Widziałeś kiedyś ludzi przytulających się do drzew? Nie myśl sobie, że to szaleńcy. Oni wiedzą, jak dobry wpływ na człowieka mają właśnie drzewa. Do wspomagania leczenia swoich dolegliwości wykorzystują silwoterapię (silva z łac. las). Największą energię drzewa „emitują” właśnie wiosną. Leczniczy wpływ drzew na nasz organizm jest potwierdzony naukowo. Sylwoterapię wykorzystuje się m.in. w leczeniu depresji i zaburzeń związanych ze starzeniem się. Zawarte w liściach, kwiatach i korzeniach wielu drzew substancje mają właściwości bakteriobójcze, przeciwbólowe i przeciwzapalne. A soki i olejki poprawiają samopoczucie i dodają sił. Nie wierzysz, spróbuj się do nich poprzytulać.
Które drzewa leczą?
BRZOZA uważana za najbardziej przyjazne drzewo człowiekowi – neutralizuje szkodliwe promieniowanie i tak jak buk – uspokaja, napełnia wewnętrznym spokojem. Brzoza może też wzmocnić nasz organizm, zlikwidować napięcia, przyspieszyć gojenie ran. Kontakt z tym drzewem polecany jest szczególnie osobom, które nie mogą pochwalić się dobrym samopoczuciem, i tym, którzy szukają inspiracji twórczej. Pomaga w leczeniu dolegliwości kobiecych, takich jak bóle miesiączkowe.
BUK pomaga odzyskać pewność siebie, uspokaja; pozytywnie wpływa też na naszą koncentrację, pobudza krążenie. Jeśli straciliśmy pogodę ducha, kontakt z tym drzewem pozwoli nam ją przywrócić. O przytuleniu się do buka powinni pomyśleć przede wszystkim pesymiści, osoby „po przejściach” oraz ci, którzy nie radzą sobie ze stresem. Pomaga w leczeniu bólu gardła, poprawia funkcję nerek. Pomaga przezwyciężyć nieśmiałość i własną słabość.
SOSNA – ma korzystny wpływ na układ oddechowy człowieka. Olejki eteryczne tego drzewa wykorzystuje się powszechnie w aromaterapii. Olejek terpentynowy wspomaga leczenie przewlekłych schorzeń oskrzeli z obfitą wydzieliną.
WIERZBA – działa przeciwbólowo oraz rozkurczowo.
LIPA sprawia, że nasz umysł lepiej funkcjonuje: jesteśmy bardziej twórczy, rozsądni, przepełnieni wewnętrzną harmonią, odprężeni, spokojni. Lipa to dla rodziny ochrona, dla artysty – źródło niekończącego się natchnienia. Stymuluje pracę układu oddechowego i krążenia. Jej obecność przy domach sprzyja rodzinnej harmonii.
DĄB wzmacnia organizm, poprawia krążenie krwi, przywraca energię życiową; kontakt z dębem polecany jest przede wszystkim osobom, które są przemęczone, były chore lub mają osłabiony organizm z innych przyczyn oraz tym wszystkim, którym chęć do życia uleciała jak z przebitego balonika.
JARZĘBINA – wpływa korzystnie na psychikę i pomaga w walce z nałogami.
KASZTANOWIEC oddala niepokoje, pomaga w bezsenności, przywraca wiarę we własne możliwości, twórczo wpływa na intelekt.
A co z innymi gatunkami? Może nie tak bardzo, jak już wymienione, ale też nam mogą pomóc. Jodła na przykład przywraca pozytywny stosunek do otoczenia, a akacja dodaje energii i mobilizuje do pracy.
Nie każdy w energetyczną moc drzew musi wierzyć. Warto jednak spróbować przekonać się samemu o pozytywnych właściwościach, jakie dają drzewa.
Źródło: http://www.instytutnoble.pl/uzdrawiajaca-energia-drzew/
http://apoczywaj.pl/rzecz-o-roslinach/item/179-sylwoterapia-leczenie-drzewami