Strona główna
Dzień bez śmiecenia
11. 05. Dzień bez śmiecenia. Śmieci - każdego z nas dotyczy ten temat. Każdy z nas wytwarza śmieci. Każdy we własnym domu może zaobserwować, jak bardzo przybywa śmieci. Zawartość kubła z odpadkami staje się coraz bardziej urozmaicona, coraz więcej w nim plastikowych torebek i butelek czy aluminiowych puszek, czyli rzeczy, które są trudne do utylizacji. Statystyczny mieszkaniec Polski wytwarza około 300 kg śmieci rocznie, w tym większość nadaje się do powtórnego przetworzenia. Zachęcamy do zapoznania się z nowościami w szkolnej bibliotece na temat śmieci.
Zero waste w bibliotece
Nie bez powodu 11.05. w DNIU BEZ ŚMIECENIA podejmujemy kolejne wyzwanie.
Co my sami możemy zrobić tego dnia oprócz uszycia ekotorby?
- segregujmy odpady właściwie (jak to robić dowiedzieć możemy się np. z biblioteki szkolnej)
- idąc na zakupy zabierzmy własną ekotorbę
- zgniatajmy plastikowe pojemniki i butelki, odkręcajmy nakrętki i przekażmy je potrzebującym,
Noc Muzeów w Muzeum Ziemi Średzkiej
Serdecznie zapraszamy na NOC MUZEÓW – 14 maja 2022.
W programie – 18.00 - 24.00
18 - 20 – zapraszamy na ognisko organizowane w parku przy Muzeum
19:00 – zwiedzanie Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach” z przewodnikiem
21:00 – Koncert poetycko – muzyczny
23:00 – zwiedzanie Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach” z przewodnikiem
8-15 maja Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
W ramach ogólnopolskiej akcji promujących czytelnictwo biblioteka szkolna będzie organizowała mini akcje i projekty w dniach od 08. do 15. maja. Każdego dnia będą przeprowadzane spotkania z Czytelnikami, warsztaty i różnego rodzaju szkolne akcje. Oj będzie się działo :)
Gorąco zachęcamy tych, którzy odwiedzają bibliotekę szkolną regularnie, ale też i tych co jeszcze tego nie zrobili, by zajrzeć i zobaczyć czy znajdziecie coś interesującego dla Was - szczególnie w tygodniu bibliotek :)
Prace plastyczne inspirowane naturą
Klasa 2 była z wizytą na terenie ogródków działkowych, żeby zobaczyć kwitnące drzewa owocowe. Te wykonane na zajęciach plastycznych też robią wrażenie.
Jak widać - przyroda stała się tematem wartym poświęcenia uwagi, pogłębionej refleksji oraz może być kuźnią talentów plastycznych naszych Uczniów.
5 maja - Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną
Ludzi niepełnosprawnych jest wśród nas bardzo wielu i każdy z nich ma prawo do cieszenia się życiem i korzystania z niego na równi z osobami zdrowymi. Każdy z nas może stać się niepełnosprawny lub mieć taką osobę w rodzinie. 5 maja - Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych ustanowiono świętem europejskim. Celem tego święta jest pokazanie sprzeciwu wobec dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami w życiu codziennym, pracy i w urzędach.
4 maja – Międzynarodowy Dzień Strażaka
4 maja Strażacy obchodzą swoje święto. To okazja, by okazać im szacunek za codzienny trud i narażanie życia. Zajmują się nie tylko zwalczaniem pożarów, ale przeciwdziałaniem wszystkiemu, co może zagrozić życiu, mieniu i środowisku, a także szeroko rozumianą pomocą. Zawód strażaka jest obdarzony największym zaufaniem społecznym. W tym dniu świętuje zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.
Budujemy hotel dla owadów- akcja ekologiczna od przedszkolaka do starszaka
Rola owadów w ogrodzie jest wciąż niedoceniana. Dla wielu ogrodników są to głównie szkodniki, jednak duża część tych małych bzykających stworzonek to nasi wielcy sprzymierzeńcy! Warto im pomóc, budując odpowiednie schronienia. To zaskakujące, ale bardzo łatwo i szybko można je zrobić z kilku patyków i niepotrzebnych materiałów. Odpowiadając na globalne wyzwania - zachęcamy do wzięcia udziału w bibliotecznej akcji dla każdego.
Majowy trening uważności
Nasza szkoła ma niesamowitą lokalizację. Zachęcamy do obserwowania najbliższego jej otoczenia. Obserwacja, to umiejętność jak każda inna i można ją doskonalić poprzez trening, dlatego warto ją praktykować w każdej możliwej sytuacji i próbować znajdować drobne szczegóły w codzienności, próbować dostrzegać je, gdy one się dzieją i cieszyć się z nich- celebrować je.
Maj pełen znaczenia
Rozpoczynamy kolejny miesiąc naszej akcji nadawania sensu nawet tym drobnym sprawom wokół nas.
Zachęcamy do podejmowania małych wyzwań każdego dnia i cieszenia się z ich realizacji.
Action for Happiness PL źródło: https://www.actionforhappiness.org/
Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja
3 maja reprezentanci naszej szkoły uczestniczyli w Uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę w kościele w Nowym Mieście nad Wartą. Obchody uświetnił występ chóru „ Domino Cantemus” , delegacje OSP oraz harcerze. Każdy uczestnik otrzymał biało- czerwoną flagę.
#mojaflaga i challenge Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej #3MajFlagę razem z nami!
Zachęcamy do wspólnego świętowania i radosnego manifestowania naszego patriotyzmu.
Akcja Biura „Niepodległa” #mojaflaga
Biuro Programu „Niepodległa” już po raz kolejny zaprasza wszystkich Polaków do udziału w akcji #mojaflaga. Aby wziąć udział w inicjatywie, wystarczy wywiesić biało-czerwoną flagę, zrobić zdjęcie i udostępnić je w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.
Święto Konstytucji 3 Maja
Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbył się apel, który przygotowała klasa V. Akademię uświetnił występ chóru szkolnego pod kierunkiem pani Joanny Borkowskiej. Uchwalona w 1791 r. konstytucja uznawana jest za pierwszą w Europie a drugą na świecie nowoczesną konstytucję. Była wielkim osiągnięciem narodu polskiego, chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
Postaw na książki
Drugie zadanie ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „ POSTAW NA KSIĄŻKI ” w Zespole Szkół w Klęce- wykonane.
Zadanie projektowe polegało na wyszukaniu cen ulubionych książek w księgarniach internetowych.
Po krótkiej rozmowie na temat zainteresowań czytelniczych, Uczniowie wymieniali się swoimi spostrzeżeniami: gdzie przeważnie kupują książki, czy zawsze kupują książki online, czy i kiedy kupują książki w księgarniach stacjonarnych, a także na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów w sieci.
Zagrożenia cyfrowe dzieci i młodzieży
27. 04. odbyło się w naszej szkole spotkaniedla rodziców zorganizowane przy współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Nowym Mieście nada Wartą. Wykład podejmował kwestie problematycznego korzystania z urządzeń cyfrowych i świata wirtualnego przez dzieci i młodzież.
Dziękujemy Panu prof. Jakubowi Andrzejczakowi za przybliżenie problemów krętych ścieżek świata cyfrowego, w którym poruszają się nasze dzieci.
Obchody Dnia Książki
W szkolnej bibliotece przygotowana została wystawka z książkami o książkach. Niesamowite historie czekają na Czytelników. Między innymi mamy wielkie szczęście, gdyż posiadamy w swoich zbiorach książkę roku 2017 dla dzieci – zwyciężczyni prestiżowej nagrody Bologna Ragazzi Award. Przetłumaczona na ponad 20 języków przepiękna, poetycka opowieść o potędze wyobraźni. "Jestem dzieckiem książek" została stworzona przez uznanych na całym świecie artystów Olivera Jeffersa i Sama Winstona. Zawiera unikalne ilustracje, kryje w sobie aż 42 teksty bajek znanych na całym świecie. Magiczne jest to, że te wyrazy tworzą ilustracje a przy tym pasują idealnie do treści historii. Ale to nie jedyna tak niesamowita propozycja - zaprzaszamy do odwiedzenia szkolnej biblioteki.
23. 04. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Światowy Dzień Książki został ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku. Od tamtego czasu jego obchody spotykają się z niesłabnącym zainteresowaniem najróżniejszych środowisk, co pokazuje, że takie święto jest rzeczywiście nadal potrzebne. Bez wątpienia, czytanie książek znacząco wpływa na nasz umysł, a co za tym idzie, również na samopoczucie. Faktem jest, że z każdą przeczytaną książką nasza kreatywność rośnie, bo po pierwsze zapoznajemy się z cudzą pracą kreatywną, a po drugie my sami, jako czytelnicy stajemy się jej częścią. Nie od dziś wiadomo, że czytanie przynosi wymierne korzyści ludziom w każdym wieku. Kontakt ze słowem pisanym rozbudza wyobraźnię, stymuluje kreatywność i poszerza horyzonty.
Aktywne świętowanie Dnia Ziemi z udziałem klasy 2
Akcja sprzątania świata z okazji Dnia Ziemi z udziałem klasy 2. Najbliższa okolica wysprzątana na medal.
Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan! Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym np. akcje zbierania śmieci w swoim najbliższym otoczeniu.
Projekty i Programy
- brak danych
Godziny dzwonków
Sobota 27.06.2026Kalendarz
- brak danych
Logowanie