W ramach zajęć w poMOCnej bibliotece szkolnej Uczniowie kl. 8 mogli porozmawiać na temat higieny cyfrowej i prawa do prywatności. Higiena cyfrowa, to chroniące zdrowie zachowania związane z używaniem technologii informacyjno - komunikacyjnych, zwłaszcza internetu. Do prowadzenia rozmów pomocna była książka "Eyemonger", która ukazała się nakładem Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa. "Eyemonger" autorstwa amerykańskiego prawnika, eksperta ds. prywatności online, Daniela J. Solove. To pięknie ilustrowana książka, która w zrozumiały (dla młodych Czytelników) sposób opowiada o tym, jak ważna, ale też krucha jest nasza prywatność. Jej znajomość przydałaby się także wielu dorosłym. Książkę tę, poMOCna biblioteka szkolna otrzymała w darze, za co serdecznie dziękujemy.
W trakcie zajęć doszliśmy do wspólnych wniosków: prywatność w sieci jest ważna, ponieważ daje nam kontrolę nad swoją tożsamością i danymi. Jeśli nie będziemy dbać o swoją prywatność, ktoś może celowo wykorzystać tzw. dane wrażliwe. Możemy mieć przez to duże kłopoty.
"Dawno, dawno temu, na wyspie w krainie mórz było miasto wspaniałe, wolne od trosk i burz. Pewnego dnia do miasta przypłynął dziwny gość z bagażem, co wystarczy na pobyt długi dość..." Tak zaczyna się książka "EyeMonger".
Książka jest krótka, czyta się ją szybko. Jest bogato ilustrowana a jej treść dotyczy prywatności oraz tego, gdzie jest granica naszej prywatności. Zajrzeliśmy do środka i polecamy serdecznie naszym Czytelniczkom i Czytelnikom.
"Eyemonger" jest też dostępny w sieci w formie audiobooka i animacji video. Głosu postaciom użyczył znakomity lektor Alek Pawlikowski.
Podcast i animację znajdziecie tu:
- YouTube - https://www.youtube.com/watch?v=CtRWwEJ-iN8
#12: Bajka „Eyemonger" Daniela J. Solove
https://youtu.be/CtRWwEJ-iN8?si
- Spotify - https://open.spotify.com/episode/3HsuEaaCrlcAdgjiHJAf2I