W dniu 06. 10. 2023r. została przeprowadzona w Zespole Szkół w Klęce akcja promująca bibliotekę oraz czytelnictwo z wykorzystaniem nowej technologii. O akcji uczniowie, rodzice oraz pracownicy szkoły zostali poinformowani za pomącą źródeł informacji: plakaty w szkole, inf. na Librusie. Postanowiliśmy przeżyć wspólnie dany nam czas najlepiej jak potrafimy.
Uczestnikami naszej akcji nie byli typowi czytelnicy - tzw. „mole książkowi” - stąd ogromna radość ze wspólnego spotkania i ze wspólnej zabawy w szkolnej BIBLIOprzestrzeni. To wspaniała różnorodna grupa 15 uczennic i uczniów, którzy zaryzykowali spędzenie swojego weekendowego czasu wolnego w bibliotece szkolnej. Ogromne podziękowania należą się także Pani Magdalenie Jakubowskiej - naszej anglistce, która aktywnie włączyła się w organizację zaplanowanych działań, Paniom kucharkom Joannie Kuli i Beacie Antczak za przygotowanie przepysznych placków drożdżowych z owocami, Pani z obsługi - Lidii Wojciechowskiej, bez której byłby kompletny chaos i nieporządek po naszych zajęciach, a także Rodzicom, którzy dostarczyli i odebrali swoje pociechy z zajęć.
Do ogólnopolskiej akcji przyłączyliśmy się po raz trzeci - w pewnym sensie pełni obaw, a zarazem pozytywnej energii. Ogólnopolska akcja 9. Noc Bibliotek, którą zainicjowało Centrum Edukacji Obywatelskiej rozwijana jest pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów. Tegoroczna akcja była pod hasłem” ABSURD NIE CZYTAĆ”.
To bez względnie wielkie święto bibliotek i czytania kierujące światło na biblioteki- pokazujące wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności. To jednocześnie zachęta do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury. A zatem nie mogło podczas trwania tej akcji zabraknąć naszej poMOCnej biblioteki szkolnej.
Przyłączenie się poMOCcnej biblioteki szkolnej do tej ogólnopolskiej akcji- było możliwe dzięki znalezieniu się w gronie laureatów edycji programu „Wzmocnij Swoje Otoczenie”, którego organizatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S. A., ponieważ zakupiony w ramach tego projektu sprzęt IT- był bardzo pomocny w przeprowadzeniu ciekawych zajęć promujących czytelnictwo w naszej szkole. Narzędzia interaktywne wspierające szeroko rozumiany proces dydaktyczny wykorzystane podczas warsztatów to: monitor interaktywny SMART, przekątna obrazu 65", rozdzielczość 4k, 4 szt. Apple iPad Apple iPad 9-generacji, przekątna 10,2 oraz Laptop Dell Dell Vostro, ekran 15,6" Full HD, procesor i5,
„Cyfrowa nocka w bibliotece szkolnej” to zajęcia warsztatowe promujące czytelnictwo w połączeniu z nową technologią, która przenika naszą BIBLIOprzestrzeń. Zajęcia prowadzone pro bono publico przez nauczycielkę bibliotekarkę Izabelę Zwierzchlewską polegały na zapoznaniu z interaktywnymi programami i aplikacjami webowymi, rozwijającymi umiejętności, które pomogą dzieciom i nastolatkom (czytelnikom) zdobyć wyjątkowe umiejętności, które wpłyną na wspieranie ich umiejętności uczenie się przez całe życie poza klasą. Zajęcia te jednocześnie miały przekonać uczestników, że absurdem jest nie czytać.
Co czekało uczestników spotkania pt.” Cyfrowa nocka w bibliotece szkolnej ” w poMOCnej bibliotece szkolnej Zespole Szkół w Klęce? Zajęcia warsztatowe oparte były na ukazaniu różnego rozumienia słowa ”absurd” w odniesieniu do świata literatury oraz nowych technologii.
- Absurdalnie szybko - zabawa na czas - uczestnicy podzieleni na grupy mieli ułożyć w jak najkrótszym czasie z pojedynczych liter hasło akcji, wykonując wspólnie do tego pracę plastyczną.’
- Co to jest absurd? Poznanie znaczenia słowa. Uczestnicy szukają samodzielnie w sieci- źródeł informacji- odczytują znaczenie słowa oraz rozmawiają jak je rozumieją. Wybierają samodzielnie najbardziej efektywne techniki wyszukiwania i poddają je krytycznej ocenie. Zastanawiali się nad wiarygodnością i przydatnością.
- Świat „ Muminków”- uczestnicy odszukują w Wikipedii wiadomości na temat książek o tytule związanym z neologizmem wymyślonym przez Tove Jansson, który „miał kojarzyć się z czymś łagodnym, acz jednak nie z rozlazłym”, wyszukiwali wiadomości o głównych bohaterach oraz poznali chronologię kolejnych tytułów.
- Interaktywny quiz wiedzy na temat „ Muminków” Quiz pozwolił na wymianę wiedzy i dobrą wspólną zabawę.
- Poznanie darmowego narzędzia do tworzenia interaktywnych quizów.
- Emisją filmu „ Pamiętnik tatausia Muminka”
- Ukryte słowa w kodach QR- zabaw indywidualna i w parach.
- Czy to absurd? Potrafię ożywić własny projekt w 3D. Uczestnicy poznają aplikację, która ukazuje rozszerzoną rzeczywistość. Po zeskanowaniu obrazu- aplikacja ożywia go, każdy uczestnik poznaje możliwości bezpłatnej wersji aplikacji Quiver – 3D Coloring App.
- SPACER Z WIKI- UWAŻNOŚCIĄ- praca w stacjach zadaniowych. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość zapoznania się z niesamowitymi zasobami WIKIPEDII. Przygotowane zadania pozwoliły na sięganie, tam gdzie wzrok nie sięga. Czy to absurd? Poznanie nieznanego świata WIKIPEDII i jej siostrzanych projektów. Oprócz wykonywania konkretnego zadania uczestnicy mogli poćwiczyć uważność. Zanim uczestnicy przystąpli do realizacji konkretnego zadania- najpierw skupili uwagę na swoim organizmie. „Uważność”, czyli praktykowanie świadomej, skupionej uwagi, wpłynęło na proces uczenia się. Spacer z WIKI- UWAŻNOŚCIĄ to pomysł na uważne zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii.
- Czy sztuczna inteligencja wykona za mnie plakat? To kolejna propozycja, tym razem na poznanie możliwości sztucznej inteligencji. Uczestnicy warsztatów nauczą się generowania obrazów dzięki AI. Utworzą obraz z własnego tekstu interpretującego hasło tegorocznej akcji Noc Bibliotek. Samodzielnie wybiorą jedną z propozycji sztucznej inteligencji, która przedstawiła własną wizję plakatów przedstawiających hasło Nocy Bibliotek – czy prace ujmą swoją absurdalnością ?
- Zakładka do książki z cytatem- niezależnie od tego, czy uczestnik jest „ molem książkowym”, czy też nie nauczy się samodzielnie obsługiwać program i wygeneruje graficzny projekt zakładki do książki. Samodzielnie wykona autorski projekt stosując zdobytą wiedzę i umiejętności.
- Poczęstunek niekoniecznie absurdalny😊 pyszny placek MOCY. Poczęstunek przygotowany przez pomocne panie kucharki.
- Podcast- absurd nie czytać. Każdy uczestnik nagrał krótki tekst związany z korzyściami głośnego czytania, dzięki temu powstanie szkolny podkas, który zostanie zaprezentowany społeczności szkolnej podczas akcji pt.: ” Przerwana czytanie”
- Akcja uwalniania książek- BOOKCROSSING - rozpoczęcie akcji i zachęta do promocji przez uczestników warsztatów.
- To absurd, że nie byłeś z nami! Wystawa prac uczestników warsztatów „Cyfrowa nocka w bibliotece szkolnej” -przedstawiająca efekty pracy indywidualnej, w parach oraz grupowej.
No cóż, według uczestniczek i uczestników naszego spotkania „Cyfrowa nocka w bibliotece szkolnej” – akcja NOC BIBLIOTEK trwająca 7h - okazała się „absurdalnie krótka” dla uczestników. Akcja została podsumowana dzięki anonimowym ankietom- uczestnicy wypowiadali się pozytywnie, na temat tego przedsięwzięcia, wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnej tego typu akcji, dopytywali się o kolejny termin- tym razem z opcją: ”nocowania w bibliotece”. Wystawa prac cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dzięki temu, że zadania były zaprezentowane w holu szkoły każdy chętny mógł sprawdzić interesujące go zagadnienia.
Jako koordynator tego szkolnego projektu zachęcam do organizacji akcji promujących czytelnictwo – bez strachu i obaw. Nie należy zakładać, że atrakcje będą zbyt mało spektakularne dla uczestników, bo pozytywne nastawienie i dobra energia panująca w BIBLIOprzestrzeni- udziela się wszystkim, a efekty bardzo często zaskakują zarówno uczestników, jak i prowadzących zajęcia. Biblioteka szkolna, jako miejsce angażujące środowisko nauczania i uczenia się powinna łączyć świat książki ze światem nowych technologii, w którym Czytelicy czują się dobrze i bezpiecznie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnego Czytelnika chcemy zaproponować nowe spojrzenie na szkolną bibliotekę, która nie tylko daje dostęp do książek i lektur szkolnych, ale jest miejscem zorientowanym na Czytelników, którzy uczą się świadomie korzystać z dostępnych mediów, nowych technologii i projektów. To co warto podkreślić – bezcennym w tym projekcie było spotkanie z uczestnikami w szkolnej BIBLIOprzestrzeni, nawiązanie nowych relacji, które z pewnością zaprocentują w dalszej współpracy. Dodatkowym „efektem ubocznym” szkolnej akcji był fakt, iż niektórzy uczestnicy przyprowadzili do biblioteki swoje koleżanki i kolegów i polecili im książki, które według nich będą ciekawe, niektórzy z nich wypożyczyli „Przygody Muminków”- tym samym stali się aktywnymi POMOCNIKAMI BIBLIOTECZNYMI. No cóż sprawozdanie z akcji jest dość długie, ale absurdem byłoby go nie napisać i nie podzielić się wspólnie wypracowanymi efektami tego wspaniałego spotkania. 😊
Koordynatorka szkolna Izabela Zwierzchlewska
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej programu: Wzmocnij otoczenie.pl
oraz Partnera programu: Energetyczny kompas.pl