Dzięki uzyskaniu dotacji z Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz wsparciu finansowemu partnerskich gmin Vestenbergsgreuth i Nowe Miasto nad Wartą mogło dojść w te wakacje do organizacji Gminnej wymiany młodzieży. Jest to dla nas szczególnie ważne, gdyż ze względu na wcześniejszą sytuację związaną z COVID 19 wspólne spotkania zostały zawieszone. Tym bardziej jest to dla nas ogromny sukces, że dzięki naszym wspólnym inicjatywom udało się zorganizować wymianę młodzieży, która kształtuje postawy tolerancji, empatii i współpracy.
Spędzanie czasu wolnego rówieśników z gmin partnerskich stwarza wiele okazji do rozmów, refleksji i współpracy w grupie, a także łączy przy tym pokolenia – co jest głównym celem tego projektu. Wspólne aktywności, zajęcia, praca w grupie oraz wycieczki to doskonały sposób na poznanie podobieństw i różnic kulturowych, a także na nawiązanie nowych przyjaźni i naukę języka. Dlaczego organizacja wymiany młodzieżowej jest tak ważna? Od wielu lat w naszej gminie dążymy do tego, aby młodzież z Polski i Niemiec mogła spotykać się regularnie, poznawać i budować trwałe relacje oparte na zaufaniu i przyjaźni. Dzięki temu burzymy utarte stereotypy i przekraczamy granice kulturowe i historyczne, pokazujemy, że jesteśmy jedną rodziną, która potrafi współpracować i budować przyszłość wspólnie. W tym roku opiekunami uczestników Gminnej wymiany młodzieży są nauczyciele Zespołu Szkół w Klecę - Lidia Chwiołka- Baczyńska, Szymon Cypryan oraz Magdalena Jakubowska.
Kolejne dni Gminnej wymiany polsko - niemieckiej upływają pod hasłem lepszego poznawania się i dobrej zabawy. Aktywny udział uczestników wymiany gminnej w kreatywnych warsztatach, wspólnych wycieczkach oraz zabawach sportowych oparte są na szeroko rozumianej współpracy. Praca w mieszanych grupach pomaga w nawiązywaniu relacji i przełamywaniu wielu barier.
Wymiana była bardzo udana, odbyła się w miłej i sympatycznej atmosferze. Uczestnicy wymienili się adresami do korespondencji. Chcemy serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do przygotowania i przeprowadzenia tego projektu, w szczególności Fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz władzom partnerskich gmin. Należy podkreślić, że Gminna wymiana młodzieży polsko - niemieckiej przyczynia się do zbliżenia polsko- niemieckiego i wspiera integrację europejską, co w obecnych czasach ma bezcenną wartość.