Bardzo dziękujemy za włączenie się do celebrowania Międzynarodowego Dnia Gofra:
Jest nam niezmiernie miło, że udało się nam zainspirować Was do kulinarnych doświdczeń.
Pyszności:)
Bardzo dziękujemy za włączenie się do celebrowania Międzynarodowego Dnia Gofra:
Jest nam niezmiernie miło, że udało się nam zainspirować Was do kulinarnych doświdczeń.
Pyszności:)
Nasi Uczniowie nie pozostali obojętni na problem kurczących się zasobów wodnych.
Podczas zajęć plastyki - chętni uczniowie z kl. 4 wykonali plakaty związane z myślą przewodnią Dnia Wody.
Pamiętajcie- każda kropla wody jes cenna!
Petycja znajduje się pod tym LINKIEM
Godzina dla Ziemi – w sobotę, 27 marca- start o godzinie 20:30.
Akcja związana jest z zieloną polityką stworzona przez World Wide Fund for Nature odbywająca się w każdą ostatnią sobotę marca, począwszy od 2007 roku.
Ma ona na celu nakłonienie zwykłych ludzi, a także korporacje, do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach.
25 marca święto nietypowe - Międzynarodowy Dzień Gofra.
Choć tradycja jedzenia gofrów wywodzi się z Belgii to znane i uwielbiane są już na całym świecie. Dzień Gofra to dobra okazja aby przypomnieć sobie za co tak lubimy gofry i z czym nam się kojarzą.
A gdyby tak jeszcze gofry mogły być nie tylko smaczne, ale także zdrowe i dostarczać do naszych organizmów mnóstwo cennych składników mineralnych i witamin, a nie samych pustych kalorii? Czy to możliwe? Odpowiedź brzmi TAK!
Poszukajcie informacji na ten temat. Z pewnością znajdziecie wiele "zdrowych" przepisów typu : gofry jaglane, owsiane, pełnoziarniste itp. A dla odważnych Master Chefów propozycja nie do odrzucenia - wykonaj wraz z rodzeństwem, z rodzicem lub sam i poczęstuj rodzinkę goframi Twojego pomysłu. Zachęcamy do wspólnego celebrowania tego "smakowitego, nietypowego święta":)
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na szkoln fb do obejrzenia wszystkich prac.
Witaj Wiosno!
W poniedziałek dzieci z przedszkola żegnały zimę paląc Marzannę. Brały udział w zabawach i zadaniach wiosennych. Wspólnie poszukiwały zwiastunów wiosny, a na koniec znalazły kolorowy gaik.
Czekamy na zdjęcia samodzielnie wykonanych eko-kartek oraz ozdobionych jajek.
„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż - a zapamiętam, pozwól mi działać, a zrozumiem!" Konfucjusz
Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości ucznia są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym.
Uczniowie podczas lekcji biologii i chemii w tygodniu poprzedzającym Światowy Dzien Wody rozwijali umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo - skutkowego, porównywania i uogólniania.
Podczas wykonywania ciekawych doświadczeń mieli możliwość rozszerzenia horyzontów myślowych.
Zajęcia online mogą być okazją do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i technik, a wiedza i umiejętności zdobywane mogą być inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacji.
Zachęcamy wszystkich do wykonywania nieskomplikowanych doświadczeń, dzięki czemu nauka stanie się inspirującą przygodą.
Obecnie cały świat zmaga się z pandemią wirusa COVID-19. Oficjalne
Zalecenia WHO wskazują na konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na zasady higieny.
Woda w połączeniu ze środkiem czystości lub płyny antybakteryjne na bazie alkoholu pozostają jedną z najskuteczniejszych form zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Jeśli zadbamy o częste i dokładne mycie rąk, ryzyko przeniesienia wirusa znacznie się zmniejszy.
Niestety – nie każdy może pozwolić sobie na odkręcenie kurka w kranie i regularne mycie rąk.
Doceniaj każdego dnia fakt, że masz dostęp do wody!
Woda ukryta " woda wirtualna" - jest ważną częścią zużycia wody.
Może nie jest to widoczne, ale miliony galonów wirtualnej wody są wykorzystywane do produkcji dóbr konsumpcyjnych, które codziennie kupujemy, używamy, a później wyrzucamy. Produkcja materiałów codziennego użytku, takich jak papier, plastik, metal i tkaniny, wymaga wody - bardzo duże ilości.
Wiedza o tym, ile wody potrzeba do wytworzenia surowców i produktów, których wszyscy używamy i konsumujemy, jest pierwszym ważnym krokiem w kierunku oszczędzania wody i bardziej produktywnego wykorzystania wody.
Zachęcamy do zapoznania się z internetowym kalkulatorem wody. Jeżeli interesujesz się tzw. "śladem wodnym" typowych produktów konsumenckich- musisz koniecznie odwiedzić tę stronę: Kalkulator wody
Oprócz tego możesz obliczyć swój ślad wodny oraz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat oszczędzania wody.
Warto poszerzać swoją wiedzę- by stać się świadomym konsumentem.
Stronę można przetłumaczyć na język polski ( najlepiej używać przeglądarki chrome)
Zachęcamy do zapoznania się z podkastami zespołu edukacji Polskiej Akcji Humanitarnej pt. „Tolerancja to za mało”, w których Joanna Pankowska i Łukasz Bartosik, wraz z gośćmi i gościniami, wskazują, jak być więcej niż tolerancyjną i tolerancyjnym.
„WODA JAKO GLOBALNE WYZWANIE”- jest to pierwszy z dwóch odcinków na temat wody.
Rozmawiają w nim m.in. o tym jaką wodę nazywamy czystą, co ma woda do praw kobiet i czy Afryka to suchy kontynent. A także o tym jak kryzys klimatyczny wpływa na dostęp do wody i co z tym robią organizacje pomocowe.
Gościnne wypowiedzi:Paweł Cieślar – mgr inż. w zakresie specjalizacj technologia wody i ścieków https://swiatwody.blogAleksandra Kardaś – fizyczka atmosfery, autorka „Książki o wodzie” oraz współautorka podręczników „Nauka o klimacie” i „Klimatyczne ABC”Anna Reichel oraz Beata Dolińska – Polska Akcja Humanitarna'
Posłuchaj podcastu: WODA JAKO GLOBALNE WYZWANIE
„ZAKRĘCANIE KRANU NIE WYSTARCZY”- w drugim z kolei odcinku na temat wody rozmawiano m.in. o śladzie wodnym w jedzeniu, ubraniach, energii i Internecie. A także o konfliktach o wodę, m.in. na przykładzie Boliwii.
Gościnne wypowiedzi:– Dominika Cieślar oraz Anna Kokocińska z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie– Paulina Górska – Eko aktywistka, jedna z najbardziej wpływowych eko influencerek w Polsce. Edukuje na Instagramie w profilu @eko.paulinagorska. Autorka bloga o tematyce ekologicznej www.paulinagorska.com– Marek Józefiak – rzecznik prasowy Greenpeace Polska– Joanna Gocłowska-Bolek z Ośrodka Analiz Politologicznych i Studiów nad Bezpieczeństwem Uniwersytetu Warszawskiego– Adam Traczyk z Fundacji Global.Lab
Posłucha podcastu: ZAKRĘCANIE KRANU NIE WYSTARCZY
Pierwszy dzień wiosny astronomicznej w tym roku wypada w sobotę- 20 marca.
(Co ciekawe, z biegiem lat astronomiczny początek wiosny będzie wypadał coraz wcześniej. W 2048 roku prawdopodobnie termin ten przypadnie już na 18.03. Z kolei za niecałe 100 lat, dokładnie w 2102 roku, pierwszy dzień wiosny może wypaść nawet 13 marca.)
Kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca i jest to termin stały. Mimo, że pierwszy dzień wiosny często kojarzony był przez uczniów - jako dszień wagarowicza, tym razem tradycji nie stało się zadość.
Uczennice z klasy 5 podczas zajęć języka niemieckiego pilnie pracowały i wykonały plakaty na powitanie tej pięknej pory roku.
Brawo dla Kasi, Konstancji, Jadwigi, Amelii oraz Oliwii.
W Światowym Dniu Wody również podczas matematyki uczniowie zajmowali się tą problemem zużycia i oszczędzania wody. W minionym tygodniu szóstoklasiści zbierali informacje o zużyciu wody przez swoją rodzinę w poszczególnych dniach, a dzisiaj przeliczali: ile litrów, a ile metrów sześciennych zużyli, jaki to koszt, oraz zastanawiali się jak można zaoszczędzić wodę.
Czwartoklasiści pracowali z kartą udostępnioną przez wydawnictwo GWO oraz poznali 10 zasad oszczędzania wody układając interaktywne puzzle, a następnie analizując je.
Podczas zajęć języka niemieckiego uczniowie klasy 5 obejrzeli animację na temat oszczędzania wody. Opócz tłumaczenia zdań związanych z tematyką dzisiejszego święta mogli dodatkowo wykonać plakat. Brawo dla Amelii, Macieja i Oliwii, którzy podjęli się tego zadania.
Przypominamy i zapraszamy do głosowania.
Powitanie wiosny!
Mając na uwadze realizowany przez uczniów szkoły w Klęce projekt "1000 drzew " zachęcam wszystkich do obejrzenia filmu, który uzmysłowi nam, jak istotną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa las. Właśnie 21 marca obchodzimy dzień lasu!!
Wspólny Las przemówił. Posłuchajcie jego opowieści. O życiu, śmierci, miłości... Z wiosennym pozdrowieniem
Róża Doerffer-Jambor
Laureaci konkursu szkolnego KRUS
Lena Guszczak kl. I
Nikola Kaczmarek kl. I
Krzysztof Chybki kl. VI
Jakub Półrolniczak kl. VIIa
Wiktor Kowalczyk kl. VIIa
Paulina Gęsta kl. VI
Prace te zostały przekazane do kolejnego etapu konkursu KRUS " Bezpiecznie na wsi"
Z niecierpliwością czekamy na wyniki II etapu konkursowego. Trzymamy kciuki:)
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w szkolnym etapie konkursu. Dla wszystkich uczniów, którzy wykonali pracę platyczne czekają nagrody pocieszenia.
Koordynator konkursu
Mariola Dzierla
Powered by aSc EduPage