• Witajcie w poMOCnej  BIBLIOTECE SZKOLNEJ 

          • Biblioteka szkolna, to miejsce przyjazne Uczennicom oraz Uczniom, pozwalające przyjemnie spędzić czas, a dla osób aktywnych –  to miejsce integrujące, umożliwiające rozwijanie zainteresowań, uzdolnień czy wzięcie udziału w grupowych przedsięwzięciach. Jest to również strefa poMOCY, to tutaj można przyjść po poMOC, ale i tu można taką poMOCną energię przekazać innej osobie. 

            Zapraszamy Was do odwiedzania i współtworzenia tego miejsca.

          • Nowa odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w naszej bibliotece już w październiku!

          • Wszystkim miłośnikom książek dziecięcych i bibliotek kampania ,,Mała książka – wielki człowiek” jest z pewnością bardzo dobrze znana! 

            W tegorocznej edycji projektu na bibliotekarzy i Małych Czytelników będzie czekać jednak wiele nowości! Z myślą o najmłodszych czytelnikach przygotowaliśmy zupełnie nową Wyprawkę Czytelniczą. Choć premiera dopiero w październiku, to już dziś uchylamy nieco rąbka tajemnicy – znajdziecie w niej  autorską książkę napisaną i zilustrowaną specjalnie dla naszego projektu przez wybitnych twórców, uwielbianych przez najmłodszych czytelników.  W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

            Nowością w tegorocznej kampanii będą również Wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy ogromną nadzieję, że pomogą dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polskimi bibliotekami i literaturą. Wspólne czytanie to przecież nie tylko wspaniała zabawa i rozwój w wielu obszarach, ale też budowanie poczucia bezpieczeństwa   i przynależności do wspólnoty – rodzinnej i lokalnej.

             Jak działa projekt?

            Do tegorocznej edycji projektu zgłosiło się aż 6710 bibliotek publicznych z całej Polski. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi jedną z nich, otrzyma nieodpłatnie Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, przedszkolak otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

            Dlaczego warto odwiedzać z dzieckiem bibliotekę?

            •             Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.

            •             Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp     do książek, ale też szeroką ofertę kulturalną, dzięki czemu zarówno dzieci, jak i rodzice mogą brać udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach przygotowanych przez bibliotekarzy.

            •             Wizyty w bibliotece uczą dziecko samodzielności, podejmowania własnych wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.

                          Pamiętajcie, że miłość do czytania- jest prezentem   na całe życie!

             

            Kampania „Mała książka – wielki człowiek” to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

             

            Jak rodzic może przystąpić z dzieckiem do projektu?

            1. Rodzicu, odwiedź z dzieckiem jedną z bibliotek biorących udział w akcji. Listę bibliotek znajdziesz tutaj.
            2. Poinformuj bibliotekarza, że chcecie przystąpić do projektu ,,Mała książka – wielki człowiek”.
            3. Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie Wyprawkę Czytelniczą w prezencie! Znajdziecie w niej książkę ,,Krasnal w Krzywej Czapce”, broszurę ,,Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece” oraz Kartę Małego Czytelnika, na której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki – jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego.
            4. Pozwól dziecku samodzielnie dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, to z pewnością chętniej po nią sięgnie po powrocie do domu.
            5. Przeczytajcie wspólnie wypożyczoną książkę. Postaraj się poświęcić czas całkowicie na wspólne czytanie. Odłóż telefon, wyłącz radio / telewizor, usiądźcie wygodnie i przytulcie się do siebie. Spraw, by ten czas był wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.
            6. Oddajcie książkę do biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić na nią naklejkę. Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma imienny dyplom. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.

            Biblioteka to instytucja kultury, w której życie może włączyć się dziecko niezależnie od wieku. Regularne odwiedzanie biblioteki uczy dziecko samodzielności, pozwala podejmować pierwsze własne wybory, rozwija myślenie oraz kształtuje na całe życie nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy, a gdy już opuszczą jej mury, przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką.

             

             Przypominamy, że z zasobów poMOCnej biblioteki szkolnej Zespołu Szkół w Klęce mogą korzystać dzieci Publicznego Przedszkola w Klęce  w wieku   3- 6 lat  oraz uczniowie Zespołu Szkół w Klęce wraz z ich rodzicami.

             

          • „ Emotkowe   Pożeracze  Smutków ”

          • „Po MOCna bibliotek szkolna” z wielką wdzięcznością informuje, że  dzięki Ludziom o dobrym sercu – będziemy mogli przyłączyć się do akcji szycia pt. : „ Emotkowe Pożeracze Smutków”.

            Do biblioteki przychodzimy nie tylko po książki pełne słów, ale po słowa, które dają MOC i szerzą dobro lub po słowa, które tę MOC w nas odnajdują.

            Wspólne szycie  Pożeraczy Smutków pozwoli  na przełamanie barier, nawiązanie kontaktów, (poprawę ewentualnych złych relacji) - jest to z pewnością forma praktykowania "aktywnej" życzliwości.

          • Projekt WIKITEKA

          • Szanowni Państwo, chciałabym podzielić się informacją,    że niedawno odbyło się spotkanie pilotażowej grupy nauczycielek-bibliotekarek w ramach projektu WIKITEKA, jaki nasze Stowarzyszenie realizuje od tego roku. 

            Podczas 3. intensywnych dni grupa zdobywała nowe kompetencje, ale też dzieliła się wzajemnie swoimi umiejętnościami, doświadczeniami, integrowała się. Załączam program wydarzenia, a atmosferę oddają też zdjęcia zgromadzone tutaj

            Nauczycielki-bibliotekarki relacjonowały też wydarzenia     w swoich social-mediach i na social mediach swoich szkół/bibliotek (tu np. filmowe relacje zebrane na playlistę na YT), ukazała się także relacja na portalu biblioteka.pl  i w planach są kolejne relacje i teksty. 

            Do grupy reprezentującej biblioteki szkolne z całej Polski, zakwalifikowała się również nauczycielka-bibliotekarka z Państwa placówki Pani Izabela Zwierzchlewska. W czasie warsztatów w Katowicach, mogliśmy czerpać z jej bogatego doświadczenia nauczycielskiego, jak również z pełną satysfakcją obserwować zaangażowanie z jakim uczestniczyła w działaniach podnoszących kompetencje cyfrowe i nie tylko. Cieszymy się, że w tej ścisłej grupie mamy taką osobę i spodziewamy się wspaniałych rezultatów zaplanowanych w projekcie działań dzięki jej kreatywności i energii. A to posłuży, jak mamy nadzieję, Państwa bibliotece szkolnej i całej szkolnej społeczności.

            O projekcie:

            Od 2020 r. rozwijamy w naszej organizacji program WIKISZKOŁA, a od 2022 projekt w ramach Wikiszkoły pod nazwą WIKITEKA. W tych działaniach kierujemy ofertę szkoleń do pedagogów, uczniów/uczennic, dyrektorów, a także od niedawna szczególnie do bibliotek szkolnych.

            Po niedawnym spotkaniu na żywo z grupą pilotażową WIKITEKI jesteśmy bardzo podbudowani energią, jaka jest w nauczycielach-bibliotekarzach. Ponieważ z kolei do dawna już współpracujemy z bibliotekami uniwersyteckimi i publicznymi (m.in. ucząc bibliotekarzy edytować Wikipedię, uźródławiać ją i tworzyć merytoryczne  i wiarygodne treści), w naszej strategii biblioteki szkolne    to kolejny pasujący element. Cieszymy się, że Państwa Szkoła jest z nami!

            Z poważaniem

            Klara Sielicka-Baryłka

            Specjalistka ds. edukacji / Education Specialist

          • CAŁOROCZNE WYZWANIE CZYTELNICZE

          • Informujemy, że poMOCna biblioteka szkolna bierze udział w roku kalendarzowym 2023 w wyzwaniu czytelniczym zaproponowanym w programie Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 .       

            Każdego miesiąca będą proponowane po 3 wyzwania czytelnicze. Zachęcamy by potraktować je jako inspiracje oraz jako pomysły na aktywności z książką. Zadania zachęcają do odwiedzenia biblioteki  szkolnej i sięgnięcia po książkę.

            Jeżeli macie ochotę podzielcie się realizacją Waszych wyzwań czytelniczych z całą społecznością szkolną.

                                           Czytanie daje nam SUPERMOC!

                          Do zobaczenia w poMOCnej bibliotece szkolnej :)

             

          • BIBLIOTEKI CYFROWE- zestawienie

          • poMOCna biblioteka szkolna zachęca  wszystkich do zapoznania się z  książką nie tylko w formie papierowej, ale także  elektronicznej.

            Mając na uwadze przygotowanie Czytelników do twórczej pracy w społeczeństwie informacyjnym, ( tzn. wyposażenie go w umiejętności poszukiwania, porządkowania, selekcji , a także właściwego wykorzystania informacji pochodzących z różnych,  nie tylko książkowych źródeł) przedstawiamy propozycję wyboru bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków.

            WolneLektury.pl

            Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

            Lektury.gov.pl

            Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online   oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

            ChmuraCzytania.pl

            Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich oraz zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

            Polona.pl

            Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

            Publio– darmowe ebooki

            Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

             

                                           AUDIOBOOKI

                    

            Biblioteka internetowa Wolne Lektury (prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska) na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej   POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl.

            Audiobooki można pobrać z biblioteki cyfrowej polona.pl bez konieczności logowania. Wystarczy ze strony wybranego utworu kliknąć w ikonę „Pobierz”, widoczną w prawym górnym rogu i wybrać audiobook  w formacie MPEG

             

            Polska-Poezja.pl

            Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

            Spotify

            Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

            Audio-Bajki.pl

            Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

            Bajkowisko.pl

            Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

            Polskie Radio Dzieciom

            Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko: Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  Wszystkiego ZACZYTANEGO dla Was 😊

                                                                              CENTRUM INFORMACJI

             PoMOCnej BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

             

          • LEGALNA KULTURA

          • Na stronie Legalna Kultura znajdziecie propozycje źródeł, które z poszanowaniem podchodzą do praw autorskich: www.legalnakultura.pl

            Baza Legalnych Źródeł to miejsce, gdzie prezentowane są serwisy, które udostępniają zasoby kulturalne z poszanowaniem praw twórców. Znajdują się tutaj zarówno serwisy komercyjne, jak i te, które gromadzą zasoby oparte na wolnych licencjach. Aby ułatwić korzystanie z bazy,  Legalna Kultura stworzyyła funkcję sortowania według informacji, w jaki sposób dany serwis jest dostępny - za darmo czy odpłatnie. Warto jednak pamiętać, że płatne serwisy często udostępniają również bezpłatny kontent.

          •  Certyfikat "Ratowników Czytelnictwa"  dla naszej poMOCnej  biblioteki szkolnej

          • Nasza szkoła rzuciła czytelnictwu koło ratunkowe!

            Bo przecież czytanie te jedna z najważniejszych umiejętności dla rozwoju młodych ludzi – to nie tylko jeden z filarów edukacji, ale też osobistego rozwoju będącego drogą do szczęścia, czyli do stania się tym, kim chcemy się stać.

            Jest nam niezmiernie miło poinformować, że poMOCna biblioteka szkolna została wyróżniona certyfikatem Ogólnopolskiego Programu „Ratownicy Czytelnictwa # Wszystkie Ręce Na Pokład”. Inicjatywę tę tworzy zespół koordynujący z wielu organizacji z całego kraju, działający pod skrzydłami Fundacji Powszechnego Czytania.

        • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

        • W tym zaczytanym dniu, chcemy Was zaprosić do bajkoterapii, której podstawą jest właśnie czytanie na głos. "Użyjcie" dziś którejś z naszych bajek edukacyjnych i czytajcie na zdrowie!

          • „Teraz mówi Tosia” – bajka, której celem jest pokazanie, że dziewczynki (kobiety) mogą pełnić funkcje przywódcze, być liderkami, przejmować inicjatywę:
            https://tosia.zaczytani.org/
          • „Dobre rady na odpady” – bajka, której celem jest promowanie idei niemarnowania żywności poprzez przedstawienie prostych sposobów, które pozwolą dzieciom wywierać realny wpływ na ilość marnowanego jedzenia w domu:
            https://dobreradynaodpady.zaczytani.org/
          • „Najlepszy przyjaciel” i „Gdzie jest Kuki” – bajki polsko-ukraińskie, których celem jest pomóc najmłodszym lepiej się nawzajem rozumieć oraz porzucić powtarzane uprzedzenia i stereotypy:
            https://bajkipolskoukrainskie.zaczytani.org/
          • „Góry nadziei” – bajka edukacyjna dla dzieci zmagających się z chorobą, której celem jest pomoc w przejściu tego trudnego okresu oraz zrozumieniu etapów procesu rekonwalescencji i konsekwencji, jakie niesie za sobą walka o zdrowie:
            https://gorynadziei.zaczytani.org/
          • „Pieniądze nie rosną na drzewach” – bajka, której celem jest promowanie przedsiębiorczych postaw wśród najmłodszych:
            https://pieniadzenierosnanadrzewach.zaczytani.org/
          • „Kosmos i malina” – bajka edukacyjna inspirująca dziewczynki do zainteresowania się światem nowych technologii i budująca ich pewność siebie, jej celem jest zachęcenie ich do obejmowania ról przywódczych w branżach IT:
            https://kosmosimalina.zaczytani.org/
          • „Magiczny dom” – bajka edukacyjna wspierająca rozwój emocjonalny dziecka, jej celem jest pokazanie dzieciom i ich rodzicom dlaczego inteligencja emocjonalna jest tak ważna:
            https://magicznydom.zaczytani.org/
          • Bajki edukacyjne Zaczytani.org
            https://zaczytani.org/projekty/bajki-edukacyjne/

          źródło: https://zaczytani.org/ogolnopolski-dzien-glosnego-czytania/

          • Super moc książek w przedszkolu

          • Rozbudzenie w dzieciach zainteresowania książką zanim pójdą do szkoły stanowi fundament ich przyszłego sukcesu. Czas poświęcony na czytanie z dziećmi jest bezcenny. Dlatego nauczyciele i nauczycielki przedszkola odgrywają tu ogromną rolę. Mogą stać się  wzorami czytelników i pierwszymi przewodnikami po świecie książek.

            Celem tej publikacji jest przedstawienie korzyści płynących z czytania i pomoc w codziennej pracy z książką w przedszkolu.

            Pobierz darmowy plik pdf publikacji

            Dlaczego warto odwiedzać z dzieckiem bibliotekę?

            Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.

            • Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale też szeroką ofertę kulturalną, dzięki czemu zarówno dzieci, jak i rodzice mogą brać udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach przygotowanych przez bibliotekarzy.

            • Wizyty w bibliotece uczą dziecko samodzielności, dokonywania własnych wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.

            Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!

          • SUPER MOC KSIĄŻEK

          • Aby czytanie stało się dobrą praktyką w każdym domu- Fundacja Powszechnego Czytania przygotowała Dzienniczek Małego Czytelnika, wraz z zasadami jak czytać z dzieckiem?

            Zachęcamy do pobrania ulotki pt.: Jak czytać z dzieckiem? : ulotka(1).pdf

          • Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania

          • Zapraszamy do lektury, która odpowiada między innymi na pytania:

            - Po co upowszechniać czytanie?

            - Jak do tego podejść, by osiągnąć zmianą na skalę kraju?

            - Jakie są sprawdzone metodologie?

            Pobierz darmowy plik PDF publikacji

          • Z ogromną radością prezentujemy certyfikat potwierdzający udział w Ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek

          • Cieszymy się, że w Naszej szkole jest twórcze i otwarte miejsce, w którym absurd nie czytać 😊 

          • „Praktyczny poradnik savoir – vivre wobec osób niepełnosprawnych”

          • Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z publikacją pt. „Praktyczny poradnik savoir – vivre wobec osób niepełnosprawnych” i korzystania z niej w codziennych kontaktach z osobami z niepełnosprawnością.

            Pozycja przybliża czytelnikom problemy, na jakie w codziennym funkcjonowaniu mogą napotykać osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz podpowie jak zachować się w codziennych sytuacjach w sposób wspierający te osoby i jednocześnie traktujący je podmiotowo.

            Judy Cohen, autorka publikacji, jest wybitnym ekspertem i znawcą tematu z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie mediacji w sprawach związanych z niepełnosprawnością. 

            Poradnik można pobrać tu: Praktyczny_poradnik_savoir-vivre.pdf

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

          • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że poMOCna biblioteka szkolna przystąpiła  w II półroczu Roku Szklonego 2023/2024 do projektu:  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Program ten powstał z myślą o wszystkich czytelnikach, jednak powszechnie znanym jest faktem to, że po książki najczęściej sięgają Ci, którzy już od najmłodszych lat wyrobili sobie nawyk regularnego czytania.

            📘 Dofinansowania bibliotek, programy edukacyjne, zapewnienie dostępu do jak najszerszego wyboru książek oraz pielęgnowanie postaw proczytelniczych to cele NPRCz 2.0, dzięki którym książki mogą stać się nierozerwalnym elementem edukacji dzieci.

            Kilka faktów o zaletach czytelnictwa wśród dzieci:

            🧠 rozwija wyobraźnię i kreatywność,

            🗣️ poszerza wiedzę, horyzonty i umiejętności językowe,

            🫂 rozwija empatię i wrażliwość społeczną,

            🧘 redukuje stres oraz poprawia samopoczucie i samoocenę,

            🧬 rozwija poczucie przynależności do grupy rówieśników i umacnia więzi rodzinne.

            Czytanie ma tylko dobre strony! Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatnymi materiałami i poradnikami dotyczącymi promocji czytelnictwa wśród dzieci:

            🔵 Jak zachęcić swoje dziecko do czytania? Przeczytaj kilka praktycznych poradników ➡️ https://tiny.pl/cdwn8

            🔷Czy czytanie może być dla dziecka atrakcyjne? Weźcie udział w wyzwaniach NIEKALENDARZA ➡️ https://tiny.pl/crz9l

            💙 Lubicie oglądać razem bajki? Sprawdźcie serial animowany "Mole książkowe" ➡️ https://tiny.pl/d7q2k

            🟦 Twoje dziecko lubi sport? Sprawdź naszą kampanię społeczną udziałem sławnych sportowców "Czytaj i wejdź do gry" ➡️ https://tiny.pl/cj31z

            _______________

            Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

            Operatorzy Programu: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Biblioteka Narodowa , Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury