• Strona główna
  • W placówce powołany został Inspektor Ochrony Danych Pan Tomasz Stochniałek. Kontakt do Inspektora: iod@tmp.pl
  • Aktualności

Aktualności

          • Wizyta w kinie

          • W dniu 24. 03. 2025r. klasy 1 - 3 i zerówka wybrały się do kina Echo w Jarocinie na film "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica".

            Bohaterowie popularnej serii filmów otrzymują pierwsze poważne zlecenie. Konkurs Hammarabi ma szansę stać się wielkim wydarzeniem w szkole w Valleby. Nagrodą jest starożytna księga, w której spisano zasady rozwiązywania sporów. Tuż przed rozpoczęciem konkursu książka znika w tajemniczych okolicznościach. Bez niej konkurs nie może się odbyć! Uczniowie szykowaliby się na próżno, a w dodatku szkoła straciłaby swój prestiż. Od początku zaangażowani w sprawę Lasse i Maia podejmują próbę odnalezienia zguby. Energiczna i przebojowa dziewczynka jest zupełnym przeciwieństwem nieśmiałego Lasse. Czy dzieci dojdą po nitce do kłębka do finału sprawy i jak w rozwiązaniu zagadki pomoże im biała gołębica?

            źródło: https://www.nowehoryzonty.pl/vod-film.s?id=10718

            Przygody Lassego i Mai można poznać z książek, które posiadamy w szkolnej bibliotece. Zaprqaszamy każdego dnia.

          • Wyniki Szkolnego konkursu literackiego "Wiersz o szczęściu- uśmiechnij się i pisz!"

          • Z radością ogłaszamy, że zwycięzcami tegorocznego konkursu zostali Kacper i Antoni! To miłe zaskoczenie, że to "panowie" przejawiają duszę poetycką. Na konkurs wpłynęło 6 prac, jednak szkoda, że nie wszyscy uczniowie zdecydowali się pokazać swój potencjał. Jury wybrało wiersze, które nie tylko spełniły kryteria regulaminu, ale także były pięknym wyrazem poezji. Gratulujemy laureatom, zachęcamy wszystkich do dalszego tworzenia i próbowania swoich (nadal ukrytych) talentów literackich.

          • Odwrócona lekcja chemii w klasie 8

          • 21 marca na lekcji chemii w klasie 8 był prawdziwy „wodny festiwal” w związku z obchodami Światowego Dnia Wody. Uczniowie pracowali metodą tzw. "odwróconej lekcji", podczas której to uczeń staje się aktywny w procesie zdobywania wiedzy. Uczniowie zamienili się w młodych naukowców, przeprowadzając trzy eksperymenty z użyciem wody i codziennych produktów spożywczych.

            Szczególne uznanie zdobyły trzy modele cząsteczki wody, które wyglądały jak prawdziwe dzieła sztuki! Atmosferę rozluźniał niezastąpiony „Zbysiu Kropelka” (kreatywnie wykonany model WODY), który udowodnił, że nawet woda potrafi być zabawna! Przygotowane plakaty i modele, a także uszytą włąsnoręcznie mini maskotkę  „Zbysia Kropelkę” można podziwiać  w sali chemicznej. 

            Jak powiedział Albert Einstein: „Woda to najlepszy przyjaciel człowieka – chociaż nie w każdej sytuacji!”

            Uczniowie wrócili do domów z nową wiedzą o tym, jak ważna jest woda w naszym życiu i jak możemy ją oszczędzać.  Kto wie, może w przyszłości będą ratować świat przed kryzysem wodnym?

            Dziękujemy Wam za zaangażowanie, fachowe przygotowanie się i super przeprowadzone zajęcia dla swoich rówieśników. Brawo Wy!

          • Zosia i jej magiczny świat rysunków

          • W poMOCnej bibliotece szkolnej spotykamy każdego dnia naprawdę niesamowitych Czytelników oraz ciekawe osobowości. Dziś opowiemy o talencie rysunkowym Zosi z klasy 5. 

             

            Zosia zaczęła rysować 2 lata temu, zainspirowana przez swoją kuzynkę Maję. Od tego momentu z zapałem próbowała swoich sił, ćwicząc i doskonaląc swoje umiejętności. Jej przygoda z rysowaniem przyspieszyła, gdy druga kuzynka Alicja pokazała jej styl mangi – i tak zaczęła się nowa pasjonująca podróż w świat literatury i sztuki. Ulubiona Manga Zosi to "Hanako, duch ze szkolnej toalety", stąd wiele rysunków inspirowanych właśnie bohaterami z tej mangi. Trening czyni mistrza, a Zosia z pewnością staje się coraz lepsza! 

            Zosia przyniosła swoje bruliony i zeszyty z rysunkami do poMOCnej biblioteki. Było tego naprawdę dużo. Zapytana o to, kiedy rysuje? Z uśmiechem na twarzy odpowiada, że w każdej wolnej chwili: w przerwie między pływaniem a lekcjami angielskiego, a nawet w samochodzie, czekając na mamę, która robi zakupy. Każda okazja jest dobra, by doskonalić swoją kreskę! 

            Zosia jest samoukiem, czyta mangi i dzięki temu poznaje lepuej technikę ilustracji. Ma swojego ulubionego bohatera: Sasuke Mitsuba. Dziękujemy, że podzieliłaś się z nami swoim talentem. Zosiu! Może będziesz inspiracją dla innych? Jeśli ktoś będzie zainteresowany, Zosia chętnie udzieli cennych wskazówek i podzieli się swoją pasją, bo to bardzo otwarta młoda osoba. Kto wie, może w przyszłości zostanie ilustratorką? 

            Walt Disney mówił: "Jeśli potrafisz o tym marzyć, potrafisz również to zrealizować." 

            Zachęcamy wszystkich do marzeń i ich realizacji. Jeżeli macie pasje, hobby i zainteresowania, zachęcamy by śmiało dzielili się nimi z innymi. Bo warto!

            Dziękujemy Zosiu za zaprezentowanie rysunków.

            A dla zainteresowanych i ciekawych, polecamy jak zawsze Wikipedię, z której dowiecie się co to jest manga, a także przeczytacie wiele informacji na temat ulubionej mangi Zosi. Zachęcam i polecamy.

            Manga

            https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Hanako,_duch_ze_szkolnej_toalety

          • Cyfrowa świadomość: warsztaty o higienie cyfrowej w poMOCnej bibliotece szkolnej

          • PoMOCna biblioteka szkolna włączyła się w tegoroczną edycję europejskiej kampanii All Digital Weeks.All Digital Weeks to coroczna kampania promująca umiejętności cyfrowe i wartościowe zasoby oraz narzędzia świata cyfrowego.

            W poMOCnej bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty poświęcone szeroko pojętej higienie cyfrowej, w których wzięli udział Uczennice i Uczniowie klas 5 i 8. Pani bibliotekarka zaproponowała pracę z  podcastem "Telefony a uczenie się i praca", który stanowił punkt wyjścia do refleksji nad wpływem smartfonów na nasze życie. Była to także możliwość pokazania Uczniom - Czytelnikom, że biblioteka szkolna pełni także rolę centrum  informacji multimedialnej.

            Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności uważnego słuchania, a następnie wypełnili karty pracy, które miały na celu pobudzenie kreatywnego myślenia oraz wsparcie współpracy w grupach. Połączenie dwóch klas okazało się trafnym zabiegiem, dającym możliwość wzajemnego słuchania się, dyskusji i wymiany poglądów.

            Rozmowy na temat wpływu smartfonów na nasze codzienne życie są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają nam dostrzegać zarówno ich wady, jak i zalety. Dzięki takim warsztatom uczniowie mają szansę na podejmowanie świadomych decyzji dotyczących korzystania z technologii, co jest kluczowe w dzisiejszym cyfrowym świecie.

            Kolejne warsztaty były przeznaczone  dla Uczennic i Uczniowiów klas 4 i 8. Uczniowie wspólnie zaplanowali pracę nad plakatami, które miały na celu zwiększenie świadomości na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z technologii. Każda z trzech grup, miała za zadanie podzielić się rolami, co pozwoliło na rozwijanie umiejętności współpracy i komunikacji.

            Podczas tych działań uczniowie nabyli szereg kompetencji. Przede wszystkim nauczyli się efektywnej organizacji pracy w grupie, co obejmowało ustalanie celów, pilnowania czasu oraz podziału zadań. Ponadto, rozwijali swoje umiejętności krytycznego myślenia, analizując różne aspekty higieny cyfrowej i wybierając najważniejsze informacje do umieszczenia na plakatach. Spotkanie dwóch klas było okazją do doskonalenia zdolności twórczych, projektowania i wykonywania atrakcyjne wizualnie prac. Efektem końcowym warsztatów były kolorowe i informacyjne plakaty, które nie tylko zrealizowały cel edukacyjny, ale również wzbogaciły wiedzę uczniów na temat bezpiecznego korzystania z Internetu i technologii. Podczas zajęć wykorzystano materiały z programu SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG oraz ze strony  https://frsi.org.pl/dolacz-do-kampanii-all-digital-weeks-czas-na-cyfrowe-umiejetnosci/

            Jest nam niezmiernie miło, że  możemy włączyć się aktywnie do kampanii. Zachęcamy do odwiedzenia strony:

            https://frsi.org.pl/dolacz-do-kampanii-all-digital-weeks-czas-na-cyfrowe-umiejetnosci/

          • 22 marca Światowy Dzień Wody 💧💧💧

          • Tydzień rozpoczęliśmy świętując Światowy Dzień Wody.W holu szkolnym odbyły się ciekawe działania związane z wodą - bardzo ważnym elementem życia każdego z nas , bez którego nie wyobrażamy sobie codziennych czynności.

            O wadze wody i jej roli opowiedziała Nikola, Wojtek i Filip z kl.VI przeprowadzili quiz, a Lenka i Maja przypomniały kilka prostych sposobów na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym.

            Dziękujemy Radzie Rodziców, która ufundowała butelkę orzeźwiającej wody dla każdego ucznia, na dobry początek dnia!

          • Rozmawiamy o tym, jak ważna jest prywatność, także w sieci

          • W ramach zajęć w poMOCnej bibliotece szkolnej Uczniowie kl. 8 mogli porozmawiać na temat higieny cyfrowej i prawa do prywatności.  Higiena cyfrowa, to chroniące zdrowie zachowania związane z używaniem technologii informacyjno - komunikacyjnych, zwłaszcza internetu. Do prowadzenia rozmów pomocna była książka  "Eyemonger", która ukazała się nakładem Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa. "Eyemonger" autorstwa amerykańskiego prawnika, eksperta ds. prywatności online, Daniela J. Solove.  To pięknie ilustrowana książka, która w zrozumiały (dla młodych Czytelników) sposób opowiada o tym, jak ważna, ale też krucha jest nasza prywatność. Jej znajomość przydałaby się także wielu dorosłym. Książkę tę, poMOCna biblioteka szkolna otrzymała w darze, za co serdecznie dziękujemy.

            W trakcie zajęć doszliśmy do wspólnych wniosków: prywatność w sieci jest ważna, ponieważ daje nam kontrolę nad swoją tożsamością i danymi. Jeśli nie będziemy dbać o swoją prywatność, ktoś może celowo wykorzystać  tzw.  dane wrażliwe. Możemy mieć przez to duże kłopoty.

            "Dawno, dawno temu, na wyspie w krainie mórz było miasto wspaniałe, wolne od trosk i burz. Pewnego dnia do miasta przypłynął dziwny gość z bagażem, co wystarczy na pobyt długi dość..." Tak zaczyna się książka "EyeMonger". 

            Książka jest krótka, czyta się ją szybko. Jest bogato ilustrowana a jej treść dotyczy prywatności oraz tego, gdzie jest granica naszej prywatności. Zajrzeliśmy do środka i polecamy serdecznie naszym Czytelniczkom i Czytelnikom.

            "Eyemonger" jest też dostępny w sieci w formie audiobooka i animacji video. Głosu postaciom użyczył znakomity lektor Alek Pawlikowski. 

            Podcast i animację znajdziecie tu: 

            - YouTube - https://www.youtube.com/watch?v=CtRWwEJ-iN8 

            #12: Bajka „Eyemonger" Daniela J. Solove   

                               https://youtu.be/CtRWwEJ-iN8?si

            - Spotify - https://open.spotify.com/episode/3HsuEaaCrlcAdgjiHJAf2I

          • Pani Wiosna

          • Dzieci przedszkolne mogły spotkać Panią Wiosnę podczas różnych przedszkolnych zajęć, spacerów w parku i na terenie szkoły. Podczas takich spotkań mogły uczestniczyć w zabawach, nauce o przyrodzie, a także tworzeniu własnych wiosennych dzieł sztuki.

            Zachęcam dzieci do opowiedzenia rodzicom o swoich przygodach z Panią Wiosną, o tym, co widziały, czego się nauczyły i jak wspaniale się bawiły. To świetna okazja do dzielenia się radością i kreatywnością, a także do rozwijania wyobraźni!

          • Projekt „Zielony labirynt”

          • Początek wiosny to czas realizacji kolejnego etapu projektu „Zielony labirynt”, którego pomysłodawcą jest pani Katarzyna Moś. Jego celem jest  zagospodarowanie terenu wokół szkoły i stworzenie unikalnej przestrzeni, która będzie pełniła funkcje edukacyjne, rekreacyjne i ekologiczne. Realizacja projektu wymaga zaangażowania uczniów oraz wykorzystania ich wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin.

            We wrześniu powstał projekt graficzny labiryntu, a następnie wytyczyliśmy miejsce na jego realizację, dokonaliśmy wyboru roślin i policzyliśmy ile sadzonek potrzebujemy.

            Przełom lutego i marca to czas kiedy przygotowywaliśmy gruntu do nasadzeń i wyrysowaliśmy kształt naszego labiryntu.

            A dziś najważniejszy etap – sadzenie roślin. Bardzo dziękujemy firmie Sorbus pana Sławomira Patoki, która zechciała nam pomóc w realizacji naszego pomysłu i ufundowała sadzonki grabu. Dziękujemy też pracownikom firmy Sorbus za posadzenie roślin (oczywiście przy naszej pomocy) i wyjaśnienie jak o nie dbać.

          • Challenge dla Felka

          • Zespół Szkół w Klęce został nominowany do Challengu dla Felka przez Zespół Przedszkolno- Szkolny w Boguszynie. Oczywiście podejmujemy wyzwanie!:)
            Zapraszamy do akcji charytatywnej całą Społeczność Szkolną oraz wszystkich chętnych rodziców, którzy chcą ofiarować dowolna kwotę dla Felka.
            W poniedziałek 24. 03 w holu szkoły będziemy zbierać do szkolnej skarbonki - opiekunem skarbonki będzie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Nikola Banaszak. Wszystkie informacje dot. chorego chłopca znajdują się tu: https://www.siepomaga.pl/feliks

            Dziękujemy za zaangażowanie w akcję charytatywną :)

          • Światowy Dzień Zespołu Downa - Dzień Kolorowej Skarpetki

          • Dla wielu 21 marca to pierwszy dzień wiosny, ale to także wyjątkowa okazja do zwrócenia uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa.

            Celem tego święta jest podnoszenie świadomości społecznej, zwiększanie akceptacji oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

            Kolorowe skarpetki, symbolizujące różnorodność i „niedopasowanie”, stały się znakiem solidarności z osobami z zespołem Downa.

            🔵 W piątek, 21 marca załóż kolorowe skarpetki i okaż solidarność z osobami z zespołem Downa. 🔵

          • Pierwszy Dzień Wiosny w kolorach

          • Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny Samorząd Uczniowski organizuje kolorowy dzień! Prosimy, by każda klasa ubiała się w przypisany jej kolor, by razem stworzyć WIOSENNĄ: barwną i radosną atmosferę!

            🟢🟡🔵🔴 Kolory dla klas i grup przedszkolnych:

            📌 Jeżyki – Żółty 🌞

            📌 Sowy – Zielony 🍀

            📌 Klasa I – Żółty 🌞

            📌 Klasa II –Niebieski 🌊

            📌 Klasa III – Czerwony ❤️

            📌 Klasa IV – Zielony 🍀

            📌 Klasa V– Żółty 🌞 📌 Klasa VI – Zielony 🍀

            📌 Klasa VII– Czerwony ❤️

            📌 Klasa VIII – Niebieski 🌊

            📌 Nauczyciele – Różowy 🌸

            Im więcej osób w odpowiednim kolorze, tym lepiej. Niech nasza szkoła rozkwitnie jak wiosenny ogród. Pokażmy naszą kreatywność i świętujmy razem.

          • Zapraszamy na wyjątkowe i niezapomniane popołudnie z książką

          • Zapraszamy na wyjątkowe i niezapomniane popołudnie z książką11 kwietnia g.15.00

            Wspólnie z Muzeum Ziemi Średzkiej "Dwór w Koszutach" będziemy GŁOŚNO CZYTAĆ rozwijając wyobraźnię , zasób słownictwa i budować więzi międzypokoleniowe.

            Wizytówką Muzeum Ziemi Średzkiej jest jego siedziba, mieszcząca się w późnobarokowym dworze szlacheckim z trzeciej ćwierci XVIII wieku.

            Dwór w Koszutach zbudowany został z zachowaniem podstawowych cech ustalonych w XVIII wieku. Jest to budynek parterowy, symetryczny, z werandą, narożnymi alkierzami i stromym, mansardowym dachem, krytym gontem, położony w zrekonstruowanym parku krajobrazowym z pierwszej połowy XIX wieku. Ekspozycja stała muzeum pt. „Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce” prezentowana jest w ośmiu salach, urządzonych w duchu dawnego, polskiego dworu z końca XIX i początku XX wieku. Zgromadzone tu zestawy mebli oraz uzupełniające wystrój malarstwo, tkaniny i przykłady rzemiosła artystycznego – ustawione tak, by swobodnie poruszać się po wnętrzach – pozwalają odtworzyć wygląd i atmosferę szlacheckiego dworu, a pozostawione „mimochodem” drobne sprzęty dają wrażenie stałej obecności jego dawnych mieszkańców.

            ,,Marianna i róże,, wydana przez Zysk i S-ka Wydawnictwo to rodzaj pamiętnika napisanego przez autorki na podstawie zachowanego archiwum rodziny Malinowskich i Jasieckich, osiadłych w Wielkim Księstwie Poznańskim na przełomie XIX i XX wieku, oraz różnych źródeł historycznych dotyczących tego okresu. Są to przede wszystkim dzieje ziemiańskiej rodziny, jej zwyczajów, tradycji, "spisane" przez Mariannę z Malinowskich Jasiecką dla jej dzieci.

            Dobrowolną cegiełkę w dowolnej kwocie prosimy wpłacać na konto Fundacja EDU TEAMO

            z siedzibą 61-658 Poznan, ul.Winna 15B

            PKO Bank Polski S.A. nr konta 40 1020 4027 0000 1002 2025 5882 GŁOŚNE CZYTANIE na organizację.

            Zapisy do 31 marca, tel. 698030569, ilość miejsc ograniczona.

          • Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”

          • 20 marca odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”. Jednego dnia uczniowie z różnych szkół na całym świecie rozwiązują te same zadania. Z naszej szkoły w tym roku uczestniczyło 15 uczniów z klas II – VIII. Cieszymy się, że są osoby, które lubią matematykę i wyzwania. Trzymamy kciuki, aby wyniki były jak najwyższe.