• Co wspólnego mają kolorowe skarpetki z Zespołem Downa?

          • Data 21 marca (21.03) nie jest przypadkowa. Jest to związane z trisomią 21, czyli obecnością dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. To właśnie dlatego w tym dniu świętujemy Światowy Dzień Zespołu Downa.

            Dlaczego kolorowe skarpetki nie do pary?

            Tego dnia kolorowe skarpetki, które różnią się w parze, nie są tylko wyrazem stylu i mody, ale mają drugie znacznie ważniejsze znaczenie. 21 marca zakładamy je po to, aby:

            ❤️ wyrazić naszą tolerancję i solidarność;

            ❤️ przypomnieć, że osoby z zespołem Downa zmagają się każdego dnia z wyzwaniami;

            ❤️ pokazać, że mimo odmienności to ludzie bardzo radośni, pełni życia i z bardzo kolorowym wnętrzem.

            Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

            Zapraszamy do poMOCnej biblioteki szkolnej, by zapoznac się z książką, której głowna bohaterka ma zespół Downa.

          • Dar dla poMOCnej biblioteki szkolnej

          • Dziękuję za przekazanie daru książkowego na rzecz poMOCnej biblioteki szkolnej. Cieszymy się, że są osoby dla których nasz księgozbiór nie jest obojętny i potrafią podzielić się tym co posiadają. Te miłe gesty pozostają na długo w naszej pamięci, a podarowane książki przyczynią się do pomnożenia radości jaką daje czytanie.

          • Wyjątkowy raport

          • Raport “Dysleksja w Polsce w 2023 r.” kieruje nowe światło na to zaburzenie. Przedstawia dane zebrane na szerszą niż kiedykolwiek wcześniej skalę. Zawiera nie tylko ogólny rezultat, ale także skrupulatne analizy, dzięki którym możemy zrozumieć specyfikę dysleksji w poszczególnych grupach wiekowych i obszarach nauki. Wskazuje na potrzebę większej uważności oraz korekty sposobu traktowania dysleksji w naszym społeczeństwie. Bo najwyraźniej wcale nie jest to marginalny problem. 

            Dlaczego to takie ważne?

            Trzeba pamiętać, że niezdiagnozowana i pozostawiona samej sobie dysleksja może utrudniać nie tylko naukę, ale i codzienne funkcjonowanie. Z tego właśnie powodu celem testu było wczesne wyłapanie symptomów dysleksji wśród uczniów. Wysoki rezultat stanowił dla ucznia i rodziców wskazówkę, że warto udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. A to z kolei otwiera drogę do skuteczniejszego wsparcia naszych dzieci. 

            Jak możesz wykorzystać tę wiedzę?

            1. Pobierz bezpłatnie Raport: Zapraszamy do odwiedzenia strony https://zday.pl/dysleksja/#raport i pobrania pełnego raportu. To bezcenne źródło wiedzy dla rodziców, nauczycieli i pedagogów!
            2. Podziel się wiedzą: Zachęcamy szkoły, urzędy i wszystkie zainteresowane instytucje do informowania o raporcie na swoich stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych. Razem możemy popularyzować wiedzę na temat dysleksji!
            3. Podejmij działanie - wykonaj test: Nie wiesz, po czym poznać pierwsze oznaki dysleksji u Twojego dziecka? Nie martw się, na szczęście Test Dysleksji jest ponownie dostępny. Bezpłatnie! Instrukcję wypełnienia testu znajdziesz pod tym linkiem: https://zday.pl/dysleksja/#test  Uzyskany wynik warto traktować jako wskazówkę, czy zalecana jest wizyta w poradni psychologiczno-pedagogicznej. A im wcześniej rodzice podejmują działanie w odpowiedzi na pojawiające się symptomy, tym lepiej dla dziecka.  

            Nasze dzieci zasługują na każdą możliwość rozwoju i sukcesu – a zrozumienie dysleksji to istotny element tej układanki. Razem możemy zrobić dużo dobrego dla edukacji w Polsce!

            Zachęcamy do rozwiązania testu. Jest to wydarzenie bezpłatne, adresowane do uczniów szkół podstawowych i średnich, od 4 klasy szkoły podstawowej wzwyż. Do rozwiązania testu wystarczy smartfon z dostępem do internetu.       Ogólnopolski Test Dysleksji

          • Europejski Dzień Mózgu

          • 18 marca obchodzony jest Europejski Dzień Mózgu.Ten dzień to może dobry moment na zwrócenie uwagi na niezwykle ważną funkcję tego organu oraz przypomnienie o profilaktycznych badaniach układu nerwowego i odpowiedniej diecie, która jest niezwykle ważna, jeśli zależy nam na zachowaniu odpowiedniej sprawności naszego mózgu.Mózg często jest określany jako „centrum dowodzenia” ludzkiego organizmu – odpowiada za wszelkie bodźce, które docierają do naszego organizmu. Dzięki niemu widzimy, słyszymy, czujemy, gromadzimy i przetwarzamy informacje.Mózg składa się on z dwóch półkul, w których znajdują się zwoje mózgowe odpowiadające za poszczególne cechy i funkcje życiowe. Lewa półkula odpowiada za mowę, rozumienie naszej mowy, czytanie, pisanie, a także za logiczne myślenie. Dzięki niej odczuwamy pozytywne emocje. Prawa półkula odpowiada za kreatywność, myślenie abstrakcyjne, wyobraźnię, zdolności muzyczne, plastyczne i artystyczne, intuicję, oraz odczuwanie negatywnych stanów emocjonalnych. 

            Mózg pracuje nawet wtedy, kiedy śpimy, a nieprawidłowa praca mózgu źle wpływa na cały organizm, dlatego warto zadbać o nasz mózg od najwcześniejszych lat poprzez spożywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków opartych na Piramidzie Zdrowego Żywienia, podejmowanie dostosowanej do wieku aktywności fizycznej oraz zapewnienie wypoczynku i snu. Dla dobra mózgu warto uważniej przyjrzeć się swojej diecie i wyeliminować z niej niezdrowe, małowartościowe składniki i przekąski, a wprowadzić do niej większe ilości warzyw, owoców – również suszonych, ziaren, kasz, czy orzechów, które bardzo pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego mózgu.Aby nasz mózg pracował lepiej i wydajniej należy pamiętać, aby w naszej diecie nie zabrakło: kwasów omega-3, witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego), witamin D, C, A, E, a także minerałów: potasu, żelaza, magnezu, cynku, jodu, chromu i manganu. Dobre nawodnienie, antyoksydanty i lecytyna również wspomagają pracę mózgu. Niedostateczna ilość tych związków w organizmie może skutkować niepokojem, agresją, bólami głowy, problemami z zasypianiem, ciągłym zmęczeniem i stanami depresyjnymi. Naszemu mózgowi szkodzą również:palenie papierosów (w tym bierne), dieta bogata w cukier, alkohol, sztuczne barwniki i aromaty, przejadanie się, produkty typu fast food, nadciśnienie, cukrzyca i nadwaga.Co możesz zrobić dla siebie i swojego mózgu?

            1. Badaj się! Regularnie kontroluj poziom cukru, cholesterolu oraz mierz ciśnienie.

            2. Odpowiednio się odżywiaj! Jedz dużo warzyw oraz jedz dobre tłuszcze. Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 znajdziesz w tłustych rybach.

            3. Ruszaj się i wysypiaj! Sprawne ciało, to sprawny umysł.

            4. Postaw na rozwój intelektualny! Trenuj swój mózg! Ćwicz i gimnastykuj swój mózg np. rozwijając hobby i pasje, a także słuchając muzyki.

            5. Unikaj używek! Nie pal, nie bierz narkotyków, ogranicz alkohol. Wszystkie używki mają dewastujący wpływ na mózg.

            6. Pamiętaj o śnie! Dbaj o dobry i odpowiednio długi sen.

            /Źródło Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrześni/

          • Akcja Góra Grosza

          • Akcja Góra Grosza wyniki szkolnej zbiórki:  I miejsce klasa IV 117,02 II miejsce klasa - Przedszkole 92,71 III miejsce klasa VII 66,77.

            Pozostałe klasy (zbiórka)Klasa VIII 53,14 Klasa VI 39,25 Klasa I 23,25 Klasa V 19,61 Klasa III 10,08 Klasa II 0 

            Razem zebraliśmy 34,43 kg Wartość w złotówkach 421,83 Opiekunowie akcji: Mariola Dzierla, Katarzyna Florkowska. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w akcji.

            Podczas lekcji matematyki uczniowie klasy 7 obliczyli jaką kwotę uzbierali biorąc udział w akcji Góra Grosza. Najpierw zważyli monety poszczególnych nominałów, a następnie, aby uzyskać kwotę - przeliczali zgodnie ze „ściągawką” dołączoną do instrukcji pakowania. Osoby odpowiedzialne za ważenie na początku wytarowały wagę, a następnie przystąpiły do działania. Ciężka praca, ale warto zdobyć  takie dodatkowe doświadczenie przy okazji organizacji akcji charytatywnej.

          • Teatr inny niż zwykle

          • Teatr Cieni w przedszkolu w Boguszynie. Przedszkolaki z Klęki obejrzały "Bajkę o Gęsim Jaju, Raku Nieboraku, Kogucie Piejaku, Kaczce Kwaczce, Kocie Mruczku i o Psie Kruczku".

          • Świętowanie Dnia liczby PI

          • Świętowanie Dnia liczby PI to już tradycja w naszej szkole. 14 marca uczniowie klas 4-8 brali udział w turnieju "PI-raci Matematyczni". Trzyosobowe drużyny rozwiązywały zadania wymagające zdolności logicznego myślenia i sprytu, wykorzystywały tangram, domino, sprawdziły się w tabliczce mnożenia, wypisywały wyrazy z cząstka PI.

            Ostatnie zadanie, to recytowanie z pamięci kolejnych cyfr rozwinięcia liczby PI. Ponownie bezkonkurencyjna była Kornelia, bezbłędnie wymieniła 145 cyfr. Pozostali uczniowie również wykazali się wspaniałą pamięcią: 66 cyfr, 42 cyfry, 29 cyfr oraz 18 cyfr.

            W turnieju pierwsze miejsce zajęła drużyna klasy 8, drugie miejsce drużyna klasy 7, trzecie ex aequo zajęły drużyny klas: 4 i 5 oraz czwarte miejsce drużyna klasy 6. Brawo!

            Jak to bywa przy okazji świętowania, nie może zabraknąć słodkości. U nas też ich nie zabrakło. Panie kucharki upiekły pyszne ciasteczka w kształci liczby PI. Wszyscy uczniowie, przedszkolacy oraz pracownicy stwierdzili, że liczba PI jest bardzo smaczna.

          • Promocja szkoły ponadpodstawowej

          • 14. 03. 2024 r. uczniowie klasy VII i VIII brali udział w spotkaniu z przedstawicielami Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wlkp., potocznie zwanej "Rolibudą", którzy zaprezentowali szeroki wachlarz kierunków kształcenia dla absolwentów szkoły podstawowej. Zaprosili również na drzwi otwarte do swojej szkoły, które odbęda się 6 kwietnia.

          • Apel do wszystkich

          • Uczniowie klasy 4 sprzątali las i okolice działek w Klęce. Przerażeni byli ilością szkła, konkretnie małych butelek wyrzucanych przez użytkowników przy drodze. Takie widoki niestety nie niosą chluby naszym mieszkańcom. Apel do wszystkich: Nie zaśmiecaj swojego otoczenia, w którym przyszło ci żyć. Zadbaj o przyrodę !!!

          • Wyniki szkolnego konkursu fotograficznego - głosowanie online

          • Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy tym, którzy głosowali. Przypominamy, że konkurs trwa nadal, a Wasze zdjęcia będą zamieszczone w Kalendarzu szkolnym. Zwycięzcy konkursu otrzymali karty podarunkowe do EMPIK-u. Serdecznie dziękujemy sponsorowi.

            Z niecierpliwością czekamy na Wasze kolejne prace.

          • Fantastyczny projekt na podstawie lektury szkolnej

          • Projekt uczniów klasy IV dotyczący lektury szkolnej "Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica oraz Stara Szafa"

            Uczniowie projektowali niezwykłą szafę, w której umieszczali wiadomości z lektury.

            Projekt składał się z kilku etapów:

            1. Zgromadzenie potrzebnych materiałów, znalezienie pudełka, które należało zamienić w szafę.

            2. Umieszczenie w szafie potrzebnych informacji, na zewnątrz tych, które dotyczyły świata realistycznego, wewnątrz świata Narnii.

            3. Prezentacja efektów pracy.

            Było to ciekawe zakończenie pracy z lekturą a zarazem utrwalenie wiadomości połączone z zabawą.

          • Dzień Kobiet w przedszkolu

          • Nasze przedszkolaki odwiedziła kosmetyczka - Pani Kamila Miss.Ka beauty service. 

            Pani kosmetyczka przybliżyła maluchom tajniki swojej pracy i w asyście chłopców wykonała małym damom delikatne makijaże.  

          • Wycieczka edukacyjna do Kina Echo

          • Dnia 8. 03. 2024r. klasy 1-3 oraz Zerówka miały zorganizowany wyjazd do kina "Echo" w Jarocinie na bajkę

            pt. "Kapitan Morten i Królowa Pająków".

            "...Dziesięcioletni Morten pragnie być marynarzem, tak jak jego tata. Niespodziewanie zostaje obsypany tajemniczym proszkiem, kurczy się do rozmiaru owada i staje się kapitanem swojej łodzi. Musi uratować statek i wrócić do prawdziwego świata. Czy to mu się uda? Czy on i jego ojciec będą razem?"  źródło: https://nhef.pl/baza-filmow/kapitan-morten-i-krolowa-pajakow

          • Spotkanie z Kulturką

          • Dnia 5. 03. 2024r. miało miejsce spotkanie klas 1-3  i zerówki z Kulturką. Spotkanie odbyło się pt. Klasyczny pop - Czy dawniej muzyka też miała swoje hity? Jak było 100 lat temu? 200? 300 lat temu? Zróbmy mały eksperyment - sprawdźmy, co się stanie, kiedy trochę pomieszamy przeboje klasyki i pop.