Poznajemy Paryż i Londyn to lekcja z geografii realizowana w kl. 6 na którą uczniowie mieli przynieść, przedmioty związane z tymi popularnymi stolicami europejskich miast. Kilkoro uczniów przebrało się w charakterystyczne stroje, a zajęcia okazały się bardzo ciekawe.
Geografia to przygoda
Dzień Przytulania Bibliotekarzy
1 marca to Dzień Przytulania Bibliotekarzy. Geneza tego święta nie jest znana, ale z roku na rok cieszy się ono coraz większą popularnością. Jak wiecie nasza poMOCna biblioteka szkolna przechodzi wielką metamorfozę. Dzięki Waszej pomocy- akcja przenoszenia zbiorów bibliotecznych do nowego pomieszczenia – przechodzi sprawnie. Dlatego Pani Izabela postanowiła Was - CZYTELNICZKI i CZYTELNICY = każdego z osobna 12 razy przytulić i podziękować za bezcenną pomoc przy współtworzeniu BIBLIOPRZESTRZENI szkolnej.
A tymczasem ogłaszamy konkurs plastyczno- literacki dla całej Społeczności Uczniowskiej, który jest propozycją na aktywne i kreatywne spędzenie czasu wolnego pt.: Jak postrzegasz poMOCną bibliotekarkę? Czekamy z niecierpliwością na memy, rysunki, prace przestrzenne, karykatury :) itp. prace plastyczne lub krótkie utwory literackie. Technika pracy, format i forma – dowolna. Jedyny wymóg - to praca nie może być plagiatem - ponieważ szanujemy prawa autorskie.
Na prace czekamy w poMOCnej bibliotece szkolnej do 15. 03. - zostaną one wykorzystane podczas szkolnych obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.
Blisko telefonu, daleko od dzieci - kampania dla rodziców małych dzieci
Szanowni Państwo,
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wystartowała z kampanią społeczną promującą cyfrową higienę i bezpieczny rozwój dzieci. Kampania "Blisko telefonu - daleko od dziecka" skierowana jest do rodziców dzieci do 6 roku życia i zwraca uwagę na negatywny wpływ korzystania przez rodziców z telefonów w obecności dziecka.
W ramach kampanii powstał szereg materiałów edukacyjnych w tym: 4 grafiki z przekazami kampanii, podcasty z ekspertami, porady dla rodziców. A wszystko to umieszczone na stronie: DomoweZasadyEkranowe.fdds.plDzięki kampanii rodzice małych dzieci mają szansę dowiedzieć się:
-
dlaczego korzystanie przez rodzica z telefonu przy dziecku ma negatywny wpływ na jego rozwój,
-
dlaczego warto ograniczać czas przy telefonie przy dziecku,
-
jak ograniczać ten czas przy dziecku,
-
jak rozpoznawać, że nadużywa się ekranów przy dziecku.
Serdecznie pozdrawiamy,
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę-
Konkurs Palić nie palić - oto jest pytanie?
Zachęcamy do wzięcia udziału.
Wyniki szkolnego konkursu fotograficznego - głosowanie online
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy tym, którzy głosowali. Przypominamy, że konkurs trwa nadal.
Zwycięzcy konkursu otrzymali karty podarunkowe do EMPIK-u. Serdecznie dziękujemy sponsorowi. Z niecierpliwością czekamy na Wasze kolejne prace.
Zarządzenie nr 441/2024 Wójta Gminy Nowe Miasto nad Wartą z dnia 19.02.2024 r. w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora: Zespołu Szkół w Klęce
Informujemy o ogłoszeniu konkursu na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół w Klęce. Wszelkie informacje znajdują się: Zarządzenie nr 441/2024
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W celu upowszechnienia wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych Poradnia przystąpiła do obchodów tego dnia.
Zachęcamy rodziców oraz nauczycieli do zapoznania się z ofertą Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Środzie Wlkp.
Wyniki walentynkowego konkursu poetyckiego
Tym razem Walentynki wypadają podczas ferii zimowych, ale nie zapomnieliśmy o terminie wyników konkursu poetyckiego o tematyce: Miłość.
Celem konkursu było zachęcenie uczniów do aktywności twórczej,rozwijanie umiejętności językowych, rozbudzenie wrażliwości na piękno poetyckich form wyrazu. Jury w składzie: Anna Kordus- Gościniak, Justyna Szczepaniak i Izabela Zwierzchlewska wybrało zwycięzców.
Gratulujemy poetyckiej wrażliwości oraz aktywnego zaangażowania w życie szkoły.
Organizatorem konkursu jest poMOCna biblioteka szkolna.
Rozpoczynamy ferie zimowe tanecznym krokiem
Samorząd Uczniowski wraaz z opiekunami, nauczycielami sprawującymi opiekę i Radą Rodziców przygotowali dyskotekę karnawałową rozpoczynającą oczekiwane ferie zimowe. Wszyscy piękie wyglądali i wpsaniale się bawili.
Karnawał w klasach 1-3
Dnia 09. 02. 2024r. odbyła się dyskoteka karnawałowa dla uczniów klas I -III. Było super wesoło i bardzo kolorowo. Wszyscy uczniowie bawili się wyśmienicie!
Dyskotekę karnawałową dla młodszych klas poprowadziła super ekipa Samorządu Ucziowskiego.
Poczta Walentynkowa
Tłusty czwartek
Doskonale wiemy, że wartość energetyczna jednego typowego pączka (60 g) : wynosi ok. 244 kcal (tj. 406 kcal w 100 g), to kto by się przejmował jakimiś kaloriami w dzisiejszym dniu. Dzięki Radzie Rodziców Zespołu Szkół w Klęce zapomnieliśmy liczyć kalorie😊 Wszyscy w szkole obchodziliśmy "tłusty czwartek" zgodnie z tradycją, kosztując rozpływających się w ustach pączków, które błyskawicznie znikały. Uśmiechy na naszych twarzach są dowodem na to, jak wiele radości sprawiły nam pyszne pączusie. Dziękujemy!!!
A dla zainteresowanych - kilka informacji na temat tego tłustego dnia.
Uroczysty apel
W dniu 7. 02. 2024 r. cała społeczność Zespołu Szkół w Klęce uczestniczyła w uroczystej akademii upamiętniającej zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, które toczyło się od 27 grudnia 1918 r. i trwało do 16 lutego 1919r.
Część artystyczna została zaprezentowana przez uczniów klasy 5.
Wybrzmiały pieśni patriotyczne, fragmenty wierszy i prozy, opiewające losy powstańców, którzy w obronie wielkopolskich ziem oddawali swoją młodość i życie.
Dziękujemy uczniom klasy 5 za odtworzenie tak ważnego dla nas fragmentu historii.
Szczególne podziękowania dla Pani Iwony Kaczmarek z Muzeum Regionalnego w Jarocinie za udostępnienie zasobów, które uświetniły dzisiejszą akademię, upamiętniająca Powstanie Wielkopolskie.
Informacja na temat świadczeń pomocy materialnej dla uczniów
Informujemy o uchwale: Uchwała nr LX/399/2024 Rady Gminy Nowe Miasto nad Wartą z dnia 25 stycznia 2024 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania świadczeń pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym uczniom pobierającym naukę na terenie Gminy Nowe Miasto nad Wartą.
Tekst uchwały oraz potrzebne dokumenty zanjdują się: BIP Urząd Gminy Nowe Miasto nad Wartą
O bezpiecznym Internecie - zajęcia online
Kontynuacją DBI było uczestnictwo kl. 7 w onlinowej lekcji "Prywatność w sieci - czemu jest ważna i jak ją chronić" zorganizowanej przez Polskie Centrum Programu Safer Internet.
Praktyczny poradnik savoir – vivre wobec osób niepełnosprawnych
Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z publikacją pt. „Praktyczny poradnik savoir – vivre wobec osób niepełnosprawnych” i korzystania z niej w codziennych kontaktach z osobami z niepełnosprawnością.
Pozycja przybliża czytelnikom problemy, na jakie w codziennym funkcjonowaniu mogą napotykać osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz podpowie jak zachować się w codziennych sytuacjach w sposób wspierający te osoby i jednocześnie traktujący je podmiotowo.
Judy Cohen, autorka publikacji, jest wybitnym ekspertem i znawcą tematu z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie mediacji w sprawach związanych z niepełnosprawnością.
Poradnik można pobrać tu: Praktyczny_poradnik_savoir-vivre.pdf
Bezpieczne ferie
W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi przypominamy o bezpieczeństwe.
1. Służby co roku ostrzegają, że nigdy nie możemy mówić o bezpiecznym lodzie. Na jego wytrzymałość wpływa rodzaj wód oraz temperatura powietrza. Warto wiedzieć, że lód nie wszędzie jest tej samej grubości - na środku jeziora jest cieńszy niż przy brzegach. Do jazdy na łyżwach nadają się wyłącznie sztuczne zbiorniki.
2. Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg i zbiorników wodnych.
3. Nie przebiegaj przez ulicę, a po zapadnięciu zmroku zawsze miej przy sobie odblask - dzięki temu będziesz widoczny na drodze.
4. Nie strącaj sopli zwisających z dachów lub drzew. Spadający sopel może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
5. Stosuj się do zakazów i nakazów opiekunów.To bardzo ważne! Nie znikaj niespodziewanie z oczu rodzicom lub opiekunom, a jeżeli planujesz pójść do sklepu lub toalety, zgłoś taką potrzebę opiekunowi....
5 ZASAD DLA RODZICA LUB OPIEKUNA
1. Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych zależy także od Ciebie! Sprawdź, czy organizator ma niezbędne zezwolenia i czy jest w stanie zapewnić dzieciom pomoc medyczną. Poproś odpowiednie służby o sprawdzenie, czy pojazd, którym będą podróżować dzieci, jest bezpieczny.
2. Nie dawaj dziecku na wyjazd wartościowych przedmiotów.
3. Poproś, aby dziecko zawsze miało przy sobie (w plecaku czy kieszeni) kartkę z imieniem i nazwiskiem, nazwą ośrodka, numerami kontaktowymi do rodziców i opiekunów oraz, jeżeli jest taka potrzeba, listą przyjmowanych przez nie leków.
4. Zapoznaj dziecko z zasadami pierwszej pomocy - na taką naukę nigdy nie jest zbyt wcześnie. Sprawdź, czy zna podstawowe numery alarmowe i czy wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia.
5. Pamiętaj o dodatkowym ubezpieczeniu dla dziecka.
Pączusiowe szaleństwo
Dziś kalorii nikt nie liczy, wszędzie moc pysznych słodyczy! Uczennice i Uczniowie klasy 4 - by przygotować Pączusiowe szaleństwo - chyba nie spali całą noc. Pyszności!!!
Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org.
W ramach realizowanego projektu OSEhero w naszej szkole na temat bezpieczeństwa i zagrożeń w Internecie rozmawiamy nie tylko na zajęciach informatyki. Postanowiliśmy zdobywać wiedzę w kreatywny sposób, dlatego nasza akcja przygotowująca do obchodów DBI rozpoczęła sIę od 1. lutego. Przygotowane zostały plakaty informacyjne, które były dostępne dla całej społeczności szkolnej. Był to początek przygotowań do szkolnego quizu wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci.
Uczniowie podczas zajęć świetlicowych stworzyli tzw. „kostki wiedzy”- skorzystaliśmy z materiałów udostępnionych przez jednego z uczestników projektu OSEhero. Podczas przerw można „bawić się” nimi i zapoznawać z różnymi terminami funkcjonującymi w cyberprzestrzeni.
Uczennice i uczniowie z kl. 7 podczas lekcji matematyki wykorzystali zasady gry logicznej, podzieleni na zespoły losowali hasło, a następnie w jak najkrótszym czasie musieli odnaleźć je na kostce. Następnie głośno odczytywali jego znaczenie. Oprócz dobrej zabawy i pozytywnych emocji zdobyta wiedza z pewnością będzie wykorzystywana w codziennym życiu.
Młodsze koleżanki i koledzy z klas 1-3 zapoznali się z piosenką pt.”Z internetem świat jest bliski”, Zachęcamy do wspólnego śpiewania: https://liblink.pl/SpKx1irMGu. Każdy otrzymał ulotkę informacyjną, by temat związany z bezpieczeństwem w sieci i profilaktyka w zakresie poruszania się w przestrzeni internetowej wybrzmiał mocno.
Kolejnym ważnym punktem świętowania DBI był Szkolny quiz wiedzy na temat Bezpieczeństwa w Internecie. Rozgrywki szkolne odbyły się na holu szkoły, każda klasa wytypowała po 3 przedstawicieli, ale zasady quizu pozwalały na pomoc całej klasy.
Zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci: Szkolny quiz
Okazało się, że poziom wiedzy był wyrównany, co nas bardzo cieszy. Ale o bezpieczeństwie w Internecie należy pamiętać każdego dnia. Podczas obchodów DBI w naszej Szkole chcieliśmy również zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Chcemy także podkreślić potencjał internetu, który każdy z nas może wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki. Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w przeprowadzenie Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej Szkole.
źródło: grafika udostępniona przez: Specjalnip.l oraz Belfry Bazgrolą
Nie uciekniemy od nowych technologii, od życia w cyfrowym świecie. Jedyne co możemy zrobić, to wspierać naszych uczniów, edukować i towarzyszyć im w wirtualnej rzeczywistości. Świadomy uczeń to odpowiedzialny uczeń, który znając zasady i specyfikę funkcjonowania sieci będzie bezpieczny.
Jak nie zgubić dziecka w sieci?
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu poMOCna biblioteka szkolna ma również propozycję dla Rodziców, którzy mogą wypożyczyć książkę ze szkolnej biblioteki. Jeżeli szukają Państwo odpowiedzi na temat: na czym polega współczesne cyfrowe dzieciństwo i czym jest cyfrowe rodzicielstwo? Jak nowe technologie zmieniają nas samych i świat wokół nas? Jak wpływają na sposób, w jaki się uczymy? I przede wszystkim: jak nie zgubić swojego dziecka w sieci?- to właśnie ta książka spełni Wasze oczekiwania.
Książka autorstwa Zyty Czechowskiej, Nauczycielki Roku 2019 oraz Mikołaja Marceli, eksperta w dziedzinie nauczania pt. "Jak nie zgubić dziecka w sieci? Rozwój, edukacja i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie" - to poradnik, który dostarczy sporo cennej wiedzy o zaletach i wadach nowych technologii oraz pokaże wiele praktycznych rozwiązań, dzięki którym będzie można ograniczyć zagrożenia związane z siecią. Dzięki wiedzy przedstawionej w przystępny sposób - każdy Rodzic będzie mógł uczynić cyfrowy świat sprzymierzeńcem w procesie efektywnej edukacji i rozwoju swoich dzieci. Zapraszamy do odwiedzenia poMOCnej biblioteki szkolnej i wypożyczenia tej warościowej lektury. Zachęcamy do przeczytania!
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Lipiec 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Wszystkie