W dniu 09. 10. 2019r. została przeprowadzona akcja promująca bibliotekę oraz czytelnictwo. O akcji uczniowie, rodzice oraz pracownicy szkoły zostali poinformowani za pomącą wszystkich możliwych źródeł informacji: plakaty w szkole, inf. na str. internetowej szkoły , szkolnym fb oraz na Librusie. Popołudniowe warsztaty zostały poprzedzone zorganizowaniem w tym dniu w szkole I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie".
A zatem 9 października stał się (dzięki ”skumulowaniu” tych dwóch projektów) - całodniowym świętem promującym czytelnictwo, a także akcją, w której mogli uczestniczyć wszyscy uczniowie naszej szkoły od I- VIII i pracownicy szkoły. ( Po ubiegłorocznej akcji jednym z pomysłów uczestników – była organizacja dodatkowych „mini akcji” nie będących zajęciami popołudniowymi-ze względu na fakt, iż większa liczba uczniów naszej szkoły- to uczniowie dojeżdżający, którzy mają problem z powrotem do domu w innych godzinach, niż godziny transportu szkolnego). Mając na uwadze oczekiwania czytelników- Akcja NOC BIBLIOTEK została zaplanowana nie tylko w formie popołudniowych warsztatów, ale i dodatkowych przedsięwzięć połączonych wspólnym hasłem.
Do ogólnopolskiej akcji NOC BIBLIOTEK przyłączyliśmy się po raz drugi. Ze względu na wprowadzenie obostrzeń związanych z pandemią w popołudniowych warsztatach uczestniczyło ośmioro uczniów z klas od II do VII ( wcześniejsza deklarowana liczba uległa zmianie), ale nie poddaliśmy się i postanowiliśmy przeżyć wspólnie dany nam czas najlepiej jak potrafimy. I tym razem uczestnikami naszej akcji nie byli typowi tzw. „mole książkowi” - stąd ogromna radość ze wspólnego spotkania i ze wspólnej zabawy w szkolnej BiblioPrzestrzeni. Ogromne podziękowania należą się Pani Justynie- naszej polonistce, która aktywnie włączyła się w organizację działań popołudniowych warsztatów, wszystkim nauczycielom którzy przyłączyli się do akcji bicia rekordu, a także paniom sprzątającym, które przygotowały pyszny zdrowy poczęstunek (placek ”palce lizać” jabłkowy oraz herbatkę malinowąJ dla uczestników warsztatów.
Chętni uczestnicy mogli zagrać w karcianą grę edukacyjną „ Eco Piotruś” ( gra wybrana z PÓŁKI Z POMYSŁAMI) – gra ta jest na wyposażeniu biblioteki szkolnej, kart do gry są zalaminowane, tak by czytelnicy mogli zachować środki bezpieczeństwa i ochrony osobistej. Boisko szkolne oraz teren szkoły w tym dniu stały się szeroko rozumianą „Strefą chilloutowego czytania”- podczas przerw w tym dniu czytanie-cieszyło się dużym zainteresowaniem.
To niesamowite, ale podczas warsztatów telefony komórkowe były używane jedynie do robienia zdjęć i do przesyłania relacji innym, którzy nie mogli przybyć na warsztaty. Warsztaty plastyczne: - „Czapka pirata” i „Moje Eco dzieło” sprawiło wiele radości uczestnikom zajęć. Sesja zdjęciowa - „Jestem jak Pippi” oprócz promocji książki Astrid Lindgren pobudziła kreatywność i przyniosła wiele uśmiechu. Podczas zabawy na świeżym powietrzu- (tak dobrze się bawiliśmy, że) zapomnieliśmy zrobić zdjęć. Zagadki, krzyżówki i ekologiczny quiz pozwoliły na wymianę wiedzy i dobrą wspólną zabawę. Chętni mogli zapoznać się z ofertą aplikacji związanyc z zagadnieniami przyrodniczymi. Emisja filmu pt.: "Jakub, Mimmi i gadające psy” została wprowadzona grą „ WYTURLAJ PSA”. Film bardzo podobał się uczestnikom, którzy chętnie dzielili się swoimi odczuciami po jego emisji.
No cóż, według uczestników spotkania – akcja NOC BIBLIOTEK trwała za krótko. Po akcji w bibliotece zaprezentowano prace plastyczne autorstwa uczestników projektu oraz wyznaczone zostało stanowisko z „klimatycznymi kolorowankami”, które ciszą się dużym powodzeniem. Dodatkowym „efektem ubocznym” był fakt, iż niektórzy uczestnicy przyprowadzili do biblioteki swoje koleżanki i kolegów i polecili im książki, które według nich będą ciekawe, sami także wypożyczyli książki- tym samym stali się POMOCNIKAMI BIBLIOTECZNYMI. Akcja została podsumowana dzięki anonimowym ankietom- uczestnicy wypowiadali się pozytywnie, na temat tego przedsięwzięcia, wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnej tego typu akcji, dopytywali się o kolejny termin- tym razem z opcją: ”nocowania w bibliotece”.
Jako koordynator szkolnego projektu zachęcam wszystkich do przyłączenia się do tego typu akcji. Nie należy się obawiać, że atrakcje nie będą zbyt spektakularne dla uczestników, bo pozytywne nastawienie i dobra energia- udziela się wszystkim, a efekty bardzo często zaskakują organizatorów. To co warto podkreślić – bezcenne było spotkanie z uczestnikami w tzw. BIBLIOprzestrzeni, dzięki temu można było nawiązać nowe relacje, które z pewnością zaprocentują w dalszej współpracy. W tym roku szkolnym towarzyszy nam hasło: „ W BIBLIOTECE MOŻNA WICEJ!” I to będzie motywować do aktywnej pracy i ciągłego poszukiwania nowych pomysłów na promocję czytelnictwa przez kolejne miesiące.
Oprócz przeprowadzenia warsztatów dodatkowo zostały zorganizowane:
Wystawka z książkami o tematyce przyrodniczo- ekologicznej. Akcja uwalniania książek pt.: „ PODZIEL SIĘ KISĄŻKĄ”. KONKURS FOTOGRAFICZNY- dla uczniów od kl. I do kl. VIII „ Klimat na czytanie”.ECO CHALLENGE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ- Posadź roślinę! W bibliotece można być ECO- WYJATKOWA ECO TORBA NA KSIĄŻKI.