O szkole
- Dyrekcja
- Kadra nauczycielska i dostępność nauczycieli
- Pedagog i psycholog szkolny
- Przedszkole
- Rada Rodziców
- Samorząd Uczniowski
- Biblioteka
- Dodatkowe dni wolne od zajęc dydaktyczno-wychowawczych
- Historia szkoły- autor Wiesław Krzykos
- Aktywna Tablica
- Laboratoria Przyszłości
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Witajcie w poMOCnej BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Biblioteka szkolna, to miejsce przyjazne Uczennicom oraz Uczniom, pozwalające przyjemnie spędzić czas, a dla osób aktywnych – to miejsce integrujące, umożliwiające rozwijanie zainteresowań, uzdolnień czy wzięcie udziału w grupowych przedsięwzięciach. Jest to również strefa poMOCY, to tutaj można przyjść po poMOC, ale i tu można taką poMOCną energię przekazać innej osobie.
Mając na uwadze profil naszej biblioteki- nauczycielka bibliotekarka Izabela Zwierzchlewska wprowadziła we wrześniu 2022r. nazwę własną: poMOCna BIBLIOTEKA SZKOLNA
Zapraszamy Was do odwiedzania i współtworzenia tego miejsca.
Zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli, pracowników szkoły , a atakże rodziców do kontaktu z naszą szkolną biblioteką! Jesteśmy dla Was, aby pomóc w znalezieniu interesujących książek, materiałów do nauki oraz odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące literatury. Razem odkryjmy świat książek! Zachęcamy do kontaktu: pomocnabibliotekazskleka@gmail.com
Nowa odsłona kampanii "Mała książka - wielki człowiek"
Wszystkim miłośnikom książek dziecięcych i bibliotek kampania ,,Mała książka – wielki człowiek” jest z pewnością bardzo dobrze znana!
W tegorocznej edycji projektu na bibliotekarzy i Małych Czytelników będzie czekać jednak wiele nowości! Z myślą o najmłodszych czytelnikach przygotowaliśmy zupełnie nową Wyprawkę Czytelniczą. Choć premiera dopiero w październiku, to już dziś uchylamy nieco rąbka tajemnicy – znajdziecie w niej autorską książkę napisaną i zilustrowaną specjalnie dla naszego projektu przez wybitnych twórców, uwielbianych przez najmłodszych czytelników. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Nowością w tegorocznej kampanii będą również Wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy ogromną nadzieję, że pomogą dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polskimi bibliotekami i literaturą. Wspólne czytanie to przecież nie tylko wspaniała zabawa i rozwój w wielu obszarach, ale też budowanie poczucia bezpieczeństwa i przynależności do wspólnoty – rodzinnej i lokalnej.
Jak działa projekt?
Do tegorocznej edycji projektu zgłosiło się aż 6710 bibliotek publicznych z całej Polski. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi jedną z nich, otrzyma nieodpłatnie Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, przedszkolak otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Dlaczego warto odwiedzać z dzieckiem bibliotekę?
• Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.
• Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale też szeroką ofertę kulturalną, dzięki czemu zarówno dzieci, jak i rodzice mogą brać udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach przygotowanych przez bibliotekarzy.
• Wizyty w bibliotece uczą dziecko samodzielności, podejmowania własnych wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.
Pamiętajcie, że miłość do czytania- jest prezentem na całe życie!
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jak rodzic może przystąpić z dzieckiem do projektu?
- Rodzicu, odwiedź z dzieckiem jedną z bibliotek biorących udział w akcji. Listę bibliotek znajdziesz tutaj.
- Poinformuj bibliotekarza, że chcecie przystąpić do projektu ,,Mała książka – wielki człowiek”.
- Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie Wyprawkę Czytelniczą w prezencie! Znajdziecie w niej książkę ,,Krasnal w Krzywej Czapce”, broszurę ,,Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece” oraz Kartę Małego Czytelnika, na której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki – jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego.
- Pozwól dziecku samodzielnie dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, to z pewnością chętniej po nią sięgnie po powrocie do domu.
- Przeczytajcie wspólnie wypożyczoną książkę. Postaraj się poświęcić czas całkowicie na wspólne czytanie. Odłóż telefon, wyłącz radio / telewizor, usiądźcie wygodnie i przytulcie się do siebie. Spraw, by ten czas był wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.
- Oddajcie książkę do biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić na nią naklejkę. Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma imienny dyplom. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.
Biblioteka to instytucja kultury, w której życie może włączyć się dziecko niezależnie od wieku. Regularne odwiedzanie biblioteki uczy dziecko samodzielności, pozwala podejmować pierwsze własne wybory, rozwija myślenie oraz kształtuje na całe życie nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy, a gdy już opuszczą jej mury, przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką.
Przypominamy, że z zasobów poMOCnej biblioteki szkolnej Zespołu Szkół w Klęce mogą korzystać dzieci z Publicznego Przedszkola w Klęce w wieku 3- 6 lat oraz uczniowie Zespołu Szkół w Klęce wraz z ich rodzicami.
„Emotkowe Pożeracze Smutków"
„Po MOCna bibliotek szkolna” z wielką wdzięcznością informuje, że dzięki Ludziom o dobrym sercu – będziemy mogli przyłączyć się do akcji szycia pt. : „ Emotkowe Pożeracze Smutków”.
Do biblioteki przychodzimy nie tylko po książki pełne słów, ale po słowa, które dają MOC i szerzą dobro lub po słowa, które tę MOC w nas odnajdują.
Wspólne szycie Pożeraczy Smutków pozwoli na przełamanie barier, nawiązanie kontaktów, (poprawę ewentualnych złych relacji) - jest to z pewnością forma praktykowania "aktywnej" życzliwości.
Szyliśmy Dobro, bo chcemy razem robić coś dobrego. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym. Bez Was szycie DOBRA nie byłoby możliwe. Jesteście wspaniali!
Projekt WIKITEKA
Szanowni Państwo, chciałabym podzielić się informacją, że niedawno odbyło się spotkanie pilotażowej grupy nauczycielek-bibliotekarek w ramach projektu WIKITEKA, jaki nasze Stowarzyszenie realizuje od tego roku.
Podczas 3. intensywnych dni grupa zdobywała nowe kompetencje, ale też dzieliła się wzajemnie swoimi umiejętnościami, doświadczeniami, integrowała się. Załączam program wydarzenia, a atmosferę oddają też zdjęcia zgromadzone tutaj.
Nauczycielki-bibliotekarki relacjonowały też wydarzeniew swoich social-mediach i na social mediach swoich szkół/bibliotek (tu np. filmowe relacje zebrane na playlistę na YT), ukazała się także relacja na portalu biblioteka.pl i w planach są kolejne relacje i teksty.
Do grupy reprezentującej biblioteki szkolne z całej Polski, zakwalifikowała się również nauczycielka-bibliotekarka z Państwa placówki Pani Izabela Zwierzchlewska. W czasie warsztatów w Katowicach, mogliśmy czerpać z jej bogatego doświadczenia nauczycielskiego, jak również z pełną satysfakcją obserwować zaangażowanie z jakim uczestniczyła w działaniach podnoszących kompetencje cyfrowe i nie tylko. Cieszymy się, że w tej ścisłej grupie mamy taką osobę i spodziewamy się wspaniałych rezultatów zaplanowanych w projekcie działań dzięki jej kreatywności i energii. A to posłuży, jak mamy nadzieję, Państwa bibliotece szkolnej i całej szkolnej społeczności.
O projekcie:
Od 2020 r. rozwijamy w naszej organizacji program WIKISZKOŁA, a od 2022 projekt w ramach Wikiszkoły pod nazwą WIKITEKA. W tych działaniach kierujemy ofertę szkoleń do pedagogów, uczniów/uczennic, dyrektorów, a także od niedawna szczególnie do bibliotek szkolnych.
Po niedawnym spotkaniu na żywo z grupą pilotażową WIKITEKI jesteśmy bardzo podbudowani energią, jaka jest w nauczycielach-bibliotekarzach. Ponieważ z kolei do dawna już współpracujemy z bibliotekami uniwersyteckimi i publicznymi (m.in. ucząc bibliotekarzy edytować Wikipedię, uźródławiać ją i tworzyć merytoryczne i wiarygodne treści), w naszej strategii biblioteki szkolne to kolejny pasujący element. Cieszymy się, że Państwa Szkoła jest z nami!
Z poważaniem
Klara Sielicka-Baryłka
Specjalistka ds. edukacji / Education Specialist
Informujemy, że poMOCna biblioteka szkolna bierze udział w roku kalendarzowym 2023 w wyzwaniu czytelniczym zaproponowanym w programie Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 .
Każdego miesiąca będą proponowane po 3 wyzwania czytelnicze. Zachęcamy by potraktować je jako inspiracje oraz jako pomysły na aktywności z książką. Zadania zachęcają do odwiedzenia biblioteki szkolnej i sięgnięcia po książkę.
Jeżeli macie ochotę podzielcie się realizacją Waszych wyzwań czytelniczych z całą społecznością szkolną.
Czytanie daje nam SUPERMOC!
Do zobaczenia w poMOCnej bibliotece szkolnej :)
BIBLIOTEKI CYFROWE- zestawienie
poMOCna biblioteka szkolna zachęca wszystkich do zapoznania się z książką nie tylko w formie papierowej, ale także elektronicznej.
Mając na uwadze przygotowanie Czytelników do twórczej pracy w społeczeństwie informacyjnym, (tzn. wyposażenie go w umiejętności poszukiwania, porządkowania, selekcji, a także właściwego wykorzystania informacji pochodzących z różnych, nie tylko książkowych źródeł) przedstawiamy propozycję wyboru bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków.
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur.
Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich oraz zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
Publio – darmowe ebooki
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
AUDIOBOOKI
Biblioteka internetowa Wolne Lektury (prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska) na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL
i na stronie wolnelektury.pl.
Audiobooki można pobrać z biblioteki cyfrowej polona.pl bez konieczności logowania. Wystarczy ze strony wybranego utworu kliknąć w ikonę „Pobierz”, widoczną w prawym górnym rogu i wybrać audiobook w formacie MPEG.
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.
Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.
Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.
Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko: Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności Wszystkiego ZACZYTANEGO dla Was 😊
CENTRUM INFORMACJI
poMOCnej BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Legalna Kultura
Na stronie Legalna Kultura znajdziecie propozycje źródeł, które z poszanowaniem podchodzą do praw autorskich: www.legalnakultura.pl
Baza Legalnych Źródeł to miejsce, gdzie prezentowane są serwisy, które udostępniają zasoby kulturalne z poszanowaniem praw twórców. Znajdują się tutaj zarówno serwisy komercyjne, jak i te, które gromadzą zasoby oparte na wolnych licencjach. Aby ułatwić korzystanie z bazy, Legalna Kultura stworzyyła funkcję sortowania według informacji, w jaki sposób dany serwis jest dostępny - za darmo czy odpłatnie. Warto jednak pamiętać, że płatne serwisy często udostępniają również bezpłatny kontent.
Certyfikat "Ratowników Czytelnictwa" dla poMOCnej biblioteki szkolnej
Nasza szkoła rzuciła czytelnictwu koło ratunkowe!
Bo przecież czytanie te jedna z najważniejszych umiejętności dla rozwoju młodych ludzi – to nie tylko jeden z filarów edukacji, ale też osobistego rozwoju będącego drogą do szczęścia, czyli do stania się tym, kim chcemy się stać.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że poMOCna biblioteka szkolna została wyróżniona certyfikatem Ogólnopolskiego Programu „Ratownicy Czytelnictwa # Wszystkie Ręce Na Pokład”. Inicjatywę tę tworzy zespół koordynujący z wielu organizacji z całego kraju, działający pod skrzydłami Fundacji Powszechnego Czytania.
BAJKI EDUKACYJNE
W tym zaczytanym dniu, chcemy Was zaprosić do bajkoterapii, której podstawą jest właśnie czytanie na głos. "Użyjcie" dziś którejś z naszych bajek edukacyjnych i czytajcie na zdrowie!
- „Teraz mówi Tosia” – bajka, której celem jest pokazanie, że dziewczynki (kobiety) mogą pełnić funkcje przywódcze, być liderkami, przejmować inicjatywę:
https://tosia.zaczytani.org/ - „Dobre rady na odpady” – bajka, której celem jest promowanie idei niemarnowania żywności poprzez przedstawienie prostych sposobów, które pozwolą dzieciom wywierać realny wpływ na ilość marnowanego jedzenia w domu:
https://dobreradynaodpady.zaczytani.org/ - „Najlepszy przyjaciel” i „Gdzie jest Kuki” – bajki polsko-ukraińskie, których celem jest pomóc najmłodszym lepiej się nawzajem rozumieć oraz porzucić powtarzane uprzedzenia i stereotypy:
https://bajkipolskoukrainskie.zaczytani.org/ - „Góry nadziei” – bajka edukacyjna dla dzieci zmagających się z chorobą, której celem jest pomoc w przejściu tego trudnego okresu oraz zrozumieniu etapów procesu rekonwalescencji i konsekwencji, jakie niesie za sobą walka o zdrowie:
https://gorynadziei.zaczytani.org/ - „Pieniądze nie rosną na drzewach” – bajka, której celem jest promowanie przedsiębiorczych postaw wśród najmłodszych:
https://pieniadzenierosnanadrzewach.zaczytani.org/ - „Kosmos i malina” – bajka edukacyjna inspirująca dziewczynki do zainteresowania się światem nowych technologii i budująca ich pewność siebie, jej celem jest zachęcenie ich do obejmowania ról przywódczych w branżach IT:
https://kosmosimalina.zaczytani.org/ - „Magiczny dom” – bajka edukacyjna wspierająca rozwój emocjonalny dziecka, jej celem jest pokazanie dzieciom i ich rodzicom dlaczego inteligencja emocjonalna jest tak ważna:
https://magicznydom.zaczytani.org/ - Bajki edukacyjne Zaczytani.org
https://zaczytani.org/projekty/bajki-edukacyjne/
źródło: https://zaczytani.org/ogolnopolski-dzien-glosnego-czytania/
- „Teraz mówi Tosia” – bajka, której celem jest pokazanie, że dziewczynki (kobiety) mogą pełnić funkcje przywódcze, być liderkami, przejmować inicjatywę:
SUPER MOC KSIĄŻEK W PRZEDSZKOLU
Rozbudzenie w dzieciach zainteresowania książką zanim pójdą do szkoły stanowi fundament ich przyszłego sukcesu. Czas poświęcony na czytanie z dziećmi jest bezcenny. Dlatego nauczyciele i nauczycielki przedszkola odgrywają tu ogromną rolę. Mogą stać się wzorami czytelników i pierwszymi przewodnikami po świecie książek.
Celem tej publikacji jest przedstawienie korzyści płynących z czytania i pomoc w codziennej pracy z książką w przedszkolu.
Dlaczego warto odwiedzać z dzieckiem bibliotekę?
• Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.
• Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek,
ale też szeroką ofertę kulturalną, dzięki czemu zarówno dzieci, jak i rodzice mogą brać udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach przygotowanych przez bibliotekarzy.
• Wizyty w bibliotece uczą dziecko samodzielności, dokonywania własnych wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.
Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem
na całe życie!
SUPER MOC KSIĄŻEK
Aby czytanie stało się dobrą praktyką w każdym domu- Fundacja Powszechnego Czytania przygotowała Dzienniczek Małego Czytelnika, wraz z zasadami jak czytać z dzieckiem?
Zachęcamy do pobrania ulotki pt.: Jak czytać z dzieckiem? : ulotka(1).pdf
Zapraszamy również do lektury poradnika autorstwa Marii Deskur, który odpowiada między innymi na pytania:
- Po co upowszechniać czytanie?
- Jak do tego podejść, by osiągnąć zmianą na skalę kraju?
- Jakie są sprawdzone metodologie?
Podziękowanie za udział w akcji "Nauczyciele szyją DOBRO"
Jako szkolna koordynatorka pragnę serdecznie podziękować i wyrazić swoją ogromną wdzięczność - wszystkim „dobrym duchom”, które pozwoliły na zrealizowanie tej akcji.
„Czasami nasze własne światło gaśnie i jest ponownie zapalane przez iskrę pochodzącą od innej osoby. Każdy z nas ma powód, by myśleć z głęboką wdzięcznością o tych, którzy rozpalili w nas płomień”.
Albert Schweitzer
Posłużyłam się tym cytatem, ponieważ jest on dla mnie inspirujący. Czasem jest tak, że szukamy czegoś wielkiego do realizacji i okazuje się, że ciężko jest to „ coś” znaleźć, a jak już znajdujemy, to jest tego mało lub jesteśmy tak bardzo zmęczeni poszukiwaniami, że nie mamy już sił na realizację efektów naszych poszukiwań. Często obawiając się, że dana aktywność lub gest są zbyt małe by był warte uwagi - często rezygnujemy. Uszycie maskotek mających wesprzeć akcję charytatywną wspierającą budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii dla dzieci i młodzieży w Warszawie pozwoliło nam stać się częścią pewnej całości. Zostaliśmy „popchnięci do działania” i udało się nam dzięki temu wyjść poza pewne utarte schematy, ze strefy naszego komfortu, byliśmy zmuszeni poszukiwać nowych pomysłów i poprosić o pomoc w ich realizacji. Tak też się wydarzyło: od mojego pomysłu do przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji na drodze do jego realizacji stanęło wiele pomocnych osób - Pani Anna Gabrysiak, która pomogła w zorganizowaniu materiału oraz wypełnienia do naszych maskotek. Nie było to niemożliwe bez dobrej woli właścicieli firmy ANROM - państwu Annie i Romanowi Kiel, którzy przekazali nieodpłatnie potrzebne materiały. Następnie Panie: Lucyna Pazdej, Mariola Dzierla, Katarzyna Moś i Anna Kordus- Gościniak, które poświęciły czas i energię, by uszyć te niepowtarzalne dzieła - przyczyniły się do zapalenia "iskierki" w naszej szkole. Muszę tu również wspomnieć o sporej grupie przyjaznych osób oraz o członkach rodzin, którzy dopingowali, wspierali i pomagali w realizacji powyższych projektów.
I z tego miejsca raz jeszcze wszystkim serdecznie dziękuję.
Jednakże to wszystko nie zadziałoby się bez Pani Marty Florkiewicz-Borkowska – nauczycielki, trenerki edukacyjnej, edukatorki w zakresie nowoczesnych rozwiązań w edukacji, a także dyplomowanej arteterapeutki. Nauczyciela Roku 2017, Laureatki Nagrody im. I. Sendlerowej za naprawianie świata za 2021 rok, która od 2016 roku realizuje i koordynuje ogólnopolski uczniowski projekt "Pożeracze Smutków", w ramach którego uczennice szyją polarowe” poduszkostwory”, realizując jednocześnie akcje charytatywne, która zapaliła iskierkę, która jak widać wznieciła wielki płomień DOBRA wśród wielu z nas.
Serdecznie dziękuję - szkolna koordynatorka Izabela Zwierzchlewska
Również nasi Uczniowie interesowali się powstawaniem naszych Pożeraczy Gigantów- dopytywali o szczegóły powstawania maskotek, dlatego mogę zdradzić, że przyłączymy się do III ogólnopolskiego projektu Emotkowe Pożeracze Smutków- skierowanego dla dzieci i młodzieży.
A tak napisała "Gazeta Jarocińska" o naszej akcji: W Zespole Szkół w Klęce nauczycielki uszyły maskotki - giganty.
NOC BIBLIOTEK - CERTYFIKAT
Cieszymy się, że w Naszej szkole jest twórcze i otwarte miejsce, w którym absurd nie czytać 😊
Zachęcamy do zapoznania się z relacją z naszej akcji: Cyfrowa nocka
"Nowe technologie w domu"- poradnik dla rodziców
Maciej Dębski oraz Anna Hady opracowali super poradnik dla rodziców, dotyczący zarządzania nowymi technologiami w domu. Mamy nadzieję, że zdobędą Państwo kilka praktycznych wskazówek, które usprawnią codzienne funkcjonowanie i wzmocnią rodzinne więzi.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałami: https://dbamomojzasieg.pl/wp-content/uploads/2022/12/Nowe-technologie-w-domu-Poradnik-dla-rodzicow-strony.pdf
„Praktyczny poradnik savoir – vivre wobec osób niepełnosprawnych”
Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z publikacją pt. „Praktyczny poradnik savoir – vivre wobec osób niepełnosprawnych” i korzystania z niej w codziennych kontaktach z osobami z niepełnosprawnością.
Pozycja przybliża czytelnikom problemy, na jakie w codziennym funkcjonowaniu mogą napotykać osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz podpowie jak zachować się w codziennych sytuacjach w sposób wspierający te osoby i jednocześnie traktujący je podmiotowo.
Judy Cohen, autorka publikacji, jest wybitnym ekspertem i znawcą tematu z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie mediacji w sprawach związanych z niepełnosprawnością.
Poradnik można pobrać tu: Praktyczny_poradnik_savoir-vivre.pdf
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że poMOCna biblioteka szkolna przystąpiła w II półroczu Roku Szklonego 2023/2024 do projektu: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Program ten powstał z myślą o wszystkich czytelnikach, jednak powszechnie znanym jest faktem to, że po książki najczęściej sięgają Ci, którzy już od najmłodszych lat wyrobili sobie nawyk regularnego czytania.
Dofinansowania bibliotek, programy edukacyjne, zapewnienie dostępu do jak najszerszego wyboru książek oraz pielęgnowanie postaw proczytelniczych to cele NPRCz 2.0, dzięki którym książki mogą stać się nierozerwalnym elementem edukacji dzieci.
Kilka faktów o zaletach czytelnictwa wśród dzieci:
rozwija wyobraźnię i kreatywność,
poszerza wiedzę, horyzonty i umiejętności językowe,
rozwija empatię i wrażliwość społeczną,
redukuje stres oraz poprawia samopoczucie i samoocenę,
rozwija poczucie przynależności do grupy rówieśników i umacnia więzi rodzinne.
Czytanie ma tylko dobre strony! Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatnymi materiałami i poradnikami dotyczącymi promocji czytelnictwa wśród dzieci:
Jak zachęcić swoje dziecko do czytania? Przeczytaj kilka praktycznych poradników
https://tiny.pl/cdwn8
Czy czytanie może być dla dziecka atrakcyjne? Weźcie udział w wyzwaniach NIEKALENDARZA
https://tiny.pl/crz9l
Lubicie oglądać razem bajki? Sprawdźcie serial animowany "Mole książkowe"
https://tiny.pl/d7q2k
Twoje dziecko lubi sport? Sprawdź naszą kampanię społeczną udziałem sławnych sportowców "Czytaj i wejdź do gry"
https://tiny.pl/cj31z
_______________
Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Operatorzy Programu: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Biblioteka Narodowa , Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury
poMOCna biblioteka szkolna w roku szkolnym 2023/2024 bierze udział w rocznym projekcie OSE Hero
Celem projektu jest budowanie społeczności nauczycieli i edukatorów, którzy wyposażeni przez ekspertów OSE w wiedzę i narzędzia będą przewodnikami po cyfrowym świecie dla uczniów, innych nauczycieli i rodziców. Projekt OSEhero zwiększa świadomość dotyczącą cyberzagrożeń w szkołach oraz umiejętność bezpiecznego korzystania z internetu. Celem projektu jest nie tylko przekazanie wiedzy, ale przede wszystkim włączenie nauczycieli w aktywne działania w swoich szkołach.Dzięki aktywnej działalności w naszej szkole w zakresie upowszechniania wiedzy na temat bezpieczeństwa w internecie Panie Katarzyna Moś i Izabela Zwierzchlewska są wyposażone przez ekspertów OSE w wiedzę i narzędzia, stając się tym samym przewodniczkami po cyfrowym świecie dla uczniów, innych nauczycieli i rodziców. Z 1780 osób biorących udział w tym projekcie certyfikat otrzymało 731- są wśród nich nasze Panie nauczycielki. Gratulujemy!
Cyfrowy świat z jednej strony ułatwia nam naukę, pracę, kontakt z bliskimi, ale z drugiej może nieść za sobą pewne zagrożenia. Młodzi ludzie, uczniowie, którzy w sieci spędzają coraz więcej czasu, są grupą szczególnie na nie narażoną. Świadomość zagrożeń oraz znajomość sposobów zapobiegania im są kluczowe dla bezpieczeństwa najmłodszych. Ważną rolę w tym procesie pełnią nauczyciele, którzy przekazują wiedzę i pokazują konkretne narzędzia ochrony.
Dlatego tworzymy OSEhero – grupę zaangażowanych nauczycieli, którzy we współpracy z ekspertami OSE będą przekazywać wiedzę o bezpieczeństwie w internecie uczniom, pedagogom oraz rodzicom.
Zachęcamy Uczennice, Uczniów, Rodziców oraz Grono Pedagogiczne do zapoznania się z wartościowymi materiałami związanymi ze światem cyfrowym:
Ile_ekranow_to_za_duzo__Nowy_poradnik_OSE_o_multiscreeningu_i_wielozadaniowosci.pdf
Materialy_ze_szkolenia_____Wspolpraca_szkola-rodzice_w_obszarze_bezpieczenstwa_w_sieci_____jak_d.pdf
Prezentacja__Sharenting_i_wizerunek_dziecka_w_sieci__(1).pdf
Broszura____(Cyber)bezpieczne_swieta_z_OSE___.pdf
Dodatek_do_prezentacji___Jak_latwo_okrasc_Cie_w_sieci_.pdf
Broszura_Bezpiecznie_w_wirtualnej_rzeczywistosci_2024.pdf
Poradnik_Offline_znaczy_zdrowiej._O_cyfrowej_higienie_dla_rodzicow
CZYTANIE ma MOC!
Dziecko nie może się skupić w trakcie czytania? Masz wrażenie, że opowiadania i historie z książek go nie angażują? Może to czas na wypróbowanie 𝐜𝐳𝐲𝐭𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐰𝐫𝐚𝐳̇𝐞𝐧𝐢𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨
Chcesz ułatwić dziecku naukę czytania? Rozpocznij ten proces z 𝐤𝐬𝐢𝐚̨𝐳̇𝐤𝐚𝐦𝐢 𝐨𝐛𝐫𝐚𝐳𝐤𝐨𝐰𝐲𝐦𝐢
Nie bój się poezji! 𝐖𝐢𝐞𝐫𝐬𝐳𝐞 𝐝𝐥𝐚 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐜𝐢 to prawdziwa skarbnica inspiracji i sposób na kreatywne czytanie
Chcesz obudzić w dziecku ciekawość światem, sztuką lub nauką? Wypróbujcie wspólnie 𝐤𝐬𝐢𝐚̨𝐳̇𝐤𝐢 𝐞𝐝𝐮𝐤𝐚𝐜𝐲𝐣𝐧𝐞
Te i wiele innych poradników znajdziecie na stronie https://nprcz.pl/dla-rodzicow/
Czytanie ma nieoceniony wpływ na rozwój dziecka, dlatego warto zadbać o to, aby na wspólną lekturę znaleźć chociaż kilka minut dziennie. Częste sięganie po różnorodne książki to świetna okazja na lepsze poznanie malucha; na co zwraca uwagę, czy jest naukowcem, czy zachwyca się językiem, a może jest wrażliwe na warstwę graficzną?
_________
Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Operatorzy Programu: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Biblioteka Narodowa , Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury
Biblioteka PEŁNA EMOCJI
"Z ogromną wdzięcznością za kreatywność i zaangażowanie w działania na rzecz edukacji emocjonalnej i czytelniczej dzieci przesyłamy podziękowania za udział w naszym projekcie: "Kolorowy Potwór. Emocje w bibliotece". Jako wydawnictwo jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego w jak fantastyczny sposób pracują Państwo z naszym bohaterem."
Wydawnictwo Mamania
Ogólnopolska promocja pracy w poMOCnej bibliotece szkolnej
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w pierwszym w tym roku półroczniku "TIK w edukacji" został opublikowany artykuł autorstwa Pani Izabeli Zwierzchlewskiej. To ogromne wyróżnienie i satysfakcja, że praca i wysiłek pani Izabeli zostały docenione przez ekspertów z branży.
To kolejny krok do dalszego rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności, a także do większej promocji pracy w poMOCnej bibliotece szkolnej Zespołu Szkół w Klęce oraz naszej Szkoły.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem w wersji elektronicznej - str. 54👉 wejdź na stronę: https://e.tikwedukacji.pl i wybierz wydanie, które chcesz przeczytać.
Udział w Ogólnopolskim Projekcie "Zmysłoczułe Szkoły"
Cieszymy się ogromnie, że nasza szkoła została nagrodzona certyfikatem za działania promujące wyciszenie i relaksację dla naszych Uczennic i Uczniów.
Dzięki zaangażowaniu i wdrożeniu w życie szkoły przez poMOCną bibliotekę szkolną tego ważnego ogólnopolskiego projektu udało nam się stworzyć przestrzeń, która sprzyja odpoczynkowi i skupieniu. Udział w Ogólnopolskim Projekcie "Zmysłoczułe Szkoły" był dla nas niezwykle inspirujący oraz pouczający. Jesteśmy przekonani, że takie inicjatywy są niezwykle ważne w dzisiejszym świecie zdominowanym przez bodźce i ciągły pośpiech.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu i wierzymy, że nasza wspólna praca przyniesie wiele pozytywnych efektów dla naszych uczniów również w następnym roku szkolnym.
Naszą bibliotekę zauważyła Iwona Pietrzak - Płachta: Nauczyciel Roku 2022, twórczyni Wypożyczalni Skrzydeł – biblioteki szkolnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie. Propagatorka i trenerka budowania marki i identyfikacji wizualnej bibliotek szkolnych. Ze swoją biblioteką uhonorowana w 2022 r. nagrodą im. Janusza Korczaka, za stworzenie w podlubelskiej szkole wyjątkowej biblioteki i centrum szkolnego życia oraz wdrażanie korczakowskich idei. Zachęcamy do zapoznania się z wpisem Nauczyciela Roku 2022: O poMOCnej bibliotece szkolnej
“Czasem idzie się przed sobą”
Mamy dla Was coś wyjątkowego – opowieść o neuroróżnorodności dla młodzieży, która ma na celu budowanie zrozumienia i empatii wobec osób neuroatypowych.
Frustracja, brak motywacji, problemy z nawiązywaniem relacji – to tylko niektóre trudności, z jakimi borykają się uczniowie neuroatypowi. Zarówno nauczyciele, jak i rówieśnicy tych uczniów nie zawsze wiedzą, jak uczynić szkołę przyjaznym miejscem
Dlatego Fundacja JiM, Fundacja Zaczytani oraz EY stworzyliśmy wyjątkową opowieść o neuroatypowości zatytułowaną “Czasem idzie się przed sobą”. To opowiadanie oraz audiobook, które mają na celu edukować i inspirować młodzież do lepszego zrozumienia świata i neuroróżnorodności.
Opowieść uczy, że świat jest piękny właśnie dzięki swojej różnorodności. Młodzi ludzie mogą dowiedzieć się o różnicach w zachowaniu i postrzeganiu świata, co ma kluczowe znaczenie dla budowania zdrowych, empatycznych relacji.
Już dziś pobierz bezpłatnie tę wyjątkową opowieść i przeczytaj ją razem z dziećmi w domu lub w szkole. Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy różni, ale równi!
Opowiadanie i audiobook możecie pobrać za darmo ze strony: www.przedsoba.zaczytani.org
EKO Wiki Paczki
Miło na m poinformować, że udało się do biblioteki szkolnej wypożyczyć pakiet tzw. EKO Wiki Paczki. Wikimedia Polska wspólnie z firmą Interseroh zrealizowała innowacyjny projekt edukacyjny - dzięki, któremu w naszej szkolnej bibliotece będzie można zdobywać lub pogłębiać wiedzę z ekologii. EKO Wiki Paczka – bo o niej mowa – to narzędzie edukacyjne stworzone w ramach programu #Wikiszkoła To materiały z zakresu edukacji ekologicznej do wykorzystania podczas spotkań z Uczennicami i Uczniami – wszystko po to, by przybliżyć naszym Uczniom temat ekologii oraz wyzwań z tym związanych.
Co się kryje w Eko Wiki Paczce? Zestaw narzędzi edukacyjnych, składający się z 3 pudełek dodatkowo otrzymaliśmy scenariusz escape room'u do przeprowadzenia w bibliotece. Tego typu gra ma na celi uwypuklenie wiarygodności i fact checkingu. Zwrócenie uwagi na fake news. Pudełka łączą ze sobą tematy z zakresu ekologii z tematyką związaną z tworzeniem i edytowaniem treści w Wikipedii. Każde pudełko posiada „patrona” zapraszającego na zajęcia. Pani Izabela Zwierzchlewska przez okres 3 miesięcy będzie prowadzić zajęcia z wykorzystaniem tych ciekawych materiałów i wspólnie z Czytelnikami będzie odkrywać eko- wiedzę.
"Nauczyciele szyją DOBRO"
Dzisiaj 10. 10. w Dzień Zdrowia Psychicznego poMOCna biblioteka szkolna prezentuje nasze "Pożeracze Smutków Giganty", które pozwstały by wesprzeć inicjatywę "Nauczyciele szyją DOBRO". Stwory, jak wskazuje ich nazwa, mają przywoływać dobre emocje.
Jeśli możesz kogoś wzmocnić, podnieść, korzystaj z każdej okazji. Bądźmy dla siebie życzliwi - nieważne, ile między nami jest różnic, to naprawdę bardzo ważne, by wesprzeć inicjatywę "Nauczyciele szyją DOBRO". Stwory, jak wskazuje ich nazwa, mają przywoływać dobre emocje. Nikt z nas nie będzie zdrowy fizycznie, bez zdrowia psychicznego - to niemożliwe. Zabiegamy o to pierwsze, zapominając o fundamencie. A o zdrowie psychiczne trudno bez wzajemnego wsparcia i zrozumienia.
Już od 16.10 od godziny 20.00 można będzie wziąć udział w licytacji giganta wspierając budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii dla dzieci i młodzieży w Warszawie. Pieniądze z ich sprzedaży zostaną przekazane na wsparcie Fundacji TVN i budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.
Do grona Sowy Lucy, Pana Żabulca i Myszadelli dołączli: Biedroneczka Marioleczka - uszyta przez Panią Mariolę Dzierlę, ośmioramienna ośmiornica Oktawia - uszyta przez Panią Katarzynę Moś oraz niezmiernie przystojny miś Mietek, który "wymiata smutki"- uszyty przez Panią Annę Kordus - Gościniak.
W sumie ta biedronka nie mogła mieć innego imienia:) Tak jak Pani Mariola - Biedroneczka Marioleczka zaraża pięknym uśmiechem, który wszystkim się nam udzieli.
Jak na matematyka przystało - maskotka pani Kasi ma coś wspólnego z liczbami - tym razem ośmioramienna OŚMIORNICA . Pani Kasi przyznajemy dzisiaj 6 :)
Ten przystojny misio, spędził długie godziny na siłowni i wypracował sobie taaaaką figurę. Dlaczego takie imię? Miś Mietek, bo wymiata, a co? Oczywiście SMUTKI. Nic tylko się przytulać.
Sprawozdania z realizacji projektu pt. „PoMOCna biblioteka szkolna uwalnia moc umiejętności cyfrowych”
Mamy przyjemność poinformować, że Zespół Szkół w Klęce znalazł się w gronie laureatów tegorocznej edycji programu „Wzmocnij Swoje Otoczenie”. Organizatorem Programu, którego ogólnym celem jest wsparcie rozwoju wspólnej przestrzeni publicznej są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S. A.
Komisja konkursowa zdecydowała się przyznać grant w wysokości 19 970 zł na realizację projektu pt. „PoMOCna biblioteka szkolna uwalnia moc umiejętności cyfrowych”. Dzięki przyznanym funduszom z programu „Wzmocnij Swoje Otoczenie”- biblioteka szkolna stanie się dobrze wyposażonym w narzędzia interaktywne centrum multimedialnym. Projekt jest odpowiedzą na ważny problem pozwalający wyeliminować nierówności społeczne związane z rozwijaniem umiejętności cyfrowych, które w obecnych czasach są koniecznością, a nie kaprysem. Uczestnicy projektu z pewnością oprócz nauki praktycznego pozyskiwania wiedzy technicznej i informatycznej wzbogacą się o kompetencje czytelnicze. Warsztaty będą przeprowadzone pro bono przez koordynatorkę i pomysłodawczynię projektu „PoMOCna biblioteka szkolna uwalnia moc umiejętności cyfrowych” - nauczycielkę bibliotekarkę Izabelę Zwierzchlewską.
Zakończenie działań w ramach programu “ Wzmocnij swoje otoczenie” . Organizatorem Programu, którego ogólnym celem jest wsparcie rozwoju wspólnej przestrzeni publicznej są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S. A.
Zrealizowany projekt na przestrzeni od września do października 2023r. pt. : „PoMOCna biblioteka szkolna uwalnia moc umiejętności cyfrowych”- zakładał zakup narzędzi interaktywnych dla biblioteki szkolnej oraz przeprowadzenie 3 zajęć warsztatowych dla uczniów, nauczycieli oraz seniorów z Gminy Nowe Miasto nad Wartą z wykorzystaniem nowej technologii. Warsztaty odbyły się w BIBLIOprzestrzeni poMOCnej biblioteki szkolnej Zespołu Szkół w Klęce oraz w przylegającym do szkoły Ogrodzie zmysłów. Warsztaty prowadzone były pro bono publico przez koordynatorkę i pomysłodawczynię, nauczycielkę bibliotekarkę. Dzięki przyznanym funduszom z programu „Wzmocnij Swoje Otoczenie”- biblioteka szkolna staje się dobrze wyposażonym w narzędzia interaktywne centrum multimedialnym. Mamy również możliwość tworzenia szkoły przyszłości, bazującej na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych i metodach nauczania. W ramach projektu i przyznanym środkom finansowym w wysokości grant w wysokości 19 970 zł zakupiono nowoczesny sprzęt IT. Sprzęt ten był bardzo pomocny w przeprowadzeniu ciekawych zajęć warsztatowych w naszej szkole. Narzędzia interaktywne wspierające szeroko rozumiany proces dydaktyczny wykorzystane podczas warsztatów to: monitor interaktywny SMART, przekątna obrazu 65", rozdzielczość 4k wraz z mobilnym stojakiem, 4 szt. Apple iPad Apple iPad 9-generacji, przekątna 10,2 oraz Laptop Dell Dell Vostro, ekran 15,6" Full HD, procesor i5. Nowoczesna technologia będzie towarzyszyć naszym Uczennicom, Uczniom także po zakończenie projektu.
Z radością możemy stwierdzić, że główny cel projektu został zrealizowany, a mianowicie eliminacja nierówności społecznych oraz rozwój umiejętności cyfrowych u osób wykluczonych cyfrowo (dzieci, seniorzy ze środowisk wiejskich) poprzez naukę praktycznego pozyskiwania wiedzy technicznej i informatycznej wraz z promocją czytelnictwa. Natomiast realizacja 3 warsztatów z wykorzystaniem nowej technologii, to początek tego typu zajęć w naszej placówce.
Można śmiało powiedzieć, że poMOCna biblioteka szkolna Zespołu Szkół w Klęce dzięki realizacji programu „WzMOCnij Swoje Otoczenie” staje się centrum multimedialnym oraz przestrzenią edukacyjną. Dzięki przyznanemu grantowi biblioteka szkolna wzbogaciła zasoby, rozszerzyła współpracę ze środowiskiem szkolnym i lokalnym, a także wdrożyła możliwe do przeprowadzenia w BIBLIOprzestrzeni różnorodne zajęcia. Dzięki temu czytelnicy mają możliwość poszerzania swoich horyzontów, umiejętności i kompetencji cyfrowych oraz społecznych, a także stają się aktywnymi czytelnikami potrafiącymi korzystać z dostępnych źródeł informacji w tym ze zbiorów bibliotecznych.
Realizacja projektu pozwoliła na wdrożenie wieloaspektowego interaktywnego działania w bibliotece szkolnej, które bez względnie wpłynie na lepsze możliwości motywowania dzieci do zdobywania i poszukiwania wiedzy w wolnych źródłach działających zgodnie z zasadą otwartej treści. Uczestnicy pozyskali ważne kompetencje społeczne, zostali wyposażeni w umiejętności poszukiwania, porządkowania, selekcji, a także właściwego wykorzystania informacji pochodzących z różnych, nie tylko książkowych źródeł. Uczestnicy zdobyli nową wiedzę związaną ze światem cyfrowym, pozyskali nowe informacje na temat popularnych aplikacji pozwalających rozpoznawać rośliny oraz poznali aplikacje związane z medycyną i zdrowiem wykorzystywane w codziennym życiu. Z rozmów z uczestnikami projektu wynika stwierdzenie, że zdobyte umiejętności praktyczne będą przez nich wykorzystywane z pewnością przez długi czas po zakończeniu projektu. Dostępność do nowych narzędzi technologicznych zakupionych dzięki grantowi oraz korzystanie z nich na co dzień w bibliotece szkolnej oraz w szkole podczas warsztatów i zajęć lekcyjnych wpłynie na wzrost motywacji do samodzielnego zdobywania nowych umiejętności cyfrowych oraz spowoduje wzrost motywacji do nauki i zdobywania lub poszerzania wiedzy. Ważnym jest również fakt, że wykorzystywanie nowoczesnej technologii w praktyce- wpływa na wyeliminowanie nierówności społecznych wśród beneficjentów tego projektu. Jako pomysłodawczyni i szkolna koordynator tego projektu z radością przyznaję, że mimo oficjalnego zakończenia projektu- projekt będzie kontynuowany nadal w Zespole Szkół w Klęce. Cała społeczność szkolna będzie miała możliwość korzystania z zakupionego w ramach programu sprzętu przez wiele lat. Dodatkowo wychodząc naprzeciw potrzebom beneficjentów projektu- w listopadzie odbędzie się następne spotkanie z seniorami z Gminy Nowe Miasto nad Wartą, którzy zadeklarowali chęć poszerzenia swojej wiedzy z zakresu wykorzystania w praktyce dostępnych narzędzi interaktywnych. Zostaną również przeprowadzone zajęcia warsztatowe dla pozostałych uczniów, którzy nie mogli wziąć udziału w warsztatach pt. SPACER Z WIKI-UWAŻNOŚCIĄ związanych z tworzeniem ścieżki edukacyjnej w Ogrodzie zmysłów przylegającym do Zespołu Szkół w Klęce. Biblioteka szkolna to centrum multimedialne, do której uczniowie zawsze mogą przyjść stworzyć prezentacje, plakaty i inne prace korzystając z wielu narzędzi wspierających ich kreatywność. To miejsce integrujące, umożliwiające rozwijanie zainteresowań i uzdolnień. Czytelnik ma możliwość wzięcie udziału w grupowych przedsięwzięciach, które są skierowane na jego potrzeby edukacyjne. Jest to również strefa poMOCY, to tutaj można przyjść po poMOC, ale i tu można taką poMOCną energię przekazać innej osobie. Dzięki nabytym nowym kompetencjom- czytelnicy postrzegają bibliotekę szkolną jako miejsce zorientowane na czytelniku, który świadomie korzysta z mediów, nowych technologii i proponowanych projektów. Wieloaspektowe działania w bibliotece szkolnej bez względnie wpływają na lepsze możliwości motywowania dzieci młodzież do czytania i poszerzania wiedzy.
Wszystkim uczestnikom, propagatorom i zaangażowanym w aktywny przebieg tego projektu składam serdeczne podziękowania i oczywiście zachęcam do częstych odwiedzin „ poMOCnej biblioteki szkolnej”
Koordynatorka Izabela Zwierzchlewska
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej programu: Wzmocnijotoczenie.pl
oraz Partnera programu: Energetycznykompas.pl
"Czytanie na Polanie
W dniu 07. 06. 2023r. przyłączamy się do Ogólnopolskiej Akcji "Czytanie na Polanie"- realizowanej w ramach kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom". Cieszymy się, że jesteśmy w grupie ponad 800- placówek, które włączyły się do akcji.
Znajdź nas:Czytanie na Polanie- mapa akcji
Idea akcji oparta jest na zorganizowaniu imprezy czytelniczej, której realizacja odbywa się na świeżym powietrzu. Społeczność placówki przychodzi tego dnia z kocami lub poduszkami i w wybranym miejscu na zewnątrz organizuje przestrzeń czytelniczą. Można czytać dowolną książkę. Przyłącz się!
W dniu 07. 06. Uczennice i Uczniowie Zespołu Szkół w Klęce wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji promującej czytelnictwo pt. „Czytanie na Polanie”. Szkolnym koordynatorem akcji była Pani bibliotekarka, która zachęciła do stworzenia własnych stref czytelniczych i przyniesienia do szkoły książek, które nie są lekturą szkolną 😊
Każdy czytał w swoim tempie, niektórzy wybierali samotne czytanie, inni woleli spędzać czas we wspólnie zaaranżowanych strefach czytania. Do akcji włączyli się chętni Uczniowie, którzy postanowili sprawdzić, czy czytanie w plenerze na terenie szkoły może być przyjemnością. Warto podkreślić, że w tym dniu było słychać rozmowy na temat książek, które warto przeczytać, a ich recenzentami byli nasi Czytelnicy.
Jako szkolna koordynator tego projektu z ogromną przyjemnością i wdzięcznością mogę stwierdzić, że czytanie daje MOC! Udział w ogólnopolskiej akcji pokazał PoMOCną bibliotekę szkolną, która nie boi się wyzwań. Była to okazja do wyjścia poza salę biblioteczną i do stworzenia miejsca przyjaznego Uczennicom oraz Uczniom. A możliwość: przyjemnego spędzenia czasu, integracji i rozwijania zainteresowań, czy wzięcie udziału w grupowym przedsięwzięciu jest dodatkową nagrodą. Mam nadzieję, że nawiązywanie relacji z Czytelnikami jest początkiem wielu kolejnych i wspaniałych historii.
Emotkowe Pożeracze Smutków edycja III 2022/2023
Oto mapa wszystkich uczestników projektu Emotkowe Pożeracze Smutków edycja III 2022/2023.
Zobaczcie sami jest Nas całkiem spora rodzinka szyjących DOBRO :)
https://www.google.pl/maps/d/u/0/edit?mid=1tG6SFb8FvZ30FXz5ew7IG9VOX5I-uTk&usp=sharing
Zachęcamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału - szyją mali i duzi :) Mamy potrzebne materiały - brakuje nam tylko rąk do szycia. Zapisy w szkolnej bibliotece.
III Międzynarodowa Przerwa na czytanie - dyplom i podziękowanie
Z radością i wyrazami uznania za zaangażowanie w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwa "Przerwa na czytanie". Skoro gitarzyści mają swój rekord to czemu nie i Czytelnicy! Po raz siódmy w Polsce i trzeci na świecie odbyło się wielkie święto czytelników i książek - Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Do akcji zgłosiły się 2882 placówki, prawie tysiąc więcej niż w zeszłym roku. Tegoroczna akcja odbyła się w 2667 instytucjach w Polsce i 22 innych państwach.
- Oficjalnie ogłaszamy, że zeszłoroczny rekord został pobity o ponad 200 tysięcy osób! NOWY REKORD w liczbie osób czytających na przerwie wynosi 578 TYSIĘCY 433 OSÓB!
- Dziękujemy, że byliście częścią naszego wydarzenia.
- LINK DO MAPY GOOGLE WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW PRZERWY NA CZYTANIE 2022
Przesyłka pełna DOBRA
Dziś została spakowana specjalna przesyłka naszych 55 Emotek wraz z 55 zakładkami, którą przekazujemy do Fundacji, mającej od 2007 roku status Organizacji Pożytku Publicznego. Fundacja „ Nasze Dzieci” przy Klinice Onkologii w Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie otrzyma od nas nasze DOBRO. Celem działania Fundacji jest pomoc dzieciom dotkniętym chorobą nowotworową oraz ich rodzinom. Uczestnicy, którzy przyłączyli się do Ogólnopolskiego Projektu „Emotkowe Pożeracze Smutków” wspólnie postanowili rozszerzyć projekt o jeszcze jeden element i do każdej uszytej emotki dołączona została zakładka z cytatem. Zakładki to efekt pracy Uczennic i Uczniów, którzy wyszukiwali cytatów związanych z życzliwością. Projekt ten nosił tytuł: „ Ten cytat jest dla Ciebie”.
Oto co napisała do nas przedstawicielka fundacji: Sylwia Hoffman: „Proszę przekazać naszą ogromną wdzięczność osobom zaangażowanym w powstanie "Emotkowych Pożeraczy Smutków" - Uczniom i Seniorom oraz Tym którzy koordynowali całą akcję. Niech to DOBRO do Was wróci ze zdwojoną siłą!”
„Czytanie ma tylko dobre strony”
23 kwietnia w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich startuje nowa odsłona kampanii społeczno-informacyjnej Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) na lata 2021 – 2025 pod hasłem „Czytanie ma tylko dobre strony”. Jej bohaterami są mole książkowe, które poznajemy w 4-odcinkowym miniserialu dostępnym na profilu Programu na kanale YouTube NPRCz 2.0. Pierwszy etap działań promocyjnych, obejmujący Internet, telewizję, radio oraz outdoor, potrwa do końca czerwca 2023 r.
Miniserial „Mole książkowe": Odcinek 1 Odcinek 3
"Animacja „Mole książkowe” zwraca uwagę na rolę, jaką czytanie pełni w życiu człowieka. Miniserial staje się jednocześnie pretekstem do przypomnienia, że książki są dobrymi towarzyszami naszej codzienności, a czytanie – wartością samą w sobie, nawet jeśli poświęcamy mu niewiele czasu. Na rozpoczęcie przygody z książką i odkrywanie literatury oraz ponowne spotkania czytelnicze nigdy nie jest za późno. Serial jest adresowany zarówno do młodszych odbiorców, jak i dorosłych oraz seniorów". Lustro Biblioteki
Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
" Biblioteka jest bramą w czasie."
Carlos María Domínguez
8 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Ten dzień rozpoczyna XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który w 2023 roku odbywa się pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. Autorką hasła jest Jolanta Poważyńska z Koła SBP w Wałbrzychu. Organizatorem Tygodnia Bibliotek jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, a głównym celem akcji jest promocja czytelnictwa i bibliotek. Podczas tego tygodnia na szkolnych Czytelników będzie czekało wiele atrakcji w poMOCnej bibliotece szkolnej. Świętujmy razem!
Zastanawiacie się jaki prezent byłby oryginalny i zarazem trafiony dla każdego miłośnika książek, czy dla biblioteki? Otóż książka z podpisem jest pięknym początkiem wspólnej przygody. I właśnie Pani Izabela miała okazję, by zdobyć dla naszych Czytelników taki niesamowity prezent - autograf autora jednej z nowości czytelniczych Pana Marka Michalaka oraz dedykację od Pani Marty Florkiewicz- Borkowskiej. Tym samym książki te zyskały na swojej wartości, a poMOCna biblioteka szkolna zyskała piękny prezent z okazji Dnia Bibliotek. Tradycyjnie zapraszamy wszystkich do czytania każdego dnia i odwiedzenia poMOCnej biblioteki szkolnej.
SPACER Z WIKI-UWAŻNOŚCIĄ zajęcia warsztatowe w ramach projektu: „PoMOCna biblioteka szkolna uwalnia moc umiejętności cyfrowych”
W dniu 17. 10. 2023r. klasa 4 wraz z nauczycielką przyrody Panią Mariolą Dzierla uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez koordynatorkę i pomysłodawczynię, nauczycielkę bibliotekarkę Izabelę Zwierzchlewską. Zajęcia warsztatowe przeprowadzono z użyciem sprzętu zakupionego z programu “ Wzmocnij swoje otoczenie” w ramach projektu: „PoMOCna biblioteka szkolna uwalnia moc umiejętności cyfrowych”.
Zajęcia pt.: SPACER Z WIKI-UWAŻNOŚCIĄ to pomysł na uważne zdobywanie wiedzy opartej na samodzielnie wyszukanych wiadomościach z WIKIPEDII. To autorska propozycja skierowana dla czytelników biblioteki szkolnej oraz ich rodzin, a także wszystkich mieszkańców Gminy Nowe Miasto nad Wartą. Zajęcia warsztatowe miały za zadanie wdrożyć wieloaspektowe interaktywne działania w bibliotece szkolnej, które bez względnie wpłyną na lepsze możliwości motywowania dzieci do zdobywania i poszukiwania wiedzy w wolnych źródłach działających zgodnie z zasadą otwartej treści. Dodatkowym aspektem warsztatów była promocja czytelnictwa bazująca na praktycznie pozyskiwanej wiedzy technicznej i informatycznej.Uczestnicy zajęć poznali w sumie 7 wybranych aplikacji do rozpoznawania roślin ( PlantNET – rozpoznawanie roślin ze zdjęcia, Plantsnap – szeroka baza roślin, LeafSnap – wygodne rozpoznawanie roślin w terenie, PictureThis – natychmiastowa identyfikacja roślin oraz nauczyli się korzystać z aplikacji: Flora Incognita – darmowa aplikacja do rozpoznawania roślin, Co to za kwiat – aplikacja do rozpoznawania kwiatów oraz iNaturalist – aplikacja przyrodnicza do rozpoznawania roślin i zwierząt).
Podczas spaceru z WIKI- UWAŻNOŚCIĄ uczennice i uczniowie zdobyli dodatkową wiedzę, ale także stali się uważnymi nauczycielami. W jaki sposób? Obserwując najbliższe otoczenie tworzą samodzielnie lub w grupie ścieżkę edukacyjną. Pomysł nie zakłada konkretnej liczby odszukanych „ obiektów obserwacji”, z czasem ich liczba może rosnąć. A świadomość uczestników, że dzięki ich uważnej i dokładnej pracy- wiele osób zdobędzie wiedzę- stało się ogromnym motywatorem do aktywnej pracy. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał broszury informacyjne na temat wybranych aplikacji.
Można śmiało powiedzieć, że nasza poMOCna biblioteka szkolna - staje się centrum multimedialnym, dzięki przyznanemu grantowi z programu “ Wzmocnij swoje otoczenie”, którego organizatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. Zakupiony w ramach tego projektu sprzęt IT- był bardzo pomocny w przeprowadzeniu ciekawych zajęć w naszej szkole. Narzędzia interaktywne wspierające szeroko rozumiany proces dydaktyczny wykorzystane podczas warsztatów to: monitor interaktywny SMART, przekątna obrazu 65", rozdzielczość 4k, 4 szt. Apple iPad Apple iPad 9-generacji, przekątna 10,2 oraz Laptop Dell Dell Vostro, ekran 15,6" Full HD, procesor i5.
Zajęcia warsztatowe, to nasza odpowiedź na ważny problem pozwalający wyeliminować nierówności społeczne dzięki dostępności do nowych narzędzi technologicznych.
Uczennice i uczniowie nauczyli się wyszukiwać informacji na temat wybranej i zaobserwowanej przez siebie rośliny w Wikipedii. Utrwalili umiejętność przesłania linku do informacji z Wikipedii pocztą elektroniczną. Utworzone przez uczestników warsztatu odnośniki do Wikipedii zostały wykorzystane do wygenerowania kodów QR w programie Canva. Uczniowie sami potrafią korzystać z kodów QR podczas spaceru w ogrodzie zmysłów. Dzięki warsztatom powstanie ścieżka edukacyjna w naszym Ogrodzie zmysłów, która pozwoli na uważną obserwację przyrody i naszego najbliższego otoczenia. Można pokusić się o stwierdzenie, że zajęcia zapoczątkowały w uczestnikach proces oparty na uważnym zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności.
Zapraszamy do strony autorskiego projektu: Spacer z WIKI UWAŻNOŚCIĄ
Przerwa na CZYTANIE
24. października uczniowie z klas 4 - 8 dołączyli do IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie".
Akcja odbywa się już po raz 8 i jej celem jest w głównej mierze pokazanie uczennicom i uczniom, że czytanie jest niesamowite, może być zabawą i sprawiać przyjemność.To możliwość by zachęcić uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Akcja realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”
UWALNIAJ! PROMUJ! INSPIRUJ!
Wymień książkę i dziel się z nami radością czytania!
Niech BiblioSzaleństwo trwa!!!
Przypominamy o całorocznej akcji "Wędrująca książka”- czyli bookcrossing, to forma ruchomej biblioteki, mająca na celu popularyzację czytelnictwa. Bookcrossing („Książka w podróży”, „Książkokrążenie”) polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach w tym celu przygotowanych, na tzw. półkach bookcrossingowych (regały, stoliki) po to, by znalazca mógł je zabrać do domu, przeczytać i przekazać dalej.
poMOCna biblioteka szkolna zaprasza uczennice, uczniów, nauczycielki, nauczycieli, wszystkich pracowników naszej Szkoły oraz gości do boocrossingu :)
Wyróżnienie w międzynarodowym projekcie
Grupa uczniów z klasy 7 wraz z Panią Izabelą Zwierzchlewską wzięła udział w projekcie międzynarodowym pt. „Das blaue Blatt”(„Niebieski liść”). W projekcie międzynarodowym wzięło udział ponad 100 uczniów z Niemiec, Austrii, Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Islandii, Ukrainy, Nambii, USA, Tunezii oraz z Polski – reprezentowanej przez Naszą Szkołę. Celem projektu było napisanie krótkiego opowiadania inspirowanego grafiką austriackiego malarza i fotografika Manfreda Bockelmanna. Pomysł na projekt zrodził się przy okazji powstania wystawy podsumowującej dorobek artystyczny artysty w związku z Jego 80. tymi urodzinami. Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Rudolfa Stolz w Sexten.
Wybrane prace grup projektowych zostały wydane w książce podsumowującej projekt. Opowiadania są w języku niemieckim i angielskim oraz nasze w języku polskim (tłumaczenie w j.nem. I. Zwierzchlewska).
12. grudnia 2023r. podczas spotkania ze Społecznością Uczniowską każdy uczestnik grupy projektowej oraz poMOCna biblioteka szkolna otrzymali wraz z życzeniami od kapituły projektu egzemplarz książki, która z pewnością będzie pięknym prezentem nie tylko pod choinkę, ale i na długie lata.
Gratulujemy uczestnictwa w tym przedsięwzięciu i osiągnięcia międzynarodowego sukcesu.
Książka „Das blaue Blatt” jest dostępna oczywiście w poMOCnej bibliotece szkolnej.
"Przerwy na czytanie"
Oficjalnie ogłaszamy, że w IV Międzynarodowej edycji "Przerwy na czytanie" w 2023 r. czytało 563 800 osób z Polski i świata! Nasza Szkoła również przyczyniła się do tego czytelniczego sukcesu.
Ogromnie cieszymy się z każdej jednej osoby, która dzięki akcji polubiła czytać, która zmieniła zdanie na temat książek, która przyszła pierwszy raz do waszej biblioteki, która zabrała książkę do dalszego czytania w domu. To jest największy sukces akcji, który jest niemierzalny, a który mamy wielką nadzieję przyniesie owoce w przyszłości.
Zapraszamy każdego dnia do poMOCnej biblioteki szkolnej.
Dzień Wikipedii
Dzień Wikipedii, obchodzony 15 stycznia, jest rocznicą założenia Wikipedii w 2001 roku. Wikipedia została stworzona przez Jimmy'ego Walesa i Larry'ego Sangera jako wolna encyklopedia internetowa, gdzie każdy może edytować i dodawać treści. Jej celem jest umożliwienie łatwego dostępu do informacji dla ludzi na całym świecie.
Wikipedia zainicjowała nowy rozdział w historii dostępu do wiedzy i informacji. W przeciwieństwie do tradycyjnych encyklopedii, Wikipedia opiera się na modelu otwartego współtworzenia, gdzie wolontariusze z różnych części świata współpracują, aby tworzyć i aktualizować treści.
Uczniowie klasy 5 podczas lekcji bibliotecznej świętowali Dzień Wikipedii, poznając aktywnie świat WIKIPEDII i jej projektów siostrzanych.
Czy wiesz, że Wikipedia jest jednym z największych i najczęściej odwiedzanych źródeł informacji na świecie, utrzymywana przez wolontariuszy z całego globu? Wikipedia nie jest tylko encyklopedią - to także symbol współpracy, dzielenia się wiedzą i edukacji bez granic.
Dzień Wikipedii to dobry moment by podziękować wszystkim edytorom i współtwórcom Wikipedii za ich wkład w rozwój i utrzymanie tej platformy. Ich praca umożliwia każdemu z nas dostęp do rzetelnej i zróżnicowanej wiedzy. Za darmo. Bez reklam. Każdy uczestnik dzisiejszych zajęć bibliotecznych miał możliwość zapoznania się z niesamowitymi zasobami WIKIPEDII. Pania bibliotekarka przygotowała autorskie zadania, które pozwoliły na sięganie, tam gdzie wzrok nie sięga i na aktywne zdobywanie wiedzy opartej na współpracy i pomocy koleżeńskiej.
Zapraszamy do strony autorskiego projektu: Spacer z WIKI UWAŻNOŚCIĄ
Warsztaty międzypokoleniowe
W dniu 05. lutego w Biblioprzestrzni szkolnej odbyły się warsztaty międzypokoleniowe. To wspólna inicjatywa biblioteki szkolnej i Samorządu Uczniowskiego. Tym razem spotkaliśmy się, by stworzyć ROBACZKAPOCIESZACZKA. Pomysł wspólnego spotkania jest inspirowany projektem "Włóczkowe Robaczki na smutki" autorstwa Magdaleny Zybury - nauczycielki oraz bibliotekarki w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 5 w Gdańsku. Zajęcia te, to propozycja akcji społecznej mającej na celu zainspirować zmiany społeczne oraz zachęcić do wspólnego działania Społeczności Uczniowską wraz z Seniorami z gminy Nowe Miasto nad Watą. To chęć pokazania, że każdy bez względu na wiek może dobrowolnie i bezinteresownie udzielić wsparcia przy okazji zdobywając nową wiedzę i umiejętność praktyczną. To także okazja do zjednoczenia się i współpracy nad wspólnym projektem, dzięki czemu budujemy więzi społeczne i poczucie wspólnoty. Uczennice Nikola Kaczmarek z kl. 4, Nikola Gmerek z kl.6 oraz Pani Danuta Guszczak - fachowo pomagały w wykonaniu ROBACZKAPOCIESZACZKA. PoMOCna biblioteka szkolna to przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To tutaj eksperymentujemy z innowacyjnymi formami przekazu wiedzy i kultury, pamiętając, że każdy drobny gest może mieć dużą wartość dla innych. Wystarczy tylko podjąć aktywne działanie. Nasz pomysł to- wspólne szydełkowanie. Jak widać-na zajęciach wiek uczestników nie grał roli, a instruktorką może być młodsza koleżanka. Głównym zadaniem było nauczyć się wykonywać na szydełku ROBACZKAPOCIESZACZKA- co nam się udało. Wykonane prace przekażemy do wybranych przez uczestników projektu instytucji zajmujących się pomocą i wparciem dla dzieci. To dopiero początek naszych działań - w szydełkowe czwartki będziemy dalej szydełkować, tak by rodzina robaczków systematycznie się powiększała. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej nauki.
Zajęcia prowadzone były przez nauczycielkę bibliotekarkę Izabelę Zwierzchlewską oraz opiekunkę SU Mariolę Dzierla pro bono publico.
Zapraszam do obejrzenia relacji filmowej ze spotkania na szkolnym fb. Wszystkim uczestnikom zaangażowanym w aktywny przebieg warsztatów składamy serdeczne podziękowania i oczywiście zachęcam do częstych odwiedzin poMOCnej biblioteki szkolnej.
Uważność w życiu prywatnym i zawodowym nauczycieli
Jest nam miło poinformować, że Pani Izabela Zwierzchlewska została zaproszona do wzięcia udziału jako ekspert w warsztatach stacjonarnych w Piotrkowie Trybunalskim
"Słowa. Dźwięki. Emocje". Dla nauczyciela bibliotekarza dzielenie się wiedzą z innymi pedagogami jest niezwykle ważne. To świetna okazja do wymiany doświadczeń, zdobywania nowych umiejętności i inspiracji.
Bardzo ważne jest, aby wspierać innych w rozwoju świadomości i umiejętności mindfulness, ponieważ może to przynieść wiele pozytywnych zmian zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Biblioteka, w której no co dzień pracuje Pani Izabela, jest miejscem, które może być centrum wartościowej wiedzy i inspiracji dla wszystkich osób zainteresowanych rozwojem osobistym oraz szeroko pojętym dobrostanem.
Nowa BIBLIOPRZESTRZEŃ
Mamy wspaniałą wiadomość do przekazania - nasza poMOCna biblioteka szkolna przeniosła się w marcu 2024 r. z dwóch niewielkich pomieszczeń do większego, bardziej przestronnego miejsca! Było to bardzo ważne i trudne przedsięwzięcie. Chcielibyśmy podzielić się z Wami ogromną radością i kilkoma pozytywnymi aspektami tej zmiany:
Większa przestrzeń - teraz będziemy mieć więcej miejsca na książki, meble i komfortowe czytanie.
Nowe możliwości – poMOCna biblioteka szkolna – jest otwarta na Czytelników i ich potrzeby- zachęcamy do współtworzenia nowej BIBLIOPRZESTRZENI
Komfort - przestronne pomieszczenie będzie zachęcać do spędzania czasu na czytaniu i nauce.
Nowe wyzwania - zachęcamy Was do korzystania z nowych zasobów bibliotecznych, dostępnych tu nowych technologii i do zgłaszania swoich pomysłów.
Zapraszamy wszystkich do korzystania z naszej poMOCnej biblioteki szkolnej! Tutaj znajdą coś dla siebie zarówno Przedszkolaki, Uczniowie, Nauczyciele, Pracownicy szkoły oraz Rodzice.
Dlaczego warto tu zawitać?
Strefa mindfulness – nasza pomysł na promocję dobrostanu w Szkolnej Społeczności - zapewniamy spokojną i relaksującą atmosferę, gdzie można oderwać się od codziennego zgiełku by skupić na swoich myślach i emocjach oraz czytaniu.
Wyjątkowe projekty i akcje - mamy wiele ciekawych inicjatyw, które zachęcają do aktywnego uczestnictwa w kreatywnych działaniach.
Zajęcia dla wszystkich - organizujemy warsztaty, spotkania międzypokoleniowe i inne wydarzenia, które rozwijają nie tylko pasję do czytania i literatury, ale wpływają na rozwój relacji. Dołącz do naszej społeczności czytelniczej!
Zapraszamy na szkolny fb do obejrzenia relacji filmowej z realizacji projektu.
Nie było by to jednak możliwe, gdyby nie wspaniałe osoby, które swoją pozytywną energią wsparli ten projekt. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym, którzy pomogli w przeprowadzce i urządzeniu nowej poMOCnej biblioteki szkolnej. Serdeczne podziękowania składam Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Klęce Róży Doerffer – Jambor, Pani Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Nowe Miasto nad Wartą Monice Buchwald, Wikimedia Polska, Firmie ANROM z Nowego Miasta nad Wartą, wszystkim Przyjaciołom biblioteki szkolnej, Koleżankom i Kolegom z Rady Pedagogicznej, Pracownikom Administracji i Obsługi Szkoły: Paniom Paulinie Smurawie- Mróz, Beacie Antczak, Ewie Jakubowskiej, Joannie Orzechowskiej, Danucie Preś, Hannie Przysiuda, Lidii Wojciechowskiej oraz Panu Tomaszowi Jagiełce- bez pomocy ludzi o wielkim sercu moje marzenie czytelnicze- nie mogłoby się spełnić. Mam nadzieję, że nowe miejsce stanie się dla Was inspirującą przestrzenią do nauki i rozwoju. Zapraszam do korzystania z nowych zasobów i cieszenia się literaturą, bo czytanie ma MOC, która pozwala na wspólne rozmowy w atmosferze wzajemnego szacunku i zaufania od teraz w bardziej przestronnej przestrzeni!
Życzę wszystkiego KSIĄŻKOWEGO i zapraszam do poMOCnej biblioteki szkolnej każdego dnia.
Nauczycielka bibliotekarka
Zespołu Szkół w Klęce Izabela Zwierzchlewska
Film przedstawiający metamorfozę poMOCnej biblioteki szkolnej: Nowa BIBLIOprzestrzeń
"Kącik Skryby"
Adopcja MOLIKÓW KSIĄŻKOWYCH
Niezwykła przesyłka
12. września wysłano niezwykłą przesyłkę pełną pozytywnej energii - przygotowaną przez Czytelniczki i Czytelników dla Wróżki Sowelli, która mieszka w Bibliotece Mądrej Sowy w Gdańsku. Piękne łódeczki z cytatami pozwolą zanurzyć się w wyjątkowych myślach i odnaleźć coś dla siebie.
Oprócz tego Wróża Czytadella poinformowała w liście, że jest wielu chętnych, którzy zaadoptowali Moliki Książkowe, z czego bardzo się cieszy.
Oto nowi Opiekunowie Molików Książkowych. Bardzo cieszy fakt, że Moliki nie musiały długo czekać na nowe domy. Podjęcie decyzji o adopcji Molika, nie jest łatwe- wiąże się z codzienną troską i czytaniem swojemu Molikowi. Dbajcie o nie jak o prawdziwy skarb.
Poznajmy się w bibliotece
Od wielu lat w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym czasie biblioteki mają okazję pokazać swój dorobek, pozycje w społeczności szkolnej i znaczenie. Zapraszamy codziennie do odwiedzania poMOCnej biblioteki szkolnej - by lepiej poznać się, nie tylko z księgozbiorem😊
Wieści z Kącika Skryby"
Cieszymy się, że projekt promujący czytelnictwo przyciąga młodych Czytelników! W naszym kąciku nie tylko rozwijamy miłość do książek, ale także zachęcamy do dzielenia się słowem- najpiękniejszymi cytatami, które poruszają serca i umysły.
Czytelnicy z zapałem przepisują wybrane dla swojej daty urodzin cytaty, które wkrótce zostaną zebrane i przedstawione w formie gazetki. To również doskonała okazja, aby "poznać się w bibliotece" w myśl tegorocznego hasła miesiąca bibliotek szkolnych.
To miłe słyszeć rozmowy na temat własnoręcznie przepisanego cytatu, usłyszeć komplement: "jak Ty ładnie piszesz" lub refleksje: "ten cytat pasuje do mnie idealnie", "te słowa pomogą mi w tym dniu", "przepiszę cytat dla mojego brata- to będzie mój prezent dla Niego".
Zachęcamy do dalszego włączania się w projekt i wspólnego odkrywania magicznego świata literatury w poMOCnej bibliotece szkolnej.
Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z tematem PRAW AUTORSKICH. Brak wiedzy na ten ważny temat - nie usprawiedliwia łamani prawa.
Obejrzy 3 filmiki, które w prosty sposób ukazują zagadnienie Praw Autorskich i wolnyc licencji.
CB PG prawa autorskie HD
https://liblink.pl/o2paWZ0rnV
Czym są licencje Creative Commons?
https://liblink.pl/NDEn1uxNsD
Kiedy mogę wykorzystać cudzy utwór? Prawo do cytatu - Po Prostu Prawo
https://liblink.pl/8F34AXGgHrLiczba przepisywanych cytatów- rośnie.
Znak Jakości "USKRZYDLAM"
Nasza poMOCna biblioteka szkolna17 października 2024r. zdobyła Znak Jakości "USKRZYDLAM" (II edycja), za wyjątkowe działania wspierające rozwój młodych ludzi, umożliwiające odkrywanie ich potencjałów i pomagające rozwijać ich skrzydła- przyznawany przez Nauczycielkę Roku 2022 Iwonę Pietrzak-Płachta. Wyróżnienie ogłoszono podczas Konferencji Metodycznej w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN
Dziękujemy za docenienie naszych działań. Czujemy się zaszczyceni stojąc na podium z tak wspaniałymi bibliotekami w Polsce.
Ogólnopolska promocja Zespołu Szkół w Klęce
"Jak biblioteka szkolna łączy ludzi i idee" o tym opowiedziała Pani Izabela Zwierzchlewska prezentując poMOCną bibliotekę szkolą Zespołu Szkół w Klęce podczas Metodycznej Konferencji Czytelniczej o bibliotekach szkolnych „Biblioteka, która łączy” z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Patronat medialny MAC. Konferencja zorganizowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie, Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Doradcę metodyczną dla nauczycieli bibliotekarzy Anetę Szadziewską.
"Kalendarz Czytelnika"
W tym roku szkolnym Uczennice i Uczniowie z klas 1 - 4 otrzymują co miesiąc "Kalendarz Czytelnika" - to świetne narzędzie do monitorowania dobrych nawyków, w tym wypadku codziennego czytania - wykonanie zadania zaznaczamy kolorując obrazek ukryty pod kolejnym numerem (obrazków jest tyle ile dni w danym miesiącu) Pod koniec miesiąca widać jak nam poszło To może być 5, 10 minut dziennie, w zależności od możliwości dziecka. Życzymy powodzenia, mamy nadzieję, że uda się Wam każdego dnia znaleźć czas na czytanie. Do naszej akcji wykorzystujemy kalendarze autorstwa: Kropki @kreski ( metoda : myślenie wizualne)
Sprawozdanie z Nocy Bibliotek
Gdzieś o tej porze na kuli ziemskiej jest noc, a my z radością świętowaliśmy Noc Bibliotek, która w tym roku była wyjątkowa – trwała w poMOCnej bibliotece szkolnej Zespołu Szkół w Klęce przez cały tydzień!
"Kiedy organizowałam po raz pierwszy NOC BIBLIOTEK w szkole 09. 10. 2019r., była to jedyna tego typu akcja w gminie, teraz z radością mogę stwierdzić, że akcja promująca czytelnictwo i biblioteki rozwija się w tempie kosmicznym😊" Wsłuchując się w potrzeby Czytelników, postanowiłam przeprowadzić NOC BIBLIOTEK w sposób nietypowy, tak by Uczennice i Uczniowie, którzy mieszkają w różnych miejscowościach- mogli skorzystać z przygotowanej dla Nich oferty NOCY BIBLIOTEK w filiach oraz w Bibliotece Publicznej Gminy Nowe Miasto nad Wartą.
Nasza poMOCna biblioteka szkolna zamieniła się w mały raj nie tylko dla miłośników książek. Codziennie odbywały się atrakcje, warsztaty oraz spotkania, które łączyły Czytelników i Nieczytelników w myśl tegorocznego hasła: „Moc bibliotek”. Zastanawiając się nad planem wydarzenia zadałam sobie pytanie jaka jest MOC naszej poMOCnej biblioteki szkolnej? Odpowiedź była prosta - MOC RELACJI I POMOCY!
Dlatego przygotowując zajęcia dla wszystkich grup wiekowych miałam na uwadze współdziałanie i poznawanie się, ponieważ często będąc obok siebie , często jesteśmy wyobcowani.
PoMoc bibliotek – pokazaliśmy, że moc pomocy jest cenna! Przy okazji akcji Nocy Bibliotek zachęcaliśmy do wsparcia bibliotek poszkodowanych w powodzi. Zebrane książki przekażemy do wybranej biblioteki. (Dziękujemy za podzielenie się książkami). Nasza wspólna przygoda zawierała różne aktywności: głośne czytanie, zajęcia warsztatowe dostosowane do potrzeb i grup wiekowych, działania plastyczne- w tym konkurs na ilustrację do wiersza "MOC BIBLIOTEK", zabawy interaktywne, literackie quizy, poznawaliśmy " Influenserów książkowych" - najbardziej popularnych w 2024r. – każdy mógł znaleźć coś dla siebie! Mali Czytelnicy mogli zapoznać się z Rodziną Moli Książkowych, a także zaadoptować MOLA KSIĄŻKOWEGO. W BIBLIOPRZESTRZENI odbył się także pokaz filmu familijnego pt.: „Mój brat ściga dinozaury” inspirowanego bestsellerową książką Giacomo Mazzarioli o tym samym tytule, którą w Polsce w czerwcu tego roku wydało wydawnictwo Widnokrąg. Czytaliśmy wiersz "MOC BIBLIOTEK" autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej, a także powstały do niego ilustracje. Każdy mógł przepisać cytat w „Kąciku Skryby”. Już niedługo będzie specjalna wystawa z ręcznie przepisanymi cytatami. Dzięki pozyskaniu z Fundacji Diversum pakietu wspaniałych książek o tematyce związanej z niepełnosprawnością. Odbyły się warsztaty związane z odbiorem i postrzeganiem niepełnosprawności. To była bardzo ważna lekcja tolerancji. Uczestnicy warsztatów czytali fragmenty książek, rozmawiali o swoich odczuciach, zapoznali się także z działalnością Fundacji Diversum wyszukując jej stronę internetową. Warsztaty dyniowe pokazały, że współpraca i wzajemna pomoc jest bardzo przyjemna, a powstałe działa zdobią naszą BIBLIOPRZESTRZEŃ. Przy okazji poruszony został temat: Zero waste w bibliotece.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszych wydarzeniach! Wasze zaangażowanie i pasja do książek sprawiły, że ten tydzień był niezapomniany. Mamy nadzieję, że zainspirowaliście się do odkrywania nowych historii i spędzania czasu w naszej poMOCnej bibliotece, do której Was zapraszamy każdego dnia!
MOC BIBLIOTEK TRWA U NAS CAŁY ROK!
Podziękowanie za dar książkowy
Nagroda Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu
21. 10. 2024r. z rąk Pana Igora Bykowskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu oraz Pani Wiceministry Edukacji Izabeli Ziętki- nagrodę Wielkopolskiego Kuratora Oświaty odebrała Izabela Zwierzchlewska. Gratulujemy.
Chciałabym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mogę dziś celebrować ten moment. Wasze wsparcie i zaufanie są dla mnie niezwykle cenne. To dzięki Wam mogę z pasją rozwijać naszą bibliotekę i tworzyć z Wami wspólnie BIBLIOPRZESTRZEŃ, w której każdy ma szansę na wsparcie i doradztwo w swojej edukacyjno- literackiej niezwykłej podróży.
Dziękuję, że jesteście częścią tej wspaniałej przygody. Zapraszam każdego dnia do poMOCnej biblioteki szkolnej Zespołu Szkół w Klęce.
Licytacja Pożeraczy Smutków Gigantów na wsparcie szkół po powodzi
Nie mogło zabraknąć Pożeracza Smutków Giganta z Zespołu Szkół w Klęce.
W poMOCnej bibliotece szkolnej powstali Bracia poMOCni:)
Projekt i wykonanie maskotek: Izabela Zwierzchlewska, Pożeracz Gigant powstał dzięki bezinteresownej poMOCy Pani Lidii Wojciechowskiej - za co bardzo dziękuję.
- Serdecznie zapraszamy do udziału w wyjątkowej licytacji Pożeraczy Smutków Gigantów, ręcznie (i nie tylko) szytych przez nauczycieli i nauczycielki z całej Polski!
-
Kiedy? od 28.10, godz. 22:00 do 4.11, godz. 22:00
Na co zbieramy?
Tym razem wesprzemy @Szkoła Podstawowa nr 13 w Jeleniej Górze (https://www.facebook.com/SP13JG) oraz Publiczną Szkołę Podstawową w Skorogoszczy (https://www.facebook.com/pspskorogoszcz), które ucierpiały w wyniku ostatnich powodzi. Cały dochód z licytacji zostanie przekazany na pomoc dla tych szkół, aby przywrócić normalne warunki edukacji.
Wielki finał! 4. 11 w godzinach 18:00 - 22:00 odbędzie się konferencja podsumowująca z ciekawymi wystąpieniami oraz końcową licytacją, podczas której ostatnie Pożeracze znajdą nowe domy!
Jak wziąć udział?
Zapraszamy do dołączenia do grupy, bo tylko tam będzie można podbijać kwoty i brać udział w licytacjach!
Grupa licytacyjna: https://www.facebook.com/groups/514342874808771/
Licytujący muszą dołączyć do grupy, aby móc brać udział w licytacji. Nie przegap okazji!
Organizatorami wydarzenia są nauczyciele z grupy SuperBelfrzy, którzy angażują się w działania charytatywne i edukacyjne.
Dołącz do grupy, licytuj i pomagaj!
-
- Serdecznie zapraszamy do udziału w wyjątkowej licytacji Pożeraczy Smutków Gigantów, ręcznie (i nie tylko) szytych przez nauczycieli i nauczycielki z całej Polski!
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH szkolna akcja: UWOLNIJ KSIĄŻKĘ !
Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
W ramach obchodów święta biblioteki - poMOCna biblioteka szkolna zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji: UWOLNIJ KSIĄŻKĘ !
UWALNIAJ! PROMUJ! INSPIRUJ!
Wymień książkę i dziel się z nami radością czytania!
Niech BiblioSzaleństwo trwa!!!
Zapraszamy Uczennice, Uczniów, Nauczycielki, Nauczycieli, wszystkich Pracowników naszej Szkoły
oraz gości do boocrossingu.
Dzień Zakładek do Książek
Obchodzony 11 października Dzień Zakładek do Książek to doskonała okazja, by docenić piękno i funkcjonalność zakładek.
Czy wiesz, że: zakładki (lub znaczniki, jak je pierwotnie nazywano) mają długą i ciekawą historię. Najwcześniejsza zidentyfikowana zakładka pochodzi z VI wieku i została znaleziona przytwierdzona do okładki koptyjskiego manuskryptu wykopanego w zrujnowanym klasztorze w pobliżu Sakkary w Egipcie.
Zakładka, kiedyś tasiemka lub wstążka przymocowana do górnej kapitałki (rodzaj tkaniny introligatorskiej w postaci tasiemki, z wyraźnie pogrubionym jednym z brzegów), wystająca poza dolny brzeg książki. Służy do zaznaczania czytanej stronicy. Zakładki wyrabia się obecnie z kartonu, skóry lub tkaniny.
Dzięki zakładkom osoby mogą łatwo wrócić do miejsca, w którym skończyły, bez konieczności przeszukiwania stron, co zapobiega frustracji i oszczędza czas . Zakładki pomagają również zachować stan książek, zmniejszając potrzebę składania lub zaginania stron, wydłużając tym samym ich żywotność.
Nasi Czytelnicy wykonali piękne zakładki, które nie tylko będą ozdobą, ale i pomocą podczas czytania. Gratulujemy pomysłów i wykonania.
24 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych
Biblioteka szkolna to wyjątkowe miejsce, ponieważ gdy przekraczamy jej próg przenosimy się do świata literatury pełnego wiedzy, inspiracji i bohaterów, którzy niekiedy zostają z nami na całe życie. To tam pojawiają się nowe pomysły, rodzą pasje i tworzą wielkie marzenia. Kolejna cykliczna wizyta najmłodszych Czytelników poMOCnej biblioteki szkolnej dała możliwość na aktywne zdobywanie wiedzy na temat książek i czytania.
Oprócz zabawy "książkowe wygibasy", dzieci przypomniały sobie jak należy dbać o książkę, kto może czytać dzieciom, jaka jest różnica między biblioteką, a księgarnią, wysłuchały audiobook pt."Wycieczka do biblioteki", Z entuzjazmem odpowiadali na zagadki, a na koniec wszyscy się zrelaksowali - ćwicząc uważne słuchanie muzyki relaksacyjnej.
„Biblioteki pozwalają dzieciom zadawać pytania o świat i znajdować odpowiedzi. A wspaniałe jest to, że gdy dziecko nauczy się korzystać z biblioteki, drzwi do nauki są zawsze otwarte ” – Laura Bush
Głośne czytanie - integracja uczniów klasy 8 i 1
Głośne czytanie to nie tylko sposób na rozwijanie umiejętności czytelniczych, ale także świetna okazja do budowania relacji między uczniami z różnych klas. Integracja uczniów z klasy 8 i 1 może wydawać się wyzwaniem, ale to właśnie poprzez wspólne zajęcia, takie jak głośne czytanie, można stworzyć atmosferę współpracy i wsparcia. Czy jest to możliwe?
Zdecydowanie tak! Dzięki głośnemu czytaniu w poMOCnej bibliotece szkolnej możemy w naturalny sposób połączyć młodsze i starsze dzieci. Uczniowie z klasy 8 mogą pełnić rolę mentorów, którzy z pasją dzielą się literaturą z młodszymi koleżankami i kolegami.
Jakie są korzyści tego typu zajęć?
1. Rozwój umiejętności czytania i słuchania. Uczniowie pierwszej klasy mają szansę usłyszeć dobrze wymowę, intonację oraz różnorodność słownictwa. Starsi uczniowie zyskują natomiast możliwość doskonalenia kluczowych umiejętności, takich jak mówienie publiczne i efektywna komunikacja.
2. Budowanie pewności siebie. Głośne czytanie przed młodszymi kolegami może pomóc uczniom klasy 8 w pokonywaniu tremy i rozwijaniu umiejętności prezentacyjnych. Z kolei uczniowie pierwszej klasy, widząc starszych kolegów jako autorytety, zyskują większą motywację do czytania.
3. Wzmacnianie więzi międzyludzkich. Interakcje między uczniami z różnych klas mogą prowadzić do zacieśnienia relacji, co sprzyja tworzeniu poczucia wspólnoty w szkole. Młodsi uczniowie mogą zyskiwać przyjaciół wśród starszych, a starsi nabierają większej empatii i odpowiedzialności.
4. Zwiększenie zainteresowania literaturą. Uczniowie klasy 1 mogą być zainspirowani do samodzielnego czytania, gdy zobaczą entuzjazm i pasję starszych kolegów. Może to prowadzić do większego zainteresowania książkami i literaturą dziecięcą, która może być wprowadzana w atrakcyjny sposób.
5. Rozwijanie kompetencji emocjonalnych. Głośne czytanie stwarza okazję do omówienia emocji, wartości i tematów społecznych. Uczniowie mogą wymieniać się swoimi przemyśleniami, co sprzyja rozwijaniu umiejętności krytycznego myślenia i empatii.
Głośne czytanie jako forma integracji uczniów z klasy 8 i 1 to doskonała okazja do rozwijania umiejętności czytelniczych, budowania relacji oraz poprawy atmosfery w szkole. Tego typu zajęcia mogą przynieść wiele korzyści zarówno młodszym, jak i starszym uczniom, a także przyczynić się do kształtowania pozytywnego klimatu w szkole.
Podczas spotkania czytano książkę pt.: "Pięknie się różnimy", autorstwa Tracey Turner. Książka ta niesie ze sobą ważne przesłanie: nie zawsze się ze sobą dogadujemy, a odmienne zdania są nieuniknione, gdy przebywa się blisko innych osób. Ważne, by się szanować, traktować innych miło, a różnice wykorzystać do tego, by nauczyć się czegoś od siebie nawzajem.
Warsztaty Zero Waste połączone z promocją czytelnictwa w poMOCnej bibliotece
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzony pod hasłem: „Poznajmy się w bibliotece” dobiega końca. Nasze działania i liczne aktywności miały na celu lepsze poznanie się oraz poznanie zbiorów poMOCnej biblioteki szkolnej. Tym razem wspólnie z uczniami z kl.6 odkrywaliśmy magię słów i twórczość w duchu zero waste. Podczas warsztatów, każdy miał szansę stworzyć własną sowę z papierowej torebki oraz kartek z książki, która była przeznaczona na makulaturę. Tworzenie sów nie tylko dostarczyło nam wiele radości, ale również było świetnym pretekstem do rozmowy na temat różnic i wartości, które przynosimy do otaczającego nas świata. Porównując sowy, staraliśmy się mówić jedynie pozytywne komentarze.
Pani bibliotekarka przeczytała fragment książki "Szkoła bohaterek i bohaterów" cz. 2 Przemka Staronia, co wzbogaciło warsztaty o inspirujące myśli i refleksje. Książka ta jest przykładem inspirującej podróży do świata, w którym słowa mają moc kształtowania rzeczywistości. Autor w przemyślany sposób ukazuje, jak ważne jest wychowanie młodego pokolenia w duchu empatii, odważnych wyborów i odpowiedzialności za siebie oraz innych. Słowa, które wypowiadamy lub piszemy, mogą być narzędziem do budowania lub niszczenia. Przeczytany fragment uświadomił, że każdy z nas może stać się bohaterem swojego życia, używając słów jako narzędzi do budowania pozytywnych relacji i wprowadzania zmian. Przecież, to dzięki słowom - poznajemy się. Każdy z nas ma wpływ na to, jakich słów używa. Każdy może dokonać wyboru. Uczestnicy spotkania mogli zastanowić się, jak nasze wypowiedzi mogą tworzyć przestrzeń dla zrozumienia, wsparcia i solidarności, a także jak mogą inspirować innych do działania.
Warsztaty w poMOCnej bibliotece były pełne dobrych słów. Zachęcamy do przeczytania "Szkoły bohaterek i bohaterów", by przekonać się, czy słowa mają moc. Oba tomy czekają na Was.
Fala Edu- Dobra
Koniec października i początek listopada były niesamowicie gorącym okresem w przestrzeni publicznej. Nauczyciele i nauczycielki z różnych szkół w całej Polsce ponownie złączyli się w akcji Szycia Dobra. Tym razem szyliśmy Pożeracze Smutków Giganty w ramach akcji charytatywnej organizowanej przez Beatę Chodacką i Wojciecha Wątora FalaEduDobra w celu wsparcia szkół poszkodowanych w powodziach. 37 nauczycieli i nauczycielek z różnych szkół w Polsce zdecydowało się wesprzeć akcję szyjąc gigantyczne Pożeracze Smutków, czyli kolorowe i mięciutkie pluszaki o minimalnej wielkości 60 cm i przeznaczyć je na licytacje w celu wsparcia dwóch szkół poszkodowanych w powodzi: Publiczną Szkołę Podstawową im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Skorogoszczy oraz Szkołę Podstawową nr 13 w Jeleniej Górze. W sumie z nauczycielskich rąk powstały 41 Pożeraczy Smutków Giganty. A cała akcja zakończyła się konferencją charytatywną online pod patronatem grupy Superbelfrzy RP, podczas której można było wysłuchać inspirujących prelekcji nauczycieli praktyków, którzy podzielili się swoim doświadczeniem i dobrymi praktykami. W specjalnej grupie licytowało 441 osób, Pożeracze Giganty trafiły do 39 nowych właścicieli i właścicielek a w sumie udało się zebrać 10 160 zł na realne wsparcie szkoły w Skorogoszczy i Jeleniej Górze.
Naszą szkołą w akcji reprezentowała Izabela Zwierzchlewska, która uszyła Pożeracza Smutków Giganta: Bracia poMOCni
********************************************************************************
Akcja nauczycielskiego Szycia Dobra odbywa się w przestrzeni publicznej od pięciu lat. Chętni nauczyciele i nauczycielki z różnych szkół w całej Polsce dołączają do szycia Pożeraczy Smutków Gigantów. Akcję zainicjowała Marta Florkiewicz-Borkowska – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Pielgrzymowicach, która od 12 lat razem z uczniami i uczennicami szyje Pożeracze Smutków a w ciągu pięciu lat do akcji dołączyło już około 400 szkół z całej Polski. Od 4 lat wspólnie ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog organizowana jest nauczycielska akcja szycia Pożeraczy Smutków Gigantów dla WOŚP.
Ogólnopolski Dzień Biblioterapii
14 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Biblioterapii. Święto to zostało ustanowione w rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, które rozpoczęło działalność w 1997 roku. Biblioterapia jest metodą, w której narzędziem terapeutycznym jest książka.
Czytelników biblioteczki-apteczki nie trzeba przekonywać do biblioterapii i korzyści z niej płynących, dlatego z pewnością ucieszy Was informacja o wydanej przez Fundację Zaczytani.org publikacji z materiałami, które można wykorzystać do pracy warsztatowej z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym.
Książka autorstwa znanej i lubianej Katarzyny Ryrych nie bez przyczyny miała swoją premierę w Dniu Zdrowia Psychicznego. Tytułowe opowiadanie porusza bowiem (niezwykle istotny) temat poczucia własnej wartości. Jej bohaterem jest Kuba, który ma wiele kreatywnych pomysłów, ale z nikim się nimi nie dzieli, bo nie wierzy w siebie i boi się, że zostanie wyśmiany.
Na stronie Zaczytani.org możecie pobrać również inne teksty, które wspierają rozwój emocjonalny dzieci i mogą stanowić punkt wyjścia do rozmów na istotne tematy np. samotność i budowanie relacji z poszanowaniem własnych i cudzych granic, różnorodność i akceptacja czy stereotypy związane z płcią.
„Żółtą czapkę” pobierzesz tutaj
https://zoltaczapka.zaczytani.org/
Inne książki są dostępne nieodpłatnie na stronie
III Ogólnopolski Tydzień Biblioterapii w poMOCnej bibliotece szkolnej
Z radością zapraszamy Was do udziału w obchodach Tygodnia Biblioterapii w naszej szkolnej bibliotece. Podczas zajęć będziemy działać w duchu idei zero waste, tworząc piękne anioły, które wprowadzą magię świąt oraz pomogą nam poprawić relacje i nawiązać nowe przyjaźnie.
Praca w grupie, wzajemna poMOC oraz kontakt z książkami to nasze priorytety!
W programie mamy również spotkanie ze znaną już Wam akcją promującą czytelnictwo „biblioteczka - apteczka” poznajemy tekst "Żółta czapka" autorstwa Katarzyny Ryrych. Opowiadanie to porusza (niezwykle istotny) temat poczucia własnej wartości. Jej bohaterem jest Kuba, który ma wiele kreatywnych pomysłów, ale z nikim się nimi nie dzieli, bo nie wierzy w siebie i boi się, że zostanie wyśmiany. Chcemy to zmienić i przekonać Was, że każdy ma prawo do identyfikowania przeżywanych emocji, a także wsparcia w budowaniu poczucia własnej wartości. Dzięki Mobilnej Strefie Ciszy, którą mamy w poMOCnej bibliotece stworzona jest przestrzeń, która sprzyja odbiorowi tekstu oraz wsparciu w terapii biblioterapeutycznej.
Kolejne dni przyniosą następne spotkania w BIBLIOPRZESTRZENI! Mamy nadzieję, że przyjdziecie, by odkryć teksty i słowa, które dodadzą Wam MOCY!
Czytelniczko, Czytelniku - czekamy na Was i cieszymy się na Wasze odwiedziny! "Czytanie daje siłę!
Certyfika NOC BIBLIOTEK
Nie mogło zabraknąć poMOCnej biblioteki szkolnej podczas X jubileuszowej ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, która w tym roku odbywała się pod hasłem "Moc bibliotek"
Z radością informujemy, że otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający udział. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym niesamowitym wydarzeniu. Razem promujemy czytelnictwo i budujemy społeczność miłośników książek!
Odkrywamy świat wyobraźni, przygody i mądrości
Dziś mieliśmy przyjemność gościć w poMOCnej bibliotece szkolnej naszych najmłodszych czytelników – przedszkolaków! Pani bibliotekarka zaprezentowała i przeczytała niesamowity picturebook pt. "Wypożyczalnia skrzydeł" autorstwa Iwony Pietrzak-Płachty z ilustracjami Matyldy Koncekiej. Zajęcia odbyły się w dzień urodzin autorki, co wpłynęło jeszcze bardziej na niesamowitą atmosferę. „Głęboka treść, pełna magii i ciepła oraz mądrości zaprasza dzieci i młodzież do świata czytelnictwa, do świata książek, do odwiedzania biblioteki!” Po lekturze przedszkolaki dzielnie odpowiadały na pytania dotyczące treści opowiadania. Pani bibliotekarka zapytała "Jakie skrzydła dziś wypożyczą ze szkolnej wypożyczalni skrzydeł?" Po chwili relaksacji każdy mały czytelnik stworzył własny rysunek przedstawiający swoją magiczną przygodę! Spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem, które na pewno będzie wspaniałą pamiątką. Zachęcamy do obejrzenia filmiku na szkolnym fb z pracami uczestników spotkania.
Wyjątkowe połączenie klas, to kolejna propozycja zajęć promujących czytelnictwo. Uczniowie z kl. I pracowali z uczniami z klasy 8. Wszyscy z zapartym tchem słuchali, jak starsze koleżanki i koledzy czytali z podziałem na role, piękną poetycką opowieść pt. "Wypożyczalnia skrzydeł". Po zakończeniu lektury, każdy Pierwszoklasista dobierał się w pary ze starszym kolegą lub koleżanką, by wspólnie stworzyć prace plastyczne. Magia współpracy i pomocy była tak przenikliwa, że nikt nie zauważył, kiedy zajęcia dobiegły końca! Na pamiątkę tej chwili każda para zrobiła sobie zdjęcie.
Przekonaliśmy się, że prawdziwa magia biblioteki polega na tym, że każda książka ma moc przeniesienia nas w nieznane miejsca. Jedynie nasza fantazja może nas ograniczyć - a prace naszych Czytelniczek i Czytelników pokazują, że ich wyobraźnia nie ma granic. Bo…”Ty też możesz polecieć, dokąd tylko zechcesz. Wystarczy, że odszukasz Czarodziejkę Książek.Najważniejsze, że potrafi wybrać dla Ciebie właściwe Skrzydła. Znajdziesz ją, gdy otworzysz drzwi biblioteki..." cyt. "Wypożyczalnia skrzydeł", Iwona Pietrzak-Płachta
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za cudowne chwile spędzone wspólnie w poMOCnej szkolnej! Czekamy na kolejne spotkania i zapraszamy każdego dnia, bo ten magiczny świat jest dla Was na wyciągnięcie ręki.
Autorce, tej niesamowitej książki życzymy Wszystkiego DOBREGO - z okazji urodzin!
Cytat dla każdego! Biblioteczny kalendarz adwentowy
Nie tylko dla miłośników książek i świątecznego klimatu! Akcja: Cytat dla każdego!
ZACZYNAMY 01. 12. 2024R.
W tym roku poMOCna biblioteka szkolna postanowiła zamienić się w prawdziwy kalendarz adwentowy! Każdego dnia odszukujemy ukryty cytat w okienku kalendarza adwentowego. Mamy nadzieję, że pięknie przeczytany cytat- rozgrzeje Wasze serca i umysły!
Nie tylko Mikołaj ma w tym miesiącu prezentować swoje magiczne umiejętności – Wy też! Przygotujcie się na inspiracje, które sprawią, że każdy dzień grudnia będzie lepszy.
Zachęcamy małych i dużych Czytelników i Przyjaciół naszej biblioteki do świątecznej akcji.
Filmiki z Waszym udziałem będą prezentowane na szkolnym fb.
Podaj Pomocną Książkę!
3 grudnia to #ŚwiatowyDzieńDobroczynności, znany też jako #GivingTuesday. Z tej okazji warto podzielić się dobrem!
Podaj Pomocną Książkę to hasło świątecznej kampanii fundraisingowej Fundacji Powszechnego Czytania, której tegorocznym celem jest zbieranie środków na zakup książek dla osób w potrzebie, przede wszystkim podopiecznych Ośrodków Pomocy Społecznej. Inicjatywa rusza 3 grudnia, w Światowy Dzień Dobroczynności, znany na świecie jako Giving Tuesday i potrwa przez cały grudzień
Koniec roku, zbliżające się Święta, to szczególny okres, kiedy warto podzielić się dobrem i pomóc tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. FPC zachęca, aby wspomóc potrzebujących, wyrównując ich szansę na lepszą przyszłość, wspierając rozwój ich kompetencji, a także pomagając radzić sobie z trudnościami i wspierać odporność psychiczną. Narzędziem, które na to pozwala jest właśnie czytanie.
W tym roku wspieramy dzieci, które być może nie miały dotąd swojej książki na własność!
10 zł – pierwsza książka może być pierwszym krokiem na czytelniczej drodze dziecka50 zł – pakiet 5 książek dla budowaniu stabilnej przyszłości100 zł – pakiet 10 książek to szansa na wspieranie stabilności emocjonalnej i prawidłowego rozwoju
Twoje wsparcie ma znaczenie!Możesz wybrać dowolną kwotę, jaką wesprzesz nasze działania.
Audiobook "Krasnal w Krzywej Czapce”
Wyjątkowy prezent od Instytut Książki – audiobook na podstawie książki „Krasnal w Krzywej Czapce” Wojciecha Widłaka z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej.
Ta ciepła i pełna humoru książka powstała w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” i jest dostępna w ponad 7000 bibliotek w całej Polsce. Teraz, dzięki współpracy z Radio Kraków, historia ta zyskuje nowy wymiar
Jesteśmy przekonani, że audiobook zachwyci młodych (i tych nieco starszych) czytelników i czytelniczki profesjonalną grą aktorską, muzyką i efektami dźwiękowymi.
Audiobook dostępny jest bezpłatnie dla najmłodszych czytelników. Można go pobrać tutaj.
Gra mobilną na podstawie książki dla dzieci "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai"
Widzieliście? W grze mobilnej "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" .zapanowała prawdziwie zimowa aura! Teraz znajdziecie tam również kolejny komiks. Przeczytajcie pierwszą komiksową historię z tomu „Skradzione muffinki i inne komiksy”, a po lekturze pomóżcie naszym detektywom rozwiązać zagadki!
📲 Gra na telefon:
Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.groplay.lassemaja
iOS: https://apps.apple.com/app/the-jerrymaya-detective-agency/id1611082821
Książki Martina Widmarka i Heleny Willis w tłumaczeniu Barbary Gawryluk znajdziecie tutaj: https://www.zakamarki.pl/bohaterowie/lasse-i-maja/.
Grę na telefon stworzyła ekipa z Gro Play | GroPlay Polska 🧡
Źródło: Wydawnictwo Zakamarki
Podziękowania za udział w szkolnym projekcie bibliotecznym
Z całego serca pragnę podziękować wszystkim Uczestniczkom i Uczestnikom za aktywny udział w szkolnym projekcie "Cytat dla każdego". To niezwykłe, że wielu z Was zdecydowało się podzielić swoimi umiejętnościami głośnego czytania, pokonując przy tym własne bariery związane z występami przed innymi. Wasza odwaga zasługuje na uznanie, a każdy z Was może być dumny z siebie. To nie tylko wyraz odwagi, ale również niezwykle inspirujący przykład dla innych.
Powstały 23 filmiki, które zostały udostępnione na naszym szkolnym fb. Cieszyły się dużą oglądalnością. Dzięki Wam mogliśmy stworzyć przestrzeń, w której wybrane cytaty mogły zaistnieć i dotrzeć do innych. Dziękuję za to, że wspólnie tworzyliśmy tę piękną inicjatywę.
Głośne czytanie ma ogromne znaczenie w naszym życiu. Po pierwsze, rozwija umiejętności komunikacyjne i pozwala lepiej wyrażać myśli oraz emocje. Po drugie, wspiera rozwój wyobraźni i kreatywności, które są kluczowe w dzisiejszym świecie. Dzięki Waszemu zaangażowaniu, każdy z nas mógł doświadczyć magii słowa pisanego w jeszcze szerszym wymiarze.
Dziękuję za pozytywny odbiór projektu, jest to ogromna motywacja do dalszej pracy nad promocją czytelnictwa. Zapraszamy każdego dnia do poMOCnej biblioteki szkolnej.
Z serdecznymi pozdrowieniami,
poMOCna bibliotekarka
15.01. Dzień WIKIPEDII
Czy wiesz, że Wikipedia jest jednym z największych i najczęściej odwiedzanych źródeł informacji na świecie, utrzymywana przez wolontariuszy z całego globu? Wikipedia nie jest tylko encyklopedią - to także symbol współpracy, dzielenia się wiedzą i edukacji bez granic.
Zachęcamy do obejrzenia prezentacji na temat WIKIPEDII i sprawdzenia swojej wiedzy oraz do ułożenia puzzli (na czas)
Dzień Wikipedii to dobry moment by podziękować wszystkim edytorom i współtwórcom Wikipedii za ich wkład w rozwój i utrzymanie tej platformy. Ich praca umożliwia każdemu z nas dostęp do rzetelnej i zróżnicowanej wiedzy. Za darmo. Bez reklam. Każdy uczestnik dzisiejszych zajęć bibliotecznych miał możliwość zapoznania się z niesamowitymi zasobami WIKIPEDII. Pani bibliotekarka wraz z niezastąpionymi poMOCnikami Antonim Roszykiem i Antonim Świerkowskim przygotowali mobilną wystawę na temat Wikipedii, a także zadania, które pozwoliły na sięganie, tam gdzie wzrok nie sięga i na aktywne zdobywanie wiedzy opartej na współpracy i pomocy koleżeńskiej.
Chętni Uczniowie mogą uzyskać: Certfikat Eksperta Wiedzy o WIKIPEDII, biorąc udział w Escape room'ie pt.: "Tajniki Wikipedii". Zachęcamy do udziału w zabawie. Karta pracy: "Już Wiem" podziękowanie - Panie z biblioteki.
W tym wyjątkowym roku świętujemy dwa jubileusze:
24 lata Wikipedii – największej wolnej encyklopedii na świecie, tworzonej przez ludzi z pasją, zaangażowaniem i wiarą w dostęp do wiedzy dla wszystkich.
20 lat Wikimedia Polska – organizacji, która od dwóch dekad wspiera polskich Wikipedystów w realizacji tej niezwykłej misji!
Dziękujemy wszystkim: WikipedystKom i Wikipedystom, społeczności wolontariackiej – za to, że codziennie budujecie ten projekt. To dzięki Wam Wikipedia i Wikimedia Polska są przestrzenią współpracy, dialogu i otwartości na różnorodność.
Układanie puzzli z logo WIKIPEDII na czas, może być dobrą zabawą i ćwiczeniem logicznego rozumowania oraz kształtuje umiejętność rozwiązywania problemów.
Uczniowie z klasy 7 spróbowali swoich sił w wyszukiwaniu konkretnych informacji z Wikipedii, rozwijając przy tym kompetencje informacyjne, w tym wyszukiwanie, przetwarzanie i syntetyzowanie informacji i korzystanie ze źródeł.
Zabierz książkę na ferie do domu!
Wyczekiwane przez wszystkich ferie są tuż, tuż. Na pewno macie już mnóstwo pomysłów na to co zrobić, aby odpocząć. My zachęcamy Was do spędzenia tych wolnych chwil także z książką, bo jak mówi noblistka Wisława Szymborska: „Książka to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Życzymy zaczytanych ferii :)Wyczekiwane przez wszystkich ferie są tuż, tuż. Na pewno macie już mnóstwo pomysłów na to co zrobić, aby odpocząć. My zachęcamy Was do spędzenia tych wolnych chwil także z książką, bo jak mówi noblistka Wisława Szymborska: „Książka to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Życzymy Wam zaczytanych ferii :)
Bardzo cieszymy się, że akcja wypożyczania książek na ferie powiodła się i wiele książek spędzi ferie w Waszych domach. A przy okazji MOLIKI KSIAŻKOWE będą szczęśliwe:)
Bookcrossing
Idea bookcrossingu, czyli dzielenia się książkami, jest nam dobrze znana – pozwala, by mogły trafić do kolejnych czytelników.
Nie odkładajcie przeczytanych książek w zapomnienie! Dajcie im drugie życie, przekazując je dalej. Pozwólcie innym czerpać z nich wiedzę, inspirację i radość. Każda książka zasługuje na kolejną szansę – podzielcie się nimi i wspólnie twórzmy kulturę czytania oraz wzajemnej wymiany!
Cała Polska czyta na głos 2025
Rozmawiamy o tym, jak ważna jest prywatność, także w sieci
W ramach zajęć w poMOCnej bibliotece szkolnej Uczniowie kl. 8 mogli porozmawiać na temat higieny cyfrowej i prawa do prywatności. Higiena cyfrowa, to chroniące zdrowie zachowania związane z używaniem technologii informacyjno- komunikacyjnych, zwłaszcza internetu. Do prowadzenia rozmów pomocna była książka "Eyemonger", która ukazała się nakładem Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa. "Eyemonger" autorstwa amerykańskiego prawnika, eksperta ds. prywatności online, Daniela J. Solove, to pięknie ilustrowana książka, która w zrozumiały dla dzieci sposób opowiada o tym, jak ważna, ale też krucha jest nasza prywatność. Jej znajomość przydałaby się także wielu dorosłym. Książkę tę, poMOCna biblioteka szkolna otrzymała w darze, za co serdecznie dziękujemy.
Prywatność w internecie jest bardzo ważna, bo pozwala dbać o to, kim jesteś i jakie masz dane. Jeśli nie będziesz dbać o swoją prywatność, ktoś może wykorzystać tzw. Twoje dane wrażliwe.
Doszliśmy do wspólnych wniosków: prywatność w sieci jest ważna, ponieważ daje nam kontrolę nad swoją tożsamością i danymi. Jeśli nie będziemy dbać o swoją prywatność, ktoś może wykorzystać nasze tzw. dane wrażliwe.
"Dawno, dawno temu, na wyspie w krainie mórz było miasto wspaniałe, wolne od trosk i burz. Pewnego dnia do miasta przypłynął dziwny gość z bagażem, co wystarczy na pobyt długi dość..." Tak zaczyna się książka "EyeMonger". Książka jest krótka, czyta się ją szybko. Jest bogato ilustrowana a jej treść dotyczy prywatności oraz tego, gdzie jest granica naszej prywatności. Zajrzeliśmy do środka i polecamy serdecznie naszym Czytelniczkom i Czytelnikom.
"Eyemonger" jest też dostępny w sieci w formie audiobooka i animacji video. Głosu postaciom użyczył znakomity lektor Alek Pawlikowski.
Podcast i animację znajdziecie tu:
- YouTube - https://www.youtube.com/watch?
v=CtRWwEJ-iN8 #12: Bajka „Eyemonger" Daniela J. Solove
https://youtu.be/CtRWwEJ-iN8?
si - Spotify - https://open.spotify.com/
episode/3HsuEaaCrlcAdgjiHJAf2I Wzwiązku z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu polecamy materiały i informacje o programie:
Walentynkowe odkrycia: kreatywne zajęcia w poMOCnej bibliotece z Wikipedią i "Małym Księciem"
Nietypowe walentynkowe zajęcia w poMOCnej bibliotece szkolnej dla kl. 8, podczas których Uczniowie mieli okazję zgłębić zasoby Wikipedii oraz poznać siostrzane projekty tj. - Wikisłownik (projekt prowadzony wraz z Wikipedią przez organizację non-profit Wikimedia Foundation) oraz Wikicytaty (baza cytatów na licencji GNU Free Documentation License i Creative Commons BY-SA.)
Celem zajęć było nie tylko poznanie funkcji tych platform, ale także wyszukiwanie haseł związanych z Walentynkami, takich jak: "serdeczny", "walentynka", i "Walentynki". Uczniowie zmierzyli się również z interpretacją pięknego cytatu z "Małego Księcia" Antoine'a de Saint-Exupéry, odkrywając przy tym różne elementy, z których składa się to dzieło. Ciekawostką, która zaskoczyła wszystkich, była imponująca liczba przekładów "Małego Księcia". Jaka? Sprawdźcie sami w Wikipedii.
"... Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu."- Wikicytaty.
Na koniec każdy uczestnik wykonał literacką walentynkę, która zawierała wcześniej interpretowany cytat, (ale by było nietypowo), który był w języku niemieckim. Kreatywne rozwiązania często nie wymagają dużych nakładów finansowych, a mogą wywołać więcej radości niż standardowe upominki. Podczas zajęć uczniowie zdobyli wiele umiejętności, takich jak: umiejętność wyszukiwania informacji w zasobach internetowych
- interpretacja tekstu literackiego i jego kontekstu
- praca z językiem obcym
- twórcze myślenie oraz umiejętność prezentacji własnych pomysłów.
Zajęcia były pełne kreatywności i nowej wiedzy.
Dołącz do Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej #ZACZYTANI Z BRATKIEM
Z radością informujemy, że poMOCna biblioteka szkolna nawiązała współpracę z Biblioteką BratkoGórze (Zespół Szkolno - Przedszkolny w Podgórzu), co zaowocowało przystąpieniem do wspaniałego projektu.Czas na wspólne chwile pełne magii literatury! Głośne czytanie to nie tylko wspaniała forma spędzania czasu, ale także doskonała okazja do rozwijania wyobraźni i umiejętności językowych. Każda okazja do głośnego czytania jest dobra – czy to w domowym zaciszu, w parku, w szkole i w bibliotece szkolnej.
Zachęcamy wszystkich Uczniów do aktywnego udziału w akcji #ZACZYTANI Z BRATKIEM. Wspólne czytanie nie tylko zbliża, ale także pozwala odkrywać nowe historie i bohaterów. Tym razem poznajemy Bratka.
Nie czekaj – dołącz do nas, bądź częścią tej wyjątkowej przygody literackiej! Razem sprawmy, by każdy dzień był pełen pasji do czytania. Zachęcamy do zapisów w poMOCnej bibliotece szkolnej.
Zachęcamy do pozapoznania się z przygodami BRATKA: https://ortograffiti.pl/bajki-bratka/
Tydzień dla miłośników kotów i książek w poMOCnej bibliotece szkolnej
W poMOCnej bibliotece szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kota- przez cały tydzień. Przygotowaliśmy dla Was mnóstwo kocich atrakcji, które nie tylko rozbawią, ale także rozwiną Waszą kreatywność i zdolności matematyczne! Na Czytelników czekały: Wykreślanki z kocimi hasłami (odkryj, co koty mają do powiedzenia), kodowanie (tak, koty też potrafią programować ), układanie kota z figur geometrycznych (bo każdy kot to mały geometra), kolorowanki matematyczne (koloruj i rozwiązuj jednocześnie), a na koniec gra „Wyturlaj kota” oraz ciekawostki na temat dzikich kotów. W zajęciach warsztatowych uczestniczyły zarówno dzieci z przedszkola, jak i uczniowie z klas 1 - 8.
Zadania te nie tylko pobudzały wyobraźnię, ale także wprowadziły odrobinę uważności, która jest niezbędna w nauce. W końcu, nauka to nie tylko obowiązek, to także zabawa!
A to nie koniec kocich atrakcji! Uczestnicy spotkań w bibliotece mieli okazję posłuchać wiersza „Chory kotek” autorstwa Stanisława Jachowicza.
Pani bibliotekarka zdradziła również kilka ciekawostek o kotach z książki „Dlaczego koty miauczą?” autorstwa kociego eksperta, dr. Nicka Crumptona (zachęcamy do wypożyczenia tej książki oraz wielu innych o tematyce kociej).
To były udane spotkania, bo w bibliotece szkolnej - można więcej :)
Zaczytane ptaki - warsztaty międzypokoleniowe
W poMOCnej bibliotece szkolnej odbyły się kolejne warsztaty pokoleniowe, które udowodniły, że wiek to tylko liczba, a wspólne działania mogą prowadzić do niezwykłych efektów. Tym razem uczestnicy stworzyli piękne mobile "zaczytane ptaki", które będą przypominać nam o nadchodzącej wiośnie oraz o sile kreatywności.
Podczas warsztatów uczestnicy zdobyli wiele cennych umiejętności, takich jak praca zespołowa, techniki rękodzielnicze oraz kreatywne myślenie. Dzięki współpracy różnych pokoleń mogliśmy wymieniać się doświadczeniami i inspiracjami, co tylko wzbogaciło nasze twórcze przedsięwzięcie.
Jak powiedział Margaret Mead: "Nigdy nie wątpcie, że grupa zaangażowanych, myślących ludzi może zmienić świat. To jedyna rzecz, która kiedykolwiek go zmieniała."
Warsztaty prowadziła pani Izabela Zwierzchlewska. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę i radość tworzenia! Do zobaczenia na kolejnych warsztatach.
Bierzemy udział w ogólnopolskim projekcie "Cała Polska czyta na głos"
"Z całego serca dziękuję za zaangażowanie w tegoroczną edycję akcji „Cała Polska czyta na głos”! To właśnie takie działania pokazują, jak wielką moc ma słowo i jak ważne jest kultywowanie tradycji głośnego czytania. Zachęcam do obejzenia i wysłuchania nagrań przygotowanych specjalnie przez Panią Elizę Piotrowską, pisarkę dla dzieci i tłumaczkę, Pana Marka Michalaka, autora książek dla dzieci oraz byłego Rzecznika Praw Dzieci oraz Panią Małgorzatę Swędrowską, propagatorkę czytania wrażeniowego". ( Autorka projektu Monika Kahn)
LINK do kolekcji: https://wakelet.com/wake/
lII0pwTiWcKFUlfl-nU6k Dziękujemy Malwinie z kl. 2, Wojciechowi z kl. 2 oraz Anastazji z kl. 5. Brawo dla Was.
Odwaga naszych uczestników jest inspirująca – każdy z pasją dzielił się swoimi umiejętnościami głośnego czytania, przenosząc nas w magiczny świat literatury.
To wspaniałe, jak słowo może budować więzi i rozwijać naszą wyobraźnię. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. W poMOCnej bibliotece szkolnej staramy się udowodnić, że czytanie na głos to nie tylko umiejętność, ale również wspaniała przygoda:)
Zachęcamy do obejrzenia nagrań na szkolnym fb.
Ogólnopolska promocja Zespołu Szkół w Klęce
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem promującym naszą Szkołę. Opis pomysłu Pani Izabeli Zwierzchlewskiej na mobilną wystawę z pracami Pani Anity Kozłowskiej - Tomczak, str. 7 Biuletyn Wikimedia Polska.
1. 03. Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarzy
poMOCna bibliotekarka życzy każdemu z Was 12 uścisków dziennie:)
UWAŻNA SZKOŁA
Cieszymy się z wiadomości, że proces certyfikacji w ramach europejskiego projektu UWAŻNA SZKOŁA został ukończony sukcesem. Nasza Szkoła uzyskuje tytuł UWAŻNA SZKOŁA i dołącza do międzynarodowego grona ponad dziewięćdziesięciu placówek w Polsce i zagranicą, realizujących program "Czas na Uważność". Certyfikowanym realizatorem jest: Izabela Zwierzchlewska.
Spotkanie z lekturą
W poMOCnej bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z lekturą, które miało na celu zintegrowanie klas 1 i 3. Starsi koledzy i koleżanki z entuzjazmem pomagali młodszym w odkrywaniu tajemnic książki pt. "Kapelusz Pani Wrony" autorstwa Danuty Parlak. Praca w parach to doskonała okazja, aby lepiej poznać nie tylko książkę, ale i siebie nawzajem. Mali Czytelnicy dowiedzieli się i przypomnieli sobie, czym zajmuje się autor, kto to jest ilustrator, gdzie można znaleźć spis treści oraz co to jest metryczka. Dowiedzieli się też, na czym można odsłuchać audiobook, co może pomóc lub przeszkodzić w odbiorze tekstu słuchanego. Pani Izabela (w kapeluszu Pani Wrony) zachęciła do przeczytania książki, a także do wypełnienia przygotowanych kart pracy. Na zakończenie spotkania Czytelnicy w poszukiwaniu uważności i skupienia - wysłuchali fragmentu audiobooka. Spotkanie z lekturą było okazją do zdobywania wiedzy i do wspólnego odkrywania literackiego świata, w myśl powiedzenia: „Książki są jak przyjaciele – im więcej ich masz, tym więcej się uczysz”.
Ilustracje, które zachęcają do czytania
W ramach bibliotecznego projektu: Miesiąc Kobiet w poMOCnej bibliotece szkolnej, Uczniowie z kl. 4 i 8 mieli niezwykłą okazję poznać norweską ilustratorkę Lisę Aisato. Jej emocjonalne ilustracje zainspirowały naszych Czytelników do dyskusji na temat sztuki wizualnej oraz roli ilustracji w promocji czytelnictwa. Podczas spotkania w poMOCnej bibliotece Czytelnicy porównywali prace Aisato z innymi ilustracjami, wybierali wg. nich tę "naj"- ćwicząc umiejętności argumentowania i wyrażania swoich opinii. Pani bibliotekarka zachęcała do praktykowania uważności dzięki uważnemu przyglądaniu się detalom, które potrafią przekazać głębsze emocje.
Dodatkowo Uczniowie odkryli, jak wykorzystać Wikipedię i jej siostrzane projekty - jako narzędzia edukacyjne, ucząc się syntetyzowania informacji. Rozmowy o prawie autorskim i wolnych licencjach otworzyły nam oczy na świat informacji dostępnych w sieci i ich legalnego wykorzystania.
To był czas na rozwój, naukę i nawiązanie głębszych relacji dzięki wspólnym rozmowom i pracy w grupach. Radość z kontaktu z książką , a także możliwość uważnego - aktywnego słuchania oraz wdrażanie komunikatu "ja", wpłynęło na wzrost kompetencji społecznych i interpersonalnych.
#ZACZYTANI Z BRATKIEM
Możemy pochwalić się pierwszymi efektami współpracy z Biblioteką BratkoGórze (Zespół Szkolno - Przedszkolny w Podgórzu). Oto pierwsze wspaniałe Czytelniczki i odważny Czytelnik - uczestnicy Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej. Zachęcamy do obejrzenia nagrań na szkolnym fb.
Czy wiecie, jak wielką moc mają bajki terapeutyczne? To nie tylko wspaniała forma rozrywki, ale także doskonały sposób na odkrywanie emocji, budowanie relacji i rozwijanie wyobraźni. Przystępując do projektu ZACZYTANI Z BRATKIEM będziecie mieli okazję do głośnego czytania, co pozwoli Wam nie tylko na rozwijanie umiejętności czytelniczych, ale także na zdobycie odwagi w prezentacji swoich talentów przed innymi.
Dołączcie do nas, by wspólnie odkrywać magiczny świat bajek i dzielić się swoimi przemyśleniami!.
Zacznijcie przygodę z #ZACZYTANIZBRATKIEM i odkryjcie, jak wiele radości może przynieść wspólne czytanie!
Czekamy na Was w poMOCnej bibliotece szkolnej każdego dnia.
Wasza odwaga i kreatywność są kluczem do sukcesu tego projektu. Pokażcie, co potraficie, a my obiecujemy, że będzie to niezapomniana przygoda.
Szkolny konkurs literacki: „Wiersze o Szczęściu - Uśmiechnij się i pisz!"
Nasza propozycja na obchody Międzynarodowego Dnia Szczęścia :)
Brawo dla Zwycięzców!
Wielka radość w poMOCnej bibliotece szkolnej
Z przyjemnością informujemy, że poMOCna biblioteka szkolna zdobyła nagrodę w konkursie wydawnictwa Insignis. Jesteśmy jedną z 335 bibliotek, które otrzymają 2 bestsellery Adama Kay'a.
To wspaniała wiadomość, która z pewnością wzbogaci naszą bibliotekę i zachęci Czytelników do sięgania po literaturę. Już nie możemy się doczekać, aby podzielić się z Wami tymi fantastycznymi książkami.
Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali i trzymali kciuki. Staramy się dla Was każdego dnia!
Co wiesz o MÓZGU?
18 marca obchodzony jest Europejski Dzień Mózgu. To wspaniała okazja, by odwiedzić bibliotekę. Dlaczego? To proste. Czytanie książek to jedna z lepszych aktywności, którą możemy zafundować swojemu mózgowi! Każdy wie, że książki to główne źródło wiedzy, ale co jeszcze zyskujemy? Między innymi bogaty zasób słownictwa, zwiększenie efektywności pracy mózgu, lepszą pamięć, pomoc w walce ze stresem i zdecydowanie lepszą wyobraźnię. Można wymieniać długo, ale wniosek jest jeden: Warto czytać!
Dodatkowo zachęcamy do wzięcia udziału w szkolnym quizie na temat wiedzy o mózgu, przygotowanym przez poMOCną bibliotekę szkolną.
Zasady: zaloguj się podając imię i klasę (jeżeli jest więcej osób w klasie o tym samym imieniu wpisz pierwszą literę nazwiska). Wyniki zbierane są do piątku – 28 marca 2025 r.
Dla 5 osób poprawnie zalogowanych z najlepszymi wynikami przewidziane są nagrody niespodzianki.
Link do teleturnieju: Co wiesz o MÓZGU?
Eksperci przyznają, że nasz mózg warto trenować systematycznie podobnie jak nasze mięśnie. Jednym ze sposobów na trening mózgu jest nauka oraz czytanie. Innym sposobem może być robienie nowych rzeczy, takich do których nie jesteśmy przyzwyczajeni np. udając się w nowe miejsce starajmy się nauczyć kilku zwrotów w lokalnym języku. Nasz mózg jest bardzo plastyczny, zmienia się oraz ma zdolność dostosowywania się. Możemy cały czas uczyć się nowych rzeczy oraz rozwijać swoje umiejętności.
Pamiętajmy, że ważna dla naszego mózgu jest również aktywność fizyczna, która korzystnie wpływa na pamięć, zdolność jasnego myślenia czy umiejętność planowania. A zatem: w zdrowym ciele - zdrowy mózg!
Zachęcamy do zapoznania się z nowościami w poMOCnej bibliotece szkolnej na temat mózgu.
20. 03. Dzień Szczęścia w poMOCnej bibliotece szkolnej
Z okazji Dnia Szczęścia, 20. 03. poMOCna biblioteka szkolna zorganizowała wyjątkową akcję promującą czytelnictwo. Każda osoba naszej Społeczności Szkolnej ma niepowtarzalną okazję, aby wybrać dla siebie wiersz o szczęściu autorstwa polskich poetów. Wiersze, które zawisły w przestrzeni szkolnej, stanowią nie tylko piękną, kolorową dekorację, ale przede wszystkim ma to być przypomnienie o sile poezji, która potrafi wprowadzić nas w dobry nastrój i dodać otuchy.
Kontakt z poezją jest niezwykle ważny, ponieważ to właśnie w słowach poetów możemy odnaleźć głębokie prawdy i emocje, które często umykają w codziennym życiu. Wiersze o szczęściu mogą inspirować nas do refleksji, a także skłaniać do poszukiwania radości w małych rzeczach. Zachęcamy wszystkich do odkrywania magicznego świata poezji i dzielenia się swoimi odkryciami z innymi. Zachęcamy do wypożyczania tomików wierszy, które można znaleźć w poMOCnej bibliotece szkolnej.
Droga Czytelniczko, wspaniały Czytelniku - pamiętaj, że każdy dzień niesie ze sobą nowe możliwości i wyzwania. Uśmiechaj się i bądź otwarty na to, co przyniesie przyszłość. Czasem najmniejsze rzeczy mogą przynieść największą radość. Życzymy Ci, aby ten dzień był pełen inspirujących chwil i miłych niespodzianek, które dodadzą energii i motywacji. Trzymaj się ciepło i pamiętaj, że jesteś wspaniała/ wspaniały!
Na zakończenie, warto przypomnieć słowa Witolda Gombrowicza: "Człowiek jest szczęśliwy, gdy czyta, a czyta, gdy jest szczęśliwy." Niech ta akcja będzie dla nas wszystkich inspiracją do sięgania po książki i odkrywania radości płynącej z literatury. Wszystkiego książkowego i pięknego w Dniu Szczęścia!
Cyfrowa świadomość: warsztaty o higienie cyfrowej w poMOCnej bibliotece szkolnej
PoMOCna biblioteka szkolna włączyła się w tegoroczną edycję europejskiej kampanii All Digital Weeks.All Digital Weeks to coroczna kampania promująca umiejętności cyfrowe i wartościowe zasoby oraz narzędzia świata cyfrowego.W poMOCnej bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty poświęcone szeroko pojętej higienie cyfrowej, w których wzięli udział Uczennice i Uczniowie klas 5 i 8. Pani bibliotekarka zaproponowała pracę z podcastem "Telefony a uczenie się i praca", który stanowił punkt wyjścia do refleksji nad wpływem smartfonów na nasze życie. Była to także możliwość pokazania Uczniom - Czytelnikom, że biblioteka szkolna pełni także rolę centrum informacji multimedialnej.
Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności uważnego słuchania, a następnie wypełnili karty pracy, które miały na celu pobudzenie kreatywnego myślenia oraz wsparcie współpracy w grupach. Połączenie dwóch klas okazało się trafnym zabiegiem, dającym możliwość wzajemnego słuchania się, dyskusji i wymiany poglądów.
Rozmowy na temat wpływu smartfonów na nasze codzienne życie są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają nam dostrzegać zarówno ich wady, jak i zalety. Dzięki takim warsztatom uczniowie mają szansę na podejmowanie świadomych decyzji dotyczących korzystania z technologii, co jest kluczowe w dzisiejszym cyfrowym świecie.
Kolejne warsztaty były przeznaczone dla Uczennic i Uczniowiów klas 4 i 8. Uczniowie wspólnie zaplanowali pracę nad plakatami, które miały na celu zwiększenie świadomości na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z technologii. Każda z trzech grup, miała za zadanie podzielić się rolami, co pozwoliło na rozwijanie umiejętności współpracy i komunikacji.
Podczas tych działań uczniowie nabyli szereg kompetencji. Przede wszystkim nauczyli się efektywnej organizacji pracy w grupie, co obejmowało ustalanie celów, pilnowanie czasu oraz podziału zadań. Ponadto, rozwijali swoje umiejętności krytycznego myślenia, analizując różne aspekty higieny cyfrowej i wybierając najważniejsze informacje do umieszczenia na plakatach. Spotkanie dwóch klas było okazją do doskonalenia zdolności twórczych, projektowania i wykonywania atrakcyjne wizualnie prac. Efektem końcowym warsztatów były kolorowe i informacyjne plakaty, które nie tylko zrealizowały cel edukacyjny, ale również wzbogaciły wiedzę uczniów na temat bezpiecznego korzystania z Internetu i technologii. Podczas zajęć wykorzystano materiały z programu SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG oraz ze strony https://frsi.org.pl/dolacz-do-kampanii-all-digital-weeks-czas-na-cyfrowe-umiejetnosci/
Jest nam niezmiernie miło, że możemy włączyć się aktywnie do kampanii. Zachęcamy do odwiedzenia strony:
https://frsi.org.pl/dolacz-do-kampanii-all-digital-weeks-czas-na-cyfrowe-umiejetnosci/
Ogólnopolska promocja Zespołu Szkół w Klęce
W dniach 28-30 marca Pani Izabela Zwierzchlewska uczestniczyła w konferencji Wikipedystów, Wikimedian oraz wszystkich zaangażowanych w otwartą kulturę, edukację i naukę. Wydarzenie to, noszące nazwę Wzlot 2025, stanowi wyjątkowy moment świętowania dwóch dekad działalności Wikimedia Polska.
Chciałabym podkreślić, że możliwość udziału w tym spotkaniu nie byłaby możliwa bez wcześniejszego uczestnictwa w projekcie WIKITEKA, będącym częścią wieloletniego programu WIKISZKOŁA. Jestem wdzięczna za szansę dzielenia się wiedzą oraz za inspirację, która płynie ze współpracy z niesamowitymi grupami: nauczycielkami bibliotekarkami, nauczycielami bibliotekarzami oraz społecznością Wikipedystów i Wikimedian. Wierzę, że nasze działania mają ogromną wartość edukacyjną i przyczyniają się do rozwoju otwartej kultury, która jest dostępna dla każdego.
Warto również zaznaczyć, że ta konferencja to doskonała okazja do ogólnopolskiej promocji Zespołu Szkół w Klęce. "Razem kreujemy przyszłość, w której wiedza jest i ma być dostępna dla każdego."
Dziękuję także za współpracę przy tworzeniu panelu pt. „Czy przyszłość Wikipedii siedzi w szkolnej ławce?”, który był poświęcony projektom WIKITEKI realizowanym przez biblioteki szkolne. Dziękuję za współpracę Klara Sielicka - Baryłka, Wioletta Matusiak, Justyna Rudomina, Monika Jabłuszewska i Maja Jaczun.
Międzynarodowy konkurs rysunkowy „Te słowa należą do ciebie, chociaż przychodzą ode mnie…” z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w tym roku jest sponsorowany przez IBBY-Netherlands, a plakat został wykonany przez holenderską twórczynię książek dla dzieci. Tematem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci 2025 jest Wolność wyobraźni, a mottem jest ostatnie zdanie wiersza „Język obrazów”.
W wysokiej jakości książkach dla dzieci wyobraźnia czytelnika jest rozbudzana i rozwijana. Książki te pomagają dzieciom odkrywać swoją wyobraźnię, rozwijać kreatywność i patrzeć na świat w nowy sposób. Dobre książki zachęcają czytelników do samodzielnej interpretacji słów, czyniąc historię swoją własną.
Autorka plakatu: Janneke Ipenburg (ur. 1979), holenderska ilustratorka książek dla dzieci.
Autorka przesłania: Rian Visser (ur. 1966), holenderska poetka i autorka książek dla dzieci. Pisze zabawne, ciekawe książki, które trafiają w zainteresowania dzieci.
Uwaga! Międzynarodowy konkurs rysunkowy: wszystkie dzieci z całego świata biorące udział w Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci są zaproszone do wzięcia udziału!
Zadanie konkursowe: Stwórz rysunek, obraz lub inny rodzaj sztuki oparty na wierszu „Język obrazów”. Następnie zrób zdjęcie swojej pracy i (opcjonalnie) siebie ze swoją pracą i wyślij je e-mailem do swojej krajowej sekcji IBBY lub bezpośrednio do IBBY-Netherlands: ibby.secretariaat@gmail.com.
IBBY-Netherlands pokaże wszystkie zgłoszenia na swojej stronie internetowej i wybierze zwycięzców, którzy zostaną nagrodzeni pakietem książek do swojej szkoły.
IBBY International Board on Books for Young People.
Bezpieczeństwo w sieci – ważna lekcja
PoMOCna biblioteka szkolna włączyła się w tegoroczną edycję europejskiej kampanii All Digital Weeks. 04. 04. w poMOCnej bibliotece szkolnej klasa 6 miała okazję obejrzeć film pt. "Wiadomość od Elli. Bez zgody" od Deutsche Telekom. To spot z kampanii "Share with care", która zachęca rodziców do odpowiedzialnego publikowania zdjęć swoich dzieci w internecie ważny materiał, który porusza temat bezpieczeństwa dzieci w sieci. Pamiętajmy, że w obliczu rosnących zagrożeń online, szczególnie dzieci wymagają ochrony. Warto zatrzymać się na chwilę i przemyśleć, co publikujemy. Czy wiesz, że przeciętne dziecko ma w Internecie ok. 1500 swoich zdjęć. Jak mogą zostać wykorzystane?
Zainspiruj się książką "Eyemonger" i zadbaj o swoją prywatność online. Rozmawialiśmy o tym, jakie zagrożenia mogą na nas czekać w internecie i jak z nimi walczyć. Do prowadzenia rozmów pomocna była książka "Eyemonger", która ukazała się nakładem Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa. "Eyemonger" autorstwa amerykańskiego prawnika, eksperta ds. prywatności online, Daniela J. Solove, to pięknie ilustrowana książka, która w zrozumiały dla dzieci sposób opowiada o tym, jak ważna, ale też krucha jest nasza prywatność. Krótka animacja skłoniła nas do refleksji na temat ochrony naszej prywatności w sieci oraz odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych.
Dzięki tym zajęciom nabyliśmy wiele cennych kompetencji, takich jak umiejętność krytycznego myślenia w ocenie informacji online, a także zdolność do rozpoznawania sytuacji, które mogą zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Dbałość o prywatność w sieci jest ważna, ponieważ daje nam kontrolę nad swoją tożsamością i danymi. Jeśli nie będziemy dbać o swoją prywatność, ktoś może wykorzystać nasze tzw. dane wrażliwe. Wiedza, którą zdobyliśmy, na pewno pomoże nam lepiej chronić siebie i naszych bliskich w wirtualnym świecie. BIBLIOprzestrzeń to dobre miejsce do nauki cyberbezpieczeństwa i do refleksji nad światem cyfrowym. Warto pamiętać, że nasze dane w sieci są cenne i mogą być wykorzystywane w nieodpowiedni sposób.
Dla zainteresowanych polecamy: Wiadomość od Elli
#12: Bajka „Eyemonger" Daniela J. Solove https://youtu.be/CtRWwEJ-iN8?si
All Digital Weeks to coroczna kampania promująca umiejętności cyfrowe i wartościowe zasoby oraz narzędzia świata cyfrowego. Bardzo się cieszymy, że jesteśmy częścią tego przedsięwzięcia!
Kreatywne zajęcia w poMOCnej bibliotece szkolnej
W poMOCnej bibliotece szkolnej odbyły się kreatywne zajęcia dla Uczniów z klas 5 i 6, które połączyły pasję do sztuki z ważnym tematem, jakim jest adopcja zwierząt. Uczniowie mieli okazję nie tylko podzielić się swoimi historiami o domowych pupilach, ale także stworzyć geometryczne zające, które były wyjątkowym wyrazem ich wyobraźni.
Każda z prac, mimo użycia tego samego wzoru, była inna i niepowtarzalna, co doskonale podkreśla indywidualność każdego twórcy. Uczniowie z entuzjazmem prezentowali swoje dzieła, a wzajemne gratulacje i brawa dla każdego z nich wprowadziły atmosferę wsparcia i radości.
Podczas zajęć uczniowie nabyli szereg kompetencji, w tym umiejętności komunikacji, dzięki stosowaniu komunikatu „Ja”, co pozwoliło im wyrażać swoje myśli i uczucia. Zwracając uwagę na dokładność i estetykę swoich prac, rozwijali również zdolności manualne oraz wrażliwość estetyczną. Tego rodzaju zajęcia nie tylko rozwijają kreatywność, ale także uczą współpracy i wzajemnego szacunku, co jest niezwykle cenne w budowaniu relacji rówieśniczych.
Zmysłoczułe zajęcia w poMOCnej bibliotece szkolnej
W poMOCnej bibliotece szkolnej odbywają się wyjątkowe zmysłoczułe zajęcia, które mają na celu relaksację i wyciszenie Uczennic i Uczniów W przyciemnionym wnętrzu BIBLIOprzestrzeni, przy dźwiękach spokojnej muzyki i kolorowych światłach uczestnicy zajęć chętnie odpoczywają i regenerują siły.
Tego typu zajęcia nie tylko wspierają dobrostan psychiczny, ale też pomagają dzieciom lepiej radzić sobie z emocjami i stresem. BIBLIOprzestrzeń staje się dla nich bezpieczną przystanią – miejscem, gdzie mogą poczuć się spokojnie, zaopiekowane i zrozumiane.
To niezwykle ważne, by już od najmłodszych lat uczyć dzieci, jak dbać o swoje samopoczucie i jak odnaleźć równowagę w świecie pełnym bodźców.
Akcja społeczna z okazji Dnia Książki
Chcesz mieć udział w tworzeniu czegoś wyjątkowego? Dołącz do nas i zostaw swój ślad w tym projekcie!
poMOCna biblioteka szkolna szuka kreatywnych rąk do pomocy! Masz zmysł do majsterkowania? Lubisz działać społecznie? A może po prostu chcesz zrobić coś dobrego dla innych?
Szukamy osoby lub osób, które pomogą nam stworzyć Punkt Wymiany Książek, który stanie w szkolnym Ogrodzie Zmysłów. Będzie to wyjątkowe, otwarte dla wszystkich miejsce, gdzie każdy będzie mógł zabrać coś do poczytania albo zostawić książkę dla innych – zarówno uczniowie, jak i mieszkańcy naszej okolicy.
Zróbmy razem coś super dla szkoły i całej społeczności lokalnej! Co trzeba zrobić?
Potrzebujemy pomocy przy zbudowaniu tej magicznej budki/ szafki na książki – może coś z palet, drewna, albo totalnie kreatywnie.
Masz pomysł? A może podarujesz na ten pomysł materiał (ekologiczny - mile widziane drewno). Masz narzędzia? Masz chęci?
To nie będzie tylko "skrzynka z książkami". To przestrzeń, która daje drugie życie literaturze i zachęca do dzielenia się pasją czytania.
Jeśli chcesz włączyć się w ten projekt i wspólnie z nami stworzyć coś pięknego – zgłoś się do dnia
18. 04. 2025 r. do poMOCnej biblioteki! Czekamy na każdą chętną osobę!
Świętujemy Światowy Dzień Książki
Zdrowa rywalizacja Uczniów klas 3 i 4 w poMOCnej bibliotece szkolnej. Tym razem elementem zaskoczenia podczas spotkania, były przygotowane przez Panią bibliotekarkę (jej autorstwa) specjalnie dla Czytelników gry interaktywne : quizy i zadania. BIBLIOprzestrzeń to także miejsce, w którym zdobywamy wiedzę, wykorzystując do tego nowoczesną technologię. Nie tylko czytanie książek, ale zdobywanie wiedzy o nich, jest bardzo ciekawe i może być dobrą zabawą i edukacyjną przygodą. Pamiętaj, że biblioteka szkolna nie jest zakurzoną krainą almanachów, ale nowoczesną BIBLIOprzestrzenią, która odpowiada na potrzeby współczesnych Czytelniczek i Czytelników. Tu organizujemy zajęcia z wykorzystaniem multimediów, wspieramy uczniów w korzystaniu z technologii, pomagamy odnaleźć się w cyfrowym świecie. Biblioteka nadąża za zmianami – bo wiedza ma wiele formatów!
Po wspólnie obejrzanej animacji poklatkowej Uczniowie rozwijali zagadki. Był to przy okazji kolejny trening uważności i skupienia.
Zapraszamy do interaktywnej zabawy:
Jak powstaje książka?- quiz > Quiz
Quiz na temat książki. Użyj kodu 9ee62 na > tej stronie
ZAWODY ZWIĄZANE Z KSIĄŻKĄ (3 gry) Użyj kodu: 9eeab na > tej stronie
POWODZENIA! GRY NIE SĄ TYLKO DLA „MOLI KSIĄŻKOWYCH”- zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy.
Spotkanie małych Czytelników w poMOCnej bibliotece szkolnej było pełne radości i ciekawych wyzwań. Dzieci weszły tanecznym krokiem do biblioteki i wspólnie zatańczyły swój wymyślny układ taneczny do piosenki o książkach. To świetna okazja do świętowania Światowego Dnia Książki! Po tanecznej rozgrzewce obejrzeliśmy animację na temat: "Jak powstaje książka". Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, ile zawodów jest potrzebnych, by powstała jedna książka, a także poznali wiele nowych słów związanych z procesem tworzenia książek. Czy wiecie, co to jest numer ISBN? A jak nazywa się osoba, która poprawia błędy w druku? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieliśmy podczas spotkania. Na koniec każdy z uczestników otrzymał w prezencie czasopismo "Świerszczyk". Dla najbardziej aktywnych były w nagrodę kolorowe zakładki . Była także rozmowa o ulubionych książkach.
"Jak powstaje książka" ( efekt pracy uczestników warsztatów animacji poklatkowej w Księgarni Dwie Siostry) : https://youtu.be/icdV3QZb10Q
Pani Izabela przygotowała trzy zadania na kolejne spotkanie. Poprosiła, by Czytelniczki i Czytelnicy: - przeczytali czasopismo.
- Wybrali artykuł, który najbardziej się podobał, i narysowali do niego ilustrację.
- Nauczyli się piosenki pt. "W podróż z książką".
W maju czeka nas jeszcze jedno ważne święto związane z biblioteką. Uczestnicy spotkania, nie przestraszyli się ilości zadań! Z niecierpliwością czekamy na kolejny "Biblioteczny czwartek". Do zobaczenia!
"Książka inna niż wszystkie". W języku polskim nie ma odpowiednika dla nazwy pop-up books, jednak często określa się takie książki mianem książek - rozkładanek. Wyróżniają się konstrukcją, planowymi sceneriami, elementami ruchomymi pozwalającymi na animowanie ilustracji. Podczas spotkania w poMOCnej bibliotece Czytelniczki i Czytelnicy mogli zapoznać się z tego typu książką oraz poznać "super bohaterów". Była to ciekawa przygoda nie tylko z książką, ale z bardzo ważnym tematem: swoich supermocy.
Sukces Antoniego
Punkt Wymiany Poezji to ogólnopolski projekt, który promuje nie tylko wiersze znanych twórców, ale również miłość do poezji początkujących poetów. To szczególny projekt, który łączy ludzi różnych pokoleń i miejsc, przypominając o pięknie słowa i sile poezji. Tym bardziej cieszymy się z sukcesu naszego ucznia Antoniego z kl.7, którego wiersz znalazł się wśród propozycji tego projektu.
-
poMOCna biblioteka szkolna odgrywa ważną rolę, pomaga Uczniom odnaleźć wiarę we własne możliwości i zachęca do rozijania talentów literackich. Wiersz Antoniego, który możecie znaleźć wśród innych utworów prezentowanych przez Punkt Wymiany Poezji, to piękny wyraz szczęścia i refleksji nad życiem. Może uda się Wam odnaleźć jedną z ramek rozmieszczonych po całej Polsce, w której ukryty jest Jego wiersz?
Zachęcamy do lektury wiersza o szczęściu, który rozbudza pozytywne emocje i przypomina, że każdy z nas może znaleźć Szczęście.
Tutaj można sprawdzić, gdzie rozmieszczone są ramki: Znajdź Ramkę
-
Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek
Rozpoczęliśmy w poMOCnej bibliotece szkolnej obchody Tygodnia Bibliotek, a wszystko zaczęło się od uroczystego świętowania Dnia Bibliotekarza! Pani bibliotekarka przygotowała dla każdego Czytelnika specjalną niespodziankę – oprócz drobnych upominków, odbyły się ciekawe zajęcia warsztatowe.
Najmłodsi czytelnicy zaśpiewali piosenkę o bibliotece, a następnie wspólnie obejrzeliśmy bajkę o tym, jak należy zachowywać się w bibliotece. W trakcie warsztatów powstały mini komiksy związane z tegorocznym hasłem: „Biblioteka. Lubię tu być!”. Uczestnicy tworzyli też projekty okładek książek, a na koniec składali życzenia i uśmiechy, dzieląc się pozytywną energią.
Dodatkowo, można było odmienić przez przypadki najważniejsze słowo: biblioteka – to była świetna okazja do nauki i zabawy! To dopiero początek naszych wspólnych aktywności, a przed nami kolejne atrakcje, które czekają na Was w kolejnych dniach.
Serdecznie zapraszamy każdego dnia do poMOCnej biblioteki szkolnej – czekają na Was niezapomniane przygody ze słowem i książką!
Tydzień Bibliotek
Kolejne aktywności w poMOCnej bibliotece szkolnej. Dziś mamy dla Was wieści z naszej bibliotecznej areny. Spotkania ze starszymi Czytelnikami okazały się strzałem w dziesiątkę! To naprawdę super, że młodsi i starsi zjednoczyli siły w imię miłości do książek. A czytanie na przerwie można nazwać "klasowym wydarzeniem".
A teraz coś, co wywołało prawdziwe emocje – akcja "Bookcrossing". Książki znikały z pojemników, jak "świeże bułeczki". To znaczy, że przygotowane książki będą mieć naprawdę dobre życie, a nie staną się tylko ozdobą na regale. Nie zabrakło też prac plastycznych i życzeń – bo każdy lubi wyrazić siebie w kreatywny sposób.
Idea bookcrossingu, czyli dzielenia się książkami, jest nam dobrze znana – pozwala, by mogły trafić do kolejnych czytelników.
Nie odkładajcie przeczytanych książek w zapomnienie! Dajcie im drugie życie, przekazując je dalej. Pozwólcie innym czerpać z nich wiedzę, inspirację i radość. Każda książka zasługuje na kolejną szansę – podzielcie się nimi i wspólnie twórzmy kulturę czytania oraz wzajemnej wymiany!
To ważny czas w naszej BIBLIOprzestrzeni, którą odwiedziła każda klasa. Znaleźliśmy czas na to, by porozmawiać, posłuchać o ciekawych propozycjach książkowych i po prostu dobrze się bawić. Drogie Czytelniczki i mili Czytelnicy – to dopiero początek. Czekają nas jeszcze kolejne kreatywne niespodzianki i mnóstwo książkowych przygód. Do zobaczenia w poMOCnej bibliotece szkolnej.
poMOCna biblioteka szkolna to nie tylko miejsce wypożyczania książek
Dzisiaj mieliśmy okazję spotkać się w poMOCnej bibliotece szkolnej, aby wspólnie zmierzyć się z trudnym, ale bardzo ważnym tematem. Uczniowie klasy 5 obejrzeli film pt. "Ósmoklasiści nie płaczą", który porusza kwestię radzenia sobie z tematem choroby, odwagę, pozytywne myślenie oraz siłę solidarności w trudnych chwilach. To nie tylko historia o dorastaniu, ale także głęboka opowieść o tym, jak ważne jest, by nie tracić nadziei, nawet wtedy, gdy los stawia przed nami najtrudniejsze wyzwania.
Film opowiada historię Akkie, dwunastolatki, która mimo ciężkiej choroby nie poddaje się i nie traci optymizmu. Jej postawa jest inspirująca – Akkie nie interesuje, co o niej myślą inni, bo wie, co jest dla niej ważne. Kocha piłkę nożną, i choć to sport, który nie jest popularny wśród dziewczyn, ona pokazuje, że nie ma żadnych ograniczeń, jeśli tylko wierzymy w siebie. Jej pewność siebie i determinacja, by radzić sobie z przeciwnościami, są dowodem na to, że odwaga i pozytywne nastawienie mogą pokonać nawet najtrudniejsze przeszkody.
Podczas zajęć podkreśliliśmy, że biblioteka szkolna to nie tylko miejsce wypożyczania książek, ale także przestrzeń, w której można poruszać tematy trudne i ważne. To tutaj uczniowie mogą uczyć się empatii, zrozumienia i odwagi do stawiania czoła własnym lękom i problemom. Historia Akkie przypomina nam, że każdy z nas może znaleźć siłę w sobie, nawet w najtrudniejszych chwilach, i że wsparcie innych może okazać się nieocenione. Ważne jest, abyśmy nie bali się mówić o swoich problemach, szukać wsparcia i wierzyć w siebie. Wspólnie, jak bohaterowie filmu, możemy pokonać przeszkody i odnaleźć nadzieję. Biblioteka jest miejscem, które pomaga nam zrozumieć, że nie jesteśmy sami – że w trudnych chwilach możemy liczyć na siebie nawzajem i na siłę pozytywnego myślenia.