• Strona główna
  • W placówce powołany został Inspektor Ochrony Danych Pan Tomasz Stochniałek. Kontakt do Inspektora: iod@tmp.pl
  • Aktualności

Aktualności

          • Dzień bez śmiecenia

          • 11. 05. Dzień bez śmiecenia. Śmieci - każdego z nas dotyczy ten temat. Każdy z nas wytwarza śmieci. Każdy we własnym domu może zaobserwować, jak bardzo przybywa śmieci. Zawartość kubła z odpadkami staje się coraz bardziej urozmaicona, coraz więcej w nim plastikowych torebek i butelek czy aluminiowych puszek, czyli rzeczy, które są trudne do utylizacji. Statystyczny mieszkaniec Polski wytwarza około 300 kg śmieci rocznie, w tym większość nadaje się do powtórnego przetworzenia. Zachęcamy do zapoznania się z nowościami w szkolnej bibliotece na temat śmieci.

            Proponujemy również wysłuchanie wiersza ekologicznego, który być może stanie się dla wielu z nas przestrogą. Igor Sikirycki - Sznurek Jurka

            Uczniowie kl. 5 rozwiązali quiz oraz krzyżówkę na temat segregacji odpadów. Zachęcamy do rozwiązania krótkiego quizu o elektrośmieciach. Biblioteczny_quiz_o_elektrosmieciach.pdf Dzięki temu zdobyli nowe informacje na temat kultury segregacji. Teraz to Wy jesteście eko- specjalistami - podzielcie się swoją wiedzą z rodzicami.

            Uczniowie z klasy 2  podczas zajęć z panią Izabela wykonali wykreślankę wyrazową, w trakcie " zabawy słowem" poznali nowe pojęcia związane z segregacją. Ich zadaniem domowym jest pokolorowanie eko- kolorowanki. Zgłosiły się także pierwsze (jak na razie Uczennice) chętne po materiał na uszycie torby ekologicznej. Czekamy na więcej:)

            Gotowe super EKO-TORBY. Niech Wam służą jak najdłużej:)

            Uwaga konkurs  dla Uczniów klas 1- 8 :)

          • Zero waste w bibliotece

          • Nie bez powodu 11.05. w  DNIU BEZ ŚMIECENIA podejmujemy kolejne wyzwanie.

            Co my sami możemy zrobić tego dnia oprócz uszycia ekotorby?

             - segregujmy odpady właściwie (jak to robić dowiedzieć możemy się np. z biblioteki szkolnej)

             - idąc na zakupy zabierzmy własną ekotorbę

            -  zgniatajmy plastikowe pojemniki i butelki, odkręcajmy nakrętki i przekażmy je potrzebującym,

            -  nie wyrzucajmy odpadów mocno zabrudzonych klejami czy zatłuszczonych, ponieważ takie nie nadają się do recyklingu,

            Takich przykładów jest znacznie więcej i każdy z nas powinien wdrożyć te zasady do codziennego życia i obchodzić to święto przez cały rok, nie tylko 11 maja.

            Czekamy na wasze wspaniałe ekotorby. Zorganizujemy pokaz z niespodzianką :)

          • Noc Muzeów w Muzeum Ziemi Średzkiej

          • Serdecznie zapraszamy na NOC MUZEÓW – 14 maja 2022.

            W programie – 18.00 - 24.00

            18 - 20 –  zapraszamy na ognisko organizowane w parku przy Muzeum

            19:00 –  zwiedzanie Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach”  z przewodnikiem

            21:00  – Koncert poetycko – muzyczny

            23:00 – zwiedzanie Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach”  z przewodnikiem

            WSTĘP WOLNY!

          • 8-15 maja Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

          • W ramach ogólnopolskiej akcji promujących czytelnictwo biblioteka szkolna będzie organizowała mini akcje i projekty  w dniach od 08. do 15. maja. Każdego dnia będą przeprowadzane spotkania z Czytelnikami, warsztaty i różnego rodzaju szkolne akcje. Oj będzie się działo :)

            Gorąco zachęcamy tych, którzy odwiedzają bibliotekę szkolną regularnie, ale też i tych co jeszcze tego nie zrobili, by zajrzeć i zobaczyć czy znajdziecie coś interesującego dla Was - szczególnie w tygodniu bibliotek :)

            Święto biblioteki to tak naprawdę święto Czytelników, dlatego prezentujemy  listę książek, które odbiorcy słowa pisanego chcieliby znaleźć na regałach jako prezenty.

            Mamy ogromną nadzieję, że uda nam się zrealizować Wasze zamówienie:) Oto wyniki akcji mającej na celu zebrania Waszych propozycji czytelniczych. Dziękujemy - bez Was ta lista by nie powstala.

            Lista dorosłych jest również imponująca. 

          • Prace plastyczne inspirowane naturą

          • Klasa 2 była z wizytą na terenie ogródków działkowych, żeby zobaczyć kwitnące drzewa owocowe. Te wykonane na zajęciach plastycznych też robią wrażenie. 

            Jak widać - przyroda stała się tematem wartym poświęcenia uwagi, pogłębionej refleksji oraz może być kuźnią talentów plastycznych naszych Uczniów.

            Efekty wizyty w terenie, można podziwiać na wystawce klasowej.

          • 5 maja - Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną  

          • Ludzi niepełnosprawnych jest wśród nas bardzo wielu i każdy z nich ma prawo do cieszenia się życiem i korzystania z niego na równi z osobami zdrowymi. Każdy z nas może stać się niepełnosprawny lub mieć taką osobę w rodzinie. 5 maja - Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych ustanowiono świętem europejskim. Celem tego święta jest pokazanie sprzeciwu wobec dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami w życiu codziennym, pracy i w urzędach.

            Niepełnosprawność- jako temat jest bardzo trudna, ale to nie znaczy, że o sprawach poważnych nie należy rozmawiać. Warto zwrócić uwagę już w szkole podstawowej na takie tematy jak: akceptacja,  wzajemna pomoc czy empatia, gdyż nie są one nam wszystkim obojetne. Do tego typu rozmów świetnie nadają się książki, które można znaleźć w naszej szkolnej bibliotece. W naszych zbiorach są wartościowe pozycje, które warto poznać. Poczytajmy książki, w których występują niepełnosprawni bohaterowie, z pewnością nauczymy się z nich empatii i większej tolerancji, a także ujrzymy świat z innej perspektywy.

            Poczytajmy książki w których występują niepełnosprawni bohaterowie: „ Czarny Młyn ” Marcina Szczygielskiego, „ Cudowny chłopak” R.  Palatio, „Wyspa mojej siostry ” Katarzyny Ryrych, „ Żółte kółka ”  Elizy Piotrowskiej, "Giler, trampolina i reszta świata "  Agnieszki Chylińskiej oraz  " Mój młodszy brat " Moniki Krajewskiej.

            Zachęcamy do odwiedzenia szkolnej biblioteki:)

          • 4 maja – Międzynarodowy Dzień Strażaka

          • 4 maja Strażacy obchodzą swoje święto. To okazja, by okazać im szacunek za codzienny trud i narażanie życia. Zajmują się nie tylko zwalczaniem pożarów, ale przeciwdziałaniem wszystkiemu, co może zagrozić życiu, mieniu i środowisku, a także szeroko rozumianą pomocą. Zawód strażaka jest obdarzony największym zaufaniem społecznym. W tym dniu świętuje zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

          • Budujemy hotel dla owadów- akcja ekologiczna od przedszkolaka do starszaka

          • Rola owadów w ogrodzie jest wciąż niedoceniana. Dla wielu ogrodników są to głównie szkodniki, jednak duża część tych małych bzykających stworzonek to nasi wielcy sprzymierzeńcy! Warto im pomóc, budując odpowiednie schronienia. To zaskakujące, ale bardzo  łatwo i szybko można je zrobić z kilku patyków i niepotrzebnych materiałów. Odpowiadając na globalne wyzwania - zachęcamy do wzięcia udziału w bibliotecznej akcji dla każdego.

            Owady-  pożyteczni goście z dalekiego świata mogą odwiedzić nasz szkolny  ogród zmysłów i  w nim na moment pozostać - jeżeli będą mieć stworzone do tego warunki:)

          • Majowy trening uważności

          • Nasza szkoła ma niesamowitą lokalizację. Zachęcamy do obserwowania najbliższego jej otoczenia. Obserwacja,  to umiejętność jak każda inna i można ją doskonalić poprzez trening, dlatego warto ją praktykować  w każdej możliwej sytuacji i próbować znajdować drobne szczegóły w codzienności, próbować dostrzegać je, gdy one się dzieją i cieszyć się z nich-  celebrować je.

            Obserwowanie przyrody  jest doskonalą praktyką skupiania uwagi i bycia tu i teraz,   jest źródłem nie tylko naszego odpoczynku, ale też radości i dobrego samopoczucia. Teren wokół  naszej szkoły jest miejscem, w którym można zachwycać się promieniami słońca przedzierającymi się leniwie o poranku między drzewami, można obserwować kolorowe kwiaty i piękne krzewy, wsłuchiwać się w stukot dzięcioła, niesamowity świergot ptaków czy bzyczenie pszczół. 

            W naszym ogrodzie zmysłów można biegać boso po trawie. Nasiąkajmy tą radością i przyjemnością z czerpania z natury tego co najpiękniejsze. Zachęcamy Was do obserwowania drobnych szczegółów otaczającej nas przyrody, dzięki temu uczymy się doceniać, tego, co często umyka.

          • Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

          • 3 maja reprezentanci  naszej szkoły uczestniczyli  w Uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę w kościele w Nowym Mieście nad Wartą. Obchody uświetnił występ chóru „ Domino Cantemus” , delegacje OSP  oraz harcerze.  Każdy uczestnik otrzymał biało- czerwoną flagę.

          • #mojaflaga i challenge Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej #3MajFlagę razem z nami!

          • Zachęcamy do wspólnego świętowania i radosnego manifestowania naszego patriotyzmu.

            Akcja Biura „Niepodległa” #mojaflaga

            Biuro Programu „Niepodległa” już po raz kolejny zaprasza wszystkich Polaków do udziału w akcji #mojaflaga. Aby wziąć udział w inicjatywie, wystarczy wywiesić biało-czerwoną flagę, zrobić zdjęcie i udostępnić je w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga. 

            #3MajFlagę razem z nami! – Challenge Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej 

            Z okazji Dnia Flagi oraz 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Rada Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji i Nauki już przygotowała akcję #3MajFlagę razem z nami! Inicjatywa będzie realizowana w formule znanej z ubiegłego roku. Wystarczy zrobić zdjęcie z biało-czerwoną flagą, udostępnić je w mediach społecznościowych z oznaczeniem #3MajFlagę razem z nami!, a następnie zaprosić trzy osoby lub instytucje do udziału w wydarzeniu. Akcja trwa do 3 maja (do końca dnia).

          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbył się apel,  który przygotowała klasa V. Akademię uświetnił występ chóru szkolnego pod kierunkiem pani Joanny Borkowskiej. Uchwalona w 1791 r. konstytucja uznawana jest za pierwszą w Europie a drugą na świecie nowoczesną konstytucję. Była wielkim osiągnięciem narodu polskiego, chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

            Jako podsumowanie  i pomoc w zebraniu najważniejszych informacji posłużą  nam notatki graficzne (które bardzo lubimy ) autorstwa Kropki & kreski.

            Oliwia i Wiktoria przybliżyły wszystkim Uczniom - co oznaczają  barwy polskiej flagi.

            Dzisiejsza akcja stworzenia “ Żywej flagi " zaangażowała Uczniów I Nauczycieli, którzy udowodnili, że symbole narodowe są głęboko zakorzenione w ich świadomości I tradycji.

          • Postaw na książki

          • Drugie zadanie ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „ POSTAW NA KSIĄŻKI ”  w Zespole Szkół w Klęce- wykonane.

            Zadanie projektowe polegało na wyszukaniu cen ulubionych książek w księgarniach internetowych.

            Po krótkiej rozmowie na temat zainteresowań  czytelniczych, Uczniowie wymieniali się  swoimi spostrzeżeniami: gdzie przeważnie kupują książki, czy zawsze kupują książki online, czy i kiedy kupują książki w księgarniach stacjonarnych, a także na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów w sieci.

            Chętni Uczniowie  z klas V  i VII otrzymali karty, na których mieli wypisać  efekty swoich poszukiwań.  Jednakże w tym zadaniu znalazło się pewne utrudnienie, a mianowicie Uczniowie  mieli to wykonać w domu, a karty dostarczyć do biblioteki. I okazało się, że można😊 zrobić dodatkowe zadanie nie otrzymując za to oceny, a za tak zwaną nagrodę „ satysfakcji i uśmiechu”.  Z zebranych ofert zostanie wykonana gazetka- promująca ciekawe książki (wraz ze wskazówkami- gdzie najtaniej można je kupić).

            Co ważne wielu Uczniów zwróciło uwagę na różnice w cenach poszukiwanej przez  nich książki oraz na fakt, iż należy do kosztu książki dodać  również cenę przesyłki.

            Brawo za aktywność i detektywistyczne podejście.

             Ps. Chętni Uczniowie mogą nadal zgłaszać  się po karty do biblioteki. Zapraszamy.  #postawnaksiazki

          • Zagrożenia cyfrowe dzieci i młodzieży

          • 27. 04. odbyło się  w naszej szkole spotkaniedla rodziców zorganizowane przy współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Nowym Mieście nada Wartą. Wykład  podejmował kwestie problematycznego korzystania z urządzeń cyfrowych i świata wirtualnego przez dzieci i młodzież.

            Dziękujemy Panu prof. Jakubowi Andrzejczakowi za przybliżenie problemów krętych ścieżek świata cyfrowego, w którym poruszają się nasze dzieci.

          • Obchody Dnia Książki

          • W szkolnej bibliotece przygotowana została wystawka z książkami o książkach. Niesamowite historie czekają na Czytelników.  Między innymi mamy wielkie szczęście, gdyż posiadamy w swoich zbiorach książkę roku 2017 dla dzieci – zwyciężczyni prestiżowej nagrody Bologna Ragazzi Award.  Przetłumaczona na ponad 20 języków przepiękna, poetycka opowieść o potędze wyobraźni. "Jestem dzieckiem książek" została stworzona przez uznanych na całym świecie artystów Olivera Jeffersa i Sama Winstona. Zawiera unikalne ilustracje, kryje w sobie aż 42 teksty  bajek znanych na całym świecie. Magiczne jest to, że te wyrazy tworzą ilustracje a przy tym pasują idealnie do treści historii. Ale to nie jedyna tak niesamowita propozycja - zaprzaszamy do odwiedzenia szkolnej biblioteki.

            Świętujmy Dzień Książki każdego dnia!

            Oprócz tego dla miłośników gier interaktywnych pani Izabela przygotowała quizy i zadania do wykonania w przestrzeni online. Zdobywanie wiedzy o książkach może być również ciekawą przygodą.

            Zapraszamy do interaktywnej zabawy:

            Jak powstaje książka?- quiz Quiz

            Quiz na temat książki.   Użyj kodu 9ee62 na tej stronie

            ZAWODY ZWIĄZANE Z KSIĄŻKĄ ( 3 gry) Użyj kodu 9eeab na tej stronie

            POWODZENIA!  GRY NIE SĄ TYLKO DLA „MOLI KSIĄŻKOWYCH”:)

            Pani bibliotekarka  w tym tygodniu spotkała sie z Uczniami z klas 1-3 podczas spotkania oprócz prezentacji ciekawych książek o książkach, Uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmów pt.: Film "Jak powstaje książka" ( efekt pracy uczestników warsztatów animacji poklatkowej w Księgarni Dwie Siostry) : https://youtu.be/icdV3QZb10Q oraz Jak powstaje książka?- film przygotowany przez Bibliotekę Pedagogiczną  z Sieradza:  https://youtu.be/ANmdNMlK6Gc.

            Uczniowie ciężko pracowali: wykonywali interaktywne zadania, musieli odnaleźć autora cytatu, zapoznali się z ciekawostkami na temat książek, wysłuchali tekstu książki pt. "Dusza książki" autorstwa Alicji Grudzień,  a także wykonali zakładki do książek.

            Pomimo wielu kuszących propozycji ze strony nowych- technologicznych  form przekazu informacji, wierzymy, że książka pozostaje jedynym wiernym, niezmiennym i ciągle wnoszącym liczne wartości do naszego życia towarzyszem. Jak mówił Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie” i tego Wam, życzymy:)

          • 23. 04. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          • Światowy Dzień Książki został ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku. Od tamtego czasu jego obchody spotykają się z niesłabnącym zainteresowaniem najróżniejszych środowisk, co pokazuje, że takie święto jest rzeczywiście nadal potrzebne. Bez wątpienia, czytanie książek znacząco wpływa na nasz umysł, a co za tym idzie, również na samopoczucie. Faktem jest, że z każdą przeczytaną książką nasza kreatywność rośnie, bo po pierwsze zapoznajemy się z cudzą pracą kreatywną, a po drugie my sami, jako czytelnicy stajemy się jej częścią. Nie od dziś wiadomo, że czytanie przynosi wymierne korzyści ludziom w każdym wieku. Kontakt ze słowem pisanym rozbudza wyobraźnię, stymuluje kreatywność i poszerza horyzonty.

            W tym roku święto przypadło w sobotę - spotkania z Uczniami zaplanowano na cały tydzień- zapraszamy do czytania wpisów i oglądania relacji ze spotkań.

            Przypominamy, że bibloteka szkolna przystąpila do   ogólnopolskiego  projektu edukacyjnego: POSTAW NA KSIĄŻKI!, który z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości czytelniczej w naszej szkole:)

            Nie zapominajmy przy tym, że pełna nazwa omawianego święta brzmi Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ten drugi człon coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, w miarę rosnącej liczby przejawów piractwa internetowego. Wsparcie dla legalnych źródeł kultury (połączone z dbaniem o interes autorów) jest więc zadaniem tak samo istotnym, jak promocja czytelnictwa jako takiego. Ma temu służyć właśnie Światowy Dzień Książki

            Obejrzy 3  filmiki, które w prosty sposób ukazują zagadnienie Praw Autorskich i wolnych licencji.

            Brak wiedzy na ten ważny temat - nie usprawiedliwia łamani prawa.

            CB PG prawa autorskie HD
            https://liblink.pl/o2paWZ0rnV
            Czym są licencje Creative Commons?
            https://liblink.pl/NDEn1uxNsD
            Kiedy mogę wykorzystać cudzy utwór? Prawo do cytatu - Po Prostu Prawo
            https://liblink.pl/8F34AXGgHr

            Działamy w projekcie: #postawnaksiazki

          • Aktywne świętowanie Dnia Ziemi z udziałem klasy 2

          • Akcja sprzątania świata z okazji Dnia Ziemi z udziałem klasy 2. Najbliższa okolica wysprzątana na medal. 

            Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan! Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym  np. akcje zbierania śmieci w swoim najbliższym otoczeniu.