W klasie trzeciej uczniowie mieli niezwykłą lekcję przyrody, podczas której siali rzeżuchę i sadzili cebulę. Dzieci z entuzjazmem przygotowały małe doniczki wypełniając je ziemią oraz talerzyki z watą zwilżoną wodą. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne są rośliny w naszym życiu oraz jakie są etapy ich wzrostu. Każde dziecko z niecierpliwością czeka teraz na efekty swojej pracy, obserwując codziennie, jak rośliny kiełkują i rosną. To była nie tylko świetna zabawa, ale również cenne doświadczenie w nauce o przyrodzie!
Wiosenny ogródek w kl. 3
Wizyta w fabryce aut
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli 02. 04. w wycieczce do fabryki aut Volkswagen Września. Pod okiem przewodnika zwiedzili linie produkcyjne oraz teren całej fabryki. Uzyskali mnóstwo informacji na temat wyprodukowania auta, a także jak można rozpocząć praktyki lub pracę w firmie Volkswagen. Uczniowie z dużym zaciekawieniem obserwowali pracę robotów na linii produkcyjnej. Wycieczka została zorganizowana w ramach lekcji doradztwa zawodowego.
Międzynarodowy konkurs rysunkowy „Te słowa należą do ciebie, chociaż przychodzą ode mnie…” z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w tym roku jest sponsorowany przez IBBY-Netherlands, a plakat został wykonany przez holenderską twórczynię książek dla dzieci. Tematem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci 2025 jest Wolność wyobraźni, a mottem jest ostatnie zdanie wiersza „Język obrazów”.
W wysokiej jakości książkach dla dzieci wyobraźnia czytelnika jest rozbudzana i rozwijana. Książki te pomagają dzieciom odkrywać swoją wyobraźnię, rozwijać kreatywność i patrzeć na świat w nowy sposób. Dobre książki zachęcają czytelników do samodzielnej interpretacji słów, czyniąc historię swoją własną.
Autorka plakatu: Janneke Ipenburg (ur. 1979), holenderska ilustratorka książek dla dzieci.
Autorka przesłania: Rian Visser (ur. 1966), holenderska poetka i autorka książek dla dzieci. Pisze zabawne, ciekawe książki, które trafiają w zainteresowania dzieci
Uwaga! Międzynarodowy konkurs rysunkowy: wszystkie dzieci z całego świata biorące udział w Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci są zaproszone do wzięcia udziału!
Zadanie konkursowe:
Stwórz rysunek, obraz lub inny rodzaj sztuki oparty na wierszu „Język obrazów”. Następnie zrób zdjęcie swojej pracy i (opcjonalnie) siebie ze swoją pracą i wyślij je e-mailem do swojej krajowej sekcji IBBY lub bezpośrednio do IBBY-Netherlands: ibby.secretariaat@gmail.com.
IBBY-Netherlands pokaże wszystkie zgłoszenia na swojej stronie internetowej i wybierze zwycięzców, którzy zostaną nagrodzeni pakietem książek do swojej szkoły.
IBBY International Board on Books for Young People
Magiczny poranek
01. 04. 2025 r. od rana było magicznie! Koncert „Skąd się wzięły elfy?” w wykonaniu zespołu Kulturka zaczarował nas wszystkich. Było śpiewająco i kolorowo! Dziękujemy!
Nowy system wydawania obiadów
W naszej szkolnej stołówce wprowadzamy nowy system wydawania obiadów, który pozwoli Uczniom samodzielnie nakładać sobie jedzenie. Dzięki temu każdy będzie mógł dostosować porcje do swoich indywidualnych potrzeb i apetytu.
Uczniowie będą bardziej świadomi swoich preferencji żywieniowych, co może przyczynić się do zdrowszych nawyków żywieniowych. Samodzielne nakładanie jedzenia sprzyja również minimalizacji marnowania żywności, ponieważ każdy bierze tylko tyle, ile naprawdę potrzebuje. Wierzymy, że ta propozycja nie tylko umili czas spędzany w stołówce, ale także przyczyni się do rozwoju cennych umiejętności na przyszłość.
Nasz pomysł pozwoli na większą samodzielności, ale także rozwija ważne kompetencje życiowe. Uczniowie uczą się odpowiedzialności za swoje wybory, a także planowania, gdyż muszą ocenić, ile jedzenia będą w stanie zjeść. Ponadto, mają okazję doskonalić umiejętności społeczne, ucząc się dzielenia z innymi. Pozostaje nam tylko życzyć: smacznego!
poMOCna biblioteka szkolna do odwołania zamknięta
Informacja
Rekolekcje WIELKOPOSTNE
Podziękowania za udział w XXIII Przeglądzie Teatrów Dziecięcych
Brawo dla małych aktorów. Niech ten słodki poczęstunek będzie dla Was miłą niespodzianką.
OLIMPUSEK - olimpiada języka angielskiego
W piątek, 28 marca, odbył się konkurs języka angielskiego OLIMPUSEK dla uczniów klas I–III.
Pani Magdalena Janiszewska serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, odwagę i chęć sprawdzenia swoich umiejętności!
Udział w takich konkursach to doskonała okazja, by rozwijać swoje zdolności językowe, uczyć się przez zabawę i budować pewność siebie w posługiwaniu się językiem angielskim.
Gratulujemy wszystkim małym językowym odkrywcom i życzymy dalszych sukcesów!
„H2O Challenge – stwórz grę w tematyce ochrony wody”
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu zaprasza do wzięcia udziału w konkursie „H2O Challenge – stwórz grę w tematyce ochrony wody”.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych województwa wielkopolskiego.
Konkurs trwa od 24 kwietnia do 09 maja 2025 r.
Zadaniem konkursu jest stworzenie gry karcianej lub planszowej o tematyce nawiązującej do ochrony zasobów wodnych.
Konkurs organizowany jest w ramach Festiwalu Klimatyczna Rewolucja, który odbędzie się w dniach 22 kwietnia – 24 maja 2025 roku na terenie całej Wielkopolski.
Szczegóły dotyczące konkursu dostępne są na stronie:
Zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie!
Ogólnopolska promocja Zespołu Szkół w Klęce.
W dniach 28-30 marca Pani Izabela Zwierzchlewska uczestniczyła w konferencji Wikipedystów, Wikimedian oraz wszystkich zaangażowanych w otwartą kulturę, edukację i naukę. Wydarzenie to, noszące nazwę Wzlot 2025, stanowi wyjątkowy moment świętowania dwóch dekad działalności Wikimedia Polska.
Chciałabym podkreślić, że możliwość udziału w tym spotkaniu nie byłaby możliwa bez wcześniejszego uczestnictwa w projekcie WIKITEKA, będącym częścią wieloletniego programu WIKISZKOŁA. Jestem wdzięczna za szansę dzielenia się wiedzą oraz za inspirację, która płynie ze współpracy z niesamowitymi grupami: nauczycielkami bibliotekarkami, nauczycielami bibliotekarzami oraz społecznością Wikipedystów i Wikimedian. Wierzę, że nasze działania mają ogromną wartość edukacyjną i przyczyniają się do rozwoju otwartej kultury, która jest dostępna dla każdego.
Warto również zaznaczyć, że ta konferencja to doskonała okazja do ogólnopolskiej promocji Zespołu Szkół w Klęce. "Razem kreujemy przyszłość, w której wiedza jest i ma być dostępna dla każdego."
Dziękuję także za współpracę przy tworzeniu panelu pt. „Czy przyszłość Wikipedii siedzi w szkolnej ławce?”, który był poświęcony projektom WIKITEKI realizowanym przez biblioteki szkolne. Dziękuję za współpracę Klara Sielicka - Baryłka, Wioletta Matusiak, Justyna Rudomina, Monika Jabłuszewska i Maja Jaczun.
Wizyta w kinie
W dniu 24. 03. 2025r. klasy 1 - 3 i zerówka wybrały się do kina Echo w Jarocinie na film "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica".
Bohaterowie popularnej serii filmów otrzymują pierwsze poważne zlecenie. Konkurs Hammarabi ma szansę stać się wielkim wydarzeniem w szkole w Valleby. Nagrodą jest starożytna księga, w której spisano zasady rozwiązywania sporów. Tuż przed rozpoczęciem konkursu książka znika w tajemniczych okolicznościach. Bez niej konkurs nie może się odbyć! Uczniowie szykowaliby się na próżno, a w dodatku szkoła straciłaby swój prestiż. Od początku zaangażowani w sprawę Lasse i Maia podejmują próbę odnalezienia zguby. Energiczna i przebojowa dziewczynka jest zupełnym przeciwieństwem nieśmiałego Lasse. Czy dzieci dojdą po nitce do kłębka do finału sprawy i jak w rozwiązaniu zagadki pomoże im biała gołębica?
źródło: https://www.nowehoryzonty.pl/vod-film.s?id=10718
Przygody Lassego i Mai można poznać z książek, które posiadamy w szkolnej bibliotece. Zaprqaszamy każdego dnia.
Wyniki Szkolnego konkursu literackiego" Wiersz o szczęściu- uśmiechnij się i pisz!"
Z radością ogłaszamy, że zwycięzcami tegorocznego konkursu zostali Kacper i Antoni! To miłe zaskoczenie, że to "panowie" przejawiają duszę poetycką. Na konkurs wpłynęło 6 prac, jednak szkoda, że nie wszyscy uczniowie zdecydowali się pokazać swój potencjał. Jury wybrało wiersze, które nie tylko spełniły kryteria regulaminu, ale także były pięknym wyrazem poezji. Gratulujemy laureatom, zachęcamy wszystkich do dalszego tworzenia i próbowania swoich (nadal ukrytych) talentów literackich.
Odwrócona lekcja chemii w klasie 8
21 marca na lekcji chemii w klasie 8 był prawdziwy „wodny festiwal” w związku z obchodami Światowego Dnia Wody. Uczniowie pracowali metodą tzw. "odwróconej lekcji", podczas której to uczeń staje się aktywny w procesie zdobywania wiedzy. Uczniowie zamienili się w młodych naukowców, przeprowadzając trzy eksperymenty z użyciem wody i codziennych produktów spożywczych.
Szczególne uznanie zdobyły trzy modele cząsteczki wody, które wyglądały jak prawdziwe dzieła sztuki! Atmosferę rozluźniał niezastąpiony „Zbysiu Kropelka” (kreatywnie wykonany model WODY), który udowodnił, że nawet woda potrafi być zabawna! Przygotowane plakaty i modele, a także uszytą włąsnoręcznie mini maskotkę „Zbysia Kropelkę” można podziwiać w sali chemicznej.
Jak powiedział Albert Einstein: „Woda to najlepszy przyjaciel człowieka – chociaż nie w każdej sytuacji!”
Uczniowie wrócili do domów z nową wiedzą o tym, jak ważna jest woda w naszym życiu i jak możemy ją oszczędzać. Kto wie, może w przyszłości będą ratować świat przed kryzysem wodnym?
Dziękujemy Wam za zaangażowanie, fachowe przygotowanie się i super przeprowadzone zajęcia dla swoich rówieśników. Brawo Wy!
Zosia i jej magiczny świat rysunków
W poMOCnej bibliotece szkolnej spotykamy każdego dnia naprawdę niesamowitych Czytelników oraz ciekawe osobowości. Dziś opowiemy o talencie rysunkowym Zosi z klasy 5.
Zosia zaczęła rysować 2 lata temu, zainspirowana przez swoją kuzynkę Maję. Od tego momentu z zapałem próbowała swoich sił, ćwicząc i doskonaląc swoje umiejętności. Jej przygoda z rysowaniem przyspieszyła, gdy druga kuzynka Alicja pokazała jej styl mangi – i tak zaczęła się nowa pasjonująca podróż w świat literatury i sztuki. Ulubiona Manga Zosi to "Hanako, duch ze szkolnej toalety", stąd wiele rysunków inspirowanych właśnie bohaterami z tej mangi. Trening czyni mistrza, a Zosia z pewnością staje się coraz lepsza!
Zosia przyniosła swoje bruliony i zeszyty z rysunkami do poMOCnej biblioteki. Było tego naprawdę dużo. Zapytana o to, kiedy rysuje? Z uśmiechem na twarzy odpowiada, że w każdej wolnej chwili: w przerwie między pływaniem a lekcjami angielskiego, a nawet w samochodzie, czekając na mamę, która robi zakupy. Każda okazja jest dobra, by doskonalić swoją kreskę!
Zosia jest samoukiem, czyta mangi i dzięki temu poznaje lepuej technikę ilustracji. Ma swojego ulubionego bohatera: Sasuke Mitsuba. Dziękujemy, że podzieliłaś się z nami swoim talentem. Zosiu! Może będziesz inspiracją dla innych? Jeśli ktoś będzie zainteresowany, Zosia chętnie udzieli cennych wskazówek i podzieli się swoją pasją, bo to bardzo otwarta młoda osoba. Kto wie, może w przyszłości zostanie ilustratorką?
Walt Disney mówił: "Jeśli potrafisz o tym marzyć, potrafisz również to zrealizować."
Zachęcamy wszystkich do marzeń i ich realizacji. Jeżeli macie pasje, hobby i zainteresowania, zachęcamy by śmiało dzielili się nimi z innymi. Bo warto!
Dziękujemy Zosiu za zaprezentowanie rysunków.
A dla zainteresowanych i ciekawych, polecamy jak zawsze Wikipedię, z której dowiecie się co to jest manga, a także przeczytacie wiele informacji na temat ulubionej mangi Zosi. Zachęcam i polecamy.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Hanako,_duch_ze_szkolnej_toalety
Przedstawienie teatralne klas 1 - 3 oraz przedszkolaków
Żłobek w Klęce
Cyfrowa świadomość: warsztaty o higienie cyfrowej w poMOCnej bibliotece szkolnej
W poMOCnej bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty poświęcone szeroko pojętej higienie cyfrowej, w których wzięli udział Uczennice i Uczniowie klas 5 i 8. Pani bibliotekarka zaproponowała pracę z podcastem "Telefony a uczenie się i praca", który stanowił punkt wyjścia do refleksji nad wpływem smartfonów na nasze życie. Była to także możliwość pokazania Uczniom - Czytelnikom, że biblioteka szkolna pełni także rolę centrum informacji multimedialnej.
Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności uważnego słuchania, a następnie wypełnili karty pracy, które miały na celu pobudzenie kreatywnego myślenia oraz wsparcie współpracy w grupach. Połączenie dwóch klas okazało się trafnym zabiegiem, dającym możliwość wzajemnego słuchania się, dyskusji i wymiany poglądów.
Rozmowy na temat wpływu smartfonów na nasze codzienne życie są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają nam dostrzegać zarówno ich wady, jak i zalety. Dzięki takim warsztatom uczniowie mają szansę na podejmowanie świadomych decyzji dotyczących korzystania z technologii, co jest kluczowe w dzisiejszym cyfrowym świecie.
Kolejne warsztaty były przeznaczone dla Uczennic i Uczniowiów klas 4 i 8. Uczniowie wspólnie zaplanowali pracę nad plakatami, które miały na celu zwiększenie świadomości na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z technologii. Każda z trzech grup, miała za zadanie podzielić się rolami, co pozwoliło na rozwijanie umiejętności współpracy i komunikacji.
Podczas tych działań uczniowie nabyli szereg kompetencji. Przede wszystkim nauczyli się efektywnej organizacji pracy w grupie, co obejmowało ustalanie celów, pilnowania czasu oraz podziału zadań. Ponadto, rozwijali swoje umiejętności krytycznego myślenia, analizując różne aspekty higieny cyfrowej i wybierając najważniejsze informacje do umieszczenia na plakatach. Spotkanie dwóch klas było okazją do doskonalenia zdolności twórczych, projektowania i wykonywania atrakcyjne wizualnie prac. Efektem końcowym warsztatów były kolorowe i informacyjne plakaty, które nie tylko zrealizowały cel edukacyjny, ale również wzbogaciły wiedzę uczniów na temat bezpiecznego korzystania z Internetu i technologii. Podczas zajęć wykorzystano materiały z programu SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG.
22 marca Światowy Dzień Wody 💧💧💧
Tydzień rozpoczęliśmy świętując Światowy Dzień Wody.W holu szkolnym odbyły się ciekawe działania związane z wodą - bardzo ważnym elementem życia każdego z nas , bez którego nie wyobrażamy sobie codziennych czynności.
O wadze wody i jej roli opowiedziała Nikola, Wojtek i Filip z kl.VI przeprowadzili quiz, a Lenka i Maja przypomniały kilka prostych sposobów na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym.
Dziękujemy Radzie Rodziców, która ufundowała butelkę orzeźwiającej wody dla każdego ucznia, na dobry początek dnia!
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Lipiec 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Wszystkie