematyką filmu powinno być pokazanie prawidłowego lub dla kontrastu nieprawidłowego postępowania z elektroodpadami. Film należy przesłać do organizatorów konkursu mailem na ecostudio@electro-system.pl lub opublikować z oznaczeniem #ecostudioelectrosystem na publicznym profilu uczestnika konkursu na Instagramie, Facebooku, YouTube lub TikToku. Zwycięzcy konkursu spotkają się z Magdą w Warszawie podczas Wielkiego Finału na Sprzątanie świata oraz otrzymają cenne nagrody rzeczowe, w postaci oczywiście sprawnych urządzeń elektronicznych!
Więcej o konkursie tutaj: https://www.electro-system.pl/edukacja
Fragment piosenki do pobrania tutaj: https://drive.google.com/drive/folder... Posłuchaj "Odzyskaj" w serwisach cyfrowych: https://magdabereda.link/odzyskaj
Tytuł: Odzyskaj Artysta: Magda Bereda & Eco Studio Muzyka: Mark Tysper, Mats Hedstrom, Eric Palmqvist Słowa: Kamil Durski, Magda Bereda Produkcja muzyczna i mix: Mark Tysper
Wizyta w kinie klas IV- VIII
20 kwietnia z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się popołudniowy wyjazd do kina z okazji „Zajączka”. Obejrzeliśmy pobudzający wrażliwość film o chłopcu, który musiał stawić czoła trudnym tematom, dzięki czemu zrobił wielki krok w dorastanie i pokazał, że warto stawiać sobie w życiu cele. Główny bohater - Waldek, którego czas wypełniony jest głównie grami komputerowymi - zupełnie nie znał realnego życia. Gdy został pod opieką szalonej i nieprzewidywalnej ciotki Mariolki, która wprowadza, obcą mu jak dotąd, dyscyplinę i narzuca nowe obowiązki- okazuje się, że ... „ Turniej, kasa i psychofanki – czyli życiowe PIRYTETY ” dziesięcioletniego e-sportowca- okazują się nie mniej ważne niż siła przyjaźni i miłości. Tych, którzy z nami nie byli zachęcamy, by obejrzeli film w reżyserii Kristoffera Rus'a i wg. scenariusza Agnieszki Dąbrowskiej pt. „ Za duży na bajki”- bo warto:)
XIII Festiwal Piosenki Młodzieżowej „Śpiewaj i walcz!” – Golina 2022
Stowarzyszenie Edukacyjne "Gimnazjum 2000" oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin
zapraszają na:
XIII Festiwal Piosenki Młodzieżowej „Śpiewaj i walcz!” – Golina 2022
Termin nadsyłania zgłoszeń – 13 maja 2022 r. (piątek)
konkurs dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych
Przesłuchania odbędą się w dniach 16 i 18 maja 2020 r. w JOK Jarocin:
Najlepsi zostaną zaproszeni do udziału w koncercie galowym, który odbędzie
4 czerwca 2022 r. o godz. 16:00 Amfiteatrze w Jarocinie
Jako gość specjalny wystąpi ANIKA DĄBROWSKA
KONTAKT:Szkoła Podstawowa im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie
ul. Jarocińska 32
63-200 Jarocin
tel. – 62 740 40 23
tel. kom. 503 500 737e-mail: spiewajiwalcz@gmail.com
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Lipiec 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Wszystkie