Aktualności
Dzień Strażaka
Harmonogram powrotu do nauki stacjonarnej
3 Maja
Plakaty związane ze Świętem Konstytucji to promowanie postaw patriotycznych, wolnościowych i demokracji. Dzięki aktywności plastycznej można podtrzymywać i upowszechniać wiedzę na temat znaczących dla naszego kraju postaci i wydarzeń historycznych, rozwijać świadomość narodową, obywatelską i kulturową.
Dziękujemy Konradowi Krajewskiemu, Stanisławowi i Franciszkowi Wolskim, Filipowi Witasikowi oraz Kacprowi Nawrotowi.
Pomagamy ptakom- budujemy budki
Przedłużamy czas na wykonanie budek dla ptaków. Zachęcamy do skorzystania z instrukcji.
Pozostałe informacje zamieszczone są na Librusie- ogłoszenia.
Święta narodowe
Przed nami dwa ważne święta narodowe: 2 maja - Dzień Flagi oraz obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Okrągłą rocznicę pierwszej spisanej w 1791 r. konstytucji w Europie Sejm RP uczcił ogłaszając bieżący rok rokiem Konstytucji 3 Maja.
Pierwsze święto obchodzone 2 maja, jest świętem flagi. Dzień Flagi jest świętem dość młodym, bo dzień ten świętujemy dopiero od 2004 roku. Barwy narodowe są symbolem naszej państwowości, symbolem naszego nieprzerwanego trwania w historii dziejów świata. Warto wspomnieć iż biało – czerwone barwy naszej flagi wiążą się ze świętem 3 maja.
Trzeciego maja obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji. Właśnie tego dnia w 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Konstytucję. Był to pierwszy dokument tego typu w Europie, a drugi na świecie (po konstytucji amerykańskiej). Był to bardzo ważny dokument, który wprowadzał opracowany przez francuskiego myśliciela Monteskiusza trójpodział władzy. Władza nie była już w ręku króla i sejmu, ale została podzielona na trzy ważne części – władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Warto podkreślić, że podział ten zachowany jest do dnia dzisiejszego w każdym państwie demokratycznym.
Święta majowe – 1 maja (święto pracy), 2 maja (święto flagi) i 3 maja (rocznica uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji) są ważnymi świętami państwowymi i podczas odpoczynku w długim majowym weekendzie, warto chwilę pomyśleć o wartościach, jakie przekazali nam nasi przodkowie i jakie my przekażemy następnym pokoleniom.
Poprzez sztukę, a konkretnie monumentalny obraz Jana Matejki, który jest darem artysty dla Narodu, przypominamy o Konstytucji 3 Maja. Krótki film, dostępny bezpłatnie na kanale YouTube NCK, odkrywa tajemnice obrazu i opowiada o jego bohaterach. Zapraszamy do przyjrzenia się dziełu mistrza.
Zasady pracy szkół i placówek od 26 kwietnia br.
Zasady pracy szkół i placówek od 26 kwietnia br. – nauka hybrydowa dla najmłodszych uczniów z 11 województw
Małymi krokami wracamy do stacjonarnej pracy szkół i placówek. Na razie, od poniedziałku, 26 kwietnia w jedenastu województwach uczniowie z klas I-III będą mieli zajęcia hybrydowo, a ci z pozostałych klas będą się uczyć jak dotychczas - zdalnie. W pozostałych pięciu województwach organizacja pracy szkół pozostaje bez zmian. Nie wprowadzamy zmian również w funkcjonowaniu przedszkoli. W kształceniu zawodowym będzie możliwość realizacji zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. To plan na kolejny tydzień, do 2 maja. Decyzje, jak będzie wyglądała nauka w szkołach w maju poznamy po koniec kwietnia.
Nauka hybrydowa klas I-III w 11 województwach
Od poniedziałku, 26 kwietnia lekcje w systemie hybrydowym w klasach I-III w szkołach podstawowych będą mieli uczniowie w 11 województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim.
Uczniowie z pozostałych klas mają zajęcia na dotychczasowych zasadach, nic się u nich nie zmienia.
Nauka zdalna klas I-III w 5 województwach
Od poniedziałku, 26 kwietnia uczniowie klas I-III, ale też z pozostałych klas z województw: śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i opolskiego, będą uczyć się zdalnie.
Zostaje utrzymany również obowiązek zorganizowania przez dyrektora szkoły opieki świetlicowej dla dzieci, których rodzice są do tego uprawnieni. Wsparcie powinny uzyskać rodziny, w których przynajmniej jeden z rodziców jest zatrudniony w podmiocie leczniczym lub świadczy usługi na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii.
Zasady nauczania hybrydowego
Dyrektor szkoły jest zobowiązany do tego, aby ustalić harmonogram zajęć w taki sposób, aby zajęcia w szkole miało nie więcej niż 50 proc. uczniów klas I-III oraz co najmniej 50 proc. – zdalnie. Powinien przy tym brać pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia.
W szkole prowadzona ma być również opieka świetlicowa dla uczniów, którzy uczą się stacjonarnie.
Podstawa prawna:
w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
(skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw).
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji i Nauki
Róża Doerffer-Jambor
Dyrektor Zespołu Szkół w Klęce
63-040 Nowe Miasto nad Wartą, Klęka 9
tel.: 061 28 74 074
Klasy 1-3 przyłączyły się do programu "Mamy kota na punkcie mleka"
„Mamy kota na punkcie mleka” to program promocyjno-informacyjny, sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka i skierowany do uczniów 6-9 lat, ich rodziców i nauczycieli, którego celem jest poszerzenie wiedzy na temat wartości i właściwości odżywczych mleka i produktów mleczarskich. Jego głównymi bohaterami są kot Mleczysław i Mleczna Kita, którzy prezentują dlaczego warto pić mleko i spożywać produkty mleczne.
Od niepamiętnych czasów wiadomo, iż mleko należy do produktów o bogatym składzie. Stanowi ono źródło wapnia, magnezu, potasu, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E, K oraz witamin rozpuszczalnych w wodzie: B1, B2, B6, B12. Rezygnacja z nabiału w jadłospisie ucznia pociąga za sobą szereg określonych konsekwencji zdrowotnych. Bardzo poważnie zostaje zachwiany jego rozwój fizyczny i intelektualny, wskutek deficytu witamin i składników mineralnych, których najlepszym źródłem są właśnie produkty mleczne. Niedobór wapnia oraz witaminy D w młodym organizmie może prowadzić do wystąpienia krzywicy, a w dorosłym życiu do osteoporozy. Ponadto brak produktów mlecznych w diecie dziecka, zawierających witaminy z grupy B oraz magnez, może wpływać negatywnie na koncentrację ucznia podczas zajęć, szczególnie że są one prowadzone w trybie on - line.
O znaczeniu mleka i produktów mlecznych w diecie dzieci można przekonać się odwiedzając stronę projektu „Mamy kota na punkcie mleka” sfinansowanego z Funduszu Promocji Mleka, który przedstawia jaką rolę pełni nabiał w zachowaniu zdrowia i kondycji. Co więcej program ukazuje jak wprowadzać prawidłowe nawyki żywieniowe, które obniżają ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych.
Co jakiś czas będa się pojawiały działania, w których uczniowie wezmą udział.
Targi Edukacyjne w formule online
W dniach 7-8.05.2021 odbędą się Targi Edukacyjne. Tegoroczna edycja odbędzie się w formule on-line. Ruszyła już strona internetowa targów: www.uwagaedukacja.pl na której można już zapisywać się m.in. na webinaria, a także poznać program tego wydarzenia i prelegentów.
Zachęcamy do odwiedzenia strony.
Prężnie działamy także w social mediach komunikując to wydarzenie na profilu Targi Edukacyjne w Poznaniu: https://www.facebook.com/EdukacjaMTP Zachęcamy do udostępnia naszych postów dotyczących zarówno Targów Edukacyjnych, jak również akcji charytatywnej, którą prowadzimy równolegle pt. #AktywniedlaMikołaja
Informacja dla Rodziców dzieci Oddziału Przedszkolnego
Podziękowanie dla Czytelników
Przyjaciele naszej planety
W tym roku uczniowie klasy 3 z okazji Dnia Ziemi sprzątali otoczenie w swoich miejscowościach.
Aktywne świętowanie Oli i Kacpra z pewnością ma wpływ na ochronę środowiska, a pomysł by zebrane przez Marcela i Mieszka puszki wykorzystać do odstraszania ptaków w ogródku jest godnym do naśladowania.
Oto przyjaciele naszej planety- dziękujemy.
25 kwietnia Międzynarodowy Dzień Sekretarki i Asystentki
Książki mojego dzieciństwa
Już w najbliższy wtorek, 27 kwietnia, serdecznie zapraszamy o godz. 19:00 na spotkanie online Książki mojego dzieciństwa.
Live będzie dostępny na profilu: https://www.facebook.com/oksibp/
Swoje pierwsze literackie fascynacje zdradzą bibliotekarki Agnieszka Michalczyk i Katarzyna Groth oraz Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiBP i ich goście. Połączymy się m.in. z Pauliną Christą, prezes Fundacji Kreska im. Janusza Christy, prywatnie wnuczką rysownika kultowych komiksów, twórcy Kajka i Kokosza. Porozmawiamy też z Janem Ławickim z legendarnego wydawnictwa dla milusińskich - Nasza Księgarnia.
Gorąco zapraszamy do oglądania streamingu i dzielenia się własnymi spostrzeżeniami w komentarzach. Do zobaczenia we wtorek o godzinie 19:00 - bądźcie z nami tego dnia!
Las w słoiku
Czytając rozmaite teksty dotyczące leśnych biosfer, mikro-ekosystemów i tego jak zrobić las w słoiku, ma się wrażenie, że tworzenie ich to trudny i czasochłonny proces. My chcemy udowodnić, że przy użyciu kilku materiałów każdy może zrobić swój własny las w słoiku. To takie proste!
Uczniowie podczas zajęć kółka ekologicznego wykonali własne projekty.
Podziwiamy pomysłowość i wykonanie.
Gotowy, prawidłowo stworzony zamknięty ekosystem i odpowiednio pielęgnowany w pierwszym okresie jest długowieczną dekoracją do każdego wnętrza. W środku życie toczy się “jakby obok”, swoim własnym tempem. Obserwowanie, wąchanie i podziwianie własnego fragmentu lasu jest wspaniałym doświadczeniem.
Stwórz go i Ty!
Kreatywne świętowanie
Tym razem zachęcamy do kreatywnego świętowania - nie wymyślamy żadnego konkursu, czy akcji- ponieważ liczczymy na Was i na Wasze pomysły!
Wiemy, że macie ich mnóstwo.
Wszystkim życzymy ZACZYTANEGO Dnia Książki:)
Co możesz zrobić?
- po prostu POCZYTAJ coś dla przyjemności:)
- wykonaj okładkę ulubionej lub wymyślonej książki,
- wykonaj zakładkę do książki,
- wykonaj tzw. żywą okładę, czyli zdjęcie, na którym odtwarzasz to, co znajduje się na okładce wybranej (ulubionej) książki,
- zrób tzw. sleeveface – zdjęcia z okładką książki, na której jest twarz;(ustaw okładkę tak, by stała się ona na zdjęciu częścią Twojego ciała (ponieważ łatwiej to zrozumieć, oglądając zdjęcia, zachęcam do wpisania hasła „sleeveface” w wyszukiwarkę),
- zrób zdjęcie swoim najbliższym i poproś ich o to samo, by zrobili Tobie- pod hasłem „Czytam wszędzie” lub po prostu „Zdjęcie z książką”,
- nagraj krótką reklamę dowolnej książki lub booktrailera
- pomysłów może być jeszcze więcej- wystarczy tylko się zastanowić!
Booktrailer to krótki film, którego celem jest zachęcenie widza do sięgnięcia po prezentowaną książkę. To forma, która łączy literaturę z filmowymi środkami wyrazu oraz tradycyjną lekturę z nowymi technologiami.
Dzień Ziemi na plastyce w klasie IV
Uczniowie z podziałem na poszczególne grupy wykonały prace plastyczne.I grupaNikola, Nikola, Ala, Hubert, Oliwier - plakat popularyzujący segregację odpadów.II grupaKrzyś, Konrad, Filip, Tobiasz, Antek - wystawa przygotowanego ( 1 lub 2 przedmioty) przedmiotu domowego użytku przygotowanego z odpadów.III grupa Zuzia, Zuzia,Ola i Staś - ankieta sprawdzająca wiedzę rówieśników na temat segregacji śmieci.
Uczniowie klasy IV wywiązali się z tego zadania wzorowo! Z dużym zaangażowaniem oraz kreatywnością wykonali swoje zadania. BRAWO!
Dzień Ziemi w wirtualnej rzeczywistości
Na lekcjach plastyki i techniki klasa IV i klasa VI uczestniczyła w Dniu Ziemi w festiwalu ekologicznym zorganizowanym online z okazji Dnia Ziemi. W tym jedynym w swoim rodzaju ogólnopolskim i bezpłatnym wydarzeniu pozwalającym na wspólne świętowanie Dnia Ziemi w wirtualnej rzeczywistości można było wysłuchać i zobaczyć wiele treści poświęconych gospodarowaniu odpadami i wodą, a także ochronie klimatu, powietrza, bioróżnorodności oraz naszego zdrowia.
Przyjaciele Ziemi z kl. I
Przez cały tydzień uczniowie klasy 1 poszerzają swoje wiadomości na temat naszej planety. Wiedzą już doskonale, co to jest recykling, dlaczego oszczędzać prąd i wodę, czym grozi nadmierna produkcja plastiku i chcą nazywać siebie PRZYJACIÓŁMI ZIEMI. Śpiewają piosenki "Ziemia zielona wyspa" i "Zostań przyjacielem Ziemi". Niektórzy wykonali budki dla owadów i ptaków do szkolnego ogrodu. Mają oczy i uszy szeroko otwarte, aby obserwować przyrodę wokół siebie.
Oto prace plastyczne w wykonaniu Zuzi, Leny, Michała i Filipa.
23.04. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
"O książkach w szkole, zwłaszcza na języku polskim, mówimy w zasadzie prawie cały czas.
Czytamy lektury obowiązkowe i uzupełniające, teksty z podręczników czy dodatkowe materiały przygotowane przez nauczycieli. Odmieniamy „książki” przez wszystkie przypadki, często martwiąc się tym, że czytelnictwo spada i że coraz trudniej zainteresować młodzież tym, co znajdujemy w podstawie programowej."
Bez wątpienia, czytanie książek znacząco wpływa na nasz umysł, a co za tym idzie, również na samopoczucie. Faktem jest, że z każdą przeczytaną książką nasza kreatywność rośnie, bo po pierwsze zapoznajemy się z cudzą pracą kreatywną, a po drugie my sami, jako czytelnicy stajemy się jej częścią.
A zatem- świętujmy Dzień Książki każdego dnia!
23 kwietnia 2021 niestety nie spotkamy się z Wami na lekcji w klasie i zajęciach czytelniczych w bibliotece szkolnej, nie znaczy to jednak, że nie możemy obchodzić Światowego Dnia Książki online.
Zachęcamy do skorzystania z przygotowanej przez panią Izabelę oferty online.
Na początek:
Film "Jak powstaje książka" to efekt pracy uczestników warsztatów animacji poklatkowej w Księgarni Dwie Siostry.
Prawa autorskie: Animatorzy: Pola Pietruszyńska, Ania Szymańska, Klara Adamowicz, Leonard Okrasko, Julka Rzepkowska, Diana Rzepkowska, Michał Łopaciński, Amelia Cholewińska, Kaja Kisiel, Tamara Jędrzejczak, Zoja Jędrzejczak, Milena Todys, Mikołaj Todys, Marianna Łaniewska-Wołłk, Inka Łaniewska-Wołłk, Helena Nadolny Reżyseria: Natalia Nguyen i Barbara Druzgowa (Pracownia filmów animowanych Circo Barbaro) Muzyka: Kevin MacLeod [(c) CC BY] Produkcja: Wydawnictwo Dwie Siostry
Następnie zapraszamy do interaktywnej zabawy:
Jak powstaje książka?- quiz Quiz
Quiz na temat książki. Użyj kodu 9ee62 na tej stronie
ZAWODY ZWIĄZANE Z KSIĄŻKĄ ( 3 gry) Użyj kodu 9eeab na tej stronie
POWODZENIA! GRY NIE SĄ TYLKO DLA „MOLI KSIĄŻKOWYCH”:)
Temat PRAW AUTORSKICH był już poruszany podczas realizacji szkolnego projektu " Ten cytat jest dla Ciebie!", dlatego teraz tylko krótkie przypomnienie. Obejrzy 3 filmiki, które w prosty sposób ukazują zagadnienie Praw Autorskich i wolnyc licencji.
Brak wiedzy na ten ważny temat- nie usprawiedliwia łamani prawa.
CB PG prawa autorskie HD
https://liblink.pl/o2paWZ0rnV
Czym są licencje Creative Commons?
https://liblink.pl/NDEn1uxNsD
Kiedy mogę wykorzystać cudzy utwór? Prawo do cytatu - Po Prostu Prawo
https://liblink.pl/8F34AXGgHr
Ptaki czekają na budki lęgowe!
Maja i Zosia wykonały już budki dla ptaków i domki dla owadów.
Dziękujemy👏👏👏 Wasz wkład i zaangażowanie ma ogromne znaczenie.
Wasze budki i domki możecie przynosić do szkoły do 26 kwietnia.
ZOSTAŃ PRZYJACIELEM PRZYRODY :)
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2026
- Maj 2026
- Kwiecień 2026
- Marzec 2026
- Luty 2026
- Styczeń 2026
- Listopad 2025
- Październik 2025
- Wrzesień 2025
- Sierpień 2025
- Lipiec 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Wszystkie