W dniu 17. 10. klasa 4 wraz z nauczycielką przyrody Panią Mariolą Dzierla uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez koordynatorkę i pomysłodawczynię, nauczycielkę bibliotekarkę Izabelę Zwierzchlewską. Zajęcia warsztatowe przeprowadzono z użyciem sprzętu zakupionego z programu “ Wzmocnij swoje otoczenie” w ramach projektu: „PoMOCna biblioteka szkolna uwalnia moc umiejętności cyfrowych”.
Zajęcia pt.: SPACER Z WIKI-UWAŻNOŚCIĄ to pomysł na uważne zdobywanie wiedzy opartej na samodzielnie wyszukanych wiadomościach z WIKIPEDII. To autorska propozycja skierowana dla czytelników biblioteki szkolnej oraz ich rodzin, a także wszystkich mieszkańców Gminy Nowe Miasto nad Wartą. Zajęcia warsztatowe miały za zadanie wdrożyć wieloaspektowe interaktywne działania w bibliotece szkolnej, które bez względnie wpłyną na lepsze możliwości motywowania dzieci do zdobywania i poszukiwania wiedzy w wolnych źródłach działających zgodnie z zasadą otwartej treści. Dodatkowym aspektem warsztatów była promocja czytelnictwa bazująca na praktycznie pozyskiwanej wiedzy technicznej i informatycznej.Uczestnicy zajęć poznali w sumie 7 wybranych aplikacji do rozpoznawania roślin ( PlantNET – rozpoznawanie roślin ze zdjęcia, Plantsnap – szeroka baza roślin, LeafSnap – wygodne rozpoznawanie roślin w terenie, PictureThis – natychmiastowa identyfikacja roślin oraz nauczyli się korzystać z aplikacji: Flora Incognita – darmowa aplikacja do rozpoznawania roślin, Co to za kwiat – aplikacja do rozpoznawania kwiatów oraz iNaturalist – aplikacja przyrodnicza do rozpoznawania roślin i zwierząt).
Podczas spaceru z WIKI- UWAŻNOŚCIĄ uczennice i uczniowie zdobyli dodatkową wiedzę, ale także stali się uważnymi nauczycielami. W jaki sposób? Obserwując najbliższe otoczenie tworzą samodzielnie lub w grupie ścieżkę edukacyjną. Pomysł nie zakłada konkretnej liczby odszukanych „ obiektów obserwacji”, z czasem ich liczba może rosnąć. A świadomość uczestników, że dzięki ich uważnej i dokładnej pracy- wiele osób zdobędzie wiedzę- stało się ogromnym motywatorem do aktywnej pracy. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał broszury informacyjne na temat wybranych aplikacji.
Można śmiało powiedzieć, że nasza poMOCna biblioteka szkolna - staje się centrum multimedialnym, dzięki przyznanemu grantowi z programu “ Wzmocnij swoje otoczenie”, którego organizatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. Zakupiony w ramach tego projektu sprzęt IT- był bardzo pomocny w przeprowadzeniu ciekawych zajęć w naszej szkole. Narzędzia interaktywne wspierające szeroko rozumiany proces dydaktyczny wykorzystane podczas warsztatów to: monitor interaktywny SMART, przekątna obrazu 65", rozdzielczość 4k, 4 szt. Apple iPad Apple iPad 9-generacji, przekątna 10,2 oraz Laptop Dell Dell Vostro, ekran 15,6" Full HD, procesor i5.
Zajęcia warsztatowe, to nasza odpowiedź na ważny problem pozwalający wyeliminować nierówności społeczne dzięki dostępności do nowych narzędzi technologicznych.
Uczennice i uczniowie nauczyli się wyszukiwać informacji na temat wybranej i zaobserwowanej przez siebie rośliny w Wikipedii. Utrwalili umiejętność przesłania linku do informacji z Wikipedii pocztą elektroniczną. Utworzone przez uczestników warsztatu odnośniki do Wikipedii zostały wykorzystane do wygenerowania kodów QR w programie Canva. Uczniowie sami potrafią korzystać z kodów QR podczas spaceru w ogrodzie zmysłów. Dzięki warsztatom powstanie ścieżka edukacyjna w naszym Ogrodzie zmysłów, która pozwoli na uważną obserwację przyrody i naszego najbliższego otoczenia. Można pokusić się o stwierdzenie, że zajęcia zapoczątkowały w uczestnikach proces oparty na uważnym zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności.
Zachęcamy do skorzystania i wypróbowania w praktyce aplikacji do rozpoznawania roślin.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej programu: Wzmocnij otoczenie.pl
oraz Partnera programu: Energetyczny kompas.pl