• Strona główna
  • W placówce powołany został Inspektor Ochrony Danych Pan Tomasz Stochniałek. Kontakt do Inspektora: iod@tmp.pl
  • Aktualności

Aktualności

          • Spotkania przy herbatce w kl. 2

          • Uczniowie klasy 2 spędzają wspólnie czas przy pysznej herbatce. Jest to doskonała okazja na zdobywanie wiedzy na temat savoir vivr'u oraz na temat związany z pochodzeniem herbaty. Popijając dziś swoją ulubioną herbatę spędźcie chwilę wędrując wstecz drogą herbaty. Sprawdźcie skąd liście na ten napar do Was przywędrowały.

            Poszukajcie informacji o tym jak wyglądają plantacje herbaciane w tym kraju, albo jak wytwarzana jest właśnie Wasza herbata. Zadajcie sobie parę pytań: kto zasadził tę roślinę, z której mam herbatę, kto zerwał liście, a kto je przygotował? Ile Ci pracownicy mają płacone? Poświęć chwilę swojego czasu na to by wyszukać odpowiedzi na te pytania, tak jak oni poświęcili czas na Twoją herbatę. Docenisz potem kubek herbaty jeszcze bardziej!

          • Szkolna restauracja dla ptaków

          • W listopadzie powinniśmy już przyzwyczajać ptaki do dokarmiania. Nikola Kaczmarek z klasy 2 przygotowała wspaniałe przysmaki, więc powiesiliśmy je na krzewach w pobliżu szkoły. Już wiemy, że jednym z dobrych pomysłów na pokarm są wszelkiego rodzaju nasiona m.in. słonecznika, kukurydzy, ziarna takie jak proso, pszenica, owies, orzechy, suszone lub świeże owoce, a także gotowane warzywa.

            Gratulujemy pomysłu oraz wykazania się wiedzą. Dobór pokarmu jest bardzo ważny, dlatego warto wiedzieć, czym karmić latających przyjaciół, aby im pomóc, a nie zaszkodzić.  Powszechnie karmienie ptaków pieczywem nie jest dobrą praktyką, gdyż ich przewód pokarmowy nie jest dostosowany do takiego jedzenia. Dokarmianie ptaków pieczywem, zepsutym jedzeniem oraz produktami słonymi może im bardzo zaszkodzić.

            Zachęcamy do zapoznania się z zasadami dokarmiania ptaków przygotowanymi przez Lasy Państwowe.

          • Dzień Białych Skarpetek

          • Jak się okazuje, 30 listopada to nie tylko imieniny Andrzeja. Tego dnia obchodzimy też nietypowe święto – Dzień Białych Skarpetek. Chociaż pomysł noszenia skarpet do sandałów wydaje się Polski, to robili już tak Rzymianie. To właśnie Grecy stworzyli piloi – białą prostokątną tkaninę, którą owijało się stopy. Był to rodzaj onucy ze skołtunionego włosia zwierząt. Dopiero Rzymianie jednak wpadli na pomysł zszywania ze sobą fragmentów tkanin. Stworzyli w ten sposób swoje udones, będące podwalinami pod pierwsze prawdziwe skarpety.

            Uczniowie klasy I wysłuchali przygody „ O lewej  białej skarpetce, która została duchem ”, z ksiazki " Nowe przygody skarpetek ( jeszcze bardziej niesamowite " - na jej podstawie wykonali ilustracje ułożyli zdanie ukryte w rozsypance literowej, tworzyli kreatywne opowiadania na temat przygód białej skarpetki.

            Z okazji nietypowego święta, Dnia Białych Skarpetek obchodzonego 30 listopada,  pani bibliotekarka zachęca do wypożyczenia książek o niezwykłych przygodach ( nie tylko białych) skarpetek autorstwa Justyny Bednarek oraz  serdecznie zaprasza dzieci z klas młodszych do wzięcia udziału w konkursie plastycznym.  

            Celem konkursu jest pobudzenie wyobraźni dziecięcej i oczywiście dobra zabawa z mamą, tatą lub rodzeństwem. Każdy z uczestników ma za zadanie wykonać  postać zwierzaczka - cudaczka z użyciem białej skarpetki Regulamin konkursu plastycznego

            organizowanego przez bibliotekę szkolną

            „Skarpetkowy zwierzaczek - cudaczek”

            Konkurs adresowany jest do dzieci z klas 1 – 3

            Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie i wykonanie postaci wymyślonego zwierzaczka - cudaczka z białej skarpetki. Do wykonania pracy użyj (oprócz skarpetki) wybranych przez siebie dowolnych materiałów. Na koniec nadaj mu imię.

            Przynieś swojego „Skarpetkowego zwierzaczka” do dnia 6 grudnia 2021r.

            Najciekawsze prace zostaną nagrodzone, a zdjęcia  umieszczone na stronie internetowej szkoły i szkolnym fb

            Z niecierpliwością czekamy na Wasze prace!

            Życzymy wesołej i owocnej zabawy!

          • Andrzejki

          • Andrzejki organizowane są przed rozpoczęciem adwentu, dlatego jest to doskonała okazja do ostatnich zabaw. Samorząd Uczniowski zorganizował wspaniałą zabawę z wróżbami dla wszystkich chętnych uczniów.

            Tak się  wspólnie bawiliśmy.

            Wróżby, konkurencje i wspólnie spędzony czas - to także okazja do nawiązywania dobrych relacji.

            Przedstawiciele SU okazali się doskonałymi animatorami wspólnych zabaw:)

          • Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka

          • 26 listopada w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. To pierwsze tak ważne wydarzenie dla Jeżyków. 

             

            Uroczystość rozpoczęła się od krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie dokonało się uroczyste pasowanie każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz drobny upominek.

          • Bezpłatne webinaria z programowania oraz matematyki dla dzieci i młodzieży – Szkoła z Gigantami – Laboratorium AI

          • Wystartowała rejestracja na „Szkołę z Gigantami – Laboratorium AI”. To właśnie Sztuczna Inteligencja jest tematem przewodnim czwartej już edycji ogólnopolskich bezpłatnych webinarów z programowania oraz matematyki dla dzieci i młodzieży.

             

            Zajęcia z programowania zostały podzielone na dwie grupy wiekowe: 9-12 oraz 13 -19 lat, podczas których uczestnicy poznają tajniki programowania Sztucznej Inteligencji w środowisku Scratch oraz projektowania stron internetowych w językach HTML, CSS i JavaScript. Część matematyczna natomiast adresowana jest w szczególności do uczniów, którzy niebawem przystąpią do egzaminu 8-klasisty. Udział w zajęciach jest całkowicie darmowy, wymagana jest jedynie rejestracja poprzez formularz zapisowy dostępny na stronie wydarzenia www.szkolazgigantami.pl.

          • Podziękowanie za udział w akcji " Szkoła do hymnu"

          • Miłonam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 21 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz ponad 260 placówek polonijnych z całego świata- w tym również nasza szkoła. Cieszymy się, że 10 listopada o godz. 11:11 byliśmy  razem!

          • "Zakazane piosenki"

          • Kolejne spotkanie muzyczne dla klas 1-3 odbyło się 17 listopada. Tematem były "Zakazane piosenki" z okresu II wojny światowej. Trudna historia opowiedziana w dostępny  sposób bardzo podobała się dzieciom. Uczniowie chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania. 

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • Pluszowe misie to maskotki, które od prawie 120 lat, są jedną z popularniejszych zabawek dziecięcych. O ogromnej randze kulturowej tej przytulanki świadczy chociażby fakt, że 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

            W klasie 5 utrwalaliśmy cechy podzielności liczb z Pluszowym Misiem. Wykorzystaliśmy karty pracy z wydawnictwa GWO. Miś u każdego niezależnie od wieku wywołuje uśmiech na twarzy, u nas też.

            Pluszowy miś nie jest tylko maskotką. To znacznie ważniejsza postać w życiu dziecka: może być powiernikiem sekretów, pocieszeniem, gdy maluch boi się zasnąć, towarzyszem pierwszych wypraw do przedszkola. Sprawia, że dziecko nie czuje się tak samotne i pomaga w łagodzeniu lęków.

            Podczas wszystkich zajęć Uczniowie klas I- III świętowali Dzień Pluszowego Misia - przekonali się, że "misiowy dzień" można spędzić bardzo pracowicie:)

            Powstały piękne prace plastyczne wykonane różnymi technikami:  plakaty i plakietki. Uczniowie śpiewali piosenkę o misiu Krzysiu. Miś w roli głównej był również na zajećiach z języka angielskiego. Obliczenia matematyczne okazały się bardzo łatwe dzięki pomocy ulubionych maskotek, które odwiedziły dziś szkołę. Zajęcia z edukacji przyrodniczej wzbogacił  film, który nie tylko przyblizył historię powstania święta pluszowego przyjaciela wszystkich dzieci, ale i wprowadził w tajniki tematyki misiów ( nie tylko pluszowych).  Wizytya w szkolnej bibliotece nie mogła odbyć się bez wypożyczenia książek, w których głównym bohaterem był miś.

          • Wizyta w kinie klas I -III

          • 18 listopada 2021r. uczniowie klas I-III z opiekunami pojechali na projekcję filmu pt. "Ron Usterka" do kina "Echo" w Jarocinie.

            "Ron Usterka" to film o chłopcu, który jako jedyny w szkole nie miał przyjaciela - podręcznego robota. Dostał go na urodziny, ale wadliwego, co spowodowało wiele kłopotów. Historia skończyła się szczęśliwie. Po zakończonym seansie pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

            A oto jakie prace plastyczne powstały - inspirowane historią „najlepszego przyjaciela z pudełka”.

          • Dzień Kredki

          • W piątek 22 listopada w klasach 1 - 3 obchodziliśmy Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię.

            Każdy wie, że rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie. W poniedziałek  uczniowie podczas zajęć z chustą animacyjną  Klanza przypominającą swoim wyglądem spadochron uszyty z trójkątnych, kolorowych kawałków materiału, które przyciągały wzrok uczestników, tak samo jak kolorowe kredki przekonali się, że kolory zachęcają do wspólnej zabawy.

            A tak Dzień Kredki świętowano w Przedszkolu:)

          • Konkurs Logo szkoły

          • Dziękujemy za głosowanie w I etapie konkursu na loga szkoły. Poniżej zamieszczamy zdjęcia 3 projektów naszych uczniów, które cieszyły się największą popularnością i zakwalifikowały się do kolejnego etapu. Przedstawiamy również nasze dodatkowe propozycje. Prosimy o udział w II etapie konkursu i głosowanie (lajkowanie) za pośrednictwem szkolnego facebooka pod zdjęciem projektu, który najbardziej się Państwu podoba.

          • Konkurs ,,Sierżant Pyrek bohaterem kartki świątecznej"

          • W związku z popularyzowaniem Platformy Pyrek.pl wśród dzieci i młodzieży organizujemy konkurs na kartkę świąteczną pod tytułem " Sierżant Pyrek bohaterem kartki świątecznej". Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu średzkiego w dwóch kategoriach wiekowych klasy 4-6 i 7-8.

            Zachęcamy do wzięcia udziału, przewidziane są atrakcyjne nagrody.

            Poniżej w załączniku znajduje się regulamin konkursu.

          • Kreatywne zajęcia kółka plastycznego

          • Podczas zajęć kółka plastycznego uczestniczki własnoręcznie wykonały kreatywne ozdoby- wiszące instalacje, które mogą ozdobić np. własny pokój lub być pomysłem na niepowtarzalny prezent.

            Wykonanie takiej "mobilnej" dekoracji, naprawdę robi ogromne wrażenie.

          • Światowy Dzień Tolerancji

          • Tolerancja to jedna z wartości, która w obecnych czasach jest tak samo cenna co też potrzebna. Dlatego od kilkudziesięciu już lat 16 listopada obchodzimy Światowy Dzień Tolerancji - święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Ustanowienie międzynarodowego święta  pokazuje jak bardzo brakuje nam tego na co dzień.

            Uczniowie kl 5 przy okazji rozwiązywania zadań matematycznych poruszyli ważny temat tolerancji.

            Tolerancja zachęca do kształtowania ciekawości i otwartości w obliczu inności, rozwijania umiejętności poszanowania różnic i rozwiązywania konfliktów na drodze dialogu i wzajemnego zrozumienia.

            A dla Ciebie - co oznacza być tolerancyjnym? - Zachęcamy do refleksji, co naprawdę kryje się pod dobrze brzmiącym hasłem.  

            Sprawdzć swoją wiedzę matematyczną - dzien_tolerancji_zad.pdf

          • Gminne Obchody Święta Niepodległości

          • W dniu 11. 11. reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości.W 103-ą  rocznicę uzyskania niepodległości przez Polskę  obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą  za Ojczyznę w Kościele  w Nowym Mieście nad Wartą,  z udziałem chóru Domino Cantemus , OSP , organizacji samorządowych, harcerzy oraz przedstawicieli  wszystkich szkół  z naszej gminy. 

            Po mszy odbył się przemarsz do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie wysłuchano wystąpienia Wójta Gminy. Uroczystość uświetniły występy zespołu śpiewaczego  Złota Jesień z GOKu. Na koniec można było wysłuchać żywiołowego patriotycznego koncertu kapeli góralskiej Góralska Hora.

            Dziękujemy za uczestnictwo w uroczystościach Uczniom oraz Opiekunce SU – Pani Marioli Dzierla.