28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Jabłko to symbol polskiego rolnictwa. Jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych owoców w kraju i na świecie. Co czwarte jabłko w Europie pochodzi z właśnie z Polski.Obecnie znanych jest ponad 10 tysięcy odmian uprawnych jabłoni, a około 250 uprawianych jest w Polsce. Ale to nie wszystko – Polska jest największym w Europie i drugim na Świecie producentem zagęszczonego soku jabłkowego- zwanego „ polskim płynnym złotem”.
Regularne spożywanie jabłek, może zmniejszać ryzyko powstawania wielu groźnych chorób, między innymi: udaru mózgu, cukrzycy typu 2, demencji starczej oraz choroby Alzheimera, astmy oskrzelowej – przekonuje prof. dr. hab. Dariusz Włodarek – lekarz, dietetyk i żywieniowiec,( Kierownik Zakładu Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie). Natomiast gryzienie i żucie jabłek stymuluje dziąsła i pobudza wydzielanie śliny, która działa przeciwbakteryjnie i przeciwpróchniczo.
Jabłko możemy śmiało nazwać superowocem. Co ciekawe, jabłka można konsumować niemal w całości wraz z gniazdem nasiennym, zostawiając jedynie ogonek. Anglicy potocznie mawiają: zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci wcale potrzebny. Z kolei polscy dietetycy zalecają zjedzenie przynajmniej dwóch jabłek w ciągu dnia – rano dla urody, a wieczorem dla dobrego zdrowia.
A zatem jedzmy jabłka- na zdrowie !
Uczniowie z klas 1-3 pracując bardzo kreatywnie - zdobywali wiedzę na temat jabłek.
„ Jabłkowe kolorowanki ” wykonane podczas zajęć świetlicowych - to doskonała okazja na wyciszenie, naukę cierpliwości oraz wytrwałości. Tego typu ćwiczenia pozwalają skupić się i ćwiczyć koncentrację.
Oto jakie dokładnie wykonane obrazki dziś powstaly:)